Układ oddechowy

Niska saturacja to problem, o którym głośno stało się wraz z początkiem pandemii COVID-19. Doprowadzać do niej może jednak nie tylko infekcja koronawirusem, ale i jeszcze wiele innych schorzeń, przede wszystkim rozmaite przewlekłe choroby układu oddechowego. Niska saturacja to tak naprawdę dosyć groźny stan. Dowiedz się, jakie są jej objawy, a także co zrobić w razie jej wystąpienia.
Saturacja to słowo obecne w medycznym języku od dawien dawna, pacjenci zaczęli się z nim jednak stykać powszechnie wtedy, gdy świat ogarnęła pandemia COVID-19. Czym jest saturacja krwi, w jaki sposób można ją zmierzyć, jaka jest prawidłowa saturacja i dlaczego pomiary saturacji mają tak duże znaczenie?
Katar, inaczej ostry nieżyt błony śluzowej nosa, jest zakażeniem górnych dróg oddechowych. Wywołują go głównie wirusy. Ale nieżyt nosa może być wynikiem alergii lub ataku bakterii. Katarem wirusowym można bardzo łatwo się zarazić - wystarczy, że w autobusie spotkasz jednego kichającego, by po dwóch, trzech dniach katar dopadł i ciebie. Jak powstaje katar? Jak leczyć katar, jakie są skuteczne domowe sposoby na katar? Czy tabletki na katar pomagają? Ile trwa katar?
Wirus RSV (Respiratory Syncytial Virus) to patogen wywołujący zakażenia układu oddechowego. Najczęściej mówi się o nim w kontekście wcześniaków i małych dzieci, ponieważ to one do tej pory były uznawane za grupę szczególnie narażoną na infekcje. Jednak do grupy ryzyka zakażenia RSV należy dodać osoby starsze. Statystyki pokazują, że z jego powodu na świecie każdego roku do szpitala trafia ponad 300 000 osób powyżej 60 roku życia .

Materiał partnerski

Środki czystości dostępne na półkach sklepowych wpływają na nasze zdrowie. W ich składzie znajdziemy niebezpieczne substancje powodujące podrażnienia oczu, układu oddechowego, czy wpływające na pracę układu hormonalnego. Na co zwrócić uwagę podczas domowych porządków by uniknąć zagrożenia? Czy podczas sprzątania domową chemią powinniśmy nosić maseczkę ochronną?
Nadciśnienie płucne u dzieci to rzadka choroba spowodowana wadami serca albo występująca jako postać idiopatyczna/dziedziczona. Rozpoznawana jest zwykle w zaawansowanym stadium. Jak przebiega leczenie nadciśnienia płucnego u dzieci w Polsce?
Oddychanie to podstawowa i nadrzędna potrzeba fizjologiczna każdego organizmu. I o ile bez jedzenia czy picia jesteśmy w stanie przeżyć kilka dni, to już po kilku minutach bez tlenu zaczynamy się dusić. Coraz częściej jesteśmy lekarzem we własnym domu i w razie choroby sami kontrolujemy stan naszego zdrowia. Ostatnimi czasy wiele osób wypożycza koncentratory tlenu i stosuje domową tlenoterapię. Na czym polega wspomniany zabieg, i co najważniejsze – czy jest bezpieczny?
Somnologia to nowa dziedzina medycyny, często określana także jako „medycyna snu”, zajmująca się zaburzeniami snu takimi jak bezsenność, bezdech senny i parasomnie. Kiedy udać się do somnologa oraz jak wygląda leczenie chorób związanych ze snem?
Fizjoterapia po przejściu COVID-19 zgodnie z wytycznymi Krajowej Izby Fizjoterapeutów to system ćwiczeń dostosowanych do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta. Odbywa się pod opieką fizjoterapeuty, który dobiera cele oraz ćwiczenia, dostosowując je do konkretnego pacjenta. Zbigniew Wroński – wiceprezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów i jeden z autorów programu fizjoterapii po COVID-19 – opowiada „Poradnikowi Zdrowie”, na czym polega i czego wymaga proces powrotu do pełnej sprawności po przejściu choroby.
Astma oskrzelowa jest przewlekłą, zapalną chorobą dróg oddechowych. Astma to choroba o zmiennym przebiegu, jej objawy trudno przewidzieć. Czasem dolegliwości pojawiają się kilka razy w ciągu doby, czasem kilka razy w miesiącu, ich nasilenie także może się bardzo różnić. U chorych na astmę oskrzela kurczą się zbyt łatwo i zbyt mocno, i cały czas toczy się w nich proces zapalny, co w końcu prowadzi do niekorzystnej przebudowy tkanki. Jakie są przyczyny i objawy astmy? Na czym polega diagnostyka astmy i jej leczenie?
Od ubiegłego roku temat jakości powietrza, które wdychamy nabrał zupełnie nowego znaczenia z powodu pandemii, dobitnie uświadamiając nam ogromną wagę czystego powietrza, wolnego od wirusów i zanieczyszczeń. Przed 2020 rokiem wątek ten pojawiał w mediach oraz szeroko rozu-mianej opinii publicznej zazwyczaj sezonowo - zimą w kontekście smogu oraz w okresie intensywnego pylenia roślin. Jak poprawić jakość powietrza, którym oddychamy? I czy jest to możliwe?

Materiał partnerski

Wystąpienie duszności jest stanem, który zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Współwystępująca z uczuciem duszności panika zwykle pogłębia problemy z oddychaniem. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jaką pozycję przyjąć, aby sobie ułatwić zaczerpnięcie oddechu i ewentualne oczekiwanie na pomoc.

Układ oddechowy - choroby układu oddechowego, zaburzenia układu oddechowego, grypa, przeziębienie, katar, kaszel mokry, kaszel suchy, astma, choroby płuc, zapalenie krtani, odma, przewlekłe obturacyjne zapalenie płuc (POChP), zapalenie oskrzeli, astma oskrzelowa, zapalenie zatok, ostre zapalenie gardła, zapalenie ucha, angina, zapalenie krtani, gruźlica, mukowiscydoza, zapalenie migdałków. Porady lekarzy, domowe sposoby na przeziębienie, grypę, domowe sposoby na kaszel. Co robić w momencie ataku astmy. Chrapanie, chrapanie objawy, przyczyny, bezdech senny, problemy z oddychaniem. Choroby górnego układu oddechowego. Leczenie, profilaktyka, diagnostyka.