Psychologia

Psychologia bada mechanizmy, które rządzą ludzką psychiką i zachowaniem, a także analizuje wpływ zjawisk psychicznych na relacje międzyludzkie. Psychologia nie tylko próbuje odkryć wzorce zachowań, ale również pomóc ludziom, borykającym się z różnymi problemami. Jej nazwa pochodzi z języka greckiego i oznacza naukę o duszy. Jednak nie była znana w starożytności - termin ten powstał dopiero w XVI wieku.

Jedzenie niewątpliwie ma wpływ na nasz nastrój. Nieraz zapewne złapałeś się na tym, by „pocieszyć” się kostką czekolady lub innym ulubionym przysmakiem. Okazuje się jednak, że najlepszym sposobem na poprawę nastroju są… burgery. Wszystko przez zawartość pewnych składników odżywczych.
W wielu krajach na całym świecie trwa akcja Trzeźwy Październik, której celem jest zachęcenie ludzi do rezygnacji z alkoholu właśnie w tym okresie. O tym, że alkohol jest szkodliwy dla zdrowia, wiadomo nie od dziś. Picie ma związek z chorobami wątroby, kilkoma rodzajami nowotworów i prowadzi do zaburzeń psychicznych. Jeśli chcesz ograniczyć spożywanie alkoholu, to świetny moment. Z pomocą przychodzą eksperci, których rady mogą ułatwić ograniczenie picia.
Wysoka wrażliwość zazwyczaj postrzegana jest jako cecha pozytywna, z kolei narcyzm uważany jest za coś negatywnego. Okazuje się jednak, że szereg zachowań, uczuć i cech charakterystycznych dla osób o wysokiej wrażliwości, jest typowych dla osób narcystycznych. Zatem czy osoby wysoko wrażliwe to tak naprawdę narcyzi?
Zmęczenie psychiczne, wypalenie, wyczerpanie - istnieje wiele określeń pasujących do opisu tego stanu. Żyjemy w czasach, w których każdy z nas się spieszy, a jeśli nie - oznacza to, że jest bierny i leniwy. Taki sposób myślenia może narazić na pogorszenie stanu zdrowia zwłaszcza, jeśli ignorujesz sygnały, które próbuje wysłać twoje ciało.
Regularne spożywanie posiłków jest dla naszego organizmu stałą dostawą paliwa potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania. Pozwala również zachować dobre samopoczucie. Dlatego tak ważna jest w tym wszystkim pora jedzenia. Jeśli chcesz cieszyć się na co dzień dobrym nastrojem, warto przestrzegać tej jednej zasady.
Pochłonięci pracą, często zapominamy o tym, że zrobić sobie krótką przerwę na kawę czy lunch w celu zregenerowania sił fizycznych i psychicznych. To według naukowców karygodny błąd. Chwila oddechu przyniesie jedynie same korzyści, m.in. pozytywnie wpłynie na wydajność i samopoczucie.
Psychoza poporodowa to stan zagrażający życiu zarówno matki, jak i jej dopiero co narodzonego dziecka. Do objawów tego poważnego schorzenia zaliczane są m.in. pobudzenie psychoruchowe, różnego rodzaju omamy oraz urojenia. Co dokładnie może sugerować psychozę poporodową? Jak przebiega jej leczenie?
Ranne ptaszki mają to szczęście, że swój dzień rozpoczynają wcześnie w dobrym humorze. A co, jeśli lubisz dłużej pospać, a poranne wstawanie jest dla ciebie męczarnią? Być może, nawet nieświadomie, popełniasz kilka błędów, które negatywnie wpływają na jakość twojego snu, przez co rano czujesz się zmęczony. Poznaj sprawdzone sposoby, na poranne wstawanie.
Najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców z University College London (Kolegium Uniwersyteckie w Londynie, UCL) wykazało, że korzystanie z urządzeń cyfrowych, takich jak smartfony, może poprawić umiejętności zapamiętywania. Nie powoduje lenistwa i nie pogarsza pamięci.
Akihiko Kondo to Japończyk, znany na całym świecie jako mężczyzna, który w 2018 roku poślubił Hatsune Miku. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że to fikcyjna postać, która w rzeczywistości nie istnieje. Miku wśród Japończyków cieszy się ogromną popularnością, można zobaczyć i posłuchać jej w internecie.
Badania naukowe potwierdzają, że kontakt z roślinami ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Rośliny nie tylko oczyszczają powietrzem ale i korzystnie oddziaływają na zdrowie. Korzyści płynących z przebywania wśród roślin jest wiele. Najważniejszą z nich jest ich pozytywny wpływ na psychikę.
Fazy alkoholizmu są 4: prealkoholowa, ostrzegawcza, krytyczna i przewlekła. W każdej kolejnej fazie objawów choroby alkoholowej przybywa i stają się coraz bardziej nasilone. Mimo to, jak podkreślają psychoterapeuci, leczenie można rozpocząć na każdym etapie rozwoju uzależnienia i zawsze możliwy jest powrót pacjenta do całkowitej trzeźwości. Jak rozpoznać poszczególne fazy alkoholizmu?

Psychologia ma różne dziedziny

Psychologia nie jest nauką jednorodną można ją podzielić na dwie główne odnogi - behawioryzm i psychologię poznawczą. Behawioryzm koncentruje się głównie na obserwacji, z kolei psychologia poznawcza bada procesy psychiczne, myślenie, procesy poznawcze po to, by zyskać pełen obraz ludzkich zachowań i emocji. Jednym z działów psychologii jest psychologia kliniczna, w ramach której diagnozowane są zaburzenia psychiczne - dziedzina ta zajmuje się także ich terapią, a także szeroko pojętym zdrowiem psychicznym. Jej głównym celem są usługi psychologiczne świadczone osobom, które tego potrzebują. 

W czym może nam pomóc psychologia

Psychologia jako nauka jest nam w obecnych czasach bardzo potrzebna. Tempo życia i stresujący tryb życia, jaki prowadzi większość ludzi sprawia, że mnóstwo osób nie radzi sobie z problemami, na jakie napotykają. Właśnie wtedy na ratunek przychodzi nam psychologia: rozmowa z terapeutą niejednokrotnie pomaga znaleźć rozwiązanie, na jakie sami byśmy nie wpadli. Psychologia jest również niezbędna w leczeniu chorób natury psychicznej, w tym również tej, która w dzisiejszych czasach jest już chorobą cywilizacyjną - depresji.

Psychologia a psychiatria

Podstawowa różnica między psychologiem a psychiatrą polega na tym, że psycholog nie jest lekarzem, psychiatra natomiast tak, może więc przepisać lekarstwa - jeśli diagnoza tego wymaga. Psychiatra może również skierować pacjenta na psychoterapię, prowadzoną albo przez psychoterapeutę, albo przez psychologa, jeśli ten posiada stosowne uprawnienia.