Psychiatria

Narcyzm (osobowość narcystyczna) wyróżnia się przeświadczeniem o własnej wyjątkowości i posiadaniu ogromnych możliwości w połączeniu z brakiem empatii i aroganckim podejściem do innych ludzi. Pacjenci, którzy zmagają się z narcyzmem, doświadczają również i innych problemów – m.in. bardzo łatwo jest ich urazić, przez co mogą oni drastycznie kończyć różne swoje znajomości z innymi ludźmi. Osobowość narcystyczna to poważny problem – jakie są jego przyczyny, jak sobie z nim radzić i czy jest możliwe leczenie narcyzmu?
Globus histericus, potocznie nazywane kulą gardłową, należy do schorzeń psychosomatycznych i nie ma podłoża w żadnej chorobie organicznej. Jeśli w stresującej sytuacji masz objaw duszenia w gardle, jakbyś połknęła kulkę wielkości orzecha włoskiego, może to oznaczać, że cierpisz na tzw. globus histericus. Czy zatem można leczyć globus histericus? Czy są sposoby na pokonanie tej przypadłości?
Zaburzenia odżywiania stanowią dość rozbudowaną grupę psychiatrycznych jednostek, do których zaliczane są m.in. anoreksja oraz bulimia. Czasami problemy te bywają bagatelizowane, tymczasem większość z nich może dawać poważne, czasami nawet śmiertelne, powikłania. Jakie jednak dokładnie wyróżnia się zaburzenia odżywiania, czym charakteryzują się poszczególne z nich i jakimi metodami można je leczyć?
Bulimia to rodzaj zaburzeń odżywiania, którego wcale nie musi być widać na pierwszy rzut oka – wbrew pozorom większość osób, które zmagają się z tym problemem, ma prawidłową masę ciała. Z drugiej strony bulimia może mieć naprawdę poważne, czasami nawet zagrażające życiu konsekwencje – jakie więc są objawy bulimii, po czym poznać, że bliski może mieć ten problem i jakie leczenie stosowane jest w przypadku żarłoczności psychicznej?
Wczesne objawy schizofrenii mogą być bardzo trudne do rozpoznania. Bywa, że są potraktowane jako skutki procesu dojrzewania, przyjmowania narkotyków lub po prostu lenistwa, arogancji i braku wychowania. Sprawdź, jakie są wczesne objawy schizofrenii?
Mizoginizm (mizoginia) oznacza chorobliwą niechęć, a wręcz nienawiść konkretnego mężczyzny do kobiet. Mizogini pojawiali się nie tylko w starożytności i późniejszych wiekach, gdy społeczna pozycja kobiet była niższa niż obecnie. Dzisiaj też możesz natknąć się na mizogina: przeczytaj, jakie są objawy mizoginizmu i dowiedz się, czy możliwa jest zmiana postawy uprzedzonego do kobiet mężczyzny. Poznaj również definicję mizoandrii.
Psychoza to zespół zaburzeń psychicznych, których cechą charakterystyczną jest zaburzenie postrzegania rzeczywistości. Zaburzenia te prowadzą do tego, że chory zaczyna żyć w innym, wyimaginowanym świecie. Najczęściej diagnozowaną formą psychozy jest schizofrenia. Jakie są przyczyny i objawy psychozy? Jak przebiega jej leczenie?
Zaburzenia osobowości nie są proste w diagnozowaniu – m.in. dlatego, że kryteria rozpoznawania poszczególnych zaburzeń osobowości są tak rozbudowane, że ciężkie bywa odróżnienie normy w zachowaniu od odstępstwa od niej. W wiele przypadkach trudne jest także określenie, które dokładnie zaburzenie osobowości występuje u danego pacjenta.
Zespół Aspergera to zaburzenie rozwoju, które można postrzegać jako odmienny wzorzec budowania relacji z otoczeniem. Zespół Aspergera dotyczy nie tylko dzieci i młodzieży - również bywa rozpoznawany u dorosłych. Przeczytaj albo posłuchaj, jakie są przyczyny, objawy i jak wygląda terapia u osób z zespołem Aspergera.
Są różne rodzaje schizofrenii - bo ta choroba nie przebiega zawsze tak samo i może dawać różne objawy. Wyróżnia się m.in. jej postać paranoidalną, hebefreniczną czy rezydualną. Co ciekawe, tak naprawdę schizofrenia nie zawsze przebiega z omamami i urojeniami... Jakie są jeszcze inne różnice między poszczególnymi rodzajami schizofrenii?
Borderline (zaburzenie osobowości typu borderline, osobowość chwiejna emocjonalnie) uznawane jest za jedno z najcięższych zaburzeń osobowości. Pacjenci zmagający się z nim przejawiają nadmierną impulsywność, często mają obniżony nastrój, a do tego czują się odrzuceni wtedy, kiedy tak naprawdę to oni sami odsuwają się od innych ludzi. Jakie jeszcze problemy mogą być związane z borderline i jakie są możliwości leczenia tego zaburzenia osobowości?
A wszystkiemu winny jest koronawirus i zagrożenie, jakie wywołał. Wielu ludzie na skutek stresu, niepewności i poczucia zagrożenia mogło popaść w paranoję.