Neurologia

Neurologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. W Polsce neurologię dzieli się na dwie specjalizacje – klasyczną oraz dziecięcą. Do przykładowych jednostek chorobowych na tym tle zalicza się m.in. zapalenie mózgu, chorobę Alzheimera, czy zmiany nowotoworowe jak glejaki lub oponiaki. Nieleczone schorzenia na tle neurologicznym nie tylko znacząco obniżają komfort życia. Mogą także doprowadzić do utraty znacznej części możliwości poznawczych, a nawet śmierci pacjenta.

Demencja dotyka obecnie ponad 55 milinów ludzi na całym świecie, a każdego roku diagnozuje się prawie 10 milinów nowych przypadków. Na zaburzenia związane z pamięcią i funkcjami poznawczymi są narażeni głównie seniorzy, ale demencję diagnozuje się także w młodszym wieku. Niektóre objawy demencji mogą być subtelne, a przez to pozostać niezauważone – ostrzegają eksperci.
FDA niedawno zatwierdziła lek na stwardnienie zanikowe boczne (SLA), który częściowo zawdzięcza swoje istnienie viralowemu Ice Bucket Challenge z 2014 roku. Nowa nadzieja dla ciężko chorych? Niestety, pojawiły się wątpliwości.
Brytyjski dziennikarz i prezenter, Mark Mardell, pracował przez wiele lat dla stacji telewizyjnej BBC. Ostatnio wyszło na jaw, że zmaga się z poważną i nieuleczalną chorobą, jaką jest Parkinson. Jej pierwsze symptomy zauważył w trakcie zakupów w sklepie m.in. miał problemy z otwarciem opakowań. Nie może pogodzić się z diagnozą. "Obecnie jestem na etapie irytacji niż poczucia, że dzieje się coś okropnego" – wyznał w jednym z wywiadów.
Polscy naukowcy postanowili zbadać, czy długotrwały wysiłek fizyczny jest w stanie modulować stan zapalny, towarzyszący chorobie Parkinsona. W wyniku ćwiczeń u uczestników badania poprawiła się zdolność antyoksydacyjna, która może być ważnym czynnikiem spowalniającym postęp choroby. Jak podkreśla główna autorka badania, najważniejszy jest rodzaj treningu.
Choroba Alzheimera jest jedynym z tych zjawisk w medycynie, wokół którego jest wciąż więcej pytań niż odpowiedzi. Od wielu lat przemysł farmaceutyczny poszukuje sposobów na profilaktykę i hamowanie rozwoju tego schorzenia. Do tej pory jednak bez spektakularnych efektów. Być może wkrótce to się zmieni. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) przyspieszyła przegląd nowego leku, który może okazać się pomocny w leczeniu tej przypadłości, która dotyka w najwyższym stopniu osoby starsze po 65. roku życia.
Charlton Heston spędził życie na oczach opinii publicznej jako czołowy hollywoodzki aktor. Przez sześć dekad wystąpił w ponad 100 produkcjach. W 2002 roku aktor ogłosił, że ma kłopoty ze zdrowiem. Heston zachorował na Alzheimera, ale choroba nie powstrzymała go przed kontynuowaniem swojej pracy.
Ból bywa dotkliwy nie tylko w kontekście fizycznym. Cierpi wówczas również nasza psychika, kiedy sfrustrowani ograniczeniami własnego ciała, czujemy złość, wściekłość a nawet agresję wobec samych siebie. Jak sobie poradzić z takimi uczuciami i jak łagodzić ból w obszarze fizycznym pracując z psychiką? Najlepiej poprzez psychoterapię.
Choroba Alzheimera najczęściej kojarzona jest z podeszłym wiekiem. Niemniej może ona pojawić się również u osób młodszych - mowa jest wtedy o wczesnej postaci schorzenia. Istnieje jednak prosty i szybki sposób na wykrycie sygnałów ostrzegawczych Alzheimera i innych form demencji. Jest nim tzw. test zegara, który okazuje się pomocny w diagnostyce zaburzeń neurologicznych i psychiatrycznych. Na czym on dokładnie polega? Sprawdź!
Demencja, inaczej otępienie, dotyka najczęściej osób starszych, choć niewykluczone, że może pojawić się wcześniej. Wykazuje dość charakterystyczne objawy wynikające z nieprawidłowej pracy mózgu, wśród których wymienia się m.in. pogorszenie lub utrata pamięci, dezorientację, trudności z mówieniem, nietypowe zachowania czy urojenia. Od dawna naukowcy próbują znaleźć sposób na utrzymanie dobrej kondycji i sprawności umysłowej do późnej starości. W najnowszej analizie, opublikowanej na łamach czasopisma "JAMA Neurology" stwierdzono, że mogą nim być długie spacery. Nawet wyliczono, ile kroków warto robić dziennie, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia demencji.
Istnieje wiele rodzajów demencji, a jej najczęstszą postacią jest choroba Alzheimera. Szacuje się, że połowa lub więcej osób z demencją, cierpi też na to schorzenie. Niektóre czynniki rozwoju choroby są wspólne dla wielu pacjentów. Co ich łączy?
Pobudka z bólem głowy potrafi skutecznie pokrzyżować plany i zniechęcić do wszelkich działań. Ta całkiem powszechna dolegliwość pojawia się zwykle niespodziewanie i w najmniej oczekiwanym momencie. Sprzyja jej często zła pozycja podczas snu, nadmierny stres, osłabienie organizmu czy stosowanie używek. Nie należy jednak lekceważyć porannego bólu głowy. - Gdy przychodzi do gabinetu pacjent i mówi: "Dzień dobry, mam bóle głowy po przebudzeniu", to każdemu neurologowi zapala się czerwona lampka. To może być objaw wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego, co zdecydowanie wymaga diagnostyki - mówi lek. Marta Banaszek, neurolog z Centrum Neurologii, Padaczki i Psychiatrii Neurosphera.
Skutki udaru mózgu mogą być bardzo poważne, dlatego lepiej zapobiegać udarowi, niż go leczyć. Są czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu. Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka.

