Neurologia

Neurologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. W Polsce neurologię dzieli się na dwie specjalizacje – klasyczną oraz dziecięcą. Do przykładowych jednostek chorobowych na tym tle zalicza się m.in. zapalenie mózgu, chorobę Alzheimera, czy zmiany nowotoworowe jak glejaki lub oponiaki. Nieleczone schorzenia na tle neurologicznym nie tylko znacząco obniżają komfort życia. Mogą także doprowadzić do utraty znacznej części możliwości poznawczych, a nawet śmierci pacjenta.

Teoretycznie już od ponad roku w Polsce dostępne jest leczenie przewlekłej migreny z pomocą terapii biologicznych i toksyny botulinowej w ramach refundacji NFZ. Niby przełom, niby tysiące potrzebujących mogłyby skorzystać, a do programu lekowego trafiło dotąd ok. 370 pacjentów.
Dlaczego ludzie targają się na własne życie? Co sprawia, że podejmują akt samounicestwienia? Dlaczego niektórzy mimo życiowych trudności, nie poddają się, a dla innych podobne sytuacje bywają nie do udźwignięcia? Naukowcy próbują odpowiedzieć na pytanie, jakie problemy neurologiczne mogą predestynować do depresji i samobójstw.
Podczas picia alkoholu „obrywa” nie tylko wątroba. Szczególnie narażony na uszkodzenia jest również mózg. Alkoholowy zanik mózgu prowadzi do objawów otępiennych, podobnych jak w schorzeniach demencyjnych. Co więcej, objawy mogą pojawić się nawet po długim czasie od zaprzestania picia.
Wszyscy znamy osoby, które łatwo wpadają w złość, są sfrustrowane oraz wszystkiego i wszystkich się czepiają. U podłoża mogą leżeć różne zaburzenia psychiczne, ale nie tylko. Czasem choroby organiczne mogą wpływać na zmiany w mózgu. O jakich chorobach mogą świadczyć zaburzenia osobowości?
Lekarze i naukowcy przy pomocy mediów społecznościowych popularyzują naukę i dzielą się swój wiedzą. Zdradzają również triki, które pomagają im dbać o zdrowie. Jedna z ekspertek neurobiologii wskazuje trzy nawyki, których unika w trosce o swój mózg. Warto z nich korzystać każdego dnia.
Stwardnienie rozsiane (sclerosis multiplex, SM) to choroba nieuleczalna, prowadząca do uszkodzeń struktur układu nerwowego. Może mieć postać rzutów z okresami remisji lub postać stale postępującą. Dobrze dobrane leczenie może złagodzić objawy i spowolnić postęp choroby. Jakie są objawy stwardnienia rozsianego, jak się zaczyna stwardnienie rozsiane i czy istnieje test na tę chorobę?
Większość rodzajów demencji powoduje stopniowe nasilanie objawów, które z czasem uniemożliwiają samodzielne funkcjonowanie chorego. Świadomość oznak zdrowotnych problemów może pomóc lepiej przygotować się do walki z chorobą. To istotne ze względu na fakt, że wczesne objawy demencji bywają subtelne i niejasne, przez co nie są od razu oczywiste nawet dla najbliższych danej osoby.
Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, znane jako zapalenie opon mózgowych, to proces zapalny będący konsekwencją przedostania się drobnoustrojów do płynu mózgowo-rdzeniowego (PMR). Czym objawia się zapalenie opon mózgowych i jak je leczyć?
Choroba Huntingtona to dziedziczne schorzenie, którego objawy będą stopniowo się pogarszać, z czasem doprowadzając do śmierci chorego. Choroba atakuje mózg i zazwyczaj jej pierwsze objawy pojawiają się u osób po 30. roku życia. Zdarza się także, że atakuje osoby młodsze, nawet 20-latków.
Picie alkoholu ma wpływ na cały organizm, w tym również na mózg. Osoby, które piją alkohol, są narażone m.in. na rozwój demencji alkoholowej czyli otępienia związanego z alkoholem. Jakie są długoterminowe następstwa picia alkoholu dla mózgu? W jaki sposób zwiększa on ryzyko demencji, jak objawia się otępienie związane z alkoholem i jak je leczyć?
Na chorobę Parkinsona nie ma lekarstwa. Ale wczesne wykrycie schorzenia, może pomóc w opanowaniu choroby, a jeden z objawów można nawet usłyszeć. Ma związek z mową i łatwo go zauważyć.
Choroba Parkinsona jest niezwykle podstępna. Może powodować ponad 40 różnych objawów, które mogą zmieniać się nawet z dnia na dzień. Jeden z symptomów schorzenia ma związek z wypróżnianiem, ale niewiele osób go zna.

Wskazuje się na różne przyczyny występowania chorób układu nerwowego. Mogą to być infekcje wirusowe lub bakteryjne, zatrucia lub urazy. Część schorzeń, jak np. rdzeniowy zanik mięśni, jest uwarunkowana genetycznie. Jeszcze inne, jak udar mózgu, są związane z zaburzeniami krążenia krwi. W obrębie układu nerwowego występują również nowotwory łagodne lub złośliwe.

W przeciwieństwie do wielu innych dziedzin medycyny, neurologia jedynie w niewielkim stopniu bazuje na badaniach palpacyjnych. Dla diagnostyki chorób układu nerwowego ogromne znaczenie mają techniki obrazowe. Najważniejsze z nich to EEG, EMG, TK, MRI, fMRI lub PET. W neurologii często wdraża się także badania angiograficzne, pozwalające na wykrycie zmian w obrębie układu krążenia. W zależności od stanu zdrowia pacjenta lekarz może zalecić przeprowadzenie badań genetycznych lub biochemicznych, które mają na celu ustalenie ekspresji konkretnych genów albo stężenia markerów.

Objawy chorób układu nerwowego mogą być bardzo różne. Od zwykłego bólu głowy, przez zaburza czucia i koordynacji, po afazję, utratę świadomości, napady agresji i lęki.

Leczenie chorób neurologicznych może odbywać się na kilka sposobów. W przypadku łagodnego przebiegu niekiedy wystarcza farmakoterapia i zmiana nawyków żywieniowych. W cięższych przypadkach kluczowe będzie przeprowadzenie interwencji chirurgicznej. Część schorzeń układu nerwowego występuje na zbiegu dziedzin neurologii i psychiatrii i powinna być nadzorowana przez lekarzy obu tych specjalizacji.