Psychologia

Na zdrowy i efektywny sen składa się wiele czynników. Jednym z ważniejszych jest wygodny i dopasowany do potrzeb użytkownika materac. Jak właściwie dobrać materac, żeby cieszyć się spokojnym, solidnym wypoczynkiem?

Materiał sponsorowany

W Polsce około 2 mln osób nadużywa alkoholu, a jego ogólna konsumpcja należy do najwyższych w Europie. Z kolei wśród uzależnień związanych z narkotykami, najwięcej osób zgłasza problemy z marihuaną. Powodem leczenia uzależnień są także stymulanty, w tym najczęściej stosowana amfetamina, a także środki uspokajające.

Materiał sponsorowany

Zmiana czasu na zimowy - choć dzięki niej raz w roku śpimy godzinę dłużej, odczuwamy ją szczególnie dotkliwie. Przeczytaj, dlaczego tak się dzieje - dowiedz się, jak wpływa na organizm zmiana czasu na zimowy i dlaczego właściwie ten czas dwukrotnie w ciągu 365 dni zmieniamy. Poznaj również konkretną datę zmiany czasu na zimowy!
Zdaniem prof. Wojciecha Kuleszy, psychologa z Uniwersytetu SWPS, Polacy przestali bać się koronawirusa, dlatego nie przestrzegają obowiązujących restrykcji. Uważają, że złe rzeczy zagrażają innym, ale nie im samym. Skąd to się bierze?
Nie trzeba wiedzieć, że istnieje coś takiego jak syndrom poniedziałku czy monday blues, żeby doświadczyć lęku przed poniedziałkiem i rozpoczęciem nowego tygodnia. Lęk ten może pojawić się wraz z rozpoczęciem niedzielnego poranka, bo oto okazuje się, iż z każdą chwilą i z każdą godziną coraz mniej czasu dzieli nas do pójścia do pracy.
Czy w sypialni - pokoju, który powinien być oazą spokoju, enklawą bezpieczeństwa i wygody jest miejsce na telewizor? Zdecydowanie nie! Zobacz, co zyskasz, pozbywając się telewizora z sypialni.
Fiksacja - czym jest? Potocznie mówi się o fiksacji w kontekście ukierunkowania na jeden punkt czy cel, ewentualnie uporczywego myślenia o czymś. Czym jest fiksacja w psychologii?
Choć od ponad stu lat psychologowie i lekarze zgłębiają i popularyzują wiedzę na temat stresu, świadomość ludzi, czym stres jest i jak efektywnie sobie z nim radzić wciąż nie jest powszechna. Czy stres jest naturalny i go potrzebujemy, czy może wręcz przeciwnie: powinniśmy unikać sytuacji stresowych lub je ignorować? Prawda jak zwykle leży po środku.

Materiał partnerski

Dużo mówi się o superżywności, która ma za zadanie dostarczyć nam jeszcze więcej składników odżywczych niż żywność nieokreślona tym mianem. Wśród nich prym wiodą różnego rodzaju kiełki, nasiona… Okazuje się, że w psychologii także istnieje taki superfood. Nasiona, które zasadzone w naszym życiu mogą zakiełkować… relaksem i dobrym życiem. Co to jest SEEDS i jak to zastosować, dowiecie się właśnie z tego tekstu.

Materiał partnerski

Ludzki mózg widzi wszędzie twarze - w gniazdku elektrycznym, w dziupli w drzewie, na kolanie... Zjawisko obserwowania i odkrywania ludzkich twarzy tam, gdzie ich nie ma nazywamy pareidolią. I już wiemy, w jaki sposób do niego dochodzi.
Rozmowa z prof. dr. hab. n. med. i n. o zdr. Markiem Krzystankiem – kierownikiem Kliniki Rehabilitacji Psychiatrycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Materiał partnerski

Bywa, że budzisz się w środku nocy, a potem nie możesz już zasnąć? Zobacz te porady - może ułatwią ci zasypianie.

Psychologia, mechanizmy rządzące człowiekiem. Wszystko co dotyczy zachowania, nastroju, związków, relacji międzyludzkich, zmiany nastrojów. Psychologia osobowości, psychologia dziecka, psychologia społeczna, psychologia kliniczna, psychologia zdrowia, psychologia rozwojowa, zaburzenia rozwoju, wychowanie, najczęstsze problemy wychowawcze, błędy wychowawcze popełniane przez rodziców. Zagadnienia na tematy takie jak: dusza i rozum, nałogi, uzależnienia, relaks. Zrozum mechanizmy psychologiczne, procesy poznawcze. Profesjonalne porady psychologiczne, książki psychologiczne. rozwiązywanie problemów, choroby, leczenie uzależnień, psychologia w życiu codziennym, relacje interpersonalne.