Emocje
Dziś rozpoczyna się nowy rok szkolny. Pierwszy dzień w przedszkolu albo pierwszy dzwonek nie muszą wywoływać w dzieciach negatywnych emocji. Wystarczy dobre przygotowanie rodzica, aby najmłodsi dobrze przeszli ten czas. O pójściu do przedszkola czy szkoły trzeba z dziećmi rozmawiać – radzą psychologowie.
Syndrom oszusta w języku angielskim znany jako Impostor Phenomenon, lub Impostor Syndrome (IS), to rodzaj zjawiska psychologicznego, które dotyka nawet 70% społeczeństwa. Z badań wynika, że kobiety doświadczają go częściej. Poczucie bycia niewystarczającym wdziera się także w życie zawodowe. Poznaj 6 kluczowych cech i naucz się walczyć z wewnętrznym krytykiem.
Wciąż to mężczyźni zdradzają częściej. Według Centrum Psychologii Stosowanej proporcje w niewierności wynoszą w przybliżeniu 60% do 40% na rzecz panów. Czterech na 10 Polaków ma za sobą doświadczenia związane ze zdradą. Kiedy możesz podejrzewać, że ten problem jest też pod swoim dachem?
Zbliżający się Prima Aprilis to dzień żartów i dowcipów. To też dzień, w którym warto spojrzeć na śmiech pod kątem... jego wpływu na zdrowie. Jak się okazuje, nawet wymuszony śmiech może działać uzdrawiająco na organizm. O zaletach i właściwościach leczniczych śmiechu opowiada Agata Bednarek, prezeska Fundacji Dr Clown.
Zapętlone myśli w głowie, powracanie do tego co było lub ciągłe zadawanie pytania “co by było gdyby”. Choć taki stan zdarza się niemal każdemu, to okazuje się, że niektórzy są bardziej narażeni na roztrząsanie problemów w swojej głowie. Do tego dochodzi trudność w radzeniu sobie z emocjami, które w takich wypadkach są dość intensywne. Czym jest ruminacja i co zrobić by przestała być tak dotkliwa? Analizujemy.
Bez retuszu, egzaltacji, niemal do ostatniego oddechu, relacjonował swoje umieranie w hospicjum, a wcześniej walkę z chorobą i po prostu codziennymi wyzwaniami, choćby w biznesie. "Jestem rozdygotany, zmęczony, wkrótce będę już tylko spał" - mówi mężczyzna, ale zarazem apeluje: "Życie jest krótkie człowieku, więc żyj".
Jeśli jesteś osobą wrażliwą, empatyczną i podatną na zranienia, masz, niestety, większe szanse, by wpaść w łapy manipulatora - ostrzega psycholog Aneta Krakowińska. Manipulator może niespodziewanie rzucić cię bez słowa, zostawić sobie furtkę do powrotu, by znowu cię uzależnić, odciąć cię od bliskich osób, by przejąć kontrolę. Na te sygnały uważaj!
Samotność z definicji nie jest chorobą, ale niewątpliwie sprzyja rozwojowi konkretnych problemów zdrowotnych, nie tylko depresji, ale też schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Polscy badacze z Pracowni Neuronauki Społecznej PAN od kilku lat badają zjawisko w kontekście fizjologii człowieka.
"Nic nie zapowiadało, że to już. Wręcz przeciwnie - mama nagle poczuła się lepiej, nawet poprosiła o ulubioną zupę. Zaraz potem nastąpił koniec". Zapewne znacie takie historie i wcale nie są zaskakujące. "Przebłysk przed śmiercią" może wyglądać bardzo różnie.
Dlaczego lubimy oglądać horrory lub czytać mrożące krew w żyłach kryminały? Z własnej, nieprzymuszonej woli czasem dostarczamy sobie odpowiednią dawkę silnych emocji. Psycholog wyjaśnia, skąd bierze się ta nieodparta potrzeba przeżywania strachu w kontrolowanych warunkach, najczęściej w zaciszu domowym.
Zdumiewające, jak wielu ludzi wierzy, że pacjentów onkologicznych w agonii nie zabija rak, tylko morfina. Jedni relacjonują, że bliska im osoba umarła zaraz po podaniu leku, co ma być dowodem na jakieś niecne zastosowanie opiatów. Inni tak bardzo się ich boją, ze nie chcą, by podano je babci czy tacie, nawet za cenę ich ogromnego cierpienia. Skąd to się wzięło i co rzeczywiście "robi choremu morfina"? Wyjaśnia nasza ekspertka.
Żałoba to stan, którego przeżywania wolelibyśmy uniknąć. Śmierć zawsze jest tragedią. Nie jesteśmy w stanie przygotować się na nią. Nie wiemy, jak ukoić ból ani jak pomóc współcierpiącym z nami. Jak pogodzić się ze stratą? Żałoba potrzebuje czasu, ma fazy, które trzeba przejść, by wrócić do normalnego życia.
Więcej z działu Psychologia