Neurologia

Neurologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. W Polsce neurologię dzieli się na dwie specjalizacje – klasyczną oraz dziecięcą. Do przykładowych jednostek chorobowych na tym tle zalicza się m.in. zapalenie mózgu, chorobę Alzheimera, czy zmiany nowotoworowe jak glejaki lub oponiaki. Nieleczone schorzenia na tle neurologicznym nie tylko znacząco obniżają komfort życia. Mogą także doprowadzić do utraty znacznej części możliwości poznawczych, a nawet śmierci pacjenta.

Z migreną trudno jest się zaprzyjaźnić. Bywa dość nieprzewidywalna, przez co też nie udaje się jej trzymać "w ryzach". Jej napady rozwijają się dość szybko, nawet w ciągu kilkunastu minut i potrafią skutecznie pokrzyżować plany na weekendowy odpoczynek na świeżym powietrzu. Ale czy rzeczywiście tak jest, że ataki migrenowe mają związek ze zmianami pogody, szczególnie w sezonie wakacyjnym. Zapytaliśmy o to neurolog lek. Martę Banaszek.
Stwardnienie rozsiane (sclerosis multiplex, SM) jest schorzeniem, w którego przebiegu dochodzi do uszkodzeń struktur układu nerwowego. Choroba może przebiegać w postaci rzutów różnych dolegliwości przeplatanych okresami remisji lub mieć stale postępujący charakter. Obecnie stwardnienie rozsiane jest nieuleczalne, jednak istnieją metody leczenia objawowego SM. Jakie są objawy stwardnienia rozsianego, jak się zaczyna stwardnienie rozsiane i czy istnieje test na tę chorobę?
Padaczka (epilepsja) kojarzona jest z wyprężeniem ciała, drgawkami, utratą przytomności. Odmian padaczki jest blisko 70 i jej ataki przebiegają różnie - czasem prawie niezauważalnie. 400 tys. chorych na padaczkę Polaków próbuje żyć normalnie. Większości się to udaje. Jakie są przyczyny i objawy padaczki? Jak przebiega leczenie epilepsji?
Autyzm u dzieci (a mówiąc poprawnie, zaburzenia ze spektrum autyzmu) to problem, którego obawia się wielu rodziców. Czym są spowodowane związane z autyzmem zaburzenia komunikacji, interakcji z innymi ludźmi i nietypowe zachowania? Jakie objawy mogą nasuwać podejrzenie autyzmu? Jakie są możliwości leczenia pacjenta, u którego rozpoznano zaburzenia ze spektrum autyzmu?
Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to groźna choroba wywołana przez wirusa, który atakuje komórki nerwowe w mózgu oraz otaczające go struktury. Przekonanie, że KZM dotyka głównie leśników i osoby mieszkające blisko lasu, to MIT! Dlatego, jeśli chcemy bez obaw korzystać z wolnego czasu na świeżym powietrzu, warto wiedzieć jak się przed nim chronić.

