Emocje

Inteligencja emocjonalna składa się z czterech czynników: dobrego samopoczucia, samokontroli, emocjonalności i towarzyskości. Z niedawnej metaanalizy wynika, że dostęp do technologii wiąże się z pogorszeniem tych aspektów. Wyniki zostały opublikowane w najnowszym wydaniu "Journal of Personality".
Ciąża - sennik tłumaczy, że bez względu na to, czy to ciąża własna, czy ciąża koleżanki, mamy, siostry – zazwyczaj oznacza zapowiedź sporych zmian w życiu. Czy to prawda? Warto wiedzieć, co na temat snów o ciąży mówi sennik i czy takie sny mają związek z emocjami lub wpływ na psychikę.
Sennik, przedstawiający znaczenie snów ludzkość tworzy już od zarania dziejów. Sennik tworzono bowiem nawet w starożytności - już wtedy zastanawiano się, jakie jest znaczenie snów. Czy sny mogą wpływać na zdrowie lub być odzwierciedleniem towarzyszących nam emocji? Dowiedz się, co według sennika oznaczają ukryte w snach najpopularniejsze symbole i zapoznaj się ze sposobami interpretacji znaczenia snów!
Każdy z nas ma potrzeby emocjonalne, które determinują siłę więzi pomiędzy dwojgiem ludzi. Sprawdź, czy razem ze swoim partnerem zaspokajacie nawzajem potrzeby emocjonalne ważne dla każdej relacji.
Strata jest nieodłącznym elementem życia. Choć żal może być nieunikniony, sposób, w jaki do niego podchodzimy, zależy od nas. O tym, jak prawidłowo przejść proces żałoby Poradnik Zdrowie zapytał socjolożkę dr Aleksandrę Tatko, która zajmuje się problematyką śmierci i umierania.
Inteligencja emocjonalna nie gwarantuje sukcesu, nie chroni przed kryzysami, ale ułatwia kontakty z innymi ludźmi. Jeżeli w życiu kierujesz się głównie intelektem, a mało dbasz o emocje swoje i innych, możesz stracić partnera, przyjaciół... Sprawdź, dlaczego tak ważna jest inteligencja emocjonalna.
Czujesz się przygnębiony lub zmęczony? Próbujesz się zmotywować lub pokonać okropny nastrój po złym dniu? Nawet drobne rozczarowania i frustracje mogą sprawić, że będziesz zrzędliwy, nieszczęśliwy i całkowicie niezainteresowany swoimi obowiązkami. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym poczujesz się lepiej.
Trauma to bardzo silne przeżycie, porównywalne z ekstremalnym stresem. Może mieć długotrwałe i trudne do odwrócenia skutki. Objawami traumy są m.in. odrętwienie psychiczne i szok. Działania osoby biorącej udział w traumatycznym wydarzeniu są świadome, ale w wielu przypadkach - szybko wymazywane z pamięci. Często najtrudniejsze i długotrwałe jest dochodzenie do siebie. Zdarza się, że całkowity powrót do stanu sprzed traumy nie jest możliwy.
Sangwinik to osoba, której trudno nie zauważyć – lubi być w centrum uwagi, dużo mówi i bardzo chętnie spędza czas w otoczeniu innych ludzi. Cechami sangwinika są również wyjątkowy optymizm, zarażanie innych osób radością oraz spontaniczność. Sprawdź, kim jest sangwinik, jakie są wady i zalety sangwinika, przekonaj się, jak sangwinik funkcjonuje w pracy, a także dowiedz się, jak wygląda związek z sangwinikiem.
Samotność to zjawisko społeczne, które w ostatnim czasie rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie. Samotność zwykło się kojarzyć z podeszłym wiekiem, żałobą czy czasem emerytury. Niektórzy słysząc hasło "samotność" bez zastanowienia kierują myśli w stronę osób od lat próbujących stworzyć związek, ale kiedy porzucimy złudne stereotypy i przyjrzymy się temu, jak naprawdę wygląda samotność, możemy być zaskoczeni. Przeczytaj więc, czym jest samotność i dowiedz się, jak sobie z nią radzić.
Melancholia - teoretycznie łatwo ją zdefiniować jako stan przygnębienia i odczuwania smutku, w praktyce okazuje się jednak, że z melancholią związanych jest wyjątkowo wiele niejasności. W przeszłości w ten właśnie sposób określano zaburzenia depresyjne, obecnie termin ten zasadniczo nie jest już używany, ale jednak istnieje możliwość natknięcia się na określenie "depresja melancholiczna". Czym więc tak naprawdę jest melancholia i skąd się wziął ten termin? Czy melancholia jest stanem przejściowego smutku, czy też jest może ona jednak poważną chorobą? Kim jest melancholik i czy(m) różni się melancholia od depresji?
Nostalgia powiązana jest z tęsknotą za domem, ojczyzną, ludźmi lub wydarzeniami z przeszłości. Co prowadzi do tego, że zdarza nam się odczuwać nostalgię i jak wpływa ona na funkcjonowanie człowieka? Teoretycznie wydawałoby się przecież, że nostalgia może skutkować tylko przykrymi konsekwencjami, jednak doświadczanie nostalgii może być dla nas korzystne