Wskazuje się na różne przyczyny występowania chorób układu nerwowego. Mogą to być infekcje wirusowe lub bakteryjne, zatrucia lub urazy. Część schorzeń, jak np. rdzeniowy zanik mięśni, jest uwarunkowana genetycznie. Jeszcze inne, jak udar mózgu, są związane z zaburzeniami krążenia krwi. W obrębie układu nerwowego występują również nowotwory łagodne lub złośliwe.

W przeciwieństwie do wielu innych dziedzin medycyny, neurologia jedynie w niewielkim stopniu bazuje na badaniach palpacyjnych. Dla diagnostyki chorób układu nerwowego ogromne znaczenie mają techniki obrazowe. Najważniejsze z nich to EEG, EMG, TK, MRI, fMRI lub PET. W neurologii często wdraża się także badania angiograficzne, pozwalające na wykrycie zmian w obrębie układu krążenia. W zależności od stanu zdrowia pacjenta lekarz może zalecić przeprowadzenie badań genetycznych lub biochemicznych, które mają na celu ustalenie ekspresji konkretnych genów albo stężenia markerów.

Objawy chorób układu nerwowego mogą być bardzo różne. Od zwykłego bólu głowy, przez zaburza czucia i koordynacji, po afazję, utratę świadomości, napady agresji i lęki.

Leczenie chorób neurologicznych może odbywać się na kilka sposobów. W przypadku łagodnego przebiegu niekiedy wystarcza farmakoterapia i zmiana nawyków żywieniowych. W cięższych przypadkach kluczowe będzie przeprowadzenie interwencji chirurgicznej. Część schorzeń układu nerwowego występuje na zbiegu dziedzin neurologii i psychiatrii i powinna być nadzorowana przez lekarzy obu tych specjalizacji.