Urazy, wypadki

Urazy i wypadki mogą zdarzyć się każdemu z nas w najmniej spodziewanym momencie. Szczególnie często są konsekwencją wypadków komunikacyjnych i towarzyszą pracownikom wykonującym prace fizyczne. W nagłych przypadkach niezwykle ważna jest pierwsza pomoc przedmedyczna, dlatego warto wiedzieć, jakie działania podjąć przy typowych wypadkach zanim na miejscu zjawi się pogotowie. Działając szybko i sprawnie można ustabilizować stan zdrowia poszkodowanego, a nawet uratować cudze życie.

Same oparzenia słoneczne rzadko wymagają specjalistycznego zaopatrzenia. Zwykle zmiany na skórze są powierzchowne i można je leczyć w warunkach domowych. Niestety, nawet poparzenia I i II stopnia mogą zagrażać życiu, jeśli są rozległe.
Czym są figury Lichtenberga? Chociaż ryzyko tego, że trafi cię piorun jest niewielkie, to jednak istnieje. Takie trafienie nie zawsze jest śmiertelne. Zawsze jednak pozostawia po sobie ślady na skórze: bądź w postaci mniej lub bardziej rozległych oparzeń, bądź jako niezwykłe wzory, określane jako figura Lichtenberga lub wzory Lichtenberga. Zobacz, jak wyglądają.
Eksperci podkreślają, że ości ryb są jednymi z najpowszechniejszych ciał obcych w przewodzie pokarmowym, jednak rzadko są przyczyną perforacji żołądkowo-jelitowych. W większości przypadków pacjentów udaje się uratować. Jednak kluczowe znaczenie w takich sytuacjach ma czas – im szybciej chory trafi do specjalisty, tym lepiej. 61-letni rolnik nie miał pojęcia, że jedząc posiłek, połknął ość. Trzy dni zmagał się z silnym bólem brzucha i wymiotami. Kiedy w końcu udał się do lekarza, było już za późno. Ość rozerwała jego jelito, a to doprowadziło do śmiertelnej infekcji.
Zima jest piękną porą, ale jak żaden inny okres w roku, sprzyja uszkodzeniom ciała. Upadki na twardy lód mogą zakończyć się bolesnym urazem. Choć narażony jest każdy, możemy zmniejszyć ryzyko bolesnych uszkodzeń. Wystarczy skorzystać z kilku prostych wskazówek.
Brytyjczyk Tommy Kelly wybudził się po trzech miesiącach bycia w śpiączce – niemy i bezwładny. Zmuszony był uczyć się na nowo chodzić. Jego partnerka opowiedziała, że mężczyzna poślizgnął się na lodzie, upadł na plecy i uderzył w tył głowy. Pomaga mu teraz wrócić do formy sprzed wypadku.
Upadek z wysokości lub uderzenie dłonią albo stopą o twardą płaszczyznę to nic przyjemnego. Najczęściej skutki urazu to tylko stłuczenie i ból. Niestety, w przypadku kiedy siła uderzenia była duża dochodzi do złamania i należy niezwłocznie podjąć odpowiednie kroki. Na czym polega złamanie palca, jak je rozpoznać i jak leczyć?
Na każdym kroku eksperci ostrzegają: sięgajmy tylko po te grzyby, co do których jesteśmy pewni. Jednak pomyłki mogą zdarzyć się nawet najlepszym. Historia niemieckiego naukowca i specjalisty od grzybów Juliusa Schäffera może być przestrogą dla wszystkich. A nawet dla najbardziej doświadczonych grzybiarzy.
Wydawałoby się, że nie da przeżyć się uderzenia piorunem. A okazuje się, że przeżywa około 70-80 proc. porażonych osób. Historia 18-letniej studentki Emmy Eggler wywołała sensację w Stanach Zjednoczonych. Uderzył w nią piorun, który stopił jej ubranie i poparzył skórę. Udało jej się przeżyć dzięki trampkom. Dziewczyna została przewieziona do szpitala. Jej znajomi mówią, że powinna kupić sobie bilet na loterię, ponieważ "miała dużo szczęścia".
Sinice co roku można spotkać nad polskim morzem. Są sporym zagrożeniem - słona woda, upalne lato oraz napływ wody rzecznej z zanieczyszczeniami stwarzają najdogodniejsze warunki do rozwoju tych organizmów, a namnażające się sinice wytwarzają toksyny, które są groźne nie tylko dla ryb, lecz także dla człowieka. Dowiedz się, gdzie tym razem zakwitły sinice w Bałtyku i jak się przed nimi chronić podczas morskich kąpieli.
Hipertermia, czyli przegrzanie organizmu, to poważny stan, który, nieleczony, może doprowadzić do potencjalnie śmiertelnego udaru cieplnego. Na hipertermię są narażone zwłaszcza małe dzieci i osoby starsze, ponieważ u nich proces regulacji temperatury ciała nie przebiega tak sprawnie, jak u innych osób. Jakie są przyczyny i objawy hipertermii? Na czym polega jej leczenie i pierwsza pomoc?
Udar słoneczny, zwany też udarem cieplnym, porażeniem cieplnym lub słonecznym, powstaje przy dużym bezpośrednim nasłonecznieniu – przede wszystkim głowy oraz karku. Jest niebezpieczny dla zdrowia, szczególnie dla osób starszych i dzieci. Jak udzielić pierwszej pomocy osobie z objawami udaru słonecznego?
Nadmiar słońca i upały mogą doprowadzić do rozwoju wielu poważnych chorób. Podczas skwaru gwałtownie wzrasta ryzyko przegrzania organizmu i udaru słonecznego. Wysokie temperatury mogą doprowadzić także do zakrzepów, ataków astmy, chorób wątroby, a nawet nowotworów skóry i oczu. Sprawdź, jakie są skutki zdrowotne upałów i nadmiaru słońca.

