Psychiatria

Choroba afektywna dwubiegunowa charakteryzuje się występowaniem u pacjentów epizodów zarówno obniżonego, jak i podwyższonego nastroju. Problem należy uznać za poważny, ponieważ obarczone nim osoby doświadczają utrudnień w zasadzie w każdym aspekcie życia. Jakie dolegliwości mogą wskazywać na chorobę afektywną dwubiegunową i jakie są możliwości leczenia tej jednostki?
Zespół chronicznego (przewlekłego) zmęczenia (CFS) jest uważany za kolejną chorobę cywilizacyjną. Coraz więcej osób zmaga się z przewlekłą sennością, znużeniem, wycieńczeniem fizycznym czy kłopotami z koncentracją. Jakie jeszcze objawy daje CFS? Jak leczyć syndrom chronicznego zmęczenia?
Zaburzenia snu mogą dotyczyć nieprawidłowego czasu trwania snu lub niepożądanych zachowań występujących w jego trakcie. Jest to bardzo poważny problem kliniczny, który odbija się na codziennym funkcjonowaniu chorego, niekiedy uniemożliwiając mu prowadzenie normalnej aktywności życiowej. Zobacz, jakie są rodzaje zaburzeń snu, poznaj ich przyczyny oraz sposoby leczenia.
Zespół stresu pourazowego (PTSD) stwierdza się u osób, które przeżyły traumatyczne wydarzenie. Doświadczenie to powoduje powracające, natrętne i wywołujące cierpienie wspominanie tego zdarzenia, obejmujące obrazy i odczucia. Jakie są przyczyny i objawy zespołu stresu pourazowego? Czy da się wyleczyć chorego z traumą pourazową?
Męska depresja jak najbardziej występuje. Co więcej, jest tak naprawdę groźniejsza od kobiecej, ponieważ ogromna ilość walczących z nią mężczyzn nie udaje się nigdzie po jakąkolwiek pomoc. Depresja dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jednak w przypadku przedstawicieli odmiennych płci może objawiać się nieco inaczej. Męska depresja często bywa bagatelizowana, a do tego zmagający się z nią pacjenci, rzadziej niż kobiety z depresją, udają się do psychiatrów, by podjąć leczenie. Jakie są przyczyny i objawy męskiej depresji?
Paranoja to termin, którego znaczenie na przestrzeni lat wielokrotnie w zasadzie ulegało zmianie. Współcześnie określa się nim problemy, które mogą wynikać z zaburzeń urojeniowych, schizofrenii czy specyficznych zaburzeń osobowości. Objawy paranoi w dużej mierze zależą od treści urojeń, które pojawiają się w przebiegu danego typu paranoi. Czym więc dokładnie jest paranoja i jakie są obecnie dostępne metody jej leczenia?
Choroba afektywna sezonowa, zwana również depresją sezonową czy depresją jesienną, to specyficzne zaburzenie nastroju, którego objawy pojawiają się cyklicznie, zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym. Różne aspekty brane są pod uwagę jako jej możliwe przyczyny, pacjentów zwykle jednak najbardziej interesuje to, jak można leczyć depresję sezonową. W tym przypadku pomóc może nie tylko farmakoterapia, ale i… światło.
Zespół lęku uogólnionego (zaburzenia lękowe uogólnione) to jedno z najczęściej spotykanych u pacjentów zaburzeń psychicznych. Istotą tego problemu jest występowanie u obarczonych nim osób ciągłego niepokoju, który powiązany bywa m.in. ze wzmożonym napięciem mięśni, drażliwością oraz zaburzeniami snu. Jakie mogą być przyczyny zespołu lęku uogólnionego, kto jest najbardziej zagrożony jego wystąpieniem i na czym opiera się leczenie zaburzeń lękowych uogólnionych?
Przewlekła choroba zawsze zaskakuje, wiąże się z szokiem i silnym stresem. Niektórzy potrafią odnaleźć się w nowej sytuacji, a inni się załamują. Jak zareagujesz na informację o tym, że jesteś przewlekle chora, zależy od twojej osobowości i od tego, jak dotychczas radziłaś sobie z trudnościami. Jak pogodzić się ze świadomością nieuleczalnej, przewlekłej choroby?
Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD) polega na występowaniu u chorego nawracających natrętnych myśli lub czynności, którym trudno się oprzeć. Próba powstrzymania się od nich wiąże się z narastającym lękiem, niepokojem, napięciem bądź cierpieniem. Czym objawia się zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, jakie są jego przyczyny i jak wygląda leczenie?
Narcyzm (osobowość narcystyczna) wyróżnia się przeświadczeniem o własnej wyjątkowości i posiadaniu ogromnych możliwości w połączeniu z brakiem empatii i aroganckim podejściem do innych ludzi. Pacjenci, którzy zmagają się z narcyzmem, doświadczają również i innych problemów – m.in. bardzo łatwo jest ich urazić, przez co mogą oni drastycznie kończyć różne swoje znajomości z innymi ludźmi. Osobowość narcystyczna to poważny problem – jakie są jego przyczyny, jak sobie z nim radzić i czy jest możliwe leczenie narcyzmu?
Globus histericus, potocznie nazywane kulą gardłową, należy do schorzeń psychosomatycznych i nie ma podłoża w żadnej chorobie organicznej. Jeśli w stresującej sytuacji masz objaw duszenia w gardle, jakbyś połknęła kulkę wielkości orzecha włoskiego, może to oznaczać, że cierpisz na tzw. globus histericus. Czy zatem można leczyć globus histericus? Czy są sposoby na pokonanie tej przypadłości?