Urazy, wypadki

Utonięcia zdarzają się niestety cały czas, ich liczba wzrasta w okresie wakacji. "Człowiek tonie po cichu" - to zdanie jak mantrę powtarzają wszyscy, którzy choć raz widzieli tonącego człowieka. Ale jak dokładnie wygląda proces tonięcia? Co się wtedy dzieje z człowiekiem?
Objawy suchego i wtórnego utonięcia pojawiają się po wyjściu z wody, np. po kąpieli w morzu, basenie, a nawet w wannie, najczęściej u najmłodszych. Scenariusz zwykle jest podobny - po powrocie do domu znad jeziora czy basenu zmęczone dziecko kładzie się do łóżka, gdzie powoli "tonie" podczas drzemki. Jak rozpoznać objawy suchego i wtórnego utonięcia? Jak udzielić pierwszej pomocy?
Pogryzienie przez psa wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, nawet jeśli konsekwencją ataku zwierzęcia są tylko powierzchowne rany. Lekarz powinien oczyścić i opatrzyć rany oraz - co najważniejsze - podać szczepionkę przeciwko tężcowi i wdrożyć profilaktykę wścieklizny. Sprawdź, co robić przy pogryzieniu przez psa, jak wygląda pierwsza pomoc i na czym polega leczenie poszkodowanego.
Podczas upału warto, aby każdy z nas miał przy sobie butelkę wody. Czasem się zapominamy i butelka zostaje w samochodzie - taka niefrasobliwość może skończyć się dla nas tragicznie.
To już kolejny rok, gdy w Bałtyku pojawiają się sinice. Słona woda, upalne lato oraz napływ wody rzecznej z zanieczyszczeniami stwarzają najdogodniejsze warunki do rozwoju tych organizmów, a namnażające się sinice wytwarzają toksyny, które są groźne nie tylko dla ryb, lecz także dla człowieka. Przeczytaj albo posłuchaj i dowiedz się, gdzie tym razem zakwitły sinice w Bałtyku i jak się przed nimi chronić podczas morskich kąpieli.
Passiflora to kwiat dla tych, którzy uwielbiają podróżować do krajów basenu Morza Śródziemnego – żaden inny nie da nam takiej namiastki Włoch czy południa Francji na własnym parapecie. Lepiej jednak uważać na passiflorę, bo jej liście są trujące. Jakie są objawy zatrucia w przypadku passiflory?
Chociaż ryzyko tego, że trafi cię piorun jest niewielkie, to jednak istnieje. Takie trafienie nie zawsze jest śmiertelne. Zawsze jednak pozostawia po sobie ślady na skórze: bądź w postaci mniej lub bardziej rozległych oparzeń, bądź jako niezwykłe wzory, zwane figurami Lichtenberga. Zobacz, jak wyglądają.
Udar słoneczny, zwany też udarem cieplnym, porażeniem cieplnym lub słonecznym, powstaje przy dużym bezpośrednim nasłonecznieniu – przede wszystkim głowy oraz karku. Jest niebezpieczny dla zdrowia, szczególnie dla osób starszych i dzieci. Przeczytaj albo posłuchaj, jak udzielić pierwszej pomocy osobie z objawami udaru słonecznego.
Na barszcz Sosnowskiego natknąć można się w wielu miejscach. Roślina jest bardzo podstępna, bowiem objawy poparzenia pojawiają się dopiero po kilku godzinach. Gdzie można się natknąć na barszcz? Powstała specjalna mapa.
Powoli musimy zaakceptować, że wiosną i wczesnym latem nad Polską przechodzą bardzo intensywne burze. Co trzeba wiedzieć o wyładowaniach atmosferycznych? W co może uderzyć piorun?
Muchomor sromotnikowy to najbardziej trujący grzyb w naszych lasach. Mimo ostrzeżeń co roku zatruwa się nim wiele osób. Objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym to: silne bóle brzucha, wymioty i obfita wodnista biegunka.-Pojawiają się one po 8-12 godzinach od zjedzenia potrawy zawierającej tego trującego grzyba.
Cykuta (szalej jadowity) o jedna z najbardziej trujących roślin, znanych ludzkości. Właściwości cykuty znane są od wieków: w starożytności używano jej do wykonywania wyroków śmierci i do skrytobójczych otruć, a także do samobójstw - do tego ostatniego celu wykorzystał ją m.in. Sokrates.

Urazy, wypadki – wszystko o udzielaniu pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, w urazach kończyn, kości, stawów, urazy głowy. Złamania, zwichnięcia, skaleczenie, stłuczenia, skręcenia, naderwanie ścięgien - zobacz jak udzielić pierwszej pomocy w razie wypadku, czym odkazić ranę, jak i czym zatamować krwotok Dowiedz się jak pomóc poszkodowanemu w przypadku zakrztuszenia i utraty przytomności. Jak opatrzyć rany. Jak prawidłowo zrobić opatrunek i unieruchomić złamaną kończynę. Tu dowiesz się, w co zaopatrzyć domową apteczkę i jakie leki oraz opatrunki zabrać ze sobą na wakacje i urlop. Rzeczowa wiedza na temat urazów, wypadków.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020