Psychologia

Psychologia bada mechanizmy, które rządzą ludzką psychiką i zachowaniem, a także analizuje wpływ zjawisk psychicznych na relacje międzyludzkie. Psychologia nie tylko próbuje odkryć wzorce zachowań, ale również pomóc ludziom, borykającym się z różnymi problemami. Jej nazwa pochodzi z języka greckiego i oznacza naukę o duszy. Jednak nie była znana w starożytności - termin ten powstał dopiero w XVI wieku.

Amfetamina to narkotyk znany również jako amfa, proszek, spid, proch, feta, setka, witamina A. Jak działa amfetamina? Jakie są skutki uboczne zażywania amfetaminy? I jak możesz poznać, że twoje dziecko bierze amfetaminę?
Wypalenie zawodowe dotyka coraz większej ilości osób. O dziwo, pierwszymi symptomami, które zwiastują jego nadejście, są objawy pochodzące z ciała. Warto je poznać, jeśli podejrzewamy u siebie ten rodzaj wypalenia, bo dzięki temu możemy szybciej reagować na pogłębiające się uczucie zniechęcania wobec pracy oraz możemy podjąć właściwe kroki, które będą temu przeciwdziałać.
Mefedron (podobnie jak metafedron) to narkotyk o działaniu podobnym do amfetaminy, kokainy i ecstasy. Na rynku środków psychoaktywnych pojawił się stosunkowo niedawno, a skutki jego przyjmowania do tej pory nie zostały naukowo zbadane. W Polsce mefedron został zdelegalizowany w 2010 roku – mimo to można łatwo kupić go przez internet, w sklepach z dopalaczami oraz w klubach i dyskotekach. Metafedron początkowo był legalny, ale w 2015 roku również wydano zakaz jego rozprowadzania. Przeczytaj, jakimi konsekwencjami grozi przyjmowanie mefedronu i czym się on różni od metafedronu.
Umrzeć z przedawkowania wcale nie jest trudno - coraz więcej osób, nie radząc sobie z problemami sięga po leki i alkohol. Whitney Houston, Amy Winehouse, Michael Jackson i wielu, wielu innych, podobnych do nich – sławnych, bogatych, podziwianych, obdarzonych talentami... Łączyła ich jednak nie tylko sława, bogactwo i sukcesy, ale narkotyki, alkohol, antydepresanty i inne leki, jakimi faszerowali sie bez opamiętania.
Introwertyk - kto to i czy łatwo być introwertykiem? Introwertyk to osoba, którą od świata zewnętrznego zdecydowanie bardziej interesuje świat wewnętrzny i swoje własne odczucia. Jednak nie jest to bynajmniej jedyna cecha osobowości introwertyka. Ponieważ co najmniej jedna trzecia z nas to introwertycy, warto poznać inne charakterystyczne cechy introwertyka, a także wiedzieć, jak funkcjonuje introwertyk w związku i w środowisku zawodowym.
Bardzo często w różnych codziennych sytuacjach mamy wrażenie, że nasze niektóre reakcje na stres są nieadekwatne i niepotrzebne. I wygląda na to, że stres nami rządzi. A czy my możemy rządzić stresem? Umiarkowana dawka stresu dopinguje do funkcjonowania na wyższych obrotach i pozwala sprawnie radzić sobie z problemami w kryzysowych sytuacjach. Jednak stres, który często się pojawia i wciąż się przedłuża, może nas zatrzymać w działaniu. I spowodować spore zmęczenie. Jak sobie pomóc?

Materiał sponsorowany

Empatia to zdolność do współodczuwania stanów emocjonalnych drugiego człowieka. Pozwala zrozumieć jego decyzje, postawy i działania. Według psychologów empatia świadczy o wysoko rozwiniętej inteligencji emocjonalnej, a jej posiadanie zależy m.in. od relacji z rodzicami we wczesnym dzieciństwie, od środowiska, w którym wzrastamy.
Osoby z zespołem Downa mogą sobie dobrze radzić w społeczeństwie, mogą być otwarte na innych i gadatliwe. Taką osobą jest Ewelina Kawecka. W kolejnym odcinku cyklu “Żyję z…” przedstawiamy sylwetkę dziewczyny, która dobrze radzi sobie w życiu, mimo zespołu Downa.
Ludzie bardzo często łączą alkohol z poprawą samopoczucia, rozluźnieniem, a nawet z rozwiązywaniem problemów. W społeczeństwie krąży wiele mitów na jego temat. Jednak większość z nich ma niewiele wspólnego z rzeczywistym wpływem picia na zdrowie.
W Polsce prawie 2 mln osób ma problemy ze wzrokiem, a 100 tys. z nich jest całkowicie niewidomych. O tym, jak sytuacja tych osób wygląda w Polsce opowiedziała Monika Dubiel, która zaczęła tracić wzrok już jako małe dziecko. W nowym odcinku "Gadaj Zdrów" towarzyszył jej dr Piotr Woźniak - znany jako @dr_wzrok. Zapraszamy do oglądania!
Pacjent z diagnozą onkologiczną musi zmierzyć się nie tylko z leczeniem. Stoją przed nim nowe decyzje i wybory, które nie należą do najłatwiejszych. Jednym z problemów jest obawa o utratę pracy, która wbrew pozorom jest ogromnie ważna w życiu każdego z nas. Praca daje poczucie spełnienia, stabilizacji i bezpieczeństwa. W trakcie leczenia nie zawsze możliwe jest wykonywanie dotyczasowych zadań w takim zakresie, jak przed diagnozą.
Wyniki najnowszego badania dowodzą, że dzieci, które doznały wstrząśnienia mózgu, są bardziej narażone na problemy ze zdrowiem psychicznym. Wstrząśnienie mózgu jest skutkiem urazów i upadków, którym można ulec chociażby na placu zabaw.

Psychologia ma różne dziedziny

Psychologia nie jest nauką jednorodną można ją podzielić na dwie główne odnogi - behawioryzm i psychologię poznawczą. Behawioryzm koncentruje się głównie na obserwacji, z kolei psychologia poznawcza bada procesy psychiczne, myślenie, procesy poznawcze po to, by zyskać pełen obraz ludzkich zachowań i emocji. Jednym z działów psychologii jest psychologia kliniczna, w ramach której diagnozowane są zaburzenia psychiczne - dziedzina ta zajmuje się także ich terapią, a także szeroko pojętym zdrowiem psychicznym. Jej głównym celem są usługi psychologiczne świadczone osobom, które tego potrzebują. 

W czym może nam pomóc psychologia

Psychologia jako nauka jest nam w obecnych czasach bardzo potrzebna. Tempo życia i stresujący tryb życia, jaki prowadzi większość ludzi sprawia, że mnóstwo osób nie radzi sobie z problemami, na jakie napotykają. Właśnie wtedy na ratunek przychodzi nam psychologia: rozmowa z terapeutą niejednokrotnie pomaga znaleźć rozwiązanie, na jakie sami byśmy nie wpadli. Psychologia jest również niezbędna w leczeniu chorób natury psychicznej, w tym również tej, która w dzisiejszych czasach jest już chorobą cywilizacyjną - depresji.

Psychologia a psychiatria

Podstawowa różnica między psychologiem a psychiatrą polega na tym, że psycholog nie jest lekarzem, psychiatra natomiast tak, może więc przepisać lekarstwa - jeśli diagnoza tego wymaga. Psychiatra może również skierować pacjenta na psychoterapię, prowadzoną albo przez psychoterapeutę, albo przez psychologa, jeśli ten posiada stosowne uprawnienia.