Psychiatria

Tokofobia, czyli lęk przed porodem znajduje się na liście fobii specyficznych (tzn. takich, w których lęk jest wywoływany przez jakiś konkretny czynnik czy sytuację). Tokofobia może wpływać nie tylko na wybór sposobu urodzenia dziecka, ale i na całe życie doświadczającej jej pacjentki – w skrajnych przypadkach doświadczany przez kobietę lęk bywa tak silny, że aby tylko nie zostać ciężarną całkowicie może ona unikać podejmowania kontaktów płciowych.
Dowiedzenie się o tym, że bliski cierpi na jakąś chorobę psychiczną, bywa dla krewnych szokujące. U bliskich chorego pojawiać się mogą różne obawy, które dotyczyć mogą nie tylko przebiegu choroby i rokowań, ale i tego, czy oni sami są w takim przypadku obarczeni zwiększonym ryzykiem zachorowania. Dostępne są już rozmaite testy, dzięki którym możliwe jest bliższe poznanie swoich genów. Czy istnieją takie, dzięki którym można sprawdzić, czy jest się w grupie ryzyka chorób psychicznych?
Schizofrenia uznawana jest za jedną z najpoważniejszych chorób psychicznych. Jej objawy bywają bardzo różne, jednak opanować je można za pomocą farmakoterapii. Nie wszyscy jednak chorujący na schizofrenię pacjenci chcą się leczyć. Jak więc rozmawiać z bliskim, aby możliwe było nakłonienie go do sięgnięcia po niezbędną mu pomoc?
Niedoczynność tarczycy to powszechne schorzenie endokrynologiczne, które dotyka istotny odsetek społeczeństwa. Jest to choroba o różnorodnym obrazie klinicznym, co sprawia, że nie zawsze jest łatwa do zdiagnozowania. Jakie objawy psychiatryczne mogą wynikać z niedoczynności tarczycy? Co robić w razie ich wystąpienia?
Objawy schizofrenii u dzieci obejmować mogą zarówno urojenia i omamy, jak i dezorganizację psychiczną czy zaburzenia nastroju. Jakie dokładnie dolegliwości powinny wzbudzić niepokój rodziców i gdzie powinni udać się oni wtedy, gdy podejrzewają schizofrenię u swojego dziecka?
W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o osobowości borderline – problem ten podejrzewają u siebie zarówno sami pacjenci, jak i ich bliscy. Przejawów tego zaburzenia wyróżnia się dużo i należą do nich m.in. chwiejność emocjonalna, tendencja do popadania ze skrajności w skrajność czy skłonność do podejmowania impulsywnych zachowań. Jakie dokładnie mogą być objawy borderline i co można zrobić, aby pomóc pacjentowi w poradzeniu sobie z jego trudnościami?
Depresja to choroba mózgu i jak każde schorzenie wymaga leczenia farmakologicznego. Jednak istnieją suplementy na depresję - zioła i witaminy, które wspierają działanie leków i jednocześnie wspomagają transmisję pożądanych neuroprzekaźników. Dowiedz się, jakie to substancje i w jaki sposób mogą łagodzić objawy depresji.
Tiki to mimowolne, powtarzające się ruchy, np. potrząsanie głową, pochrząkiwanie, mruganie czy unoszenie ramion. Nie wszystkie tiki nerwowe wymagają leczenia, jeżeli jednak ich obecność znacznie zaburza funkcjonowanie szkolne, czy zawodowe, warto zgłosić się na psychoterapię lub rozpocząć leczenie farmakologiczne. Jakie są przyczyny tików nerwowych?
Jedną z pewnych czynności na świecie, której większość ludzi nie lubi robić, jest wymiotowanie. U niektórych osób ten nieprzyjemny odruch potrafi wywoływać silny lęk określany jako emetofobia. Jak poradzić sobie z tym rodzajem fobii? Więcej o emetofobii opowiada psycholog Klaudia Krzynówek z Centrum Medycznego Damiana.
Lęk przed ostrymi przedmiotami może świadczyć o aichmofobii. Czy więc pokonanie tej fobii może być trudne, skoro tego typu przedmioty otaczają nas praktycznie wszędzie? Zapytaliśmy o to psycholog Klaudię Krzynówek z Centrum Medycznego Damiana.
O polskiej psychiatrii dziecięcej wspomina się w różnych środkach masowego przekazu stosunkowo często – powodem jest przede wszystkim jej kiepska kondycja w naszym kraju. Brakuje nie tylko odpowiednich specjalistów, ale i miejsc, w których najmłodsi pacjenci mogliby otrzymać niezbędną im pomoc. Jaka jest tak naprawdę polska psychiatria dziecięca i w jakich jej obszarach zauważalne są największe deficyty?
Nerwica to dolegliwość objawiającą się przede wszystkim lękiem. Poza nim pacjenci z nerwicą mogą doświadczać również symptomów somatycznych, takich jak kołatania serca, duszność czy uporczywe bóle brzucha lub głowy. Jakie dokładnie problemy nazywamy zaburzeniami nerwicowymi i na czym opiera się leczenie nerwic?