Psychologia

Psychologia bada mechanizmy, które rządzą ludzką psychiką i zachowaniem, a także analizuje wpływ zjawisk psychicznych na relacje międzyludzkie. Psychologia nie tylko próbuje odkryć wzorce zachowań, ale również pomóc ludziom, borykającym się z różnymi problemami. Jej nazwa pochodzi z języka greckiego i oznacza naukę o duszy. Jednak nie była znana w starożytności - termin ten powstał dopiero w XVI wieku.

Ciemność, która zapada bezpośrednio po pracy, bez wątpienia wpływa na nasz nastrój i samopoczucie. Wiele osób odczuwa wówczas przygnębienie i nadmierne zmęczenie, co znacząco zmniejsza motywację do aktywnego spędzania wolnego czasu. Na szczęście istnieją proste sposoby, które pomogą poprawić humor i sprawią, że wieczory staną się przyjemniejsze.
Toksyczna koleżanka, narcystyczny partner, demoniczny szef. Czy rzeczywiście otaczają nas tłumnie osoby z zaburzeniami osobowości? A może „przyciągamy” określone typy, upatrując narcystyczne zachowania w krewnych i znajomych? A może... nadużywamy tych określeń, próbując siebie stawiać w lepszym świetle? Jak to jest z tymi narcyzami i toksykami wokół nas? Opowiada psycholożka, Urszula Struzikowska-Marynicz.
Przemoc psychiczna - przemoc, której często nie widać, nie słychać, bo nie zostawia siniaków... Umyka uwadze sąsiadów, służb, personelu szkolnego. Osoby doświadczające przemocy psychicznej nierzadko tracą wiarę nie tylko w szanse na zmianę, ale i wiarę we własne zmysły, osądy i myśli, bo sprawca sprawnie manipuluje i swoimi ofiarami, i otoczeniem, na zewnątrz prezentując się jako nieskazitelna postać. Jak rozpoznać i jak sobie poradzić doświadczając przemocy psychicznej? Psycholożka Urszula Struzikowska-Marynicz wyjaśnia, jak można pomóc sobie i innym osobom doświadczającym przemocy psychicznej.
Są takie sytuacje, że trudno zachować zimną krew i cierpliwość. A jednak są tacy, którym się to udaje, i tacy, których nerwy ponoszą. Większość z nas uważa się za niecierpliwych, ale w krytycznej sytuacji radzimy sobie bardzo różnie. Nie daj się frustracji, uzbrój się w cierpliwość, czyli w zasadzie w co? Ta badaczka to przeanalizowała.
Zima stawia przed nami wyzwania: krótszy dzień, niższa temperatura, gorsza pogoda... nic dziwnego, że często mamy chęć tylko zwinąć się pod kocykiem i podjadać słodycze. Takie rozwiązanie jest niekoniecznie dobre dla zdrowia. Dlatego, jeśli chcesz konstruktywnie przeżyć zimę, sprawdź porady, jak zrobić rozgrzewający zimowy detoks.
Współczesne czasy nie sprzyjają relaksowi. Codzienny nadmiar bodźców, stres, przepracowanie, za granicą wojna, w kraju rosnące ceny i niekoniecznie rosnące zarobki. Żyjemy w trudnych czasach i dlatego musimy szczególnie dobrze dbać o siebie, zrzucając choć na chwilę z barków ciężar kultury nakazującej pracę ponad normę. Zamiast tego, dobrze jest zanurzyć się w relaksującej przestrzeni. Jak to zrobić? Wyjaśniamy, jak to robią Finowie.
Sylwester bywa trudnym czasem dla osób samotnych, zwłaszcza gdy towarzyszą im smutek czy lęk społeczny. Wokół zabawa w gronie bliskich, a Ty czujesz się wykluczony? Nie musisz spędzać tej nocy w przygnębieniu. Odkryj sposoby, by samotny Sylwester stał się wyjątkowy i pełen pozytywnych chwil!
Poświąteczny blues to stan, który pojawia się nie tylko po Bożym Narodzeniu, ale może wystąpić choćby po wakacjach. Wówczas doświadczamy psychicznego niepokoju, lęku i smutku. Wyjaśniamy, po czym poznać tę nietypową chandrę i jak z nią walczyć.
Święta to dla wielu osób magiczny czas. Jednak nie każdy tak na to patrzy. Każdego roku w mediach w tym okresie pojawia się fala niepokojących doniesień o tym, że w święta wzrasta liczba samobójstw. Eksperci z Pensylwanii sprawdzili, czy jest to prawda.
Najnowszy przegląd badań naukowych opublikowany 16 grudnia 2024 roku na łamach JAMA Network Open wskazuje, że najprostsza forma ruchu może chronić przed depresją. Specjaliści dostrzegli, że już zwiększenie liczby wykonywanych kroków każdego dnia było także powiązane z redukcją objawów choroby.
Większość Polaków nie chce już świąt z rodziną, no chyba że z tą najbliższą. Wielu ekspertów uważa, że pandemia uwolniła nas od niechcianych spotkań w dużym gronie. Niełatwo jednak o tej zmianie powiedzieć głośno. Jak rozmawiać z bliskimi, by mieć wymarzone święta, radzi dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB.
Smartfony i tablety dla wielu z nas stały się urządzeniami, bez których nie wyobrażamy sobie życia. To przywiązanie do nich przekazujemy też dzieciom. Pozwalamy, aby sięgały po nie, gdy się nudzą lub gdy nie możemy się nimi zająć. Czy to dobry pomysł, aby dzieci spędzały czas wpatrzone w ekran? Jakie mogą być tego konsekwencje?

