Psychologia

Pandemia COVID-19 nie tylko zmieniła, ale i wciąż zmienia funkcjonowanie całego świata. W różnych krajach rozmaite święta i uroczystości są obchodzone bardzo różnorodnie – jako przykład można podać, chociażby Boże Narodzenie, które w Australii świętowane jest w letniej atmosferze poprzez wspólne kolędowanie przy świecach. Polskie świąteczne tradycje wydawały się dość mocno ugruntowane, tymczasem obecnie nawet one się zmieniają – jak więc pandemia wpłynęła na zwyczaje Polaków dotyczące świąt?
Zaburzenia depresyjne przebiegać mogą bardzo różnie – u niektórych pacjentów w ciągu całego ich życia występuje jedynie jeden epizod depresyjny, u innych zaś stwierdzane są zaburzenia depresyjne nawracające. Zdarza się, że pomimo nawet długotrwałego leczenia, osoba z depresją nadal nie odczuwa pełnej poprawy swojego samopoczucia. Co robić, mając przewlekłą depresję, by poczuć się lepiej?
Aby obudzić się wypoczętym i pełnym energii, skorzystaj z kalkulatora snu. Samo pójście spać wcześniej nie wystarczy, ponieważ trzeba wyliczyć, o której godzinie mózg wchodzi w fazę snu płytkiego. Zrób to przy pomocy naszego kalkulatora, dzięki niemu ustalisz najlepszy czas zasypiania.
Adaptogeny to substancje pochodzenia naturalnego, które przystosowują organizm do trudnych warunków życia. Niwelują skutki stresu, hamują działanie wolnych rodników oraz poprawiają pamięć i koncentrację. Warto po nie sięgać za każdym razem, kiedy chcemy przywrócić harmonię w naszym organizmie i poprawić stan naszej psychiki. Poznaj 3 najważniejsze z nich.
U niektórych osób odczuwanie bólu może prowadzić do pojawiania się bardzo nasilonego lęku. Taki stan określany jest mianem algofobii, która jest jedną z fobii specyficznych. Jakie mogą być przyczyny lęku przed odczuwaniem bólu? Co zrobić, aby przestać odczuwać niepokój? Dowiedz się, jakie są możliwe następstwa algofobii.
Sennik, przedstawiający znaczenie snów ludzkość tworzy już od zarania dziejów. Sennik tworzono bowiem nawet w starożytności - już wtedy zastanawiano się, jakie jest znaczenie snów. Czy sny mogą wpływać na zdrowie lub być odzwierciedleniem towarzyszących nam emocji? Dowiedz się, co według sennika oznaczają ukryte w snach najpopularniejsze symbole i zapoznaj się ze sposobami interpretacji znaczenia snów!
Każdy z nas ma potrzeby emocjonalne, które determinują siłę więzi pomiędzy dwojgiem ludzi. Sprawdź, czy razem ze swoim partnerem zaspokajacie nawzajem potrzeby emocjonalne ważne dla każdej relacji.
Babcie i dziadkowie dość często pełnią rolę opiekunów dzieci swoich potomków. Nowe badania dowodzą, że babcie i ich wnuków łączy szczególna więź. Okazuje się, że bywa ona silniejsza od relacji matki z dzieckiem. Wyniki opublikowano w czasopiśmie "Proceedings of the Royal Society B".
Zespół policystycznych jajników to schorzenie, które objawia się m.in. zaburzeniem miesiączkowania oraz hirsutyzmem. Dość rzadko wspomina się jednak o nieco innych problemach, które bywają powiązane z PCOS. Mowa o zaburzeniach psychicznych, które u kobiet z zespołem policystycznych jajników występują ze zwiększoną częstością i których zdecydowanie nie można bagatelizować.

Materiał partnerski

Każdy chce być lubiany, doceniany i szanowany. Bycie akceptowanym przez grupę jest naturalną ludzką potrzebą. I choć większość myśli, że by być lubianym należy dać z siebie wszystko i przedstawić siebie z jak najlepszej strony, to rzeczywistość jest nieco inna. Co zrobić by być lubianym i czym jest efekt Pratfalla?
Choroba nowotworowa w miejscu pracy to temat budzący strach, niepewność, niekiedy także wstyd i wiele innych emocji. Dotyczy to nie tylko osoby zmagającej się z rakiem, ale także jej współpracowników i pracodawcy. Jak zachować się w takiej sytuacji? Czy chory powinien informować o swojej chorobie? Z psychoonkolog Adrianną Sobol rozmawia Marcelina Dzięciołowska.
Pandemia COVID-19 niemalże od dwóch lat zawładnęła całym światem. Koronawirus SARS-Co-V-2 ma ogromny wpływ na nasze życie. Powoduje strach, lęk i niepokój. Rośnie poczucie zmęczenia i wyczerpania. Czym jest wypalenie pandemiczne, i jak sobie z nim radzić?

Psychologia, mechanizmy rządzące człowiekiem. Wszystko co dotyczy zachowania, nastroju, związków, relacji międzyludzkich, zmiany nastrojów. Psychologia osobowości, psychologia dziecka, psychologia społeczna, psychologia kliniczna, psychologia zdrowia, psychologia rozwojowa, zaburzenia rozwoju, wychowanie, najczęstsze problemy wychowawcze, błędy wychowawcze popełniane przez rodziców. Zagadnienia na tematy takie jak: dusza i rozum, nałogi, uzależnienia, relaks. Zrozum mechanizmy psychologiczne, procesy poznawcze. Profesjonalne porady psychologiczne, książki psychologiczne. rozwiązywanie problemów, choroby, leczenie uzależnień, psychologia w życiu codziennym, relacje interpersonalne.