Emocje

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza przypada 5 grudnia. Wolontariusze niosą pomoc innym i nic za to nie chcą. Pojawiają się tam, gdzie są potrzebni. Każdy może być wolontariuszem! Może więc i ty zdecydujesz się dać siebie innym?
Niepokój to odczucie, które trudno jednoznacznie zdefiniować. Zetknąć się z nim może każdy z nas, wewnętrzny niepokój pojawiać się może bowiem może zarówno w przypadku różnych przejściowych, ciężkich sytuacji życiowych, jak i w związku z zaburzeniami psychicznymi. Jak więc pozbyć się uczucia wewnętrznego niepokoju, jakie są przyczyny niepokoju i dlaczego ciągle odczuwamy wewnętrzny niepokój?
Każda osoba, która doświadczyła straty kogoś bliskiego przeżywa żałobę na swój własny sposób. Czasem cierpi tydzień, czasem miesiąc, a niekiedy całymi latami. Specjaliści unikają stawiania granic czasowych, które określałyby „prawidłową” długość żałoby. Są jednak sytuacje, kiedy wiedzą na pewno, że człowiek przeżywa swoją żałobę w sposób patologiczny. Jakie sygnały na to wskazują i czym jest żałoba patologiczna?
Syndrom Genovese często nazywany rozproszeniem odpowiedzialności to zjawisko psychologiczne, występujące w sytuacjach kryzysowych, w których uczestniczy więcej niż jedna osoba obserwująca. W uproszczeniu ukazuje ona następującą prawidłowość: im więcej osób obserwujących sytuacje kryzysową, wymagającą udzielenia komuś pomocy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że w rezultacie ktoś podejmie działania pomocowe. Skąd wzięła się nazwa syndromu Genovese?
Jak powstaje myśl? Zapewne każdy nieraz się nad tym zastanawia. Myśl to siła napędowa każdego działania, dlatego też wiele osób uważa, że umysł jest największą siłą człowieka. Skąd się bierze myślenie i co konkretnie wpływa na myśli? Dowiedz się, jak powstaje proces myślowy oraz jak poradzić sobie z natłokiem myśli.
Wśród rozmaitych rodzajów fobii znaleźć można wyjątkowo dziwne i irracjonalne obsesje. Do najbardziej nietypowych należą na przykład strach przed byciem dotykanym (hafefobia), przed klaunami (koulrofobia), przed liczbą 13 (triskaidekafobia), a nawet… lęk przed światłem słonecznym (eosofobia). Przeczytaj o najdziwniejszych rodzajach fobii.
Aleksytymia to pojęcie coraz popularniejsze, choć różnie rozumiane. Dla jednych to męski, chłodny styl emocjonalny, dla innych styl zimnego drania lub uczuciowa ślepota. Czym jest aleksytymia? I czy można się jej jakoś pozbyć?
Czarne myśli, obawy nie zawsze mające potwierdzenie w rzeczywistości czy nadmiarowe, nieadekwatne interpretowanie cudzych zachowań to doświadczenia czasem towarzyszą każdemu. Co jeżeli jednak, gdy czarne myśli stają się codziennością, utrudniając funkcjonowanie w wielu sferach życia? Jeżeli zadręczanie się myślami zaczyna być główną treścią codzienności warto sprawdzić, co się za tym kryje: nawykowe działanie, schematy poznawcze czy zaczynające się kłopoty ze zdrowiem. Przeczytaj, czym są czarne myśli i jak przestać się zadręczać.
Strach przed lataniem nie tylko skutecznie niszczy nasze dobre samopoczucie podczas podróży samolotem, ale i potrafi zmniejszyć uczucie radości na myśl o czekających nas wakacjach, spotkaniu z dawno niewidzianymi bliskimi, które czekają na nas po zakończeniu podróży. Przeczytaj, jak można sobie poradzić ze strachem przed lataniem, dowiedz się, dlaczego właściwie się tego latania tak boimy i poznaj kilka faktów, które mogą przekonać cię do porzucenia lęku przed lataniem.
Jak radzą sobie z seksem samotne kobiety? Czy łatwo im znaleźć choćby przypadkowego partnera? Ich potrzeby erotyczne i sposoby ich zaspokajania są wciąż w kraju tematem tabu.
Syndrom Stendhala to dość kontrowersyjne, lecz jednocześnie wyjątkowo interesujące zjawisko, które zgłaszają szczególnie osoby podróżujące – otóż syndrom ten polega na występowaniu bardzo nawet nasilonych dolegliwości somatycznych, ale i psychicznych w związku z podziwianiem jakichś wyjątkowych przestrzeni czy zabytków. Przeczytaj, czym dokładnie jest syndrom Stendhala, a także dowiedz się, skąd miałby w ogóle brać się ten problem i jakie zdanie na jego temat mają medyczni specjaliści.
Inteligencja emocjonalna nie gwarantuje sukcesu, nie chroni przed kryzysami, ale ułatwia kontakty z innymi ludźmi. Jeżeli w życiu kierujesz się głównie intelektem, a mało dbasz o emocje swoje i innych, możesz stracić partnera, przyjaciół... Sprawdź, dlaczego tak ważna jest inteligencja emocjonalna.

NOWY NUMER

W numerze 2/2020 "Zdrowia": co pomoże na ból głowy, sztuczne hormony wokół nas, dźwięczny głos na lata, stopy bez odcisków, eko zwierzak w domu, chudnij z wyobraźnią, hity zdrowej kuchni. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych rad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 2/2020