Materiał reklamowy

Najnowsze badanie przeprowadzone przez Baylor University w Teksasie wykazało, jak dużo możemy zyskać, wprowadzając zmianę w ilości snu. Wbrew pozorom chodzi o subtelną różnicę, która sprawia, że postrzegamy świat w lepszych barwach, czujemy się szczęśliwsi i chętniej pomagamy innym. Dodatkowo poniżej dowiesz się, czy mózg śpi razem z tobą i jak to jest z tą świadomością w trakcie snu.
Zastanawiasz się, jak uniknąć świątecznego stresu? Oto kilka porad: ustal, co w przygotowaniach do Bożego Narodzenia możesz zmienić, zadbaj o relacje z bliskimi oraz zaplanuj odpowiedni podział obowiązków dla wszystkich członków rodziny. I nie daj się zwariować zakupowemu szaleństwu!
Żółty Marsz w obronie centrów zdrowia psychicznego rozpoczął się w czwartek po 13.35 w Warszawie. Uczestnicy mają udać się pod Sejm. Tam chcą złożyć w ręce marszałka Sejmu proklamację Nadzwyczajnego Kongresu Zdrowia Psychicznego, który poprzedził manifestację.
Depresja poporodowa staje się coraz większym problemem - dziś dotyka 1 na 5 matek, a wskaźniki te wzrosły prawie dwukrotnie od 2010 roku. Przyczyną może być wiele czynników, w tym zmiany hormonalne, stres, trudności w adaptacji do nowej roli czy brak wsparcia. Warto zwrócić uwagę na pierwsze objawy, by jak najszybciej podjąć leczenie.
Coraz więcej Europejczyków doświadcza między innymi depresji czy niepokoju. Zwiększa się również spożycie antydepresantów - donosi "Gazeta Wyborcza". Co najbardziej budzi niepokój wśród mieszkańców Europy?
Jeśli w chwilach złego nastroju sięgasz po czekoladę lub lody, warto to zmienić. Badania pokazują, że osoby spożywające duże ilości słodyczy mają zwiększone ryzyko rozwoju depresji. Zamiast słodkich przekąsek, warto wybrać zdrowsze alternatywy, które poprawią nastrój bez negatywnych konsekwencji.
Przechowywanie zbyt wielu cyfrowych elementów, takich jak zdjęcia, pliki czy wiadomości, wydaje się nieszkodliwe, ale eksperci zauważają, że może to być oznaka problemów emocjonalnych lub psychicznych. Cyfrowy bałagan, podobnie jak fizyczny, może wpływać na nasze samopoczucie, koncentrację i codzienne funkcjonowanie.
Kupują wszystko – torebki, sukienki, skarpetki, leki, dewocjonalia, a później swoje łupy skrzętnie chowają w szafach przed rodziną. Czerpią z tego przyjemność, ale nie zdają sobie sprawy ze szkodliwych konsekwencji swojego zachowania. - Znam bardzo wiele takich przypadków, że pacjentki zmagające się z oniomanią były na pograniczu myśli samobójczych. Dlatego, że znalazły się w takiej sytuacji finansowej, która odbiera nadzieję na to, że da się z tego wyjść – mówi psycholożka Katarzyna Kucewicz. O tym, kiedy zakupy wymykają się spod kontroli.
Codziennie mierzymy się z ilościami bodźców, o jakich poprzednie pokolenia nie śniły. Ale nasze ciała i umysły nie rozwijają się równie szybko jak technologia, która, wraz z tempem życia, zaczyna nas przytłaczać. Jak znaleźć w sobie spokój i siłę, aby dalej zmierzać przez ścieżki życia? Spróbuj podążyć drogą samurajów.

Psychologia ma różne dziedziny

Psychologia nie jest nauką jednorodną można ją podzielić na dwie główne odnogi - behawioryzm i psychologię poznawczą. Behawioryzm koncentruje się głównie na obserwacji, z kolei psychologia poznawcza bada procesy psychiczne, myślenie, procesy poznawcze po to, by zyskać pełen obraz ludzkich zachowań i emocji. Jednym z działów psychologii jest psychologia kliniczna, w ramach której diagnozowane są zaburzenia psychiczne - dziedzina ta zajmuje się także ich terapią, a także szeroko pojętym zdrowiem psychicznym. Jej głównym celem są usługi psychologiczne świadczone osobom, które tego potrzebują. 

W czym może nam pomóc psychologia

Psychologia jako nauka jest nam w obecnych czasach bardzo potrzebna. Tempo życia i stresujący tryb życia, jaki prowadzi większość ludzi sprawia, że mnóstwo osób nie radzi sobie z problemami, na jakie napotykają. Właśnie wtedy na ratunek przychodzi nam psychologia: rozmowa z terapeutą niejednokrotnie pomaga znaleźć rozwiązanie, na jakie sami byśmy nie wpadli. Psychologia jest również niezbędna w leczeniu chorób natury psychicznej, w tym również tej, która w dzisiejszych czasach jest już chorobą cywilizacyjną - depresji.

Psychologia a psychiatria

Podstawowa różnica między psychologiem a psychiatrą polega na tym, że psycholog nie jest lekarzem, psychiatra natomiast tak, może więc przepisać lekarstwa - jeśli diagnoza tego wymaga. Psychiatra może również skierować pacjenta na psychoterapię, prowadzoną albo przez psychoterapeutę, albo przez psychologa, jeśli ten posiada stosowne uprawnienia.