Urazy, wypadki

Szerszeń azjatycki jest bardzo agresywny i dużo bardziej niebezpieczny niż zwykłe szerszenie czy osy. Jego użądlenia mogą być śmiertelne dla człowieka - straszą media. Jednak informacje te dotyczą innego gatunku szerszenia niż ten, który zbliża się do Polski. Okazuje się, że szerszeń azjatycki, który dotarł już do północnych NIemiec i wkrótce może pojawić się u nas, nie jest taki groźny. Co należy wiedzieć o szerszeniu azjatyckim?
Wokół kleszczy urosło wiele mitów. Czy kleszcze występują tylko w lasach i są aktywne jedynie latem? Czy oznaką zakażenia boreliozą jest zawsze rumień? Czy kleszcza należy wykręcić palcami lub pęsetą, czy sam wyjdzie po posmarowaniu tłuszczem? Obalamy 12 najpopularniejszych mitów na temat kleszczy.
Jak wyciągnąć kleszcza? Ukąszenie przez kleszcza nie zawsze wymaga interwencji lekarza, ponieważ w większości przypadków pajęczaka można usunąć samemu. Wystarczy tylko przestrzegać kilku podstawowych zasad, by wiedzieć jak prawidłowo usunąć kleszcza i uchronić się przed groźnymi infekcjami wirusowymi: boreliozą, odkleszczowym zapaleniem mózgu i anaplazmozą. Sprawdź, co robić po ukąszeniu kleszcza i jak go bezpiecznie usunąć.
Jak pozbyć się siniaków na ciele? Można udać się do apteki po specjalistyczne preparaty - maści czy żele na bazie ziół, które skutecznie uszczelniają naczynia krwionośne i zmniejszają objętość krwiaków. Ale można też wypróbować domowe sposoby na siniaki, m.in.: tradycyjny kompres z octu lub okład z lodu, a nawet z liścia kapusty. Sprawdź, jak pozbyć się sińców na ciele.
Bluszcz pospolity (Hedera helix), roślina w Polsce bardzo popularna, spotykana często w przydomowych ogródkach, budzi mieszane uczucia. Z jednej strony ma właściwości lecznicze - sprawdza się w leczeniu kaszlu i w leczeniu nieżytów układu oddechowego. Z drugiej strony musimy pamiętać, że bluszcz jest trujący.
Intubacja ma na celu przede wszystkim umożliwienie oddychania pacjentom, którzy nie są w stanie robić tego samodzielnie. Polega to na wprowadzeniu plastikowej rurki do tchawicy przez usta lub niekiedy przez nos przy pomocy laryngoskopu. Jakie są wskazania do intubacji? Jak ona przebiega i jakie może mieć powikłania?
Zatrucie lekami może być efektem świadomego działania, ale może też zdarzyć się przypadkiem, przez nieuwagę. Jesteśmy w stanie zatruć się każdym dostępnym lekiem, dlatego w tym artykule zostaną omówione najczęściej występujące zatrucia oraz zatrucia lekami łatwo dostępnymi dla wszystkich.
Chwyt Heimlicha to technika pomocy przedlekarskiej stosowana w zadławieniach, często ratująca życie. Polega na mocnym uciśnięciu przepony w celu wypchnięcia ciała obcego, które utknęło w drogach oddechowych poszkodowanego. Dowiedz się, jak wykonać chwyt Heimlicha u osoby dorosłej, u dziecka, a nawet u siebie.
Zimne okłady najlepiej stosować w przypadku ostrych urazów stawów, ponieważ zmniejszają one opuchliznę i ból. Zimne okłady pomogą również miejscowo zmniejszyć stan zapalny lub obniżyć gorączkę. Leczenie zimnem (krioterapia), znane było już w starożytności. Hipokrates odkrył, że schłodzenie ciała ma właściwości przeciwbólowe, zalecał też hipotermię dla zmniejszenia obrzęku, krwawienia i łagodzenia bólu. Dowiedz się, jak stosować zimne okłady oraz gdzie kupić chłodzące kompresy żelowe.
Złamanie żebra może mieć poważne konsekwencje. Żebra są częścią klatki piersiowej, która chroni serce i płuca, a  złamane żebra mogą doprowadzić do uszkodzenia tych narządów. Jak rozpoznać, że żebra są złamane? Co robić, gdy dojdzie do złamania żebra? Na czym polega leczenie?
Opatrunek na ranę dobiera się, biorąc przede wszystkim charakter, głębokość, rozległość i pochodzenie rany, oparzenia czy odleżyny. Niezwykle ważne, jeśli chodzi o dobór opatrunku, jest i to, czy wymagające opatrzenia rany są wolne od bakterii czy objęte zakażeniem. Na jakie rany należy zakładać opatrunki ze srebrem, hydrożelowe, hydrokoloidowe i inne? Poznaj rodzaje opatrunków.
Opatrunek okluzyjny to taki, który po założeniu na ranę nie dopuszcza do kontaktu uszkodzonego fragmentu ciała ze środowiskiem zewnętrznym, a także powietrzem. Inaczej mówiąc okluzja to mechaniczne zamknięcie, czyli odseparowanie rany od środowiska zewnętrznego. Opatrunek okluzyjny stosuje się na różnego rodzaju rany, w tym rany klatki piersiowej oraz pękające pięty.

Urazy, wypadki – wszystko o udzielaniu pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, w urazach kończyn, kości, stawów, urazy głowy. Złamania, zwichnięcia, skaleczenie, stłuczenia, skręcenia, naderwanie ścięgien - zobacz jak udzielić pierwszej pomocy w razie wypadku, czym odkazić ranę, jak i czym zatamować krwotok Dowiedz się jak pomóc poszkodowanemu w przypadku zakrztuszenia i utraty przytomności. Jak opatrzyć rany. Jak prawidłowo zrobić opatrunek i unieruchomić złamaną kończynę. Tu dowiesz się, w co zaopatrzyć domową apteczkę i jakie leki oraz opatrunki zabrać ze sobą na wakacje i urlop. Rzeczowa wiedza na temat urazów, wypadków.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020