Laryngologia

Angina to zapalenie migdałków i gardła, które może być wywołane przez bakterie, wirusy lub grzyby. Angina daje początkowo objawy podobne do niegroźnych infekcji górnych dróg oddechowych: ból gardła, łamanie w kościach, katar, podwyższona temperatura. W żadnym wypadku nie można anginy bagatelizować, bo jej powikłania mogą być niezwykle groźne. Jakie są przyczyny anginy? Jak przebiega leczenie anginy? Czy zawsze są konieczne antybiotyki?
Nieleczone infekcje górnych dróg oddechowych w rezultacie prowadzić mogą do zapalenia zatok. Ciągły katar czy ból głowy odczuwalny zwłaszcza przy pochylaniu, to tylko niektóre z objawów, jakie dawać mogą zatoki. Choroba ta jest dość częstym zjawiskiem, ale nie można jej lekceważyć. Główną przyczyną problemów z zatokami są zazwyczaj wirusy, bakterie oraz grzyby. Istnieje jednak pewna zależność, według której na zapalenie zatok narażone są osoby ze stałymi problemami z niedrożnością nosa. Nieleczone zatoki mogą być przyczyną innych, poważniejszych schorzeń, w efekcie czego uszkodzeniu może ulec wzrok, a w skrajnych przypadkach również mózg.

Materiał sponsorowany

Suchy kaszel to zwykle, choć nie zawsze, pierwszy objaw infekcji wirusowej. Suchy kaszel często jest określany również jako kaszel męczący i dokucza zwłaszcza nocą, powoduje drapanie w gardle i uniemożliwia sen. jakim chorobom najczęściej towarzyszy suchy kaszel, jak przebiega jego leczenie? Kiedy suchy kaszel wymaga konsultacji z lekarzem?
Flegma w gardle to szeroko rozpowszechniony problem, z którym styka się praktycznie każdy. Najczęściej na obecność flegmy w gardle skarżą się pacjenci z infekcjami. Do gromadzenia tej wydzieliny mogą doprowadzić również alergie czy refluks żołądkowo-przełykowy. Przeczytaj, jakie mogą być jeszcze przyczyny flegmy w gardle oraz jakie metody są pomocne w walce z flegmą w gardle!
Męczący kaszel może być suchy lub mokry (z flegmą) i może występować zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Sprawdź, na jakie choroby może wskazywać uporczywy, męczący kaszel i wypróbuj domowe sposoby, które szybko przyniosą ulgę.
Ból zatok bez kataru może być objawem przewlekłego zapalenia zatok, ale nie tylko. Ból w okolicy zatok uznawany jest za typową dolegliwość przy zapaleniu zatok i zazwyczaj towarzyszy mu m.in. wydostawanie się z nosa dużych ilości wydzieliny. Niektórzy jednak pacjenci twierdzą, że doświadczają bólu zatok bez kataru, co budzi zdziwienie nie tylko ich samych, ale i ich najbliższego otoczenia. Ból zatok bez kataru jest jak najbardziej możliwy, a do tego osoba, która odnotuje u siebie taki problem, zdecydowanie powinna udać się do lekarza. Objawem jakich chorób może być ból zatok bez kataru? Jakie są jego przyczyny?
Ból za uchem to dolegliwość, która może mieć bardzo różne przyczyny. Zdarza się, że prowokuje go podrażnienie pewnych włókien nerwowych, czasami zaś przyczyną problemu może być patologia dotycząca wyrostka sutkowatego czy struktur samego ucha. Jakie jeszcze mogą być przyczyny bólu za uchem i co można zrobić, aby dolegliwość ta ustąpiła?
Wydzielina z zatok towarzyszy zwykle alergii, infekcjom górnych dróg oddechowych lub zapaleniu zatok. Może być biała, śluzowata lub zabarwiona na żółto bądź zielono, czasem też z domieszką krwi. Wydzielina z zatok potrafi naprawdę uprzykrzyć życie. Jak się jej pozbyć domowymi sposobami?
Ból gardła spowodowany jest najczęściej zakażeniami górnych dróg oddechowych. Szczególnie doskwiera nam on przy przełykaniu – przeczytaj, jakie są tego przyczyny i dowiedz się, jak poradzić sobie z tą dolegliwością!
Zapalenie migdałków wiąże się z silnym bólem gardła utrudniającym przełykanie, osłabieniem i gorączką. Preparaty stosowane w leczeniu zapalenia migdałków powinny z jednej strony uśmierzać silny ból, a z drugiej strony - działać przeciwzapalnie. Sprawdź, jakie są przyczyny zapalenia migdałków i jak skutecznie radzić sobie z jego objawami.
Zapalenie gardła to infekcja wywołana przez wirusy, bakterie bądź grzyby. Chory na zapalenie gardła odczuwa ból gardła i trudności przy przełykaniu. Dodatkowo występuje zazwyczaj suchy kaszel. Jakie są pozostałe objawy zapalenia gardła? Na czym polega leczenie? Jakie są sprawdzone, domowe sposoby na zapalenie gardła?
Jaki aparat słuchowy wybrać? Decyzja należy do łatwych, ponieważ aparat to nie tylko proteza słuchu, lecz także urządzenie służące jego rehabilitacji. Wprowadzony odpowiednio wcześnie i dobrze dopasowany aparat słuchowy znacznie poprawia komfort życia i zapobiega wtórnej niepełnosprawności. Przeczytaj, jaki aparat słuchowy wybrać i poznaj rodzaje aparatów słuchowych.