Układ oddechowy

Wystąpienie duszności jest stanem, który zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Współwystępująca z uczuciem duszności panika zwykle pogłębia problemy z oddychaniem. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jaką pozycję przyjąć, aby sobie ułatwić zaczerpnięcie oddechu i ewentualne oczekiwanie na pomoc.
Kaszel jest jednym z częstych objawów z jakimi pacjenci zgłaszają się do farmaceuty. Czym należy się kierować wybierając lek na kaszel mokry, gdy apteczne półki niemal uginają się od mnogości preparatów?

Materiał sponsorowany

Nebulizacja jest zabiegiem, w trakcie którego leki w formie aerozolu podawane są bezpośrednio do dolnych lub górnych dróg oddechowych. Bo nebulizacji niezbędny jest nebulizator - urządzenie, które zmienia lek z postaci płynnej w delikatną mgiełkę. Nebulizacja zalecana jest w przypadku wielu schorzeń dróg oddechowych, począwszy od infekcji wirusowej przez astmę po POChP, można ją również stosować wówczas, kiedy zachodzi potrzeba nawilżenia dróg oddechowych. Jak przeprowadzić nebulizację, by pomogła, a nie zaszkodziła?
Nebulizator wykorzystywany jest zarówno podczas infekcji układu oddechowego, jak i przy innych schorzeniach, dlatego też jest to urządzenie, które warto mieć w domu. Jak działa nebulizator, w jaki sposób go używać? Jakie rodzaje nebulizatorów dostępne są na rynku i jak wybrać najlepszy?
Astma ciężka charakteryzuje się częstym występowaniem objawów choroby i jej zaostrzeń. Życie pacjentów z astmą ciężką jest w znacznym stopniu podporządkowane chorobie. Astma ciężka wymaga wielolekowej terapii, a także właściwej edukacji i współpracy z pacjentem. Im większa jest wiedza i świadomość chorego na temat astmy ciężkiej, tym większa szansa uzyskania poprawy jego stanu. Dowiedz się, czym jest astma ciężka, kiedy można rozpoznać astmę ciężką oraz jakie są aktualne wytyczne i współczesne modele terapii w leczeniu astmy ciężkiej.
Pojawiła się nagle i dość gwałtownie, objawiła się dusznością, która wybudziła mnie ze snu. Uczucie okropne, brakuje powietrza, oddycha się jakby na pół gwizdka, pojawia się niepokój i finalnie panika, bo dzieje się coś, czego się nie rozumiem i co zagraża życiu.
Najprostsza odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi banalnie – tak samo, jak przed pandemią, czyli skutecznie. Czy jest to możliwe, zwłaszcza wtedy, gdy musimy przebywać na kwarantannie? Na szczęście współczesne możliwości komunikowania się, pomimo zamknięcia wielu poradni, umożliwiają kontakt z lekarzem i uzyskanie porady.
Astma to coraz powszechniejsza choroba układu oddechowego. Liczba chorych systematycznie rośnie, ale jednocześnie, dzięki postępowi nauki, jest coraz więcej możliwości skutecznego leczenia choroby. Jedną z nich, niezwykle cenną dla pacjentów z najcięższą postacią choroby, astmą ciężką, jest leczenie biologiczne.
Zadyszka przy wchodzeniu po schodach może być sygnałem alarmowym. Zdrowy organizm nie powinien męczyć się przy tego typu wysiłku. Zadyszka jest sygnałem alarmowym, którego nie wolno bagatelizować.
Przestrzeń domowa w ostatnich miesiącach zmieniła swój charakter. To już nie tylko spokojna przystań, gdzie odpoczywamy po powrocie z pracy, lecz miejsce, w którym prowadzimy całe swoje życie zawodowe i prywatne. To tu pracujemy, uczestniczymy w konferencjach on-line, nasze dzieci uczą się zdalnie, tu organizujemy seanse kina domowego zamiast wizyt w placówkach kultury. Tu też odpoczywamy i spędzamy dni wolne i wakacje. Absolutną koniecznością wydaje się w tej sytuacji troska o jak najlepszy stan tego miejsca. Warto zadbać by ta podstawowa dla nas przestrzeń pozwalała funkcjonować nam w jak najlepszej kondycji i zdrowiu.

Materiał sponsorowany

Saturacja to słowo obecne w medycznym języku od dawien dawna, pacjenci zaczęli się z nim jednak stykać powszechnie wtedy, gdy świat ogarnęła pandemia COVID-19. Czym jest saturacja krwi, w jaki sposób można ją zmierzyć i dlaczego pomiary saturacji mają aż tak duże znaczenie u osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2?
Płyn w opłucnej, lepiej znany jako woda w płucach, to płyn zbierający się w miąższu płucnym lub w jamie opłucnej. Pojawia się on w wyniku poważnych stanów chorobowych i stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Woda w płucach może być następstwem różnych schorzeń. Jakie są przyczyny, objawy i leczenie gromadzenia się płynu w opłucnej?

Układ oddechowy - choroby układu oddechowego, zaburzenia układu oddechowego, grypa, przeziębienie, katar, kaszel mokry, kaszel suchy, astma, choroby płuc, zapalenie krtani, odma, przewlekłe obturacyjne zapalenie płuc (POChP), zapalenie oskrzeli, astma oskrzelowa, zapalenie zatok, ostre zapalenie gardła, zapalenie ucha, angina, zapalenie krtani, gruźlica, mukowiscydoza, zapalenie migdałków. Porady lekarzy, domowe sposoby na przeziębienie, grypę, domowe sposoby na kaszel. Co robić w momencie ataku astmy. Chrapanie, chrapanie objawy, przyczyny, bezdech senny, problemy z oddychaniem. Choroby górnego układu oddechowego. Leczenie, profilaktyka, diagnostyka.