Psychiatria

Syndrom sztokholmski to mechanizm, który powstaje czasem w relacji ofiara - kat. Bywa, że osoba porwana i więziona odczuwa pozytywne emocje w stosunku do swojego oprawcy, jest wyrozumiała, a wręcz broni go. Syndromem sztokholmskim określamy również patologiczne relacje w rodzinach, związkach, tzw. toksycznych, w których strona krzywdzona (zdominowana) próbuje za wszelką cenę usprawiedliwić postępowanie strony krzywdzącej (dominującej).
Zespół stresu pourazowego (PTSD) rozwijać się może po przeżyciu różnorakich traum – do takowych zaliczyć można wypadek samochodowy, śmierć bliskiej osoby, ale i uczestnictwo w działaniach wojennych. Objawy – które znacząco wpływają na funkcjonowanie pacjenta – mogą ujawniać się nawet po kilku miesiącach od wystąpienia stresującej sytuacji. Jakie więc objawy mogą pojawiać się w przebiegu PTSD? Jakie są przyczyny tej jednostki i jak przebiega jej leczenie?
Lobotomia (leukotomia, zabieg fachowo określany jako lobotomia przedczołowa) polegała na celowym uszkadzaniu połączeń kory przedczołowej z innymi strukturami mózgowia. Zabieg swego czasu był wyjątkowo popularny – liczbę wykonanych na świecie lobotomii można podawać w dziesiątkach tysięcy. Obecnie jednak lobotomii zdecydowanie się już nie przeprowadza.
Osobowość borderline (zaburzenie osobowości typu borderline, osobowość chwiejna emocjonalnie) uznawane jest za jedno z najcięższych zaburzeń osobowości. Pacjenci zmagający się z nim przejawiają nadmierną impulsywność, często mają obniżony nastrój, a do tego czują się odrzuceni wtedy, kiedy tak naprawdę to oni sami odsuwają się od innych ludzi. Jakie jeszcze problemy mogą być związane z borderline i jakie są możliwości leczenia tego zaburzenia osobowości?
Depresja stanowi obecnie czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie - tak wynika z danych WHO. Każdy z nas jest narażony na depresję, dlatego nie warto bagatelizować jej objawów. Jakie są objawy i rodzaje depresji? Jak przebiega jej leczenie? Gdzie szukać pomocy? Rozwiąż test i sprawdź, czy masz depresję.
Schizofrenia to przewlekła choroba psychiczna, która swój początek ma najczęściej w młodej dorosłości. Powszechnie schizofrenia kojarzona jest z omamami i urojeniami, jednakże w jej przebiegu pojawiać się mogą również i liczne inne problemy, takie jak zobojętnienie, ekscentryczność czy zubożenie mowy. Jakie objawy daje schizofrenia? Jakie są możliwości leczenia tej choroby i rokowania pacjentów ze schizofrenią?
Zespół Aspergera to zaburzenie rozwoju, które można postrzegać jako odmienny wzorzec budowania relacji z otoczeniem. Zespół Aspergera dotyczy nie tylko dzieci i młodzieży - bywa również rozpoznawany u dorosłych. Jakie są objawy zespołu Aspergera i przyczyny tego zaburzenia? Jak wygląda terapia u osób z zespołem Aspergera?
Choroba afektywna dwubiegunowa charakteryzuje się występowaniem u pacjentów epizodów zarówno obniżonego, jak i podwyższonego nastroju. Problem należy uznać za poważny, ponieważ obarczone nim osoby doświadczają utrudnień w zasadzie w każdym aspekcie życia. Jakie dolegliwości mogą wskazywać na chorobę afektywną dwubiegunową i jakie są możliwości leczenia tej jednostki?
Zaburzenia snu mogą dotyczyć nieprawidłowego czasu trwania snu lub niepożądanych zachowań występujących w jego trakcie. Jest to bardzo poważny problem kliniczny, który odbija się na codziennym funkcjonowaniu chorego, niekiedy uniemożliwiając mu prowadzenie normalnej aktywności życiowej. Zobacz, jakie są rodzaje zaburzeń snu, poznaj ich przyczyny oraz sposoby leczenia.
Męska depresja jak najbardziej występuje. Co więcej, jest tak naprawdę groźniejsza od kobiecej, ponieważ ogromna ilość walczących z nią mężczyzn nie udaje się nigdzie po jakąkolwiek pomoc. Depresja dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jednak w przypadku przedstawicieli odmiennych płci może objawiać się nieco inaczej. Męska depresja często bywa bagatelizowana, a do tego zmagający się z nią pacjenci, rzadziej niż kobiety z depresją, udają się do psychiatrów, by podjąć leczenie. Jakie są przyczyny i objawy męskiej depresji?
Paranoja to termin, którego znaczenie na przestrzeni lat wielokrotnie w zasadzie ulegało zmianie. Współcześnie określa się nim problemy, które mogą wynikać z zaburzeń urojeniowych, schizofrenii czy specyficznych zaburzeń osobowości. Objawy paranoi w dużej mierze zależą od treści urojeń, które pojawiają się w przebiegu danego typu paranoi. Czym więc dokładnie jest paranoja i jakie są obecnie dostępne metody jej leczenia?
Choroba afektywna sezonowa, zwana również depresją sezonową czy depresją jesienną, to specyficzne zaburzenie nastroju, którego objawy pojawiają się cyklicznie, zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym. Różne aspekty brane są pod uwagę jako jej możliwe przyczyny, pacjentów zwykle jednak najbardziej interesuje to, jak można leczyć depresję sezonową. W tym przypadku pomóc może nie tylko farmakoterapia, ale i… światło.