Medycyna alternatywna

Medycyna alternatywna inaczej zwana konwencjonalną, obejmuje naturalne sposoby leczenia. Metody leczenia nie mają potwierdzonego i udowodnionego wpływu na poprawę zdrowia. Choć nie można ich zweryfikować w naukowy sposób, od wielu pokoleń w skuteczność medycyny alternatywnej wierzy wiele osób. Zdarza się, że po metody medycyny niekonwencjonalnej sięgamy wtedy, gdy medycyna konwencjonalna nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Nalewki na bazie roślin leczniczych to nie tylko element tradycyjnej medycyny, ale i domowe sposoby na różne dolegliwości. Jedną z nich jest nalewka z kasztanów, której lecznicze właściwości doceniane są od wieków. Jakie korzyści dla zdrowia przynosi jej stosowanie i jak ją przyrządzić?
Jeszcze niedawno był w Polsce kojarzony przede wszystkim jako składnik maści chłodzącej. Teraz coraz więcej osób sięga po preparaty z kasztanowca do picia. Na popularności zyskuje też syrop, a właściwie wyciąg. Sprawdź, jak go zrobić i stosować, a także na co ma pomagać wg medycyny naturalnej. Nie zapominaj, że klasyczna medycyna też doceniła moc owoców i innych części kasztanowca. Znajdziesz je w starannie przebadanych aptecznych lekach.
Niewykluczone, że przy pierwszych próbach ten napar nie zachwyci cię aromatem i smakiem. Charakterystyczna goryczka dla niektórych jest trudna do zaakceptowania. Warto się jednak przełamać dla cennych właściwości herbatki z szyszek chmielu. Nie zaszkodzi też do niej dodać imbiru lub soku malinowego. Wówczas wielu osobom naprawdę bardzo smakuje.
Wykorzystują wizerunek zakonu jezuitów i ludzką naiwność. Za kurację, która ma nas pozbawić na stałe dolegliwości, chcą kilkaset złotych. Skład, pochodzenie i mechanizm działania "leków" na serce, nadciśnienie i miażdżycę, realnie nieznane. Cena zresztą też, bo w miarę zakupów rośnie.
Nawet jeśli nie słyszałeś o pelargonii afrykańskiej (Pelargonium sidoides) jako leku, możliwe, że już ją stosowałeś lub otrzymywało ją twoje dziecko. Krople, kapsułki, syropy – na rynku jest zatrzęsienie preparatów z wyciągiem z tej rośliny leczniczej. Słusznie, bo jej skuteczność potwierdziły badania naukowe, ale nie zdziała cudów zbyt późno stosowana.
Chociaż nie ma tak imponujących kwiatów, jak jej bliskie krewniaczki, wiele osób ceni ją za niepowtarzalny cytrynowy zapach, czasem lekko miętowy, z nutą pieprzu. Właśnie w nim kryje się jej wyjątkowa moc – olejki eteryczne bywają pomocne przy łagodzeniu wielu sezonowych dolegliwości.
Zdesperowana 39-latka korzystała z metod niekonwencjonalnych, żeby zajść w ciążę. Przyjmowanie w jej ocenie niegroźnych ziółek, które miały przywracać równowagę ciała i ducha, a w efekcie doprowadzić do upragnionej ciąży, mogło kobietę zabić. Nim powiedziała lekarzom o przyjmowaniu niebezpiecznych preparatów, trzykrotnie wylądowała na SOR-ze i przeszła niepotrzebną, specjalistyczną diagnostykę,choćby w kierunku porfirii.
Jak nie upał, to ulewa. Wieje, ciśnienie atmosferyczne skacze, różnice dobowe temperatury przekraczają nawet 20 st. C. Nic dziwnego, że niektórym nie chce się żyć - ani w pracy, ani na urlopie. Eksperci ostrzegają i podpowiadają, jak sobie pomóc. Co realnie działa?
Sadzimy na działkach, siejemy w przydomowych ogródkach, stosujemy na skórę, a co gorsza – pijemy. Eksperci od lat ostrzegają, że wrotycz pospolity odstrasza kleszcze i inne owady, ale też może być groźny dla zdrowia. Cóż, Polacy wiedzą lepiej.
Jagody goji to owoce, których działanie i właściwości lecznicze są wykorzystywane w medycynie naturalnej krajów azjatyckich od ponad 2500 lat. Zalecane są m.in. w leczeniu reumatyzmu i przy spadku odporności. Jagody goji są nazywane czerwonymi diamentami Wschodu i należą do superfoods, czyli "superżywności".
Sok z brzozy, popularny był (i wciąż jest) w medycynie ludowej. Uważa się, że może zmniejszać stany zapalne w układzie pokarmowym i zmniejszać objawy reumatyzmu. Nie da się zaprzeczyć, że sok z brzozy to źródło witamin i minerałów. Kiedy i jak zbierać sok z brzozy? Podpowiadamy, jak to zrobić, by zyskać jak najwięcej jego cennych właściwości.
Morwa biała to roślina wykorzystywana w tradycyjnej medycynie ludowej, doceniana również przez współczesnych lekarzy i naukowców. Może korzystnie wpływać na poziom cukru we krwi, zmniejszać ryzyko niektórych chorób serca i układu krążenia, sprzyjać utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Jak spożywać morwę? Jakie są właściwości morwy białej?

W dawnych czasach medycyna alternatywna cieszyła się dużą popularnością, obecnie także wraca do łask. Coraz częstsze korzystanie z niekonwencjonalnych metod wiąże się z większą wiedzą i świadomością. Kiedyś podstawą leczenia były głównie rośliny, którym przypisywano cudowne właściwości. Wierzono, że dzięki ziołom można wyleczyć większość chorób i pozbyć się uciążliwych dolegliwości. Obecnie medycyna alternatywna obejmuje m.in.:

  • ziołolecznictwo,
  • akupresurę – dotykanie, uciskanie, głaskanie i opukiwanie określonych miejsc na ciele,
  • akupunkturę – stymulowanie miejsc na skórze lub tkance podskórnej przy pomocy cienkich igieł,
  • homeopatię – przyjmowanie leków homeopatycznych, które mogą wywołać i jednocześnie złagodzić objawy choroby,
  • apiterapię – leczenie za pomocą pszczelich produktów,
  • masaż,
  • gimnastykę,
  • hipnozę,
  • chromoterapię – leczenie kolorami, każdy z nich ma inną częstotliwość,
  • refleksologię – masowanie punktów na ciele, które określane są jako refleksy.

Wielu lekarzy i specjalistów przestrzega przed samodzielnym eksperymentowaniem i oddawaniem swojego zdrowia w ręce niesprawdzonych i niezaufanych terapeutów. Korzystanie z medycyny alternatywnej jest tylko wyborem chorego.

Wszystkie metody medycyny niekonwencjonalnej mają poprawić komfort życia osoby chorej i pozytywnie wpłynąć na jej nastawienie do walki z chorobą. Choć warto korzystać z ziół , które daje natura, warto pamiętać, że ich nadużywanie może mieć negatywne skutki uboczne.