Układ oddechowy

Układ oddechowy jest odpowiedzialny przede wszystkim za przeprowadzanie sprawnej wymiany gazowej, dostarczenie do komórek organizmu tlenu i odprowadzenie dwutlenku węgla oraz produktów przemiany materii poza ustrój. Układ oddechowy składa się z górnych oraz dolnych dróg oddechowych. Do tych pierwszych zalicza się jama nosowa i gardło. Drogi dolne to przede wszystkim krtań, tchawica, oskrzela i płuca. Ze względu na otwartą budowę, układ oddechowy jest narażony na liczne patogeny, zwłaszcza w okresie …

Obrzęk płuc to stan bezpośredniego zagrożenia życia. Wymaga natychmiastowego wezwania pogotowia, a najlepiej zespołu reanimacyjnego, bo właśnie od szybkości interwencji uzależnione jest powodzenie leczenia w przypadku obrzęku płuc. Przeczytaj, jakie są przyczyny i objawy obrzęku płuc oraz dowiedz się, jak przebiega leczenie.
Osoby z uporczywą alergią lub astmą w sezonie burzowym mają naprawdę niewesoło. Porywiste wiatry i trzaskające pioruny mogą stanowić dla nich poważne zagrożenie dla twojego zdrowia. „Astma burzowa” została po raz pierwszy rozpoznana w latach 80. w Anglii i Australii i od tamtej pory jej przypadki nadal się pojawiają.
Katar, inaczej ostry nieżyt błony śluzowej nosa, jest zakażeniem górnych dróg oddechowych. Wywołują go głównie wirusy. Ale nieżyt nosa może być wynikiem alergii lub ataku bakterii. Katarem wirusowym można bardzo łatwo się zarazić - wystarczy, że w autobusie spotkasz jednego kichającego, by po dwóch, trzech dniach katar dopadł i ciebie. Jak powstaje katar? Jak leczyć katar, jakie są skuteczne domowe sposoby na katar? Czy tabletki na katar pomagają? Ile trwa katar?
Zator płucny (zator tętnicy płucnej, zatorowość płucna) następuje wtedy, gdy materiał zatorowy - najczęściej skrzepnięta krew - zamyka światło naczyń płucnych, prowadząc tym samym do niewydolności krążenia. Zator płucny to stan zagrożenia życia, który wymaga jak najszybszej interwencji lekarskiej. Jakie są przyczyny i objawy zatoru płucnego? Jak przebiega leczenie?
Kichanie to nie tylko reakcja obronna organizmu, mająca na celu oczyszczenie śluzówki nosa z alergenów, zanieczyszczeń. Okazuje się, że kichnięcie może być wywołane przez słońce, a nawet... fantazje seksualne, a odruch ten jest dziedziczny. Czy kichanie jest zdrowe? Czy da się kichać z otwartymi oczami? Skąd wzięło się życzenie "Na zdrowie!", gdy ktoś kichnie? Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o kichaniu.
Zapalenie płuc, w zależności od tego czy jest bakteryjne, wirusowe czy grzybicze, typowe czy atypowe, może  mieć objawy ostre, ale czasem ma przebieg bezobjawowy. Bez względu na przyczynę, zapalenie płuc jest groźną chorobą układu oddechowego dzieci i dorosłych, i może mieć poważne powikłania. Czy zapalenie płuc jest zaraźliwe? Jak przebiega jego leczenie?
Wirusowe zapalenie płuc to choroba pojawiająca się zwykle jako powikłanie grypy, częściej występuje u dzieci niż dorosłych. Zarazić się nią można przez kontakt z zakażonymi osobami, najwięcej zachorowań odnotowuje się w okresie jesienno-zimowym, w czasie epidemii grypy.
Zapalenie oskrzeli, zwłaszcza w fazie początkowej, łatwo pomylić z przeziębieniem. Jeśli objawy przeziębienia, a przede wszystkim kaszel, nie mijają po kilku dniach, idź do lekarza. To może być właśnie zapalenie oskrzeli, które źle leczone pozostawia ślady na całe życie. Jakie są objawy zapalenia oskrzeli i jak przebiega jego leczenie?
Zapalenie płuc u dziecka ma zwykle znacznie cięższy przebieg niż u dorosłych, ponieważ rozwija się bardzo szybko. Wszystko przez niewykształcony układ odpornościowy dziecka. Sprawdź, jakie są pierwsze objawy zapalenia płuc u dziecka. Jak rozpoznać, że dziecko ma zapalenie płuc?
Skurcz oskrzeli (bronchospazm) to nagła, niezależna od woli człowieka reakcja mięśniówki dróg oddechowych, która prowadzi do zwężenia światła tych dróg, co powoduje utrudniona wymianę gazową, czyli oddychanie. Jakie są przyczyny skurczu oskrzeli i jakie objawy są typowe dla tej jednostki? Na czym polega leczenie bronchospazmu?
Płuca palacza są czarne jak smoła. Wszystko przez regularne wdychanie tlenku węgla, nikotyny i substancji smolistych zawartych w papierosach. Substancje te zmniejszają ilość tlenu dostarczaną przez krwinki czerwone i tworzą w płucach palacza lepką substancję. W związku z upośledzeniem pracy głównego narządu oddechowego, osoba paląca jest szczególnie narażona na powstawanie licznych chorób płuc, w tym także zmian nowotworowych. Sprawdź, dlaczego płuca palacza są czarne i na jakie choroby płuc jest on narażony.
Astma ciężka charakteryzuje się częstym występowaniem objawów choroby i jej zaostrzeń. Życie pacjentów z astmą ciężką jest w znacznym stopniu podporządkowane chorobie. Astma ciężka wymaga wielolekowej terapii, a także właściwej edukacji i współpracy z pacjentem. Im większa jest wiedza i świadomość chorego na temat astmy ciężkiej, tym większa szansa uzyskania poprawy jego stanu. Dowiedz się, czym jest astma ciężka, kiedy można rozpoznać astmę ciężką oraz jakie są aktualne wytyczne i współczesne modele terapii w leczeniu astmy ciężkiej.