Urazy i wypadki wahają się od lekkich, jak zwichnięcie czy stłuczenie, po bardzo ciężkie i zagrażające zdrowiu. W tej drugiej grupie można wymienić przede wszystkim urazy głowy i kręgosłupa, otwarte złamania i krwotoki wewnętrzne. Udzielając pierwszej pomocy należy skupić się na doraźnych potrzebach rannej osoby. Kluczowe znaczenie ma ułożenie jej w odpowiedniej pozycji (np. bocznej ustalonej), odkażenie ran, ochrona termiczna przed wyziębieniem i przegrzaniem oraz zatamowanie ewentualnych krwotoków. Bardzo ważne jest, aby umieć utrzymać nerwy na wodzy. Podczas wzywania pogotowia trzeba skupić się na konkretnych informacjach i przekazywać je w sposób rzeczowy tak, aby dyspozytor mógł jak najszybciej podjąć właściwą decyzję.

Znajomość podstawowych zagadnień z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej znacząco skraca czas potrzebny do ustalenia stanu zdrowia ofiary wypadku, podjęcia podstawowych czynności oraz zawiadomienia pomocy medycznej. Przede wszystkim warto wiedzieć jak przeprowadzić sztuczne oddychanie, masaż serca, ustabilizować złamaną kończynę po urazie czy założyć opatrunek w razie wypadku. Każdy z nas powinien umieć rozpoznać stany zagrażające życiu, np. zawał mięśnia sercowego, udar, hipertermię, odwodnienie lub złamanie. Dzięki temu reakcja będzie szybsza i bardziej zdecydowana.

Wiedza o urazach i wypadkach pozwala także na odpowiednie wyposażenie apteczki medycznej – tej domowej, jak i samochodowej – w niezbędne akcesoria. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku apteczek podróżnych, gdzie sprzęt powinien być starannie wyselekcjonowany i obejmować wyłącznie najważniejsze artykuły medyczne przydatne w nagłych wypadkach.