Choroby oczu i zaburzenia wzroku

Choroby oczu to grupa schorzeń, która powoduje zaburzenia widzenia, a niektórych przypadkach nawet utratę wzroku. W zależności od miejsca występowania dolegliwości, choroby oczu można podzielić na dotyczące powiek lub spojówek, ale także gałki ocznej i poszczególnych jej struktur oraz nerwu wzrokowego. Zaburzenia widzenia mogą pojawić się w związku z występowaniem określonych czynników, ale także autonomicznie.

Kiedy oczy zaczynają boleć lub piec, albo z czasem pogarsza się wzrok, pilnie udajemy się do okulisty. Jednak pośród objawów zwiastujących problemy zdrowotne można wymienić zupełnie inne symptomy związane ze wzrokiem. Dlatego jeśli zaobserwujesz wymienione przez nas zmiany, koniecznie udaj się do specjalisty.
Noszenie okularów budzi niekiedy niechęć dzieci. Może również utrudniać ich codzienne aktywności jak uprawianie sportu. Warto wiedzieć, że istnieje wciąż jeszcze mało popularna metoda, która stosowana na noc może pozwolić zrezygnować z okularów za dnia.
Jaskrę nieprzypadkowo nazywa się podstępną złodziejką wzroku. Opublikowane we wrześniu Uniwersytetu w Göteborgu (Szwecja) pokazały, ze nawet połowa chorych może nie odczuwać wyraźnego dyskomfortu związanego z tą chorobą, ale potem, dosłownie z dnia na dzień, stracić wzrok.
Astygmatyzm to jedna z najczęstszych wad wzroku. Obraz widziany przez astygmatyka jest niewyraźny, zamglony w różnych osiach widzenia. Wadę najczęściej koryguje się okularami albo soczewkami kontaktowymi. Także laser pozwala rozstać się z astygmatyzmem raz na zawsze. Jakie są objawy astygmatyzmu i jak się go leczy?
Astygmatyzm jest często spotykaną wadą wzroku. Jeśli wada jest niewielka, wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, że ją ma. Jednak nieleczony astygmatyzm nie tylko może obniżać komfort życia, ale także trwale pogarszać wzrok. Test tarczy jest prostym badaniem, który może pomóc wykryć ten problem i skłonić do wizyty u specjalisty. Jest prosty, nieinwazyjny i możemy go zrobić w mniej niż minutę.
Oczy nie lubią wysokich temperatur i klimatyzacji. Latem są wyjątkowo narażone na działanie wielu czynników, przede wszystkim muszą zmagać się z silnym promieniowaniem UV i atakiem różnych alergenów. Nie da się ukryć, że oczy są naszym oknem na świat, dlatego warto dbać o nie w sezonie wakacyjnym. Ekspertka podpowiada, jakie zasady należy wcielić w życie jeszcze dziś. Oto jedna z nich: "nie kupujcie okularów przeciwsłonecznych na bazarach".
Zapalenie spojówek daje charakterystyczne objawy: oczy pieką i łzawią, czasem pojawia się światłowstręt. Zapalenie spojówek może być bakteryjne, wirusowe, alergiczne albo grzybicze. Może być też skutkiem zespołu suchego oka albo wynikać z zakażenia prostego. Zapalenie spojówek to dolegliwość, która wymaga właściwego leczenia. Jakie są przyczyny zapalenia spojówek i jak przebiega jego leczenie?
Mroczki (muszki) przed oczami to dolegliwość, która może być objawem wielu chorób, nie tylko oka. W związku z tym osoby, które skarżą się na mroczki przed oczami, mogą potrzebować pomocy grupy specjalistów: internisty, okulisty, diabetyka, a także neurologa i kardiologa. Dowiedz się, jaka choroba objawia się mroczkami przed oczami. Jaka jest przyczyna pojawiania się latających muszek w polu widzenia?
Niebieskie oczy to takie, które w zrębie tęczówki nie posiadają melaniny. To dlatego są bardziej wrażliwe na działanie promieni słonecznych. Jeśli posiadacz niebieskich oczu ma do tego ma jasne włosy i karnację, koniecznie musi się chronić przed słońcem. Zbyt duża ekspozycja na promienie słoneczne może bowiem grozić nie tylko poparzeniem skóry, ale również silnym podrażnieniem oczu.
Gradówka to nieduży guzek, zbudowanym z ropno-krwistej galaretowatej masy, który rośnie na dolnej lub górnej powiece. Guzek nie jest bolesny, jednak przez swoją twardość i usytuowanie może powodować dyskomfort. Dodatkowo w okolicy gradówki, jako efekt zakażenia, może pojawić się zaczerwienienie i obrzęk.
Gruczoły Meiboma produkują wydzielinę, która nawilża oko. Bez niej dochodzi do tarcia rogówki i spojówki, a tym samym do ciągłego podrażniania oka, które może prowadzić nawet do utraty wzroku. Zobacz, jak funkcjonują te gruczoły i co może cię spotkać, jeśli zaniedbasz higienę powiek.
Jaskra to choroba oczu, która powoduje zanik nerwów wzrokowych i prowadzi do nieodwracalnej ślepoty. Jaskra rozwija się powoli, często bezobjawowo, a wykrywa się ją zazwyczaj przypadkiem, podczas badania wzroku u okulisty czy dobierania okularów. Jakie są przyczyny tej choroby i jak rozpoznać pierwsze objawy jaskry, by podjęte leczenie przyniosło najlepsze efekty? Jakie są rodzaje jaskry?

Choroby oczu i zaburzenia wzroku - do pierwszej grupy można zaliczyć choroby oczu, których występowanie jest uwarunkowane np. chorobami współistniejącymi (retinopatia cukrzycowa, bakteryjne zakażenia oka). Z kolei drugą grupę stanowią zaburzenia związane np. z wiekiem (zwyrodnienie plamki żółtej).

Jedną z najpopularniejszych chorób oczu jest jaskra, czyli postępujący zanik nerwu wzrokowego. Można wyróżnić kilka rodzajów jaskry, m.in. pierwotną, wtórną i wrodzoną. Wbrew powszechnemu przekonaniu, to zaburzenie widzenia nie zawsze musi wiązać się z podwyższonym ciśnieniem w gałce ocznej. Pierwsze objawy jaskry to spadek ostrości widzenia, aureola dookoła obserwowanych obiektów, czy nawracający i silny ból gałki ocznej. Ryzyko jaskry znacząco wzrasta po 70. roku życia, ale pierwsze diagnozy mogą być stawiane znacznie wcześniej, nawet po 40. roku życia.

Choroby oczu mają również związek z prowadzonym trybem życia. Spędzanie bardzo dużej ilości czasu przed monitorem, brak aktywności fizycznej i podstawowej higieny narządu wzroku (utrzymywanie wilgotności gałki ocznej, noszenie okularów) mogą przyspieszyć pojawienie się określonych zaburzeń widzenia. Typową oznaką przemęczonych oczu jest CVS, czyli Computer Vision Syndrome. Prowadzi on do zaburzenia filmu łzowego.

Leczeniem chorób oczu zajmuje się okulista i do niego należy udać się w przypadku utrzymującej się dolegliwości. Okresowe kontrole wzroku powinny być przeprowadzane przynajmniej raz w roku, a w przypadku osób znajdujących się w grupie ryzyka – nawet częściej. Dzięki temu rośnie szansa na wczesne wykrycie chorób oczu lub zaburzeń widzenia i podjęcie działań profilaktycznych.