Neurologia

Neurologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. W Polsce neurologię dzieli się na dwie specjalizacje – klasyczną oraz dziecięcą. Do przykładowych jednostek chorobowych na tym tle zalicza się m.in. zapalenie mózgu, chorobę Alzheimera, czy zmiany nowotoworowe jak glejaki lub oponiaki. Nieleczone schorzenia na tle neurologicznym nie tylko znacząco obniżają komfort życia. Mogą także doprowadzić do utraty znacznej części możliwości poznawczych, a nawet śmierci pacjenta.

Nie tylko młodzież, ale też dorośli sporo czasu spędzają przed ekranami. Nie ważne czy chodzi o komputer, czy telefon. Właśnie to może powodować u niektórych silne bóle głowy. Okazuje się, że można im zapobiec lub zmniejszyć częstotliwość ich występowania. Wystarczy pamiętać o kilku rzeczach.
Koniec spekulacji. 81-letni Joe Biden, którego stan zdrowia od tygodni niepokoił obywateli i ekspertów, nie będzie ubiegał się o reelekcję. Wcześniej nie zgodził się na sugerowane "dodatkowe testy poznawcze". Nową kandydatką demokratów w nadchodzących wyborach prezydenckich w USA najpewniej będzie 59-letnia Kamala Harris.
Emily McDonald jest ekspertką w dziedzinie neurobiologii. Swoją wiedzą dzieli się z obserwującymi na TikToku, których zgromadziła już przeszło 400 tysięcy. W jednym z najpopularniejszych nagrań młoda naukowczyni zdradziła, jakich nawyków wystrzega się w trosce o zdrowie swojego mózgu
Niby lato, a ciebie wcale nie rozsadza energia, tylko ledwo żyjesz? Sporo osób narzeka na zjazd formy, ale narzekanie nie pomaga. Lepiej sprawdź, co radzi w takiej sytuacji neurolog Agata Rauszer-Szopa. Te 7 sposobów może wszystko zmienić.
U pacjentów, którzy stosowali semaglutyd (nazwy handlowe: Ozempic i Wegovy), zaobserwowano częstsze niż w zdrowej populacji występowanie schorzenia, które grozi utratą wzroku. Sami badacze mają jednak poważne wątpliwości, czy ma to faktyczny związek z przyjmowanym lekiem.
Uszkodzenie układu nerwowego z powodu nadużywania alkoholu jest najczęściej rozpoznawane u osób w wieku 35–45 lat. Zwykle mają już na koncie 10–20 letni staż systematycznego picia. Alkohol niejednokrotnie zabiera Polakom 1-2 dekady życia. Wciąż uważasz, że toast: "Na zdrowie" ma sens?
To chyba żadna niespodzianka, że na podstawie wyglądu pacjenta doświadczony lekarz może postawić wstępną diagnozę. Okazuje się, że w przypadku niektórych problemów neurologicznych zmiany skórne mogą być pierwszym, a nawet jedynym sygnałem choroby.
Tak naprawdę wciąż nie wiemy, skąd bierze się ta choroba. Znamy wprawdzie kilka genów wiązanych ze stwardnieniem zanikowym bocznym, ale obecna wiedza nie wyjaśnia w pełni ani jakie czynniki inicjują chorobę, ani jakie są jej przyczyny. Te objawy mogą zapowiadać kłopoty.
To żadna magia, tylko wykorzystanie wiedzy o funkcjonowaniu mózgu w praktyce. Wystarczy zastosować tę sztuczkę, a zaśniesz w kilka minut. Tak przynajmniej twierdzi dr Scott Walter, który zapewnia, że w ten sposób sam pożegnał bezsenność.
Każdego czasem boli głowa, choćby z niewyspania, głodu, zmęczenia czy stresu. Po namierzeniu sprawcy problemu można szybko się pozbyć. Czasem wystarczy zmarszczyć kilka razy nos i już jest lepiej. Kiedy jednak za bólem głowy kryje się choroba, sprawa się komplikuje. Trzeba usunąć przyczynę pierwotną.
Chory niespodziewanie czuje się lepiej. Rozpoznaje bliskich, odzyskuje wspomnienia, wydaje się taki pełen życia. Jak przyjąć do wiadomości, że to pożegnanie? Niestety, często właśnie tak jest.
Trzęsą ci się ręce po kawie? A może widzisz podobny problem u kogoś z rodziny lub z pracy? Chociaż drżenie rąk po wypiciu kawy jest nie tak rzadkim zjawiskiem, nie należy traktować go lekceważąco. O czym świadczą trzęsące się po kawie ręce?

Wskazuje się na różne przyczyny występowania chorób układu nerwowego. Mogą to być infekcje wirusowe lub bakteryjne, zatrucia lub urazy. Część schorzeń, jak np. rdzeniowy zanik mięśni, jest uwarunkowana genetycznie. Jeszcze inne, jak udar mózgu, są związane z zaburzeniami krążenia krwi. W obrębie układu nerwowego występują również nowotwory łagodne lub złośliwe.

W przeciwieństwie do wielu innych dziedzin medycyny, neurologia jedynie w niewielkim stopniu bazuje na badaniach palpacyjnych. Dla diagnostyki chorób układu nerwowego ogromne znaczenie mają techniki obrazowe. Najważniejsze z nich to EEG, EMG, TK, MRI, fMRI lub PET. W neurologii często wdraża się także badania angiograficzne, pozwalające na wykrycie zmian w obrębie układu krążenia. W zależności od stanu zdrowia pacjenta lekarz może zalecić przeprowadzenie badań genetycznych lub biochemicznych, które mają na celu ustalenie ekspresji konkretnych genów albo stężenia markerów.

Objawy chorób układu nerwowego mogą być bardzo różne. Od zwykłego bólu głowy, przez zaburza czucia i koordynacji, po afazję, utratę świadomości, napady agresji i lęki.

Leczenie chorób neurologicznych może odbywać się na kilka sposobów. W przypadku łagodnego przebiegu niekiedy wystarcza farmakoterapia i zmiana nawyków żywieniowych. W cięższych przypadkach kluczowe będzie przeprowadzenie interwencji chirurgicznej. Część schorzeń układu nerwowego występuje na zbiegu dziedzin neurologii i psychiatrii i powinna być nadzorowana przez lekarzy obu tych specjalizacji.