Neurologia

Neurologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. W Polsce neurologię dzieli się na dwie specjalizacje – klasyczną oraz dziecięcą. Do przykładowych jednostek chorobowych na tym tle zalicza się m.in. zapalenie mózgu, chorobę Alzheimera, czy zmiany nowotoworowe jak glejaki lub oponiaki. Nieleczone schorzenia na tle neurologicznym nie tylko znacząco obniżają komfort życia. Mogą także doprowadzić do utraty znacznej części możliwości poznawczych, a nawet śmierci pacjenta.

U Samanthy Antekeier zaburzenie ze spektrum autyzmu rozpoznano w kwietniu 2022 roku. Wcześniej dziewczyna była błędnie diagnozowana. Teraz 22-latka mówi, że ​​patrząc wstecz, zauważa wczesne oznaki, które przed diagnozą nie były takie oczywiste.
Choroba Parkinsona dotyka coraz więcej osób nie tylko w podeszłym wieku. 34-letnia kobieta, u której stwierdzono schorzenie, zdradziła pierwsze objawy. Nie spodziewała się takiej diagnozy. "Kiedy usłyszałam te dwa słowa, mój świat się zawalił. Byłam w szoku" – wyznała.
Padaczka w wielu przypadkach prowadzi do nagłej śmierci, a przecież można jej uniknąć. W samej Wielkiej Brytanii z tego powodu umiera średnio 21 osób tygodniowo, a liczba ta uwzględnia urazy odniesione w wyniku napadu padaczkowego. Zapoznanie się z objawami epilepsji może w wielu sytuacjach uratować ludzkie życie.
85-letnia Betty Pettit to cierpiąca na zaawansowaną postać choroby Alzheimera staruszka, która podbija TikToka. Jej filmiki śledzą tysiące ludzi na całym świecie. TikToki nagrywa syn Betty, który poprzez ich udostępnianie pokazuje, jak wygląda codzienne życie z osobą chorą na Alzheimera.
Od wielu lat przemysł farmaceutyczny poszukuje sposobów na profilaktykę i hamowanie rozwoju Alzheimera. Do tej pory jednak bez spektakularnych efektów. Lecz być może wkrótce to się zmieni. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) przyspieszyła przegląd nowego leku, który może okazać się pomocny w leczeniu Alzheimera. Właśnie zakończono III fazę badań klinicznych.
Pierwszymi niepokojącymi sygnałami demencji są zmiana zachowania i zaburzenia mowy. To może sprawić, że osoba będzie zachowywać się inaczej niż zazwyczaj, np. może impulsywnie, a czasem nawet agresywnie reagować na drobne niewygody. Lista objawów demencji jest jednak długa. Ekspert wskazuje na dość nieoczywisty symptom. Okazuje się on pomocną wskazówką dla opiekunów osób dotkniętych demencją.
Sen jest jedną z ważniejszych potrzeb organizmu. Podczas snu odpoczywany, komórki ciała regenerują się, a w przypadku choroby szybciej wracamy do zdrowia. Optymalna ilość nieprzerwanego snu dla dorosłego człowieka wynosi około 7-8 godzin na dobę. Sen polifazowy to zamiana jednocyklowego nocnego snu, na kilka lub kilkanaście drzemek w ciągu doby.
Napad migreny w żadnym wypadku nie jest fanaberią. Ta poważna choroba neurologiczna objawia się uporczywym i nawracającym bólem głowy. Według najnowszych badań osoby dotknięte tym schorzeniem mają specyficzne zmiany w mózgu. To przełomowe odkrycie może pomóc w dalszych badaniach nad opracowaniem skutecznych metod leczenia migreny.
O mózg, który poza sercem jest najcenniejszym i najważniejszym skarbem w naszym orgazmie, należy prawidłowo dbać. Na jego pracę negatywnie wpływają niektóre nawyki, m.in. siedzący tryb życia czy zbyt mała ilość snu. Profesor neurobiologii Hana Burianová twierdzi, że te przyzwyczajenia obniżają elastyczność połączeń nerwowych i zwiększają ryzyko otępienia.
Demencja to nie konkretna choroba, lecz grupa objawów związanych z postępującym pogarszaniem się funkcjonowania mózgu. Pierwsze niepokojące symptomy to zmiana zachowania i zaburzenia mowy. Osoba dotknięta demencją zaczyna reagować impulsywnie lub wręcz agresywnie. Ostatnio na liście symptomów pojawił się objaw laryngologiczny, jakim są problemy ze słyszeniem w hałaśliwym otoczeniu.
Utarło się przekonanie, że udar mózgu dotyczy głównie osób starszych. Tak jednak nie jest. Może wystąpić także u młodych dorosłych. Do tego stanu zagrażającego życiu może przyczynić się spożywanie alkoholu. Jak ostrzegają naukowcy, wystarczy jeden drink dziennie, by zwiększyć ryzyko wystąpienia udaru.
Migrena jest bardzo uciążliwą i utrudniającą codzienne funkcjonowanie dolegliwością. Szacuje się, że cierpi na nią w Polsce nawet 8 proc. populacji. Istnieje wiele czynników, które powodują ataki migreny, w tym elementy stylu życia, m.in. stres, ilość snu czy nieregularność posiłków. W zapobieganiu napadu migreny warto zwrócić uwagę na to, czy dieta bogata jest w witaminę B1. Tak twierdzą naukowcy.

Wskazuje się na różne przyczyny występowania chorób układu nerwowego. Mogą to być infekcje wirusowe lub bakteryjne, zatrucia lub urazy. Część schorzeń, jak np. rdzeniowy zanik mięśni, jest uwarunkowana genetycznie. Jeszcze inne, jak udar mózgu, są związane z zaburzeniami krążenia krwi. W obrębie układu nerwowego występują również nowotwory łagodne lub złośliwe.

W przeciwieństwie do wielu innych dziedzin medycyny, neurologia jedynie w niewielkim stopniu bazuje na badaniach palpacyjnych. Dla diagnostyki chorób układu nerwowego ogromne znaczenie mają techniki obrazowe. Najważniejsze z nich to EEG, EMG, TK, MRI, fMRI lub PET. W neurologii często wdraża się także badania angiograficzne, pozwalające na wykrycie zmian w obrębie układu krążenia. W zależności od stanu zdrowia pacjenta lekarz może zalecić przeprowadzenie badań genetycznych lub biochemicznych, które mają na celu ustalenie ekspresji konkretnych genów albo stężenia markerów.

Objawy chorób układu nerwowego mogą być bardzo różne. Od zwykłego bólu głowy, przez zaburza czucia i koordynacji, po afazję, utratę świadomości, napady agresji i lęki.

Leczenie chorób neurologicznych może odbywać się na kilka sposobów. W przypadku łagodnego przebiegu niekiedy wystarcza farmakoterapia i zmiana nawyków żywieniowych. W cięższych przypadkach kluczowe będzie przeprowadzenie interwencji chirurgicznej. Część schorzeń układu nerwowego występuje na zbiegu dziedzin neurologii i psychiatrii i powinna być nadzorowana przez lekarzy obu tych specjalizacji.