Zdrowie

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) „zdrowie jest stanem pełnego/całkowitego dobrego samopoczucia/dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego a nie tylko jej brakiem – obiektywnie istniejącej – choroby czy niepełnosprawności.” Na zdrowie indywidualne i zbiorowe ma wpływ wiele czynników np. czynniki genetyczne, warunki środowiska otaczającego, warunki ekonomiczne, poziom wykształcenia oraz dostępność opieki zdrowotnej. By poprawić zdrowie ludności zaleca się działania w obszarze profilaktyki oraz promocji zdrowia.

Cała Polska obserwowała jej walkę z otyłością w programie "Dieta czy cud?". Mimo że kolejne metody nie przynosiły oczekiwanych rezultatów, nie straciła nadziei. Postawiła wreszcie na rozwiązanie radykalne, więc i efekt jest oszałamiający. Kinga Zawodnik pokazała się w stroju plażowym.
Borelioza to naprawdę groźna choroba, przeciwko której wciąż nie ma skutecznej szczepionki mimo intensywnych wysiłków naukowców. Nic dziwnego, że budzi silne emocje, szczególnie u osób, które zachorowały, a tak do końca nie wiedzą dlaczego, bo nie pamiętają ataku kleszcza.
Określenie: "żebra goryla" niekoniecznie podoba się pacjentom, więc wielu lekarzy woli termin: "nadliczbowe żebra lędźwiowe". Uważa się, że ma je jedna na sto osób, chociaż niektóre źródła podają, że w formie szczątkowej są zdecydowanie częstsze.
Ludzkie ciało wciąż dla wielu jest ogromną tajemnicą. Większość osób nie ma pojęcia, że nasza skóra ozdobiona jest niewidzialnymi wzorami. Mają one nawet własną nazwę: linie Blaschko. Mogą również stać się widoczne w specyficznych okolicznościach.
Średnio 43 zł na głowę każdego wpłacającego - to nie jest suma, która może człowieka zrujnować. Okazuje się jednak, że może ocalić i pozwolić uczestniczyć w niemożliwym. W Polsce dzieją się cuda i warto to widzieć. 34-letnia Iwona Balsam ma szansę ostatecznie rozprawić się z neuroblastomą dzięki 216 tysiącom rodaków.
Kołatanie serca? Wiele osób zmaga się z tym problemem, a co najmniej część z nich tę sprawę bagatelizuje lub leczy na własną rękę, przez korzystanie z „dobrych rad” krewnych i znajomych, którzy „też tak mają”. Tymczasem kołatanie serca nie zawsze znaczy to samo. Kardiolog dr n. med. Andrzej Głuszak zwraca uwagę, jakie niebezpieczeństwa mogą wiązać się z kołataniem serca i jak można sobie pomóc.
To jedno z ulubionych ziół Polaków. Odświeża oddech, poprawia nastrój, pomaga w problemach trawiennych. Sprawdza się zarówno jako gorący napar, jak i dodatek do chłodnych napojów w czasie upałów. Dostępna w wielu różnych wariantach, daje szeroki wybór. Czy masz już swoje ulubione?
Kto nigdy nie wymiotował, niech pierwszy rzuci kamieniem. Infekcja, niezbyt świeże resztki w lodówce, impreza zbyt mocno zakrapiana - i gotowe. Takie wymioty to pomocny mechanizm obronny. Zwykle szybko mijają, a ty wracasz do formy. Są jednak i takie, które mogą być zapowiedzią większych kłopotów.
Miliony ludzi tak robią i żyją, a jednak chirurg i okulista, dr Mark Wilkins, przekonuje, że to może być bardzo groźne i nalega, by spróbować zapanować nad naturalnym odruchem. Oczy są po prostu tego warte.
Tak naprawdę wciąż nie wiemy, skąd bierze się ta choroba. Znamy wprawdzie kilka genów wiązanych ze stwardnieniem zanikowym bocznym, ale obecna wiedza nie wyjaśnia w pełni ani jakie czynniki inicjują chorobę, ani jakie są jej przyczyny. Te objawy mogą zapowiadać kłopoty.
Często trudno od razu skojarzyć, skąd to się nam wzięło, bo objawy zwykle pojawiają się miesiąc po zakażeniu i początkowo są grypopodobne. Chociaż choroba nazywana bywa żółtaczką pokarmową, źródłem problemu nie musi być skażone jedzenie.
6 mln złotych - w 2015 roku taki cel zbiórki wydawał się niebotyczny. A jednak się udało, cierpiąca na pęcherzowe oddzielanie naskórka Zuzia przeszła leczenie w USA i na kilka lat została wyrwana z piekła. Niestety, niespodziewanie w Dzień Dziecka Zuzia zmarła.

Zdrowie dzielimy na:

  • zdrowie fizyczne czyli prawidłowe funkcjonowanie organizmu,
  • zdrowie psychiczne (emocjonalne i umysłowe) czyli zdolność do wyrażania i rozpoznawania emocji oraz zdolność logicznego myślenia,
  • zdrowie społeczne czyli zdolność do nawiązywania i podtrzymywania relacji z ludźmi,
  • zdrowie duchowe czyli zbiór zasad i zachowań dążących do osiągnięcia spokoju wewnętrznego.

Zdrowie to wynik działania czynników związanych ze środowiskiem, stylem życia, dziedziczeniem genetycznym oraz opieką medyczną. Jak cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem? Dbanie o zdrowie to długofalowe zadanie, które wymaga konsekwencji w jego realizacji. Odpowiednio zbilansowana dieta i prowadzenie zdrowego stylu życia jest kluczem do dobrego zdrowia.

Zdrowe odżywianie to nie tylko ilość i rodzaj posiłków, ale i właściwe nawodnienie organizmu. Niekiedy urozmaicona dieta i produkty bogate w składniki odżywcze nie wystarczą. Dla lepszego zdrowia dobrze jest sięgnąć po dodatkową suplementację, którą najlepiej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Korzystny wpływ na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne ma regularna aktywność fizyczna. Warto zadbać o zdrowy sen, unikać stresu i nie zapominać o odpoczynku. Kluczową rolę odgrywa ochrona zdrowia polegająca na zapobieganiu i leczeniu chorób. Dodatkowo, poprzez korzystanie z usług medycznych, wspiera utrzymanie dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego.