Urazy, wypadki

Jak reagować, gdy ktoś zemdleje? Nigdy nie wiadomo, czy jest to tylko chwilowe osłabienie czy zatrzymanie krążenia, szczególnie podczas upałów. Trzeba działać szybko i  zachować zimną krew. Jak zapobiegać omdleniu, gdy czujemy, że zaraz to nastąpi? Jak udzielić pierwszej pomocy przy omdleniu?
Pierwsza pomoc jest określeniem na pomoc, której udzielają poszkodowanemu przypadkowi świadkowie, którzy nie mają wykształcenia medycznego. Może się okazać, że ta podstawowa i łatwa do przyswojenia wiedza, uratuje komuś życie. Dowiedz się, jak udzielić pierwszej pomocy krok po kroku.
Z powstaniem rany wiąże się uszkodzenie naczyń krwionośnych i wypływ krwi, który w zależności od rozmiaru uszkodzenia, przyjmuję formę krwawienia lub krwotoku. Ważne jest odpowiednio wczesne wdrożenie właściwego postępowania, tak by utrata krwi nie była zbyt duża. Dowiedz się, jak zatamować krwawienie i krwotok.
Urazy klatki piersiowej to częste uszkodzenia ciała, z jakimi spotykają się medycy podczas swojej pracy. Pod względem częstości to trzeci najczęstszy uraz ciała (po urazach kończyn i po urazach głowy). Jakie urazy klatki piersiowej wyróżniamy i co powinniśmy o nich wiedzieć?
Urazy głowy należą do jednych z najpoważniejszych w skutkach konsekwencji wypadków. Choć przy pozornie lekkim urazie może się wydawać, że poszkodowany nie ucierpiał, jakiekolwiek symptomy wskazujące na wstrząśnienie mózgu powinny być zawsze konsultowane z ratownikiem medycznym lub lekarzem. Pozwala to zminimalizować ryzyko późniejszych konsekwencji, które mogą być naprawdę poważne. Jak wygląda pierwsza pomoc przedmedyczna w przypadku podejrzenia wstrząsu mózgu?
Chwyt Heimlicha to technika pomocy przedlekarskiej stosowana w zadławieniach, często ratująca życie. Polega na mocnym uciśnięciu przepony w celu wypchnięcia ciała obcego, które utknęło w drogach oddechowych poszkodowanego. Dowiedz się, jak wykonać chwyt Heimlicha u osoby dorosłej, u dziecka, a nawet u siebie.
Chociaż miedź w organizmie pełni ważną funkcję i zapobiega m.in. chorobom układu krążenia, osteoporozie oraz infekcjom, to jej kumulacja może być szkodliwa. Nadmiar pierwiastka może powodować zatrucie miedzią, dlatego w przypadku niepokojących objawów, konieczna jest diagnostyka i właściwe leczenie.
Martwica (necrosis) jest definiowana jako śmierć fragmentu żywego organizmu pod wpływem zadziałania takich czynników uszkadzających jak uraz, niedokrwienie, niedotlenienie, toksyny, czynniki chemiczne, bakterie, wirusy, promieniowanie, a także niska lub wysoka temperatura. Jakie są przyczyny i rodzaje martwicy? Jakich tkanek najczęściej dotyczy?
Złamanie żebra może mieć poważne konsekwencje. Żebra są częścią klatki piersiowej, która chroni serce i płuca, a  złamane żebra mogą doprowadzić do uszkodzenia tych narządów. Jak rozpoznać, że żebra są złamane? Co robić, gdy dojdzie do złamania żebra? Na czym polega leczenie?
Jednym z największych zagrożeń w okresie zimowym jest poślizgnięcie się na oblodzonym chodniku i niekontrolowany upadek. Co robić, gdy jesteś świadkiem takiego upadku? Dowiedz się, jak zachować się w przypadku upadku na oblodzonym chodniku - zarówno jako poszkodowany, jak i świadek.
Hipertermia, czyli przegrzanie organizmu, to poważny stan, który, nieleczony, może doprowadzić do potencjalnie śmiertelnego udaru cieplnego. Na hipertermię są narażone zwłaszcza małe dzieci i osoby starsze, ponieważ u nich proces regulacji temperatury ciała nie przebiega tak sprawnie, jak u innych osób. Jakie są przyczyny i objawy hipertermii? Na czym polega jej leczenie i pierwsza pomoc?
Płukanie żołądka jest jedną ze stosowanych do dzisiaj technik dekontaminacji, czyli usunięcia i dezaktywacji szkodliwych substancji z przewodu pokarmowego. Jest to zabieg powodujący dość duży dyskomfort i dlatego u niektórych ludzi budzi strach, a dla małych dzieci może być dość traumatycznym przeżyciem.

Urazy, wypadki – wszystko o udzielaniu pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, w urazach kończyn, kości, stawów, urazy głowy. Złamania, zwichnięcia, skaleczenie, stłuczenia, skręcenia, naderwanie ścięgien - zobacz jak udzielić pierwszej pomocy w razie wypadku, czym odkazić ranę, jak i czym zatamować krwotok Dowiedz się jak pomóc poszkodowanemu w przypadku zakrztuszenia i utraty przytomności. Jak opatrzyć rany. Jak prawidłowo zrobić opatrunek i unieruchomić złamaną kończynę. Tu dowiesz się, w co zaopatrzyć domową apteczkę i jakie leki oraz opatrunki zabrać ze sobą na wakacje i urlop. Rzeczowa wiedza na temat urazów, wypadków.