Psychologia

Psychologia bada mechanizmy, które rządzą ludzką psychiką i zachowaniem, a także analizuje wpływ zjawisk psychicznych na relacje międzyludzkie. Psychologia nie tylko próbuje odkryć wzorce zachowań, ale również pomóc ludziom, borykającym się z różnymi problemami. Jej nazwa pochodzi z języka greckiego i oznacza naukę o duszy. Jednak nie była znana w starożytności - termin ten powstał dopiero w XVI wieku.

Współcześnie żyjemy coraz szybciej i... czujemy się coraz gorzej. Stres, bezsenność, stany lękowe. To codzienność wielu z nas. Kilka prostych technik, które możesz zastosować samodzielnie w domu, może ułatwić codzienne funkcjonowanie i radzenie sobie ze stresem. Sprawdź, jak się o siebie zatroszczyć.
Trzymanie się za ręce to jedna z najbardziej podstawowych i uniwersalnych form okazywania uczuć. Profesor psychologii na Uniwersytecie Wirginii, James Coan, poświęcił cały kurs uniwersytecki na zbadanie, dlaczego to robimy. Mówi, że ludzie trzymają się za ręce z wielu powodów, ale przede wszystkim dla poczucia bezpieczeństwa, które daje nam ten gest.
Chociaż żyjemy w społeczeństwie, które rządzi się społeczną i cywilizowaną naturą to naukowcy wciąż dostrzegają wpływ różnych postaw na codzienne decyzje. Poszczególne wzorce zachowań widoczne w kontaktach z innymi skupiają się często na chęci zysku. Wówczas w grę wchodzi między innymi szantaż emocjonalny, jak się przed nim bronić? Poznaj jego mechanizmy.
Zajadanie emocji i zaburzenia odżywiania działają niszcząco na mikrobiotę jelitową, wpływającą na psychikę dzieci. Jak wyrwać się z błędnego koła nieprawidłowego żywienia? Co zrobić dla uzdrowienia relacji z jedzeniem i uzdrowienia przez jedzenie?
35-letnia Kesha z Chicago zjada dziennie pół rolki papieru toaletowego. Ma go zawsze w torebce i schowku w samochodzie. To tak na wszelki wypadek, gdyby przycisnęła ją potrzeba skonsumowania "smakołyku". Takie pozornie "niegroźne dziwactwo" może jednak zagrażać życiu.
Prognozy nie napawają optymizmem. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Dotyka każdego niezależnie od wieku i może przybierać różne, czasem nieoczywiste formy. Jak rozpoznać depresję? Niemieccy badacze twierdzą, że pierwsze oznaki kryją się w oczach.
Na pewno wiesz, w jakiej pozycji zwykle zasypiacie. Ale jak potem śpicie? Warto sprawdzić, bo to sporo mówi o waszym związku i jego przyszłości. Zamontujcie kamerkę w sypialni i sprawdźcie, jak zachowują się ciała, gdy przestajecie je kontrolować. Odważycie się?
Szybciej się przez nią starzejemy i tyjemy. Dotyka coraz więcej osób i jest współczesną plagą. Nieprzespane noce, to problem z koncentracją i trzymaniem nerwów na wodzy w ciągu dnia. Chociaż na rynku jest wiele preparatów na sen, warto najpierw spróbować naturalnych metod, które mogą wesprzeć nas w walce z bezsennością.
Magdalena, mama niepełnosprawnego kilkulatka: "Syn jest dzieckiem słabowidzącym, wcześniakiem. Chciałabym wrócić do pracy, ale to niewykonalne. Rehabilitacja, diagnostyka, operacje, pobyty szpitalne - to pochłania mnóstwo czasu. Świadczenia nie dostaliśmy. Czekam na komisję odwoławczą. Boję się i wstydzę".
Inteligencja jest jedna, ale składa się z kilku elementów, które muszą być komplementarne. A może mamy wiele rodzajów inteligencji i rozpoznanie dominującego pozwala realizować się zawodowo i prywatnie? To wciąż aktualne rozważania dla ekspertów. Pytanie, jak je optymalnie wykorzystać w codziennym życiu.
Postanowienia noworoczne to zagadnienie, które odświeżane jest co 365 dni. Większość z nas podejmuje je w nadziei pozytywnych zmian. Najczęściej dotyczą zdrowego odżywania, chęci zadbania o aktywność fizyczną, utraty zbędnych kilogramów czy nabycia nowych umiejętności. Bywa jednak tak, że w styczniu motywacja jest na wysokim poziome, ale rutyna i natłok codziennych obowiązków ją powoli zabija. Ekspertka zdradza 5 kroków, które mogą pomóc wytrwać we wdrażaniu nowych nawyków.
Od dawna wiadomo, że najinteligentniejsi ludzie wcale nie są wzorami cnót i zalet. Geniuszom często nie po drodze z klasycznym systemem edukacji i zasadami społecznymi. Warto o tym pamiętać, kiedy znowu wyprowadzi nas z równowagi ktoś, kto się w schematach nie mieści. Może to w sumie dobrze?

Psychologia ma różne dziedziny

Psychologia nie jest nauką jednorodną można ją podzielić na dwie główne odnogi - behawioryzm i psychologię poznawczą. Behawioryzm koncentruje się głównie na obserwacji, z kolei psychologia poznawcza bada procesy psychiczne, myślenie, procesy poznawcze po to, by zyskać pełen obraz ludzkich zachowań i emocji. Jednym z działów psychologii jest psychologia kliniczna, w ramach której diagnozowane są zaburzenia psychiczne - dziedzina ta zajmuje się także ich terapią, a także szeroko pojętym zdrowiem psychicznym. Jej głównym celem są usługi psychologiczne świadczone osobom, które tego potrzebują. 

W czym może nam pomóc psychologia

Psychologia jako nauka jest nam w obecnych czasach bardzo potrzebna. Tempo życia i stresujący tryb życia, jaki prowadzi większość ludzi sprawia, że mnóstwo osób nie radzi sobie z problemami, na jakie napotykają. Właśnie wtedy na ratunek przychodzi nam psychologia: rozmowa z terapeutą niejednokrotnie pomaga znaleźć rozwiązanie, na jakie sami byśmy nie wpadli. Psychologia jest również niezbędna w leczeniu chorób natury psychicznej, w tym również tej, która w dzisiejszych czasach jest już chorobą cywilizacyjną - depresji.

Psychologia a psychiatria

Podstawowa różnica między psychologiem a psychiatrą polega na tym, że psycholog nie jest lekarzem, psychiatra natomiast tak, może więc przepisać lekarstwa - jeśli diagnoza tego wymaga. Psychiatra może również skierować pacjenta na psychoterapię, prowadzoną albo przez psychoterapeutę, albo przez psychologa, jeśli ten posiada stosowne uprawnienia.