Emocje

Bez retuszu, egzaltacji, niemal do ostatniego oddechu, relacjonował swoje umieranie w hospicjum, a wcześniej walkę z chorobą i po prostu codziennymi wyzwaniami, choćby w biznesie. "Jestem rozdygotany, zmęczony, wkrótce będę już tylko spał" - mówi mężczyzna, ale zarazem apeluje: "Życie jest krótkie człowieku, więc żyj".
Jeśli jesteś osobą wrażliwą, empatyczną i podatną na zranienia, masz, niestety, większe szanse, by wpaść w łapy manipulatora - ostrzega psycholog Aneta Krakowińska. Manipulator może niespodziewanie rzucić cię bez słowa, zostawić sobie furtkę do powrotu, by znowu cię uzależnić, odciąć cię od bliskich osób, by przejąć kontrolę. Na te sygnały uważaj!
Samotność z definicji nie jest chorobą, ale niewątpliwie sprzyja rozwojowi konkretnych problemów zdrowotnych, nie tylko depresji, ale też schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Polscy badacze z Pracowni Neuronauki Społecznej PAN od kilku lat badają zjawisko w kontekście fizjologii człowieka.
"Nic nie zapowiadało, że to już. Wręcz przeciwnie - mama nagle poczuła się lepiej, nawet poprosiła o ulubioną zupę. Zaraz potem nastąpił koniec". Zapewne znacie takie historie i wcale nie są zaskakujące. "Przebłysk przed śmiercią" może wyglądać bardzo różnie.
Według statystyk blisko 40% Polaków ma za sobą doświadczenia związane ze zdradą. Wciąż to mężczyźni zdradzają częściej niż kobiety. Według Centrum Psychologii Stosowanej to proporcje w niewierności wynoszą w przybliżeniu 60% do 40% na rzecz panów. Kiedy możesz podejrzewać, że także masz ten problem pod swoim dachem?
Dlaczego lubimy oglądać horrory lub czytać mrożące krew w żyłach kryminały? Z własnej, nieprzymuszonej woli czasem dostarczamy sobie odpowiednią dawkę silnych emocji. Psycholog wyjaśnia, skąd bierze się ta nieodparta potrzeba przeżywania strachu w kontrolowanych warunkach, najczęściej w zaciszu domowym.
Zdumiewające, jak wielu ludzi wierzy, że pacjentów onkologicznych w agonii nie zabija rak, tylko morfina. Jedni relacjonują, że bliska im osoba umarła zaraz po podaniu leku, co ma być dowodem na jakieś niecne zastosowanie opiatów. Inni tak bardzo się ich boją, ze nie chcą, by podano je babci czy tacie, nawet za cenę ich ogromnego cierpienia. Skąd to się wzięło i co rzeczywiście "robi choremu morfina"? Wyjaśnia nasza ekspertka.
Żałoba to stan, którego przeżywania wolelibyśmy uniknąć. Śmierć zawsze jest tragedią. Nie jesteśmy w stanie przygotować się na nią. Nie wiemy, jak ukoić ból ani jak pomóc współcierpiącym z nami. Jak pogodzić się ze stratą? Żałoba potrzebuje czasu, ma fazy, które trzeba przejść, by wrócić do normalnego życia.
Coraz więcej osób pracuje z domu, a po pandemii wielu ludzi przywykło do izolacji. Niektórzy zauważyli, że ich samotność się nasila. Może także powodować fizyczne objawy. Znasz je?
Czym jest szczęście? Z pewnością odpowiedź na to pytanie brzmi inaczej dla różnych osób. Zdaniem ekspertów z Harvardu klucz do szczęścia leży w naszych bliskich.
Chyba nie ma osoby, która w swoim życiu nie doświadczyłaby jakiejś fobii. Niektóre z nich - jak arachnofobia czyli lęk przed pająkami czy akrofobia, a więc lęk wysokości, mogą dotyczyć właściwie każdego. Istnieją również i takie fobie, które zdarzają się stosunkowo rzadko i zaliczane są najdziwniejszych typów lęków. Jedną z nich jest gamofobia, czyli paraliżujący strach przez zaangażowaniem i ślubem.
Ludzkie życie bywa przewrotne i każdy z nas ma swoje wzloty i upadki. Eksperci uważają, że intensywność zmian w naszym życiu może doprowadzić u niektórych osób do kryzysu tożsamości. Czym jest kryzys tożsamości i jak go rozpoznać?