Układ oddechowy

Układ oddechowy jest odpowiedzialny przede wszystkim za przeprowadzanie sprawnej wymiany gazowej, dostarczenie do komórek organizmu tlenu i odprowadzenie dwutlenku węgla oraz produktów przemiany materii poza ustrój. Układ oddechowy składa się z górnych oraz dolnych dróg oddechowych. Do tych pierwszych zalicza się jama nosowa i gardło. Drogi dolne to przede wszystkim krtań, tchawica, oskrzela i płuca. Ze względu na otwartą budowę, układ oddechowy jest narażony na liczne patogeny, zwłaszcza w okresie …

Moda na świece w domu nie ma zamiaru przeminąć. Większość z nas lubi je, ponieważ nie tylko obłędnie pachną, ale także tworzą niesamowity klimat we wnętrzach, poprawiają nastrój oraz działają kojąco na duszę i ciało. W tej wyjątkowo wykreowanej atmosferze rzadko się zastanawiamy, czy świece mogą szkodzić zdrowiu. Eksperci jednak biją na alarm i ostrzegają, że obfitują one w toksyczne związki, które szkodzą płucom i mózgowi, niezależnie od zastosowanego materiału.
Katar, czyli ostry nieżyt błony śluzowej nosa, to zakażeniem górnych dróg oddechowych. Najczęstsze przyczyny kataru to wirusy, bakterie lub alergie. Katarem wirusowym można łatwo się zarazić, jeśli ktoś kichnie w okolicy. Jak powstaje katar? Jak leczyć katar, jakie są skuteczne domowe sposoby na katar? Czy tabletki na katar pomagają? Ile trwa katar?
Orthopnoe to stan, w którym doświadczamy trudności z oddychaniem w pozycji leżącej. Zwykle pojawia się, tuż przed zaśnięciem i mija, gdy się podniesiemy. Nie należy jednak lekceważyć tego objawu. Kiedy udać się do lekarza?
Jednym z objawów zakażenia koronawirusem jest kaszel. Pojawia się również przy przeziębieniu i grypie. Kaszel, ze względu na powszechność występowania, często jest bagatelizowany przez pacjentów, co jest błędem. Oprócz zwykłych infekcji ze strony układu oddechowego, kaszel może zwiastować inne, poważne problemy. Oto 5 sytuacji, w których lepiej go nie lekceważyć.
"Palenie marihuany staje się coraz bardziej popularne. Istnieje publiczne przekonanie o tym, że marihuana jest bezpieczna lub bezpieczniejsza niż (tytoń) papierosy. Ale nasze badanie budzi pewne obawy, że to przekonanie może być błędne" – powiedziała Giselle Revah, radiolog ze szpitala w Ottawie, gdzie przeprowadzono badania. Skąd takie przekonanie?
Lekarze i pacjenci cierpiący na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) zwykli mówić, że to schorzenie wyjątkowo podstępne. Objawy choroby początkowo mogą być łagodne. Choć według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) schorzenie jest 3. najczęstszą przyczyną zgonów na świecie, wielu ludzi nadal nie traktuje POChP jako realnego zagrożenia.
Nie jest tajemnicą, że im szybciej pozbędziemy się nałogu, tym lepiej. Badania potwierdzają, że rzucenie palenia, szczególnie w młodszym wieku, wiąże się ze znacznym zmniejszeniem ryzyka zgonu związanego z ewentualnymi skutkami kontynuowania palenia. Naukowcy ustalili nawet konkretny wiek!
Zanieczyszczone powietrze to realny problem, który niesie poważne konsekwencje dla życia i zdrowia. Wyniki najnowszego badania nie napawają optymizmem. Naukowcy alarmują, że smog ma szkodliwe działanie na mikroflorę jelitową niemowląt w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia. To może wpłynąć u nich na rozwój różnych chorób w przyszłości m.in. cukrzycy.
Obrzęk płuc to stan bezpośredniego zagrożenia życia. Wymaga natychmiastowego wezwania pogotowia, a najlepiej zespołu reanimacyjnego, bo właśnie od szybkości interwencji uzależnione jest powodzenie leczenia w przypadku obrzęku płuc. Przeczytaj, jakie są przyczyny i objawy obrzęku płuc oraz dowiedz się, jak przebiega leczenie.
Osoby z uporczywą alergią lub astmą w sezonie burzowym mają naprawdę niewesoło. Porywiste wiatry i trzaskające pioruny mogą stanowić dla nich poważne zagrożenie dla twojego zdrowia. „Astma burzowa” została po raz pierwszy rozpoznana w latach 80. w Anglii i Australii i od tamtej pory jej przypadki nadal się pojawiają.
Zator płucny (zator tętnicy płucnej, zatorowość płucna) następuje wtedy, gdy materiał zatorowy - najczęściej skrzepnięta krew - zamyka światło naczyń płucnych, prowadząc tym samym do niewydolności krążenia. Zator płucny to stan zagrożenia życia, który wymaga jak najszybszej interwencji lekarskiej. Jakie są przyczyny i objawy zatoru płucnego? Jak przebiega leczenie?
Kichanie to nie tylko reakcja obronna organizmu, mająca na celu oczyszczenie śluzówki nosa z alergenów, zanieczyszczeń. Okazuje się, że kichnięcie może być wywołane przez słońce, a nawet... fantazje seksualne, a odruch ten jest dziedziczny. Czy kichanie jest zdrowe? Czy da się kichać z otwartymi oczami? Skąd wzięło się życzenie "Na zdrowie!", gdy ktoś kichnie? Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o kichaniu.

Choroby układu oddechowego obejmują szerokie spektrum jednostek wywoływanych głównie przez zakażenia natury wirusowej. Do przekazania choroby często dochodzi drogą kropelkową, poprzez kichanie lub kasłanie. Najbardziej typową przypadłością jest nieżyt nosa. Objawia się on opuchlizną i wodnistym wysiękiem, a także uciążliwym kichaniem. Zazwyczaj towarzyszy mu uczucie „zapchanego nosa”, brak węchu, a także problemy z zatokami.

Na drugim końcu, jeżeli chodzi o istotność choroby, wymienić można zapalenie płuc o podłożu bakteryjnym. Polega ono na wystąpieniu stanu zapalnego, który dotyka pęcherzyki płucne albo tkankę płuc. Typowymi objawami zapalenia płuc jest kaszel, nierzadko z ropną wydzieliną oraz ból występujący po obu stronach klatki piersiowej i nasilający się podczas wdechu. Leczenie zapalenia płuc niekiedy może wymagać hospitalizacji.

Układem oddechowym zajmuje się lekarz pulmonolog. Do jego zadań należy profilaktyka, diagnostyka oraz leczenie układu oddechowego. To do niego należy zgłosić się w przypadku rozpoznaniu takich chorób jak POChP, mukowiscydoza, astma i gruźlica. Pulmonolog może także pełnić pomocniczą funkcję w przypadku terapii nowotworowych.

Badania pulmonologiczne bazują w dużej mierze na diagnostyce obrazowej. Lekarz na podstawie wyników takich badań jak RTG, USG, MR i TK ocenia zmiany w obrębie układu oddechowego. Innym charakterystycznym badaniem jest spirometria, polegające na pomiarze objętości i pojemności płuc oraz szybkości przepływu powietrza przez jego struktury.