Kalkulator ciąży

Kalkulator ciąży i porodu to bardzo proste i przydatne narzędzie, dzięki któremu dokładnie obliczysz tydzień ciąży i dowiesz się, na jakim etapie rozwoju jest twoje dziecko.

Dowiedz się:

    1. W którym tygodniu ciąży jesteś?
    2. Do czego służy kalkulator ciąży?
    3. Kalkulator ciąży a badanie USG

W którym tygodniu ciąży jesteś?

Aby sprawdzić, który to tydzień ciąży, wystarczy skorzystać z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator ciąży online. Podajesz w nim datę rozpoczęcia ostatniej miesiączki oraz długość cyklu. Policzy za ciebie, w którym tygodniu ciąży jesteś. Na jakiej podstawie dokonuje obliczenia?

Do czego służy kalkulator ciąży?

Większość kobiet nie zna dokładnej daty zapłodnienia, więc aby wyliczyć przybliżony wiek ciąży stosuje się regułę Naegelego. Niemiecki ginekolog przyjął, że przeciętnie ciąża trwa 280 dni, czyli 40 tygodni. A więc, gdy chcemy obliczyć termin porodu, należy dodać do daty rozpoczęcia ostatniej miesiączki 7 dni, następnie odjąć 3 miesiące i dodać rok.

Dzięki temu uzyskujemy także orientacyjny termin porodu, jednak należy pamiętać, że każda ciąża jest inna i termin porodu może ulec zmianie.

Kalkulator ciąży a badanie USG

Dokładny wiek ciąży i datę porodu wylicza się na podstawie badania USG - nawet jeśli zapomniałaś daty ostatniej miesiączki USG pozwoli dokładnie ocenić wiek płodu.

Lekarz zmierzy pęcherzyk ciążowy i na tej podstawie poda dane. Termin pierwszego USG wypada zazwyczaj między 11 a 14 tygodniem ciąży.

Zobacz też: Kalkulator dni płodnych