Psychologia

Psychologia bada mechanizmy, które rządzą ludzką psychiką i zachowaniem, a także analizuje wpływ zjawisk psychicznych na relacje międzyludzkie. Psychologia nie tylko próbuje odkryć wzorce zachowań, ale również pomóc ludziom, borykającym się z różnymi problemami. Jej nazwa pochodzi z języka greckiego i oznacza naukę o duszy. Jednak nie była znana w starożytności - termin ten powstał dopiero w XVI wieku.

Czym jest szczęście? Z pewnością odpowiedź na to pytanie brzmi inaczej dla różnych osób. Zdaniem ekspertów z Harvardu klucz do szczęścia leży w naszych bliskich.
Chyba nie ma osoby, która w swoim życiu nie doświadczyłaby jakiejś fobii. Niektóre z nich - jak arachnofobia czyli lęk przed pająkami czy akrofobia, a więc lęk wysokości, mogą dotyczyć właściwie każdego. Istnieją również i takie fobie, które zdarzają się stosunkowo rzadko i zaliczane są najdziwniejszych typów lęków. Jedną z nich jest gamofobia, czyli paraliżujący strach przez zaangażowaniem i ślubem.
Pewna para po wielu próbach różnorodnych terapii, zdecydowała się opowiedzieć o tym, jak w osiągnięciu spokoju i porozumienia pomogła im niekonwencjonalna metoda. Życie partnerów zmieniło się tak bardzo, że ich stały terapeuta stwierdził, że w niezwykle krótkim czasie zrobili roczny postęp.
Według nowych badań ruch body positive może w znaczący sposób przyczynić się do poprawy odbioru wizerunku własnego ciała u kobiet. W czasopiśmie "Body Image" opisano wpływ ciałopozytywności w mediach społecznościowych na poprawę samopoczucia.
Z danych raportu The Royal Society for Public Health wynika, że geraskofobia dotyczy aż 57 proc. młodych dorosłych w Wielkiej Brytanii. Starzenie się to proces uważany przez jednych za dar, a dla innych to przekleństwo. Ci pierwsi godzą się z koleją rzeczy, ci drudzy zaś bronią się jak mogą, korzystając z coraz nowszych i kosztownych metod.
Zdaniem naukowców, rezygnacja z oglądania telewizji może pomóc w zmniejszeniu ryzyka rozwoju depresji. Jaki jest związek między spędzaniem czasu przed ekranem telewizora a zdrowiem psychicznym? Okazuje się, że dość istotny.
Według raportu World Happiness Report Finlandia od pięciu lat z rzędu zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najszczęśliwszych krajów na świecie. W 2022 roku kraj ten, spośród 156 innych państw, ponownie znalazł się na prowadzeniu. Fiński filozof i badacz psychologii odpowiada, co stoi za sekretem szczęścia obywateli.
Bycie w związku często zaburza nam racjonalne myślenie i powoduje, że czasami nie dostrzegamy pewnych oczywistych sygnałów. Nic w tym dziwnego - miłość i zauroczenie to piękne elementy życia, które rządzą się własnymi prawami. Jak nie przegapić czerwonych flag, które mogą wskazywać, że twój związek jest toksyczny?
Niewinne wahania nastrojów czy poważne zaburzenie? Jeśli w krótkim okresie czasu doświadczasz stanu euforii, a zaraz po tym twój nastrój bardzo się pogarsza, być może cierpisz na cyklotymię. Jej objawy są łagodniejsze od tych, towarzyszących epizodom zaburzeń afektywnych dwubiegunowych.
Wśród naukowców odkrycie przepisu na długowieczność jest pożądaną wiedzą. Jak dowiodły liczne badania, by dożyć sędziwego wieku, należy przykładać większą wagę do badań profilaktycznych, do tego, co się je i ile czasu poświęca się na aktywność fizyczną. Według najnowszej analizy najdłużej żyją ludzie, którzy mają jednak tę cechę charakteru.
Wraz z początkiem nowego roku wiele osób stawia sobie pewne cele i postanowienia. Choć decyzje o zmianach w życiu i planowanie przychodzą łatwo, znacznie trudniej jest je wdrożyć do swojej codzienności. Istnieją jednak sprawdzone sposoby, które pozwolą wytrwać ci w twoich postanowieniach noworocznych.
Dla wielu osób spotkania z rodziną to stresujący moment. Mogą wywoływać niepokój, a w wielu przypadkach nawet szkodzić. Konflikty są naturalne dla każdych relacji, ale czasami trudno dostrzec, że niektóre więzi są toksyczne dla nas samych. Z pomocą przychodzą eksperci, którzy wskazują konkretne znaki, świadczące o tym, że nasza rodzina jest toksyczna i pełna szkodliwych zachowań.

Psychologia ma różne dziedziny

Psychologia nie jest nauką jednorodną można ją podzielić na dwie główne odnogi - behawioryzm i psychologię poznawczą. Behawioryzm koncentruje się głównie na obserwacji, z kolei psychologia poznawcza bada procesy psychiczne, myślenie, procesy poznawcze po to, by zyskać pełen obraz ludzkich zachowań i emocji. Jednym z działów psychologii jest psychologia kliniczna, w ramach której diagnozowane są zaburzenia psychiczne - dziedzina ta zajmuje się także ich terapią, a także szeroko pojętym zdrowiem psychicznym. Jej głównym celem są usługi psychologiczne świadczone osobom, które tego potrzebują. 

W czym może nam pomóc psychologia

Psychologia jako nauka jest nam w obecnych czasach bardzo potrzebna. Tempo życia i stresujący tryb życia, jaki prowadzi większość ludzi sprawia, że mnóstwo osób nie radzi sobie z problemami, na jakie napotykają. Właśnie wtedy na ratunek przychodzi nam psychologia: rozmowa z terapeutą niejednokrotnie pomaga znaleźć rozwiązanie, na jakie sami byśmy nie wpadli. Psychologia jest również niezbędna w leczeniu chorób natury psychicznej, w tym również tej, która w dzisiejszych czasach jest już chorobą cywilizacyjną - depresji.

Psychologia a psychiatria

Podstawowa różnica między psychologiem a psychiatrą polega na tym, że psycholog nie jest lekarzem, psychiatra natomiast tak, może więc przepisać lekarstwa - jeśli diagnoza tego wymaga. Psychiatra może również skierować pacjenta na psychoterapię, prowadzoną albo przez psychoterapeutę, albo przez psychologa, jeśli ten posiada stosowne uprawnienia.