Ten objaw może oznaczać raka płuc albo refluks. Lekarka mówi, kiedy nie należy go lekceważyć

2022-12-01 14:58

Jednym z objawów zakażenia koronawirusem jest kaszel. Pojawia się również przy przeziębieniu i grypie. Kaszel, ze względu na powszechność występowania, często jest bagatelizowany przez pacjentów, co jest błędem. Oprócz zwykłych infekcji ze strony układu oddechowego, kaszel może zwiastować inne, poważne problemy. Oto 5 sytuacji, w których lepiej go nie lekceważyć.

Ten objaw może oznaczać raka płuc albo refluks. Lekarka mówi, kiedy nie należy go lekceważyć
Autor: Getty Images Kaszel może być objawem nie tylko lekkich infekcji, lecz także poważnych chorób.

W czasach pandemii kaszel najczęściej wywoływał obawę przed ewentualnym zakażeniem koronawirusem. Należy jednak pamiętać, że kaszel dotyczy nie tylko COVID-19. Lekarz rodzinny i osobowość medialna, dr Rachel Ward z Woodlands Medical Center, Didcot, w rozmowie z "The Sun", wymienia inne schorzenia, z którymi może być związany kaszel. Niektóre z nich są naprawdę poważne.

Poradnik Zdrowie: kaszel - rodzaje, przyczyny, leczenie

Rak płuc

Najpoważniejszą przyczyną uporczywego kaszlu jest rak płuc. Podejrzenie tej choroby pada zazwyczaj, gdy kaszel utrzymuje się bardzo długo i jest wyjątkowo nasilony.

"Jeśli masz kaszel od ponad trzech tygodni, powinieneś skontaktować się z lekarzem rodzinnym w celu diagnostyki” – powiedziała dr Rachel. W przypadku długo utrzymującego się kaszlu, lekarz powinien zlecić m.. in. prześwietlenie klatki piersiowej. Choć ten objaw nie zawsze musi od razu oznaczać raka, warto sprawdzić jego pochodzenie.

„W większości przypadków będzie to mniej poważny stan uleczalny, ale podobnie jak w przypadku wszystkich nowotworów, im szybciej zostanie wykryty, tym większa szansa na wyleczenie” - radzi dr Rachel.

„Innymi objawami raka płuc są: odkrztuszanie krwi, ból w klatce piersiowej, duszność, utrata masy ciała, zmęczenie i utrata apetytu” – dodała.

Infekcje lub zapalenie płuc

Sezon jesienno-zimowy sprzyja infekcjom, które objawiają się kaszlem. Jak podkreśla dr Rachel, w większości przypadków ustępuje on samoistnie.

"Jeśli jednak doświadczasz gorączki, duszności, bólu w klatce piersiowej podczas oddychania lub odkrztuszania zielonej plwociny, możesz mieć bakteryjną infekcję klatki piersiowej lub zapalenie płuc" - podkreśla.

Większość osób z infekcją płuc wyzdrowieje dzięki antybiotykom. Niestety, nieleczona infekcja, zwłaszcza u osób z osłabionym układem odpornościowym, może wymagać hospitalizacji, mówi.

Niezdiagnozowane choroby płuc

Długo utrzymujący się kaszel może świadczyć o rozwijających się chorobach płuc.

"Jeśli wykluczono poważną chorobę, jaką jest rak płuc, rozważone zostaną inne choroby płuc, takie jak POChP i astma" - mówi lekarka.

W celu ich zdiagnozowania niezbędne są badania czynności płuc.

Refluks żołądkowy

Choć głównym objawem refluksu żołądkowego jest podrażnienie gardła i przełyku, wyciek kwasu z żołądka do przełyku może objawiać się również przewlekłym kaszlem.

Alergia

Kaszel przewlekły może pojawić się w przypadku alergii. „Kiedy produkujemy nadmiar śluzu w nosie i górnych drogach oddechowych, w wyniku przeziębienia lub alergii, takiej jak katar sienny, śluz spływa po tylnej części nosa i gardła” – powiedziała dr Rachel. Automatycznie ten śluz chcemy odkrztusić, dlatego kaszlemy.

Objaw ten można zmniejszyć za pomocą wdrożenia odpowiedniego leczenia. „W przypadku alergii objaw ten zmniejszają sterydy donosowe" - wyjaśnia.