Urazy, wypadki

Urazy i wypadki mogą zdarzyć się każdemu z nas w najmniej spodziewanym momencie. Szczególnie często są konsekwencją wypadków komunikacyjnych i towarzyszą pracownikom wykonującym prace fizyczne. W nagłych przypadkach niezwykle ważna jest pierwsza pomoc przedmedyczna, dlatego warto wiedzieć, jakie działania podjąć przy typowych wypadkach zanim na miejscu zjawi się pogotowie. Działając szybko i sprawnie można ustabilizować stan zdrowia poszkodowanego, a nawet uratować cudze życie.

Wiadomo, że sport to zdrowie, ale niekoniecznie wyczynowy, zwłaszcza gdy regularnie obrywasz po głowie. Choroby neurodegeneracyjne to dosłownie plaga wśród sportowców niektórych dyscyplin i coraz odważniej wiąże się to z ich kontuzjami. Teraz ma być łatwiej o diagnozę.
Grecy mają problem. Z powodu rekordowych upałów zmarło sześciu turystów. Wystarczył upał i zwiedzanie, niektórzy po prostu poszli na spacer. Są jednak punkty wspólne dla tych, których wakacje skończyły się tragedią. Wielkiego zaskoczenia nie ma.
Wiadomo, że sport to zdrowie, ale niekoniecznie wyczynowy. Piłka nożna z pewnością nie znajduje się w czołówce dyscyplin poważnie zagrażających zdrowiu i życiu, a jednak kontuzjowani zawodnicy nieraz przeżywają osobiste dramaty. Tych 5 miało wpisać się na listę najwybitniejszych piłkarzy w historii. Kto ich jeszcze dziś pamięta?
Według wstępnych danych policji, tylko w czerwcu (do 17. dnia bieżącego miesiąca) utonęło już 18 osób. Codziennie w polskim domu rozgrywa się dramat. W ubiegłym roku woda zabrała bezpowrotnie 450 osób, w tym 50 kobiet. Nie bądź kolejną liczbą w policyjnym raporcie.
Pięknie, słonecznie, ciepła woda - urlop w Chorwacji to marzenie wielu Polaków, ale trzeba pamiętać, że w wodzie czają się niebezpieczeństwa inne niż w naszym Bałtyku. Uważaj przede wszystkim na meduzy i jeżowce. Spotkanie z nimi może skończyć się niechcianą pamiątką z wakacji.
W zasadzie co roku, od lat, jest tak samo. Na SOR-ach i w szpitalach robi się nerwowo. Niby ludzie latem chorują mniej, ale urazów, wypadków i zabiegów chirurgicznych wcale nie ubywa. Tego preparatu zastąpić się nie da. Jego dostępność zależy od ludzkiej solidarności. Jest coraz trudniej.
Chociaż dostała już 1,3 mln serduszek na Instagramie, turystom nie jest do śmiechu. Planujesz urlop nad oceanem? To możesz spotkać rybę z rodziny skaberowatych. "Strach wejść do wody". "Ta ryba potrzebuje egzorcysty". Faktycznie, może być bardzo groźna.
Niewątpliwie czerwona pręga na skórze, o której krążą legendy od pokoleń, to sygnał, że czas odwiedzić lekarza. Nie oznacza to jednak, że masz powody do paniki.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada ekstremalnie gorące lato w Polsce. Pierwszej fali upałów powinniśmy się spodziewać już w czerwcu, gdy w niektórych rejonach kraju temperatura w cieniu osiągnie 36 st. C. Natura będzie bić latem rekordy ciepła. Co na to nasze ciała?
Jeszcze trwa dogaszanie wielkiego, warszawskiego centrum handlowego Marywilska 44, a strażacy już mierzą się z kolejnym groźnym pożarem, tym razem wysypiska śmieci w Siekierkach. RCB zaleca pozostanie w domu i zamknięcie okien w kilku powiatach. Toksyny, które wydzielają się przy takich pożarach, bywają nawet groźne dla życia.
Niby nie są groźne dla ludzi, a jednak wypadki z ich udziałem się zdarzają. Uważa się, że uaktywniają się o zmroku, ale właściwie o każdej porze możesz spotkać chmarę tych żarłocznych owadów o potężnych szczękach. W tym roku pojawiły się dość wcześnie, plądrują uprawy, zagrażają drzewostanom. Co, jeśli chrabąszcz wpadnie do ucha czy gardła?
To nie są dobre wieści przed sezonem urlopowym. W regionie, gdzie co trzeci turysta jest z Polski, grasują groźne gady. Burze z gradem, które przeszły nad krajem w mijającym tygodniu, sytuacji nie poprawiają. Lekarze w Splicie zapewniają, że na razie mają dość antidotum, by ratować pokąsanych ludzi, ale ostrzeżenia władz brzmią naprawdę poważnie.

Urazy i wypadki wahają się od lekkich, jak zwichnięcie czy stłuczenie, po bardzo ciężkie i zagrażające zdrowiu. W tej drugiej grupie można wymienić przede wszystkim urazy głowy i kręgosłupa, otwarte złamania i krwotoki wewnętrzne. Udzielając pierwszej pomocy należy skupić się na doraźnych potrzebach rannej osoby. Kluczowe znaczenie ma ułożenie jej w odpowiedniej pozycji (np. bocznej ustalonej), odkażenie ran, ochrona termiczna przed wyziębieniem i przegrzaniem oraz zatamowanie ewentualnych krwotoków. Bardzo ważne jest, aby umieć utrzymać nerwy na wodzy. Podczas wzywania pogotowia trzeba skupić się na konkretnych informacjach i przekazywać je w sposób rzeczowy tak, aby dyspozytor mógł jak najszybciej podjąć właściwą decyzję.

Znajomość podstawowych zagadnień z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej znacząco skraca czas potrzebny do ustalenia stanu zdrowia ofiary wypadku, podjęcia podstawowych czynności oraz zawiadomienia pomocy medycznej. Przede wszystkim warto wiedzieć jak przeprowadzić sztuczne oddychanie, masaż serca, ustabilizować złamaną kończynę po urazie czy założyć opatrunek w razie wypadku. Każdy z nas powinien umieć rozpoznać stany zagrażające życiu, np. zawał mięśnia sercowego, udar, hipertermię, odwodnienie lub złamanie. Dzięki temu reakcja będzie szybsza i bardziej zdecydowana.

Wiedza o urazach i wypadkach pozwala także na odpowiednie wyposażenie apteczki medycznej – tej domowej, jak i samochodowej – w niezbędne akcesoria. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku apteczek podróżnych, gdzie sprzęt powinien być starannie wyselekcjonowany i obejmować wyłącznie najważniejsze artykuły medyczne przydatne w nagłych wypadkach.