Psychologia

Psychologia bada mechanizmy, które rządzą ludzką psychiką i zachowaniem, a także analizuje wpływ zjawisk psychicznych na relacje międzyludzkie. Psychologia nie tylko próbuje odkryć wzorce zachowań, ale również pomóc ludziom, borykającym się z różnymi problemami. Jej nazwa pochodzi z języka greckiego i oznacza naukę o duszy. Jednak nie była znana w starożytności - termin ten powstał dopiero w XVI wieku.

"Syndrom kaczki" to zjawisko obejmujące kobiety, które wydają się na zewnątrz spokojne i opanowane, podczas gdy wewnętrznie zmagają się z ogromnym stresem. Ciągle przepraszają i obarczają się winą za najmniejsze błędy. Dla innych ich życie wygląda idealnie, ale rzeczywistość jest pełna presji i podawania w wątpliwość swojej samooceny.
Zmęczenie psychiczne, wypalenie, wyczerpanie - istnieje wiele określeń pasujących do opisu tego stanu. Żyjemy w czasach, w których każdy z nas się spieszy, a jeśli nie - oznacza to, że jest bierny i leniwy. Taki sposób myślenia może narazić na pogorszenie stanu zdrowia, zwłaszcza, jeśli ignorujesz sygnały, które próbuje wysłać twoje ciało. Jakie są objawy wyczerpania psychicznego i jak z niego wyjść?
Była kłótnia, padło kilka słów za dużo. Później emocje opadły i zastanawiasz się, czy może jednak nie zasłużył na kolejną szansę. Kto z nas nie zna takiego scenariusza. Choć czasem faktycznie warto przeanalizować, czy zerwanie nie było pochopne, to zanim zdecydujesz, że chcesz spróbować raz jeszcze, zadaj sobie kilka pytań.
Depresja poporodowa jest sprawą, o której mówi się coraz częściej. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że nie tylko kobiety mogą zmagać się z problemami w pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka. Naukowcy apelują, by mężczyźni również zadbali o swoje zdrowie psychiczne.
Natłok myśli często potrafi dawać nam się we znaki. W szczególności jeśli nie wiemy, jak go zatrzymać. Z pomocą jednak przychodzi psychiatra i badacz obrazowania mózgu. Podzielił się prostym sposobem, by przerwać gonitwę myśli.
Powodów braku pewności siebie może być całkiem sporo. Czasem wynika to z modelu wychowawczego opartego na niedostępności emocjonalnej. Bywa również tak, że często słyszeliśmy słowa krytyki i umniejszano naszym osiągnięciom. Nie oznacza to jednak, że już do końca życia musimy mieć niskie poczucie własnej wartości i chować się przed światem.
SAD to stan, który dotyka miliony osób w okresie jesieni, gdy dni stają się krótsze, a dostęp do naturalnego światła maleje. To właśnie ta zmniejszona ekspozycja na światło jest jedną z głównych przyczyn objawów depresji, które mogą wpływać na nastrój i codzienne funkcjonowanie. Warto już teraz przygotować się na nadchodzące miesiące.
Spędzamy coraz więcej czasu przed ekranami – zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Chociaż nowoczesne technologie ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie, ich nadmiar może prowadzić do uzależnienia. Jak rozpoznać moment, w którym korzystanie z telefonu i mediów społecznościowych staje się problemem? Kiedy potrzebny jest cyfrowy detoks? Poznaj sygnały ostrzegawcze, które wskazują, że czas na przerwę od świata online.
"Mogą dziwić zachowania tych, którzy nie chcą opuścić swojego mieszkania w trakcie powodzi, ale ich często paraliżuje strach" – podkreśliła psycholog dr n. med. Sylwia Barsow z Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku w rozmowie z PAP.
Każdy z nas od czasu do czasu potrzebuje szybko się zrelaksować. Oto cztery proste ćwiczenia, które pomogą odreagować stres, usunąć zmęczenie, wyciszyć się.
Lęk i napięcie towarzyszą nam niemal zawsze. W szczególności teraz kiedy na południu Polski trwa powódź, wiele osób zastanawia się, jak pomóc sobie złagodzić lęk. Na szczęście istnieją na to sposoby, którymi podzieliła się brytyjska psycholożka kliniczna.
Polska walczy z powodziami i jej skutkami, które objęły część kraju. W obliczu tej katastrofy wiele osób zostało ewakuowanych, bo pozostanie w domu zagrażało ich bezpieczeństwie. Niestety czas nagłej mobilizacji może nie pozostać obojętny dla zdrowia psychicznego. Psycholog zwraca uwagę na emocjonalne koszty powodzi.

Psychologia ma różne dziedziny

Psychologia nie jest nauką jednorodną można ją podzielić na dwie główne odnogi - behawioryzm i psychologię poznawczą. Behawioryzm koncentruje się głównie na obserwacji, z kolei psychologia poznawcza bada procesy psychiczne, myślenie, procesy poznawcze po to, by zyskać pełen obraz ludzkich zachowań i emocji. Jednym z działów psychologii jest psychologia kliniczna, w ramach której diagnozowane są zaburzenia psychiczne - dziedzina ta zajmuje się także ich terapią, a także szeroko pojętym zdrowiem psychicznym. Jej głównym celem są usługi psychologiczne świadczone osobom, które tego potrzebują. 

W czym może nam pomóc psychologia

Psychologia jako nauka jest nam w obecnych czasach bardzo potrzebna. Tempo życia i stresujący tryb życia, jaki prowadzi większość ludzi sprawia, że mnóstwo osób nie radzi sobie z problemami, na jakie napotykają. Właśnie wtedy na ratunek przychodzi nam psychologia: rozmowa z terapeutą niejednokrotnie pomaga znaleźć rozwiązanie, na jakie sami byśmy nie wpadli. Psychologia jest również niezbędna w leczeniu chorób natury psychicznej, w tym również tej, która w dzisiejszych czasach jest już chorobą cywilizacyjną - depresji.

Psychologia a psychiatria

Podstawowa różnica między psychologiem a psychiatrą polega na tym, że psycholog nie jest lekarzem, psychiatra natomiast tak, może więc przepisać lekarstwa - jeśli diagnoza tego wymaga. Psychiatra może również skierować pacjenta na psychoterapię, prowadzoną albo przez psychoterapeutę, albo przez psychologa, jeśli ten posiada stosowne uprawnienia.