Laryngologia

Laryngologia (otolaryngologia) to dział medycyny specjalizujący się w diagnozie i leczeniu chorób dotykających głowy lub szyi. Do gabinetu laryngologicznego zgłaszają się pacjenci cierpiący na dyskomfort w obrębie nosa, zatok, gardła, krtani oraz uszu. Laryngolog zajmuje się nie tylko badaniem objawowym i leczeniem farmakologicznym, ale przeprowadza także zabiegi chirurgiczne w obrębie swojej specjalizacji. Oprócz kwestii typowo fizjologicznych laryngologia zajmuje się też problemami z równowagą, słuchem lub emisją głosu.

Kaszel jest ważnym elementem obrony organizmu. Wyróżnia się różne rodzaje kaszlu. Najczęściej męczy nas kaszel suchy i mokry, jednak wyróżnia się także m.in. kaszel szczekający, świszczący, alergiczny i taki, któremu towarzyszy łaskotanie w gardle. Może trwać cały czas lub pojawiać się tylko rano, wieczorem lub w nocy. U niektórych pacjentów pojawiają się wymioty przy kaszlu. Sprawdź, jakie są rodzaje kaszlu i co oznaczają.
Płukanie zatok w domu jest sprawdzonym sposobem na zapalenie zatok, katar czy wysuszoną śluzówkę nosa. Irygację stosuje się zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Domowe płukanie zatok można wykonać samodzielnie przy pomocy specjalnych zestawów dostępnych w aptece. Co daje płukanie zatok? Czy płukanie zatok boli? Czym przepłukać zatoki? Wyjaśniamy też, jak płukać zatoki w domu krok po kroku.
Kaszel krtaniowy, często określany mianem kaszlu szczekającego, to rodzaj kaszlu suchego, który można rozpoznać po charakterystycznym dźwięku przypominającym szczekanie psa. Jest jednym z najczęstszych objawów chorób układu oddechowego. Skąd się bierze kaszel krtaniowy, jak się objawia i jak z nim walczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.
Katar to nie choroba, ale potrafi bardzo uprzykrzyć życie. Stosowanie inhalacji z dodatkiem olejków eterycznych, dobre wycieranie nosa lub odpowiednie krople do nosa skutecznie złagodzą infekcję. Sprawdź, jak wyleczyć katar.
Zapalenie zatok przynosowych to nie tylko powszechna dolegliwość, ale też niejednokrotnie spore wyzwanie w leczeniu dla pacjentów i lekarzy. Najpierw jednak trzeba się upewnić, czy to w ogóle to schorzenie odpowiada za twoje objawy. "Zatkane zatoki" często serwujemy sobie sami.
Słyszał ruchy swoich gałek ocznych, miał zawroty głowy od głośnej muzyki, odczuwał ogromny dyskomfort w trakcie słuchania i doświadczał autofonii. Tak objawiała się u niego bardzo rzadka choroba. Życie z nią było bardzo ciężkie, a dolegliwości dawały mocno w kość. - Jedną z dziwnych rzeczy było to, że zacząłem słyszeć kroki. Gdy stawiałem stopę, czułem, że wibracja przenosi się aż do głowy i zamienia się w trzask. Ten hałas odbijał mi się echem w czaszce - wyznaje Mark.
Wyniki badań, o których donosi prestiżowy "The Lancet", po głębszym zastanowieniu, wcale nie są bardzo zaskakujące. Aparaty słuchowe nie tylko poprawiają jakość życia, ale wpływają korzystnie na jego długość, a nawet mogą uratować życie. Jasne, że tak!
Właściwie od lat jest tak samo. Lekarze swoje, a pacjenci swoje. "Mam zielony katar, antybiotyk jest konieczny" - mówią chorzy, pamiętający zalecenia sprzed lat. "Konsystencja i kolor kataru może sugerować infekcję bakteryjną, ale wcale nie musi" - przekonują lekarze. To skąd w taki razie medycy wiedzą, co robić i kiedy? Poprosiliśmy o wyjaśnienia.
Migdałkowy problem kojarzymy niemal wyłącznie z dziećmi. Niesłusznie. Częsty ból gardła i migdałków może świadczyć o różnych problemach zdrowotnych w każdym wieku. To najczęściej stany zapalne, spowodowane infekcjami wirusowymi czy bakteryjnymi, ale nie można też wykluczyć też procesu nowotworowego. Kiedy najlepiej migdałki wyciąć? Pytamy eksperta.
Zapalenie migdałków wiąże się z silnym bólem gardła utrudniającym przełykanie, osłabieniem i gorączką. Preparaty stosowane w leczeniu zapalenia migdałków powinny z jednej strony uśmierzać silny ból, a z drugiej strony - działać przeciwzapalnie. Sprawdź, jakie są przyczyny zapalenia migdałków i jak skutecznie radzić sobie z jego objawami.
Suchy kaszel u dorosłych, jak i u dzieci, to często pierwszy objaw infekcji wirusowej. Suchy kaszel często jest określany również jako kaszel męczący. Dokucza zwłaszcza nocą, powoduje drapanie w gardle i uniemożliwia sen. Jakim chorobom u dzieci i dorosłych najczęściej towarzyszy suchy kaszel, jak przebiega jego leczenie? Kiedy suchy kaszel wymaga konsultacji z lekarzem? Czy suchy kaszel u dzieci to powód do niepokoju?
Angina - jakie daje objawy? Angina to zapalenie migdałków i gardła, które może być wywołane przez bakterie, wirusy lub grzyby. Daje początkowo objawy podobne do niegroźnych infekcji górnych dróg oddechowych: ból gardła, łamanie w kościach, katar, podwyższona temperatura. W żadnym wypadku nie można anginy bagatelizować, bo jej powikłania mogą być niezwykle groźne. Jakie są przyczyny anginy? Jak przebiega leczenie anginy? Czy zawsze są konieczne antybiotyki?

Badania laryngologiczne obejmują szereg zabiegów, w tym otoskopię, rynoskopię, badania akumetryczne i otoneurologiczne w zależności od potrzeb i stanu zdrowia chorego. Warto pamiętać, że zignorowanie początkowych objawów towarzyszących zaburzeniom laryngologicznym jak szumy w uszach, ból nosa, czy nawracający ból zatok nie tylko istotnie obniżają komfort życia, ale mogą być też niebezpieczne dla zdrowia.

Przewlekłe choroby laryngologiczne nierzadko wymagają interwencji chirurgicznej. Dla przykładu, skrzywienie się przegrody nosowej może prowadzić do bezdechu sennego. Nieleczony bezdech powoduje okresowe niedotlenienie tkanek i może nawet wyindukować choroby serca, cukrzycę typu II albo udar. Bezdech senny jest szczególnie niebezpieczny dla kierowców – w ciągu dnia są oni niewyspani, trudniej o utrzymanie koncentracji i często zdarzają im się krótkie, niekontrolowane drzemki, które mogą być przyczyną tragedii.

Wizyta u laryngologa zaczyna się od wywiadu z pacjentem i podstawowych badań. W zależności od postawionej diagnozy pacjent może być badany przy pomocy specjalnego wziernika lub otoskopu. Laryngolog może też zlecić pogłębienie diagnostyki o badania obrazowe jak TK, RM, RTG, czy USG. W przypadku podejrzenia zmian o naturze nowotworowej pobierane są również próbki tkanek do biopsji.

Wiele objawów towarzyszących chorobom i urazom laryngologicznym jest mało specyficzna, dlatego pacjenci chcąc zdobyć wiarygodną wiedzę w celu autodiagnozy powinni sięgnąć do sprawdzonych źródeł.