Urazy, wypadki

Bluszcz pospolity (Hedera helix), roślina w Polsce bardzo popularna, spotykana często w przydomowych ogródkach, budzi mieszane uczucia. Z jednej strony ma właściwości lecznicze - sprawdza się w leczeniu kaszlu i w leczeniu nieżytów układu oddechowego. Z drugiej strony musimy pamiętać, że bluszcz jest trujący.
Intubacja ma na celu przede wszystkim umożliwienie oddychania pacjentom, którzy nie są w stanie robić tego samodzielnie. Polega to na wprowadzeniu plastikowej rurki do tchawicy przez usta lub niekiedy przez nos przy pomocy laryngoskopu. Jakie są wskazania do intubacji? Jak ona przebiega i jakie może mieć powikłania?
Zatrucie lekami może być efektem świadomego działania, ale może też zdarzyć się przypadkiem, przez nieuwagę. Jesteśmy w stanie zatruć się każdym dostępnym lekiem, dlatego w tym artykule zostaną omówione najczęściej występujące zatrucia oraz zatrucia lekami łatwo dostępnymi dla wszystkich.
Przezorna mama to taka, która ma w swojej torebce albo kieszeni dosłownie wszystko. Obok banana i wody ma chusteczki, pieluchę na zmianę, plaster, a nawet płyn odkażający na wypadek, gdyby dziecko skaleczyło się podczas zabawy.

Materiał sponsorowany

W trakcie powrotu do zdrowia po zabiegach medycznych lub operacjach ważne jest odpowiednie zadbanie o ranę. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko groźnych powikłań oraz przyspieszymy proces gojenia.

Materiał sponsorowany

Chwyt Heimlicha to technika pomocy przedlekarskiej stosowana w zadławieniach, często ratująca życie. Polega na mocnym uciśnięciu przepony w celu wypchnięcia ciała obcego, które utknęło w drogach oddechowych poszkodowanego. Dowiedz się, jak wykonać chwyt Heimlicha u osoby dorosłej, u dziecka, a nawet u siebie.
Zimne okłady najlepiej stosować w przypadku ostrych urazów stawów, ponieważ zmniejszają one opuchliznę i ból. Zimne okłady pomogą również miejscowo zmniejszyć stan zapalny lub obniżyć gorączkę. Leczenie zimnem (krioterapia), znane było już w starożytności. Hipokrates odkrył, że schłodzenie ciała ma właściwości przeciwbólowe, zalecał też hipotermię dla zmniejszenia obrzęku, krwawienia i łagodzenia bólu. Dowiedz się, jak stosować zimne okłady oraz gdzie kupić chłodzące kompresy żelowe.
Złamanie żebra może mieć poważne konsekwencje. Żebra są częścią klatki piersiowej, która chroni serce i płuca, a  złamane żebra mogą doprowadzić do uszkodzenia tych narządów. Jak rozpoznać, że żebra są złamane? Co robić, gdy dojdzie do złamania żebra? Na czym polega leczenie?
Opatrunek na ranę dobiera się, biorąc przede wszystkim charakter, głębokość, rozległość i pochodzenie rany, oparzenia czy odleżyny. Niezwykle ważne, jeśli chodzi o dobór opatrunku, jest i to, czy wymagające opatrzenia rany są wolne od bakterii czy objęte zakażeniem. Na jakie rany należy zakładać opatrunki ze srebrem, hydrożelowe, hydrokoloidowe i inne? Poznaj rodzaje opatrunków.
Opatrunek okluzyjny to taki, który po założeniu na ranę nie dopuszcza do kontaktu uszkodzonego fragmentu ciała ze środowiskiem zewnętrznym, a także powietrzem. Inaczej mówiąc okluzja to mechaniczne zamknięcie, czyli odseparowanie rany od środowiska zewnętrznego. Opatrunek okluzyjny stosuje się na różnego rodzaju rany, w tym rany klatki piersiowej oraz pękające pięty.
Kadm jest pierwiastkiem, który z powodu dużej koncentracji w powietrzu, glebie i żywności, łatwości wchłaniania przez żywe organizmy oraz silnej toksyczności stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Zatrucie kadmem może prowadzić do uszkodzenia nerek, wątroby, płuc, trzustki czy jąder. Jakie są objawy zatrucia kadmem?
Dioksyny są toksycznymi substancjami organicznymi zdolnymi do kumulowania się w ludzkich tkankach. Ich głównym źródłem jest spalanie odpadów komunalnych, przemysłowych i medycznych. Związki te zaburzają pracę układu hormonalnego oraz działają rakotwórczo. Mogą też być wykorzystywane jako broń biologiczna. To właśnie dioksyny zostały wykorzystane w próbie otrucia prezydenta Ukrainy, Wiktora Juszczenki. Jakie są konsekwencje zatrucia dioksynami?

Urazy, wypadki – wszystko o udzielaniu pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, w urazach kończyn, kości, stawów, urazy głowy. Złamania, zwichnięcia, skaleczenie, stłuczenia, skręcenia, naderwanie ścięgien - zobacz jak udzielić pierwszej pomocy w razie wypadku, czym odkazić ranę, jak i czym zatamować krwotok Dowiedz się jak pomóc poszkodowanemu w przypadku zakrztuszenia i utraty przytomności. Jak opatrzyć rany. Jak prawidłowo zrobić opatrunek i unieruchomić złamaną kończynę. Tu dowiesz się, w co zaopatrzyć domową apteczkę i jakie leki oraz opatrunki zabrać ze sobą na wakacje i urlop. Rzeczowa wiedza na temat urazów, wypadków.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020