Choroby oczu i zaburzenia wzroku

Choroby oczu to grupa schorzeń, która powoduje zaburzenia widzenia, a niektórych przypadkach nawet utratę wzroku. W zależności od miejsca występowania dolegliwości, choroby oczu można podzielić na dotyczące powiek lub spojówek, ale także gałki ocznej i poszczególnych jej struktur oraz nerwu wzrokowego. Zaburzenia widzenia mogą pojawić się w związku z występowaniem określonych czynników, ale także autonomicznie.

Niebieskie oczy to takie, które w zrębie tęczówki nie posiadają melaniny. To dlatego są bardziej wrażliwe na działanie promieni słonecznych. Jeśli posiadacz niebieskich oczu ma do tego ma jasne włosy i karnację, koniecznie musi się chronić przed słońcem. Zbyt duża ekspozycja na promienie słoneczne może bowiem grozić nie tylko poparzeniem skóry, ale również silnym podrażnieniem oczu.
Gradówka to nieduży guzek, zbudowanym z ropno-krwistej galaretowatej masy, który rośnie na dolnej lub górnej powiece. Guzek nie jest bolesny, jednak przez swoją twardość i usytuowanie może powodować dyskomfort. Dodatkowo w okolicy gradówki, jako efekt zakażenia, może pojawić się zaczerwienienie i obrzęk.
Gruczoły Meiboma produkują wydzielinę, która nawilża oko. Bez niej dochodzi do tarcia rogówki i spojówki, a tym samym do ciągłego podrażniania oka, które może prowadzić nawet do utraty wzroku. Zobacz, jak funkcjonują te gruczoły i co może cię spotkać, jeśli zaniedbasz higienę powiek.
Zapalenie spojówek daje charakterystyczne objawy: oczy pieką i łzawią, czasem pojawia się światłowstręt. Zapalenie spojówek może być bakteryjne, wirusowe, alergiczne albo grzybicze. Może być też skutkiem zespołu suchego oka albo wynikać z zakażenia prostego. Zapalenie spojówek to dolegliwość, która wymaga właściwego leczenia. Jakie są przyczyny zapalenia spojówek i jak przebiega jego leczenie?
Jaskra to choroba oczu, która powoduje zanik nerwów wzrokowych i prowadzi do nieodwracalnej ślepoty. Jaskra rozwija się powoli, często bezobjawowo, a wykrywa się ją zazwyczaj przypadkiem, podczas badania wzroku u okulisty czy dobierania okularów. Jakie są przyczyny tej choroby i jak rozpoznać pierwsze objawy jaskry, by podjęte leczenie przyniosło najlepsze efekty? Jakie są rodzaje jaskry?
Jęczmień na oku potrafi być uciążliwy. Domowe sposoby na jęczmień mogą być najszybszym rozwiązaniem, gdy nie możemy niezwłocznie udać się do okulisty. Domowe sposoby mają za zadanie przede wszystkim ogrzać zmianę na oku, aby przyśpieszyć jej pęknięcie.
Retinopatia paranowotworowa to choroba oczu prowadząca do postępującej utraty widzenia, która współistnieje z rakiem, tzn. może się pojawić u niektórych chorych na określone rodzaje nowotworów. Najczęściej diagnozuje się ją u pacjentów zmagających się z rakiem drobnokomórkowym płuc. Jakie są dokładne przyczyny i objawy retinopatii paranowotworwej? Na czym polega leczenie?
Na zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD – z ang. Age-Related Macular Degeneration) choruje szacunkowo 1,2 mln Polaków. W rzeczywistości jest ich więcej, ale wiele osób nie wie o swojej chorobie. Jak zapobiegać AMD i w jaki sposób leczyć zwyrodnienie plamki żółtej oka?
Cienie albo sińce pod oczami mogą być objawem choroby. Według specjalistów chorób wewnętrznych sińce pod oczami zazwyczaj są efektem niewyspania i zmęczenia i znikają wraz ze zmianą stylu życia. Jeśli jednak ciemniejsze zabarwienie skóry pod oczami utrzymuje się dłuższy czas lub nasila się, a dodatkowo towarzyszą mu inne dolegliwości, np. bóle głowy czy częstomocz, może to być oznaka poważnego schorzenia.
Zapalenie tkanek oczodołu, które objawia się wytrzeszczem gałki ocznej, bólem i zaczerwienieniem, jest groźnym procesem zapalnym. Schorzenie zazwyczaj ma przewlekły charakter i wymaga natychmiastowego rozpoczęcia leczenia.
Kępki żółte (żółtaki) to grudkowate zmiany skórne, które najczęściej pojawiają się na skórze powiek. Dla większości osób żółtaki są jedynie problemem estetycznym, jednak lekarze alarmują - kępki żółte mogą wskazywać na podwyższony poziom tzw. złego cholesterolu LDL, który może doprowadzić do miażdżycy tętnic, a co za tym idzie - do zawału serca.
Zapalenie tęczówki to nawrotowa choroba oczu, która prowadzi do postępującego uszkodzenia wzroku, a u 20 proc. pacjentów do ciężkiego, trwałego upośledzenia widzenia lub jego utraty. Jakie są przyczyny i objawy zapalenia tęczówki? Na czym polega leczenie?

Choroby oczu i zaburzenia wzroku - do pierwszej grupy można zaliczyć choroby oczu, których występowanie jest uwarunkowane np. chorobami współistniejącymi (retinopatia cukrzycowa, bakteryjne zakażenia oka). Z kolei drugą grupę stanowią zaburzenia związane np. z wiekiem (zwyrodnienie plamki żółtej).

Jedną z najpopularniejszych chorób oczu jest jaskra, czyli postępujący zanik nerwu wzrokowego. Można wyróżnić kilka rodzajów jaskry, m.in. pierwotną, wtórną i wrodzoną. Wbrew powszechnemu przekonaniu, to zaburzenie widzenia nie zawsze musi wiązać się z podwyższonym ciśnieniem w gałce ocznej. Pierwsze objawy jaskry to spadek ostrości widzenia, aureola dookoła obserwowanych obiektów, czy nawracający i silny ból gałki ocznej. Ryzyko jaskry znacząco wzrasta po 70. roku życia, ale pierwsze diagnozy mogą być stawiane znacznie wcześniej, nawet po 40. roku życia.

Choroby oczu mają również związek z prowadzonym trybem życia. Spędzanie bardzo dużej ilości czasu przed monitorem, brak aktywności fizycznej i podstawowej higieny narządu wzroku (utrzymywanie wilgotności gałki ocznej, noszenie okularów) mogą przyspieszyć pojawienie się określonych zaburzeń widzenia. Typową oznaką przemęczonych oczu jest CVS, czyli Computer Vision Syndrome. Prowadzi on do zaburzenia filmu łzowego.

Leczeniem chorób oczu zajmuje się okulista i do niego należy udać się w przypadku utrzymującej się dolegliwości. Okresowe kontrole wzroku powinny być przeprowadzane przynajmniej raz w roku, a w przypadku osób znajdujących się w grupie ryzyka – nawet częściej. Dzięki temu rośnie szansa na wczesne wykrycie chorób oczu lub zaburzeń widzenia i podjęcie działań profilaktycznych.