Materiał partnerski

Mirko Ibrahim jeszcze pół roku temu był zdrowym chłopcem. Wszystko się zmieniło, gdy dwulatek zaczął chorować. Na skutek choroby pojawiły się zaburzenia neurologiczne i problemy z poruszaniem się. Matka chłopca długo walczyła, by uzyskać jednoznaczną diagnozę, a czas nie działał na ich korzyść.
Udar mózgu jest jednym z najczęstszych ostrych stanów, wymagających szybkiej pomocy specjalistów. W zależności od rozległości i lokalizacji może powodować różne objawy, jednak kilka z nich jest typowych i pojawia się w większości przypadków. Jeżeli zostanie rozpoznany odpowiednio wcześnie, możliwe jest wdrożenie właściwego leczenia i całkowite cofnięcie się objawów. Udar mózgu stanowi bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia, dlatego tak ważne jest, by każdy człowiek umiał go rozpoznać i właściwie zareagować.
Choć migrena należy do schorzeń neurologicznych, a depresja jest chorobą, którą zajmują się psychiatrzy, to jednak mają one ze sobą wiele wspólnego. Przede wszystkim mogą je powodować podobne mechanizmy, a jedno schorzenie może pogłębiać skutki drugiego. Leczenie migreny i depresji na raz wymaga dużej rozwagi ze strony lekarza i dobrania odpowiednich leków, które nie będą wchodziły we wzajemne interakcje.
Układ przedsionkowy zwany zmysłem równowagi, to pierwszy układ sensoryczny, który w pełni rozwija się już w życiu płodowym. Dostarcza organizmowi informacje dotyczące pozycji ciała. Dzięki zmysłowi równowagi rozróżniamy stronę prawą od lewej i górę od dołu.
Neuroprzekaźniki odpowiadają m.in. za dobre samopoczucie, chęć do działania, czy umiejętność relaksu. Jeśli któregoś z nich brakuje lub jego proporcje są zaburzone względem pozostałych neurotransmiterów, może dojść do licznych problemów ze zdrowiem np. osłabienia, dekoncentracji lub też bólu stawów, czy spadku libido. Aby sprawdzić, którego neurotransmitera mamy zbyt mało, można wykonać badanie krwi lub wypełnić kwestionariusz psychologiczny – znany jako Test Bravermana.
Zespoły padaczkowe to tak naprawdę różne odmiany padaczki, a pomiędzy poszczególnymi z nich występują nierzadko znaczące odmienności. Dotyczą one m.in. momentu, w którym dochodzi do zachorowania, ale i charakteru pojawiających się w danym zespole padaczkowym napadów oraz towarzyszących im innych dolegliwości. Zaznaczenia wymaga również to, że określenie, na jaki zespół padaczkowy cierpi dany pacjent, potrzebne jest do ustalenia jego rokowań, ale i do zaplanowania właściwego dla niego leczenia padaczki.
Wczesne objawy choroby Parkinsona to nie tylko drżenie rąk, ale też obniżona sprawność fizyczna i umysłowa, spowolnienie ruchów, zaburzenia równowagi, niewyraźna mowa, zaburzenia połykania czy depresja. Czy wiesz, że pierwsze objawy choroby Parkinsona mogą pojawić się już około 21 roku życia? Jakie są wczesne objawy choroby Parkinsona?

Wskazuje się na różne przyczyny występowania chorób układu nerwowego. Mogą to być infekcje wirusowe lub bakteryjne, zatrucia lub urazy. Część schorzeń, jak np. rdzeniowy zanik mięśni, jest uwarunkowana genetycznie. Jeszcze inne, jak udar mózgu, są związane z zaburzeniami krążenia krwi. W obrębie układu nerwowego występują również nowotwory łagodne lub złośliwe.

W przeciwieństwie do wielu innych dziedzin medycyny, neurologia jedynie w niewielkim stopniu bazuje na badaniach palpacyjnych. Dla diagnostyki chorób układu nerwowego ogromne znaczenie mają techniki obrazowe. Najważniejsze z nich to EEG, EMG, TK, MRI, fMRI lub PET. W neurologii często wdraża się także badania angiograficzne, pozwalające na wykrycie zmian w obrębie układu krążenia. W zależności od stanu zdrowia pacjenta lekarz może zalecić przeprowadzenie badań genetycznych lub biochemicznych, które mają na celu ustalenie ekspresji konkretnych genów albo stężenia markerów.

Objawy chorób układu nerwowego mogą być bardzo różne. Od zwykłego bólu głowy, przez zaburza czucia i koordynacji, po afazję, utratę świadomości, napady agresji i lęki.

Leczenie chorób neurologicznych może odbywać się na kilka sposobów. W przypadku łagodnego przebiegu niekiedy wystarcza farmakoterapia i zmiana nawyków żywieniowych. W cięższych przypadkach kluczowe będzie przeprowadzenie interwencji chirurgicznej. Część schorzeń układu nerwowego występuje na zbiegu dziedzin neurologii i psychiatrii i powinna być nadzorowana przez lekarzy obu tych specjalizacji.