Choroby układu oddechowego obejmują szerokie spektrum jednostek wywoływanych głównie przez zakażenia natury wirusowej. Do przekazania choroby często dochodzi drogą kropelkową, poprzez kichanie lub kasłanie. Najbardziej typową przypadłością jest nieżyt nosa. Objawia się on opuchlizną i wodnistym wysiękiem, a także uciążliwym kichaniem. Zazwyczaj towarzyszy mu uczucie „zapchanego nosa”, brak węchu, a także problemy z zatokami.

Na drugim końcu, jeżeli chodzi o istotność choroby, wymienić można zapalenie płuc o podłożu bakteryjnym. Polega ono na wystąpieniu stanu zapalnego, który dotyka pęcherzyki płucne albo tkankę płuc. Typowymi objawami zapalenia płuc jest kaszel, nierzadko z ropną wydzieliną oraz ból występujący po obu stronach klatki piersiowej i nasilający się podczas wdechu. Leczenie zapalenia płuc niekiedy może wymagać hospitalizacji.

Układem oddechowym zajmuje się lekarz pulmonolog. Do jego zadań należy profilaktyka, diagnostyka oraz leczenie układu oddechowego. To do niego należy zgłosić się w przypadku rozpoznaniu takich chorób jak POChP, mukowiscydoza, astma i gruźlica. Pulmonolog może także pełnić pomocniczą funkcję w przypadku terapii nowotworowych.

Badania pulmonologiczne bazują w dużej mierze na diagnostyce obrazowej. Lekarz na podstawie wyników takich badań jak RTG, USG, MR i TK ocenia zmiany w obrębie układu oddechowego. Innym charakterystycznym badaniem jest spirometria, polegające na pomiarze objętości i pojemności płuc oraz szybkości przepływu powietrza przez jego struktury.