Psychologia

Psychologia bada mechanizmy, które rządzą ludzką psychiką i zachowaniem, a także analizuje wpływ zjawisk psychicznych na relacje międzyludzkie. Psychologia nie tylko próbuje odkryć wzorce zachowań, ale również pomóc ludziom, borykającym się z różnymi problemami. Jej nazwa pochodzi z języka greckiego i oznacza naukę o duszy. Jednak nie była znana w starożytności - termin ten powstał dopiero w XVI wieku.

Termin: "negging", czyli komplementowanie fałszywe, robi w ostatnich dniach zawrotną karierę. Wszystko za sprawą niefortunnych, w ocenie "Wysokich Obcasów", życzeń urodzinowych. Ich autor, znany dziennikarz, Tomasz Lis, miał się go dopuścić w stosunku do Anny Dymnej. Na pewno?
Zapominanie rzeczy zdarza się każdemu, ale nasze przyzwyczajenia mogą dodatkowo przyspieszać proces degradacji naszej pamięci. Jak podkreśla neuronaukowiec z USA, to codzienne błędy przybliżają nas do określonych zaburzeń funkcji poznawczych. Wymienił cztery kluczowe kwestie.
Coraz więcej uwagi poświęcamy zdrowiu psychicznemu i fizycznemu, a także sposobom na budowanie zdrowych relacji. Wiele z nas zmaga się jednak z zaburzeniami postrzegania siebie, presją społeczną i niską samooceną, które często wynikają z trudnych doświadczeń z przeszłości. Jak nauczyć się zdrowo dbać o siebie, przełamać strefę komfortu i unikać powielania negatywnych wzorców? Jakie kroki podjąć, aby zamiast narzucać sobie bezustanne wymagania, znaleźć w sobie siłę do pozytywnych zmian? O tym wszystkim, oraz o roli wsparcia społecznego i terapii, rozmawiamy z Natalią Jakułą, autorką książki „Ciałomentalnie”.
Od dawna wiadomo, że najinteligentniejsi ludzie wcale nie są wzorami cnót i zalet. Geniuszom często nie po drodze z klasycznym systemem edukacji i zasadami społecznymi. Trudno o tym pamiętać, gdy ktoś z otoczenia wydaje się nie szanować innych i robi brzydkie rzeczy. Ale może to dla dobra ludzkości?
Będąc w pracy myślimy o wakacjach, na urlopie myślimy za to o pracy. To prawdziwe błędne koło i walka o równowagę między życiem prywatnym i zawodowym. Jak będąc na urlopie oderwać się od pracy? Psycholog kliniczny dr Ali Mattu ma na to kilka rad.
Miliony osób z zapartym tchem oglądało finał Euro 2024. Jedni zakończyli wieczór szczęśliwi, drudzy cóż... nie do końca. W końcu oglądanie sportu i kibicowanie to cała gama emocji. Co więcej, naukowcy z Anglia Ruskin University odkryli coś, co powinno ucieszyć każdego fana sportu.
Ile powinien trwać idealny urlop? Na to pytanie odpowiedział dr Paweł Fortuna z Instytutu Psychologii KUL. Co więcej, zachęca on, by nie spędzać im w stylu "owiec z hal" a zamiast tego traktować je jako ciekawy epizod.
Uszkodzenie układu nerwowego z powodu nadużywania alkoholu jest najczęściej rozpoznawane u osób w wieku 35–45 lat. Zwykle mają już na koncie 10–20 letni staż systematycznego picia. Alkohol niejednokrotnie zabiera Polakom 1-2 dekady życia. Wciąż uważasz, że toast: "Na zdrowie" ma sens?
Syndrom oszusta w języku angielskim znany jako Impostor Phenomenon, lub Impostor Syndrome (IS), to rodzaj zjawiska psychologicznego, które dotyka nawet 70% społeczeństwa. Z badań wynika, że kobiety doświadczają go częściej. Poczucie bycia niewystarczającym wdziera się także w życie zawodowe. Poznaj 6 kluczowych cech i naucz się walczyć z wewnętrznym krytykiem.
Możesz poczuć się dziwnie, gdy uświadomisz sobie, ile czasu spędzasz w stanie halucynacji i urojeń. W ogóle nie śnisz, więc ciebie to nie dotyczy? Mylisz się - wszyscy śnimy, tylko niektórzy o tym nie pamiętają. Po co to wszystko?
Niekiedy słyszy się, że uroda jest kluczem do szczęścia i otwiera wiele drzwi. Okazuje się jednak, że to stwierdzenie może być nie do końca prawdziwe. Naukowcy odkryli powiązanie pomiędzy atrakcyjnym wyglądem a bardziej ryzykownymi zachowaniami wśród młodych ludzi.
Wielu polskich medyków nie umie rozmawiać o nieuleczalnej chorobie i śmierci. Na ten problem zwrócił uwagę lek. Krzysztof Kowalski. Sparaliżowani strachem o życie swoje lub bliskiej osoby, nawet nie zauważamy, że ta sytuacja jest także bardzo trudna dla lekarza. Warto zauważyć perspektywę drugiej strony.

Psychologia ma różne dziedziny

Psychologia nie jest nauką jednorodną można ją podzielić na dwie główne odnogi - behawioryzm i psychologię poznawczą. Behawioryzm koncentruje się głównie na obserwacji, z kolei psychologia poznawcza bada procesy psychiczne, myślenie, procesy poznawcze po to, by zyskać pełen obraz ludzkich zachowań i emocji. Jednym z działów psychologii jest psychologia kliniczna, w ramach której diagnozowane są zaburzenia psychiczne - dziedzina ta zajmuje się także ich terapią, a także szeroko pojętym zdrowiem psychicznym. Jej głównym celem są usługi psychologiczne świadczone osobom, które tego potrzebują. 

W czym może nam pomóc psychologia

Psychologia jako nauka jest nam w obecnych czasach bardzo potrzebna. Tempo życia i stresujący tryb życia, jaki prowadzi większość ludzi sprawia, że mnóstwo osób nie radzi sobie z problemami, na jakie napotykają. Właśnie wtedy na ratunek przychodzi nam psychologia: rozmowa z terapeutą niejednokrotnie pomaga znaleźć rozwiązanie, na jakie sami byśmy nie wpadli. Psychologia jest również niezbędna w leczeniu chorób natury psychicznej, w tym również tej, która w dzisiejszych czasach jest już chorobą cywilizacyjną - depresji.

Psychologia a psychiatria

Podstawowa różnica między psychologiem a psychiatrą polega na tym, że psycholog nie jest lekarzem, psychiatra natomiast tak, może więc przepisać lekarstwa - jeśli diagnoza tego wymaga. Psychiatra może również skierować pacjenta na psychoterapię, prowadzoną albo przez psychoterapeutę, albo przez psychologa, jeśli ten posiada stosowne uprawnienia.