Neurologia

Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to groźna choroba wywołana przez wirusa, który atakuje komórki nerwowe w mózgu oraz otaczające go struktury. Przekonanie, że KZM dotyka głównie leśników i osoby mieszkające blisko lasu, to MIT! Dlatego, jeśli chcemy bez obaw korzystać z wolnego czasu na świeżym powietrzu, warto wiedzieć jak się przed nim chronić.

Materiał partnerski

Mirko Ibrahim jeszcze pół roku temu był zdrowym chłopcem. Wszystko się zmieniło, gdy dwulatek zaczął chorować. Na skutek choroby pojawiły się zaburzenia neurologiczne i problemy z poruszaniem się. Matka chłopca długo walczyła, by uzyskać jednoznaczną diagnozę, a czas nie działał na ich korzyść.
Udar mózgu jest jednym z najczęstszych ostrych stanów, wymagających szybkiej pomocy specjalistów. W zależności od rozległości i lokalizacji może powodować różne objawy, jednak kilka z nich jest typowych i pojawia się w większości przypadków. Jeżeli zostanie rozpoznany odpowiednio wcześnie, możliwe jest wdrożenie właściwego leczenia i całkowite cofnięcie się objawów. Udar mózgu stanowi bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia, dlatego tak ważne jest, by każdy człowiek umiał go rozpoznać i właściwie zareagować.
Choć migrena należy do schorzeń neurologicznych, a depresja jest chorobą, którą zajmują się psychiatrzy, to jednak mają one ze sobą wiele wspólnego. Przede wszystkim mogą je powodować podobne mechanizmy, a jedno schorzenie może pogłębiać skutki drugiego. Leczenie migreny i depresji na raz wymaga dużej rozwagi ze strony lekarza i dobrania odpowiednich leków, które nie będą wchodziły we wzajemne interakcje.
Układ przedsionkowy zwany zmysłem równowagi, to pierwszy układ sensoryczny, który w pełni rozwija się już w życiu płodowym. Dostarcza organizmowi informacje dotyczące pozycji ciała. Dzięki zmysłowi równowagi rozróżniamy stronę prawą od lewej i górę od dołu.
Neuroprzekaźniki odpowiadają m.in. za dobre samopoczucie, chęć do działania, czy umiejętność relaksu. Jeśli któregoś z nich brakuje lub jego proporcje są zaburzone względem pozostałych neurotransmiterów, może dojść do licznych problemów ze zdrowiem np. osłabienia, dekoncentracji lub też bólu stawów, czy spadku libido. Aby sprawdzić, którego neurotransmitera mamy zbyt mało, można wykonać badanie krwi lub wypełnić kwestionariusz psychologiczny – znany jako Test Bravermana.
Zespoły padaczkowe to tak naprawdę różne odmiany padaczki, a pomiędzy poszczególnymi z nich występują nierzadko znaczące odmienności. Dotyczą one m.in. momentu, w którym dochodzi do zachorowania, ale i charakteru pojawiających się w danym zespole padaczkowym napadów oraz towarzyszących im innych dolegliwości. Zaznaczenia wymaga również to, że określenie, na jaki zespół padaczkowy cierpi dany pacjent, potrzebne jest do ustalenia jego rokowań, ale i do zaplanowania właściwego dla niego leczenia padaczki.
Wczesne objawy choroby Parkinsona to nie tylko drżenie rąk, ale też obniżona sprawność fizyczna i umysłowa, spowolnienie ruchów, zaburzenia równowagi, niewyraźna mowa, zaburzenia połykania czy depresja. Czy wiesz, że pierwsze objawy choroby Parkinsona mogą pojawić się już około 21 roku życia? Jakie są wczesne objawy choroby Parkinsona?
Afazja to problemy z mówieniem - polegać one mogą zarówno na trudnościach z wypowiadaniem się, jak i na niemożności zrozumienia zdań wypowiadanych przez innych ludzi. Przyczyną afazji są różne uszkodzenia struktur ośrodkowego układu nerwowego - najczęstszą z nich jest udar mózgu. Jakie są rokowania pacjenta z afazją - czy istnieją szanse na to, że odzyska on zdolność swobodnego mówienia i rozumienia mowy?
Sarkopenia - mimowolna utrata masy mięśniowej, ich wytrzymałości i siły u osób starszych jest ważnym problemem klinicznym, który dotyka miliony starszych osób na świecie. Czy sarkopenii można zapobiegać? Jakie są jej objawy? Na czym polega leczenie sarkopenii?
13-letnia Afsheen Gul przez większość życia miała szyję wygiętą pod kątem 90 stopni. Dziewczynka z Pakistanu poleciała do Indii, gdzie przeszła skomplikowaną, długo wyczekiwaną operację, która dała jej szansę na normalne życie. Choć to jeszcze nie koniec leczenia, Afsheen już teraz jest bardzo szczęśliwa.
Nowe badanie przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców pokazuje, że media społecznościowe mogą być wykorzystywane do wykrywania zachowań poprzedzających nagłą nieoczekiwaną śmierć w padaczce (SUDEP), która jest główną przyczyną zgonów u osób z niekontrolowanymi napadami padaczkowymi.

Układ neurologiczny i rola jaką odgrywa w organizmie, budowa układu nerwowego, choroby układu nerwowego, zaburzenia układu nerwowego takie jak depresja, choroby wieku starczego: Parkinson, choroba Alzheimera, otępienie, depresja poporodowa, adhd, autyzm, nerwica, leczenie nerwicy, padaczka, schizofrenia, objawy i leczenie schizofrenii. Dowiedz się jak są objawy depresji, jak zachować się podczas ataku padaczki, czym jest hipochondria. Stwardnienie rozsiane objawy (SM), skąd się biorą nerwobóle, co zwiastuje drętwienie kończyn, sposoby radzenia sobie ze stresem, sposoby leczenia nerwicy natręctw. Negatywny wpływ stresu na organizm i pracę układu nerwowego. Zobacz jak radzić sobie ze stresem.