Emocje

Badania naukowe potwierdzają, że kontakt z roślinami ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Rośliny nie tylko oczyszczają powietrzem ale i korzystnie oddziaływają na zdrowie. Korzyści płynących z przebywania wśród roślin jest wiele. Najważniejszą z nich jest ich pozytywny wpływ na psychikę.
Empatia to zdolność do współodczuwania stanów emocjonalnych drugiego człowieka. Pozwala zrozumieć jego decyzje, postawy i działania. Według psychologów empatia świadczy o wysoko rozwiniętej inteligencji emocjonalnej, a jej posiadanie zależy m.in. od relacji z rodzicami we wczesnym dzieciństwie, od środowiska, w którym wzrastamy.
Język miłości to sposób odbierania i przekazywania uczuć przez daną osobę. Istnieje pięć języków okazywania miłości, a jego dobór uzależniony jest od potrzeb, pragnień i wartości. W jaki sposób wyrażać uczucia, by cieszyć się trwałym i szczęśliwym związkiem?
Niepokój to odczucie, które trudno jednoznacznie zdefiniować. Zetknąć się z nim może każdy z nas, wewnętrzny niepokój pojawiać się może bowiem może zarówno w przypadku różnych przejściowych, ciężkich sytuacji życiowych, jak i w związku z zaburzeniami psychicznymi. Jak więc pozbyć się uczucia wewnętrznego niepokoju, jakie są przyczyny niepokoju i dlaczego ciągle odczuwamy wewnętrzny niepokój?
Strach jest reakcją ludzkiego organizmu na zagrożenie z zewnątrz. Dowiedz się, skąd bierze się strach biologiczny, społeczny, moralny i dezintegracyjny. Jak sobie z nimi radzić i czym strach różni się od fobii?
Inteligencja emocjonalna składa się z czterech czynników: dobrego samopoczucia, samokontroli, emocjonalności i towarzyskości. Z niedawnej metaanalizy wynika, że dostęp do technologii wiąże się z pogorszeniem tych aspektów. Wyniki zostały opublikowane w najnowszym wydaniu "Journal of Personality".
Każdy z nas ma potrzeby emocjonalne, które determinują siłę więzi pomiędzy dwojgiem ludzi. Sprawdź, czy razem ze swoim partnerem zaspokajacie nawzajem potrzeby emocjonalne ważne dla każdej relacji.
Strata jest nieodłącznym elementem życia. Choć żal może być nieunikniony, sposób, w jaki do niego podchodzimy, zależy od nas. O tym, jak prawidłowo przejść proces żałoby Poradnik Zdrowie zapytał socjolożkę dr Aleksandrę Tatko, która zajmuje się problematyką śmierci i umierania.
Inteligencja emocjonalna nie gwarantuje sukcesu, nie chroni przed kryzysami, ale ułatwia kontakty z innymi ludźmi. Jeżeli w życiu kierujesz się głównie intelektem, a mało dbasz o emocje swoje i innych, możesz stracić partnera, przyjaciół... Sprawdź, dlaczego tak ważna jest inteligencja emocjonalna.
Czujesz się przygnębiony lub zmęczony? Próbujesz się zmotywować lub pokonać okropny nastrój po złym dniu? Nawet drobne rozczarowania i frustracje mogą sprawić, że będziesz zrzędliwy, nieszczęśliwy i całkowicie niezainteresowany swoimi obowiązkami. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym poczujesz się lepiej.
Trauma to bardzo silne przeżycie, porównywalne z ekstremalnym stresem. Może mieć długotrwałe i trudne do odwrócenia skutki. Objawami traumy są m.in. odrętwienie psychiczne i szok. Działania osoby biorącej udział w traumatycznym wydarzeniu są świadome, ale w wielu przypadkach - szybko wymazywane z pamięci. Często najtrudniejsze i długotrwałe jest dochodzenie do siebie. Zdarza się, że całkowity powrót do stanu sprzed traumy nie jest możliwy.
Sangwinik to osoba, której trudno nie zauważyć – lubi być w centrum uwagi, dużo mówi i bardzo chętnie spędza czas w otoczeniu innych ludzi. Cechami sangwinika są również wyjątkowy optymizm, zarażanie innych osób radością oraz spontaniczność. Sprawdź, kim jest sangwinik, jakie są wady i zalety sangwinika, przekonaj się, jak sangwinik funkcjonuje w pracy, a także dowiedz się, jak wygląda związek z sangwinikiem.