Psychologia

Psychologia bada mechanizmy, które rządzą ludzką psychiką i zachowaniem, a także analizuje wpływ zjawisk psychicznych na relacje międzyludzkie. Psychologia nie tylko próbuje odkryć wzorce zachowań, ale również pomóc ludziom, borykającym się z różnymi problemami. Jej nazwa pochodzi z języka greckiego i oznacza naukę o duszy. Jednak nie była znana w starożytności - termin ten powstał dopiero w XVI wieku.

Żałoba to stan, którego przeżywania wolelibyśmy uniknąć. Śmierć zawsze jest tragedią. Nie jesteśmy w stanie przygotować się na nią. Nie wiemy, jak ukoić ból ani jak pomóc współcierpiącym z nami. Jak pogodzić się ze stratą? Żałoba potrzebuje czasu, ma fazy, które trzeba przejść, by wrócić do normalnego życia.
Chory na depresję nie ugotuje obiadu, nie zajmie się dzieckiem, niekiedy nie ma siły wstać z łóżka. Trudno to pojąć zdrowemu. Jak pomóc bliskiej osobie zwalczyć depresję? Jak żyć pod jednym dachem z osobą chorą na depresję?
Sposób, w jaki zachowujemy się w sytuacjach dnia codziennego doskonale obrazuje, w jakim stanie jest nasze wewnętrzne dziecko. Nieuzasadnione, utrzymujące się poczucie lęku, nadwrażliwość czy emocjonalność - to tylko niektóre z sygnałów, że czas zajrzeć w głąb siebie.
Zaburzenia deficytu uwagi z nadpobudliwością psychoruchową (ADHD) to stan, który wpływa na zdolność dziecka do koncentracji, a także prowadzi do nadmiernej aktywności i impulsywności. W poprawie zdrowia i jakości życia pacjentów może pomóc muzykoterapia.
Stres - współcześnie jesteśmy na niego narażeni bezustannie. Czasem bywa mobilizujący, lecz gdy stan napięcia utrzymuje się długo, działa on niekorzystnie na nasze zdrowie. Skutki przewlekłego stresu to m. in. osłabienie układu odpornościowego, zaostrzanie objawów wielu chorób z autoagresji, cukrzycy. Jakie są przyczyny i skutki stresu, jak go pokonać?
Wyniki najnowszych badań potwierdzają, że przyswajanie wiedzy oraz osiąganie mistrzostwa sprowadza się w istocie do zastosowania na co dzień „zasady 7”. Okazuje się że, choć talent ma znaczenie każdy z nas może nauczyć się każdej umiejętności i wszyscy uczymy się w zbliżonym tempie. Jak działa „Zasada 7” i co warto o niej wiedzieć?
Jeszcze kilka lat temu szacowano, że około 1,6 miliona Polaków regularnie trafia do szpitali psychiatrycznych, a ponad 8 milionów ma zaburzenia psychiczne. Dzisiaj dane te są jeszcze bardziej niepokojące. Jak rozpoznać, że nadeszła pora na wizytę u psychologa i psychiatry oraz na czym polega taka terapia?
Brooke Shields opowiedziała o tym, jak więź z matką zahamowała jej rozwój seksualny. Ekspert skomentował: „emocjonalne kazirodztwo”. Czym jest współzależność matki z córką i jak wpływa na życie?
Potajemnie oszczędzałam pieniądze, żeby móc zostawić męża, ale teraz to już przegrana sprawa – mówi Stacey, która choć chciałaby się rozwieść, nie zrobi tego z powodu rosnących kosztów życia. Kobiet uzależnionych finansowo od swoich partnerów jest więcej. Eksperci alarmują, że trwanie w takim związku może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie.
Istnieje wiele powodów, dla których praktykujemy fexting. To łatwiejsze rozwiązanie niż te standardowe, ale należy się zastanowić, czy aby na pewno warto? Co to jest fexting i dlaczego może zniszczyć relację?
Demiseksualizm to odczuwanie pociągu seksualnego do drugiej osoby dopiero w momencie, gdy pojawi się silna więź emocjonalna. To przyjaźń odgrywa w relacji kluczową rolę. Czym dokładnie jest demiseksualizm i co warto o nim wiedzieć?
Coraz więcej osób pracuje z domu, a po pandemii wielu ludzi przywykło do izolacji. Niektórzy zauważyli, że ich samotność się nasila. Może także powodować fizyczne objawy. Znasz je?

Psychologia ma różne dziedziny

Psychologia nie jest nauką jednorodną można ją podzielić na dwie główne odnogi - behawioryzm i psychologię poznawczą. Behawioryzm koncentruje się głównie na obserwacji, z kolei psychologia poznawcza bada procesy psychiczne, myślenie, procesy poznawcze po to, by zyskać pełen obraz ludzkich zachowań i emocji. Jednym z działów psychologii jest psychologia kliniczna, w ramach której diagnozowane są zaburzenia psychiczne - dziedzina ta zajmuje się także ich terapią, a także szeroko pojętym zdrowiem psychicznym. Jej głównym celem są usługi psychologiczne świadczone osobom, które tego potrzebują. 

W czym może nam pomóc psychologia

Psychologia jako nauka jest nam w obecnych czasach bardzo potrzebna. Tempo życia i stresujący tryb życia, jaki prowadzi większość ludzi sprawia, że mnóstwo osób nie radzi sobie z problemami, na jakie napotykają. Właśnie wtedy na ratunek przychodzi nam psychologia: rozmowa z terapeutą niejednokrotnie pomaga znaleźć rozwiązanie, na jakie sami byśmy nie wpadli. Psychologia jest również niezbędna w leczeniu chorób natury psychicznej, w tym również tej, która w dzisiejszych czasach jest już chorobą cywilizacyjną - depresji.

Psychologia a psychiatria

Podstawowa różnica między psychologiem a psychiatrą polega na tym, że psycholog nie jest lekarzem, psychiatra natomiast tak, może więc przepisać lekarstwa - jeśli diagnoza tego wymaga. Psychiatra może również skierować pacjenta na psychoterapię, prowadzoną albo przez psychoterapeutę, albo przez psychologa, jeśli ten posiada stosowne uprawnienia.