Neurologia

Neurologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. W Polsce neurologię dzieli się na dwie specjalizacje – klasyczną oraz dziecięcą. Do przykładowych jednostek chorobowych na tym tle zalicza się m.in. zapalenie mózgu, chorobę Alzheimera, czy zmiany nowotoworowe jak glejaki lub oponiaki. Nieleczone schorzenia na tle neurologicznym nie tylko znacząco obniżają komfort życia. Mogą także doprowadzić do utraty znacznej części możliwości poznawczych, a nawet śmierci pacjenta.

Tak naprawdę wciąż nie wiemy, skąd bierze się ta choroba. Znamy wprawdzie kilka genów wiązanych ze stwardnieniem zanikowym bocznym, ale obecna wiedza nie wyjaśnia w pełni ani jakie czynniki inicjują chorobę, ani jakie są jej przyczyny. Te objawy mogą zapowiadać kłopoty.
To żadna magia, tylko wykorzystanie wiedzy o funkcjonowaniu mózgu w praktyce. Wystarczy zastosować tę sztuczkę, a zaśniesz w kilka minut. Tak przynajmniej twierdzi dr Scott Walter, który zapewnia, że w ten sposób sam pożegnał bezsenność.
Każdego czasem boli głowa, choćby z niewyspania, głodu, zmęczenia czy stresu. Po namierzeniu sprawcy problemu można szybko się pozbyć. Czasem wystarczy zmarszczyć kilka razy nos i już jest lepiej. Kiedy jednak za bólem głowy kryje się choroba, sprawa się komplikuje. Trzeba usunąć przyczynę pierwotną.
Chory niespodziewanie czuje się lepiej. Rozpoznaje bliskich, odzyskuje wspomnienia, wydaje się taki pełen życia. Jak przyjąć do wiadomości, że to pożegnanie? Niestety, często właśnie tak jest.
Trzęsą ci się ręce po kawie? A może widzisz podobny problem u kogoś z rodziny lub z pracy? Chociaż drżenie rąk po wypiciu kawy jest nie tak rzadkim zjawiskiem, nie należy traktować go lekceważąco. O czym świadczą trzęsące się po kawie ręce?
Rutyna w pracy? Nie mamy dobrych wiadomości: to może być jedna z przyczyn zwiększonego ryzyka rozwoju demencji i pogorszenia funkcji poznawczych. Naukowcy są zgodni, że dzięki drobnym zmianom, można byłoby co najmniej części przypadków demencji zapobiegać.
Oczy mówią wiele o naszym zdrowiu, a nawet mogą być zwierciadłem mózgu. Naukowcy wskazali pierwsze sygnały demencji na 12 lat przed diagnozą. Jak się okazuje, może być to wczesną oznaką otępienia.
Myśli ci się jakoś gorzej? Koncentracja już nie ta, jakby przybyło lat? Jeśli masz za sobą COVID-19, to, niestety, nic dziwnego. Od dawna specjaliści mówią o negatywnym wpływie koronawirusa na nasze mózgi. Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska na platformie X omawia smutne wyniki badań naukowych na ten temat. "To nas kosztuje lata".
Demencja pojawia się podstępnie i powoli, po cichu odbiera pewne umiejętności, wspomnienia, zdolność komunikacji oraz sprawność. Dochodzi do takiego momentu, że chory nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. Skazany jest na pomoc i wsparcie bliskich. Naukowcy są wciąż na tropie nowych czynników ryzyka demencji. Wytypowali trzy rzeczy, za którymi najbardziej nie przepada mózg.
Zaburzenia snu sprzyjają udarom? Naukowcy - wśród nich neurolog dr Stephen English - mają mocne powody, by tak twierdzić. Sprawdź, na które sygnały należy zwracać uwagę. Poszukaj przyczyny, nie bagatelizuj i śpij dobrze - również dla dobra układu krążenia i mózgu.
Przybywa pacjentów cierpiących na choroby otępienie zarówno w Polsce, jak i na świecie. Demencja najczęściej kojarzy się z utratą pamięci i zaburzeniem funkcji poznawczych. Mało kto wie, że pierwszy sygnały mogą ujawnić się o wiele wcześniej. Te nieprawidłowości można z łatwością przypisać innym przypadłościom. Ekspert wskazuje, na co zwrócić szczególną uwagę.
Wrzuć na luz. Zrób sobie dobrze. Medytuj. Relaksuj się. Zajmij mózg czymś pożytecznym. Po co? By dłużej zachować młodość. Ci, którzy lepiej kontrolują emocje, mają młodszy mózg - twierdzą badacze z Uniwersytetu w Genewie. Niby wszyscy z wiekiem lepiej radzimy sobie z emocjami, ale ten, komu nie wychodzi, sam sobie szkodzi. Można to poprawić.

Wskazuje się na różne przyczyny występowania chorób układu nerwowego. Mogą to być infekcje wirusowe lub bakteryjne, zatrucia lub urazy. Część schorzeń, jak np. rdzeniowy zanik mięśni, jest uwarunkowana genetycznie. Jeszcze inne, jak udar mózgu, są związane z zaburzeniami krążenia krwi. W obrębie układu nerwowego występują również nowotwory łagodne lub złośliwe.

W przeciwieństwie do wielu innych dziedzin medycyny, neurologia jedynie w niewielkim stopniu bazuje na badaniach palpacyjnych. Dla diagnostyki chorób układu nerwowego ogromne znaczenie mają techniki obrazowe. Najważniejsze z nich to EEG, EMG, TK, MRI, fMRI lub PET. W neurologii często wdraża się także badania angiograficzne, pozwalające na wykrycie zmian w obrębie układu krążenia. W zależności od stanu zdrowia pacjenta lekarz może zalecić przeprowadzenie badań genetycznych lub biochemicznych, które mają na celu ustalenie ekspresji konkretnych genów albo stężenia markerów.

Objawy chorób układu nerwowego mogą być bardzo różne. Od zwykłego bólu głowy, przez zaburza czucia i koordynacji, po afazję, utratę świadomości, napady agresji i lęki.

Leczenie chorób neurologicznych może odbywać się na kilka sposobów. W przypadku łagodnego przebiegu niekiedy wystarcza farmakoterapia i zmiana nawyków żywieniowych. W cięższych przypadkach kluczowe będzie przeprowadzenie interwencji chirurgicznej. Część schorzeń układu nerwowego występuje na zbiegu dziedzin neurologii i psychiatrii i powinna być nadzorowana przez lekarzy obu tych specjalizacji.