Psychologia

To nieprawda, że ze stresem można wygrać. Jest on częścią naszego życia. Można jednak nauczyć się mu nie poddawać i skutecznie zapobiegać. Jak radzić sobie ze stresem? Poznaj kilka naturalnych metod życia w równowadze.
Zależność między bezsennością a fazami księżyca znana jest od wieków. Także współczesne badania naukowe potwierdzają, że nasz komfort snu związany jest z położeniem ziemskiego satelity. Jak poszczególne fazy księżyca wpływają na zasypianie?
Bezsenność u osób pracujących zmianowo występuje bardzo często, co związane jest z zaburzeniami rytmu okołodobowego. Aby poprawić jakość i długość snu, stosuje się u nich m.in. leczenie farmakologiczne. Jakie jeszcze, oprócz bezsenności, są konsekwencje pracy zmianowej? Jak praca zmianowa wpływa na zdrowie?
Bezsenność u osób niewidomych pojawia się w związku ze zmianą rytmu okołodobowego oraz zaburzeniami rytmu dobowego snu i czuwania. Z czego konkretnie wynika? Dowiedz się, jakie przyczyny ma bezsenność u osób niewidomych oraz czy tego typu zaburzenia snu można leczyć.
Bezsenność jest rozpoznaniem klinicznym. Diagnozowanie bezsenności odbywa się na podstawie wywiadu uzupełnionego o badanie fizykalne. Jeśli zauważysz u siebie problemy ze snem, nie zwlekaj - idź do poradni leczenia zaburzeń snu. W laboratorium snu uzyskasz diagnozę, a dobrze dobrana terapia pomoże ci wreszcie wyspać się do syta.
Bezsenność często zależna jest od chorób przewlekłych. Każda choroba przewlekła jest trudna do zaakceptowania. Reżim terapii, konieczność przestrzegania specjalnej diety nie pozwalają na prowadzenie beztroskiego życia. Sytuacja staje się jeszcze trudniejsza, gdy do kłopotów wynikających z choroby podstawowej dochodzi bezsenność. Jakie choroby przewlekłe mogą powodować problemy ze snem? Jak leczyć bezsenność przy chorobie przewlekłej?
Bezsenność seniora to często występujący problem, bo im jesteśmy starsi, tym częściej mamy kłopoty ze snem. Uskarża się na nie połowa osób po pięćdziesiątce, z czego 15–20 proc. cierpi na przewlekłą bezsenność, czyli trwającą dłużej niż miesiąc. Jakie są przyczyny bezsenności seniora i jak sobie z nią radzić?
Przyczyny bezsenności mogą wynikać zarówno z nieodpowiednich warunków do spania, jak i z zaburzeń na tle psychicznym. Brak snu spowodowany bezsennością męczy, drażni i skutecznie utrudnia funkcjonowanie w ciągu dnia. Sprawdź, co najczęściej jest przyczyną bezsenności i wprowadź zmiany, dzięki którym wreszcie się wyśpisz.
Problemy ze snem mogą mieć różne podłoże. Często problemy z zasypianiem mogą mieć błahe przyczyny, takie jak zbyt wysoka temperatura w sypialni lub niewywietrzone pomieszczenie. Bywa jednak, że problemy ze snem mają związek ze stresem lub poważnymi chorobami. Jeśli masz kłopoty z zaśnięciem lub często budzisz się w nocy i nie możesz potem zasnąć, oznacza to, że cierpisz na bezsenność.
Mówienie do siebie jest zdrowe? W sytuacji, gdzie zewsząd słychać o narastającej częstości występowania zaburzeń psychicznych, zastanawiamy się, czy to jest normalne. Wątpliwości pojawiają się u osób, które… mówią same do siebie. Można zdecydowanie ich uspokoić. Najczęściej mówienie do siebie jest absolutnie niegroźne, a do tego może ono nawet przynosić pewne korzyści.
Mgła mózgowa to inaczej brain fog, mgła umysłowa lub zamglenie umysłu. Mgła mózgowa to stan, który może trochę przypominać spacer dziecka we mgle. Zamglenie mózgu może dotknąć każdego w różnych okresach życia. Jest to stan przeważnie przejściowy, jednak może pojawiać regularnie. Jakie są przyczyny i objawy mgły mózgowej? Jak sobie radzić z mgłą umysłową?
W dzisiejszych czasach temat motywacji u dzieci i młodzieży staje się wyjątkowo ważny. Pozamykani w domach uczniowie potrzebują wsparcia w obszarze motywacji, bo aktualna rzeczywistość tej motywacji nie służy. Brak aktywności dziecka w różnych obszarach, nie tylko związanych z nauką, może świadczyć o poważnych problemach, dlatego szczególnie teraz od rodzica wymaga się uwrażliwienia i dużej uważności na swoje dziecko.

Materiał partnerski

Psychologia, mechanizmy rządzące człowiekiem. Wszystko co dotyczy zachowania, nastroju, związków, relacji międzyludzkich, zmiany nastrojów. Psychologia osobowości, psychologia dziecka, psychologia społeczna, psychologia kliniczna, psychologia zdrowia, psychologia rozwojowa, zaburzenia rozwoju, wychowanie, najczęstsze problemy wychowawcze, błędy wychowawcze popełniane przez rodziców. Zagadnienia na tematy takie jak: dusza i rozum, nałogi, uzależnienia, relaks. Zrozum mechanizmy psychologiczne, procesy poznawcze. Profesjonalne porady psychologiczne, książki psychologiczne. rozwiązywanie problemów, choroby, leczenie uzależnień, psychologia w życiu codziennym, relacje interpersonalne.