Psychologia

Pacjent z diagnozą onkologiczną musi zmierzyć się nie tylko z leczeniem. Stoją przed nim nowe decyzje i wybory, które nie należą do najłatwiejszych. Jednym z problemów jest obawa o utratę pracy, która wbrew pozorom jest ogromnie ważna w życiu każdego z nas. Praca daje poczucie spełnienia, stabilizacji i bezpieczeństwa. W trakcie leczenia nie zawsze możliwe jest wykonywanie dotyczasowych zadań w takim zakresie, jak przed diagnozą.
Wyniki najnowszego badania dowodzą, że dzieci, które doznały wstrząśnienia mózgu, są bardziej narażone na problemy ze zdrowiem psychicznym. Wstrząśnienie mózgu jest skutkiem urazów i upadków, którym można ulec chociażby na placu zabaw.
Powiedzenie, że sport to zdrowie jest w pełni zgodne z prawdą. Wysiłek fizyczny wpływa pozytywnie na cały organizm, w tym osłabia reakcję stresową organizmu i poprawia nastrój. Jednak, by uporać się z napięciem na dłużej, warto uprawiać sport regularnie – w praktyce możemy wybierać spośród wielu różnych aktywności. Jak znaleźć odpowiednią dla siebie?

Materiał sponsorowany

Prezenteizm: czym jest? Spróbuj zastanowić się, czy zdarzyło ci się pójść do pracy mimo choroby? Przeziębienia, bólu stawów czy kręgosłupa? Jeśli tak, nawet kilkakrotnie, wpisujesz się w stosunkowo nowe zjawisko jakim jest prezenteizm, co pokrótce określa przychodzenie chorego pracownika do pracy. Poniżej prześledźmy działanie tego problemu.
Kiedy mówimy o rozwoju dziecka, zwykle mamy na myśli szereg umiejętności, które łatwo zmierzyć i ocenić. Koncentracja, spostrzegawczość, dokonywanie obliczeń w pamięci, płynne czytanie, zasób słownictwa… Tego typu kompetencje stawiamy na pierwszym miejscu i dbamy, by dzięki odpowiedniej stymulacji nasze maluchy osiągały w nich coraz lepsze wyniki. A gdyby przyjrzeć się na chwilę tak oczywistej dziecięcej umiejętności, jaką jest wyobraźnia?

Materiał sponsorowany

Padaczka jest wynikiem przewlekłych zaburzeń neurologicznych. O życiu z tą chorobą opowiedzieli Ania i Arnold, którzy są ze sobą od wielu lat. Poza miłością łączy ich także epilepsja, czyli choroba, która powoduje nadmierną aktywność komórek kory mózgowej.
Jeśli wierzysz w zjawiska paranormalne, możesz nie być zaskoczony, gdy usłyszysz historie o zmarłych bliskich pojawiających się w nocy, ogromnych "eksplozjach" słyszanych, gdy ktoś zasypia i innych osobliwych zdarzeniach. Wielu z nas przytrafiły się sytuacje, których nie dało się zwyczajnie wyjaśnić. Oto, co nauka mówi o duchach i innych nocnych "dziwach".
Język miłości to sposób odbierania i przekazywania uczuć przez daną osobę. Istnieje pięć języków okazywania miłości, a jego dobór uzależniony jest od potrzeb, pragnień i wartości. W jaki sposób wyrażać uczucia, by cieszyć się trwałym i szczęśliwym związkiem?
Niepokój to odczucie, które trudno jednoznacznie zdefiniować. Zetknąć się z nim może każdy z nas, wewnętrzny niepokój pojawiać się może bowiem może zarówno w przypadku różnych przejściowych, ciężkich sytuacji życiowych, jak i w związku z zaburzeniami psychicznymi. Jak więc pozbyć się uczucia wewnętrznego niepokoju, jakie są przyczyny niepokoju i dlaczego ciągle odczuwamy wewnętrzny niepokój?
Zdrada – dla jednych nic wielkiego, dla innych koniec relacji. Choć ma wiele wymiarów, głównie kojarzymy ją z typowym skokiem w bok. Między innymi o tym, jak zdradzamy i jak radzić sobie ze zdradą, rozmawialiśmy z psychologiem i trenerem umiejętności psychospołecznych Klaudią Klukowską.
Zespół Dandy'ego-Walkera znany jest w piśmiennictwie od XIX wieku, jednak szczegółowe badania zaczęły się odbywać na początku XX wieku. Dziś wiadomo, że dotyka on jedno na 25 do 50 tys. urodzonych dzieci. Zespół Dandy’ego-Walkera to choroba polegająca na m.in. niedorozwoju robaka móżdżku, poszerzenie komory czwartej mózgu i uniesieniu zatok mózgowia. Z zespołem Dandy’ego-Walkera żyje Krzysztof, który niebawem będzie miał 40 lat.
Żyjemy w specyficznym środowisku, dla którego rodzina i związek to bardzo istotne elementy życia. Presja na bycie #wzwiązku, na "posiadanie kogoś", rośnie wraz z wiekiem. O tym, jak reagować na trudne pytania, jak nie dać się presji ze strony najbliższych i jak sobie z nią radzić, kiedy jej ulegamy, zapytaliśmy socjolożkę, dr hab. Paulę Pustułkę, profesorkę Uniwersytetu SWPS w Warszawie, Kierowniczkę ośrodka badawczego Młodzi w Centrum Lab.

Psychologia, mechanizmy rządzące człowiekiem. Wszystko co dotyczy zachowania, nastroju, związków, relacji międzyludzkich, zmiany nastrojów. Psychologia osobowości, psychologia dziecka, psychologia społeczna, psychologia kliniczna, psychologia zdrowia, psychologia rozwojowa, zaburzenia rozwoju, wychowanie, najczęstsze problemy wychowawcze, błędy wychowawcze popełniane przez rodziców. Zagadnienia na tematy takie jak: dusza i rozum, nałogi, uzależnienia, relaks. Zrozum mechanizmy psychologiczne, procesy poznawcze. Profesjonalne porady psychologiczne, książki psychologiczne. rozwiązywanie problemów, choroby, leczenie uzależnień, psychologia w życiu codziennym, relacje interpersonalne.