Emocje

Czym jest szczęście? Z pewnością odpowiedź na to pytanie brzmi inaczej dla różnych osób. Zdaniem ekspertów z Harvardu klucz do szczęścia leży w naszych bliskich.
Chyba nie ma osoby, która w swoim życiu nie doświadczyłaby jakiejś fobii. Niektóre z nich - jak arachnofobia czyli lęk przed pająkami czy akrofobia, a więc lęk wysokości, mogą dotyczyć właściwie każdego. Istnieją również i takie fobie, które zdarzają się stosunkowo rzadko i zaliczane są najdziwniejszych typów lęków. Jedną z nich jest gamofobia, czyli paraliżujący strach przez zaangażowaniem i ślubem.
Ludzkie życie bywa przewrotne i każdy z nas ma swoje wzloty i upadki. Eksperci uważają, że intensywność zmian w naszym życiu może doprowadzić u niektórych osób do kryzysu tożsamości. Czym jest kryzys tożsamości i jak go rozpoznać?
Jak kawa to tylko czarna i bez mleka? Wszystko wskazuje na to, że przeważają u ciebie negatywne cechy osobowości. To zaskakujące stwierdzenie zostało poparte badaniem naukowym przez austriackich naukowców.
Badania naukowe potwierdzają, że kontakt z roślinami ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Rośliny nie tylko oczyszczają powietrzem ale i korzystnie oddziaływają na zdrowie. Korzyści płynących z przebywania wśród roślin jest wiele. Najważniejszą z nich jest ich pozytywny wpływ na psychikę.
Empatia to zdolność do współodczuwania stanów emocjonalnych drugiego człowieka. Pozwala zrozumieć jego decyzje, postawy i działania. Według psychologów empatia świadczy o wysoko rozwiniętej inteligencji emocjonalnej, a jej posiadanie zależy m.in. od relacji z rodzicami we wczesnym dzieciństwie, od środowiska, w którym wzrastamy.
Język miłości to sposób odbierania i przekazywania uczuć przez daną osobę. Istnieje pięć języków okazywania miłości, a jego dobór uzależniony jest od potrzeb, pragnień i wartości. W jaki sposób wyrażać uczucia, by cieszyć się trwałym i szczęśliwym związkiem?
Niepokój to odczucie, które trudno jednoznacznie zdefiniować. Zetknąć się z nim może każdy z nas, wewnętrzny niepokój pojawiać się może bowiem może zarówno w przypadku różnych przejściowych, ciężkich sytuacji życiowych, jak i w związku z zaburzeniami psychicznymi. Jak więc pozbyć się uczucia wewnętrznego niepokoju, jakie są przyczyny niepokoju i dlaczego ciągle odczuwamy wewnętrzny niepokój?
Strach jest reakcją ludzkiego organizmu na zagrożenie z zewnątrz. Dowiedz się, skąd bierze się strach biologiczny, społeczny, moralny i dezintegracyjny. Jak sobie z nimi radzić i czym strach różni się od fobii?
Inteligencja emocjonalna składa się z czterech czynników: dobrego samopoczucia, samokontroli, emocjonalności i towarzyskości. Z niedawnej metaanalizy wynika, że dostęp do technologii wiąże się z pogorszeniem tych aspektów. Wyniki zostały opublikowane w najnowszym wydaniu "Journal of Personality".
Każdy z nas ma potrzeby emocjonalne, które determinują siłę więzi pomiędzy dwojgiem ludzi. Sprawdź, czy razem ze swoim partnerem zaspokajacie nawzajem potrzeby emocjonalne ważne dla każdej relacji.
Strata jest nieodłącznym elementem życia. Choć żal może być nieunikniony, sposób, w jaki do niego podchodzimy, zależy od nas. O tym, jak prawidłowo przejść proces żałoby Poradnik Zdrowie zapytał socjolożkę dr Aleksandrę Tatko, która zajmuje się problematyką śmierci i umierania.