Psychologia

Psychologia bada mechanizmy, które rządzą ludzką psychiką i zachowaniem, a także analizuje wpływ zjawisk psychicznych na relacje międzyludzkie. Psychologia nie tylko próbuje odkryć wzorce zachowań, ale również pomóc ludziom, borykającym się z różnymi problemami. Jej nazwa pochodzi z języka greckiego i oznacza naukę o duszy. Jednak nie była znana w starożytności - termin ten powstał dopiero w XVI wieku.

To, jak rodzic podchodzi do wychowania dziecka, wpływa nie tylko na zachowanie, czy osobowość młodego człowieka. Wszystkie błędy – nawet te nieświadome – mogą przyczynić się do poważnych problemów ze zdrowiem i fizycznym, i psychicznym. Co rodzice robią źle? Czy mogą naprawić szkody wywołane niewłaściwym podejściem do opieki nad dzieckiem? Zapytaliśmy o to dr Agatę Miserę, lekarza medycyny, psychiatrę dziecięcego.
Narcystyczne zaburzenie osobowości to termin, który w ostatnich latach zyskuje na popularności. Nie dlatego, że "kiedyś nie było żadnych narcyzów", ale dlatego, że kiedyś narcyzmu nie definiowano. Dziś już wiemy - w teorii - czym jest narcyzm, ale wciąż nie zawsze umiemy w porę rozpoznać narcyza. Nie wiemy też, jak poradzić sobie, spotykając osobę narcystyczną na swojej drodze. Rozmawiamy z Julie L. Hall, autorką książki "W cieniu narcyza", żeby rozwiać złudzenia, czy narcyz może się zmienić.
Statystyki pokazują, że młode pokolenie – dzisiejsze nastolatki, młodzi dorośli – piją mniej alkoholu niż starsze pokolenia. Czy to dobry znak w kraju, gdzie pije się już średnio blisko 12 litrów czystego spirytusu na głowę? Otóż można rzec: i tak, i nie. Mniejsze spożycie alkoholu na pewno niesie korzyści dla zdrowia. Problem w tym, że to mniejsze spożycie alkoholu, nie oznacza mniejszej liczby uzależnionych – tylko że to już nie alkohol jest nałogiem.
Alkoholizm to choroba przewlekła. Są cztery fazy alkoholizmu: prealkoholowa, ostrzegawcza, krytyczna i przewlekła. W każdej kolejnej fazie objawów choroby alkoholowej przybywa i stają się coraz bardziej nasilone. Mimo to, jak podkreślają psychoterapeuci, leczenie można rozpocząć na każdym etapie rozwoju uzależnienia i zawsze możliwy jest powrót pacjenta do całkowitej trzeźwości. Jak rozpoznać poszczególne fazy alkoholizmu?
Alkohol jest trucizną nie tylko wtedy, gdy jest pity w nadmiarze. Skutkami nadużywania alkoholu może być pozornie niegroźna anemia, ale także poważne choroby nowotworowe. Nadmierne picie alkoholu może prowadzić do zaburzeń psychicznych. Część skutków nadużywania alkoholu może ustępować po zaprzestaniu picia, inne są nieodwracalne.
Ludzie bardzo często łączą alkohol z poprawą samopoczucia, rozluźnieniem, a nawet z rozwiązywaniem problemów. W społeczeństwie krąży wiele mitów na jego temat. Jednak większość z nich ma niewiele wspólnego z rzeczywistym wpływem picia na zdrowie.
Epidemia opioidowa, z którą zmagają się Amerykanie, przeniosła się także na Stary Kontynent. Władze kolejnych krajów są bezradne wobec fali fentanylu – bardzo silnego leku przeciwbólowego, który uzależnia bez powrotu. Trwają prace nad szczepionką, która mogłaby dać szansę na uwolnienie od nałogu.
Osoby wychowywane przez rodziców krytykujących komentujących, deprecjonujących, nakładających swoje oczekiwania, idą potem przez życie jak "zaczarowane" słowami, które mają niszczącą moc. Uwolnienie się od tego balastu nie jest łatwe, ale - mimo wszystko - jest możliwe. O mocy słów i o zerwaniu z "zaklęciami" z dzieciństwa, będzie okazja porozmawiać przy okazji zbliżającego się wykładu cenionego językoznawcy, podczas tegorocznych targów Vivelo.
Stres jest wszechobecny. Szybki tryb życia czy cała masa rzeczy na głowie nie pomagają w relaksie - nawet poza pracom czy domem. Ekspertka postanowiła wiec podzielić się krokami, które pozwolą znacznie zredukować stres. Nie chodzi o masaże czy wakacje, a o zmiany w trybie życia.
Szybciej się przez nią starzejemy i tyjemy. Dotyka coraz więcej osób i jest współczesną plagą. Nieprzespane noce, to problem z koncentracją i trzymaniem nerwów na wodzy w ciągu dnia. Chociaż na rynku jest wiele preparatów na sen, warto najpierw spróbować naturalnych metod, które mogą wesprzeć nas w walce z bezsennością.
Mówi się, że jelita to nasz drugi mózg, a od bakterii, które znajdują się w układzie pokarmowym, w dużej mierze zależy nie tylko nasze zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. W jaki sposób mikrobiota wpływa na działanie organizmu? Czy utrzymanie panującej w niej różnorodności i równowagi może być remedium na różne choroby?
Mindfulness, czyli trening uważności, to ćwiczenia umysłu, przeznaczone głównie dla osób, które nie radzą sobie ze stresem i negatywnymi emocjami, choć nie tylko. Trening uważności może się okazać pomocny także w przypadku depresji, uzależnień czy zaburzeń odżywiania. Sprawdź, na czym polega mindfulness.

Psychologia ma różne dziedziny

Psychologia nie jest nauką jednorodną można ją podzielić na dwie główne odnogi - behawioryzm i psychologię poznawczą. Behawioryzm koncentruje się głównie na obserwacji, z kolei psychologia poznawcza bada procesy psychiczne, myślenie, procesy poznawcze po to, by zyskać pełen obraz ludzkich zachowań i emocji. Jednym z działów psychologii jest psychologia kliniczna, w ramach której diagnozowane są zaburzenia psychiczne - dziedzina ta zajmuje się także ich terapią, a także szeroko pojętym zdrowiem psychicznym. Jej głównym celem są usługi psychologiczne świadczone osobom, które tego potrzebują. 

W czym może nam pomóc psychologia

Psychologia jako nauka jest nam w obecnych czasach bardzo potrzebna. Tempo życia i stresujący tryb życia, jaki prowadzi większość ludzi sprawia, że mnóstwo osób nie radzi sobie z problemami, na jakie napotykają. Właśnie wtedy na ratunek przychodzi nam psychologia: rozmowa z terapeutą niejednokrotnie pomaga znaleźć rozwiązanie, na jakie sami byśmy nie wpadli. Psychologia jest również niezbędna w leczeniu chorób natury psychicznej, w tym również tej, która w dzisiejszych czasach jest już chorobą cywilizacyjną - depresji.

Psychologia a psychiatria

Podstawowa różnica między psychologiem a psychiatrą polega na tym, że psycholog nie jest lekarzem, psychiatra natomiast tak, może więc przepisać lekarstwa - jeśli diagnoza tego wymaga. Psychiatra może również skierować pacjenta na psychoterapię, prowadzoną albo przez psychoterapeutę, albo przez psychologa, jeśli ten posiada stosowne uprawnienia.