Geriatria

Geriatria to dział medycyny, zajmujący się diagnozą i leczeniem chorób dotykających osoby w podeszłym wieku. Mogą to być zarówno powszechnie występujące dolegliwości, jak i te charakterystyczne dla danej grupy wiekowej. W założeniu geriatria ma ograniczyć korzystanie z wielu różnych lekarzy specjalistów i sprawić, że pacjent będzie mógł uzyskać kompleksową pomoc medyczną w jednej placówce. Dlatego często mówi się, że geriatria wywodzi się bezpośrednio z interny.

Upał i choroba przewlekła - to połączenie może, ale nie musi być groźne. Konieczne jest jednak zachowanie środków ostrożności. Jak więc radzić sobie z upałem, gdy cierpimy na choroby układu krążenia, zaburzenia układu nerwowego, astmę i POChP, cukrzycę czy mamy problemy z żyłami?
Próbę odpowiedzi na te pytania podjęło Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio, które rozpoczęło kampanię "Ostatnie chwile szczęścia". W ramach kampanii opracowany został także specjalny raport o dobrym umieraniu.
Wady zastawkowe są jednymi z częstszych schorzeń kardiologicznych u osób starszych. W związku z zaawansowanym wiekiem odmienna jest nie tylko częstość występowania i objawy tych schorzeń, ale niekiedy także postępowanie. Dowiedz się z czego wynikają te różnice oraz dlaczego osoby starsze z wadami zastawkowymi należy traktować jako odrębną grupę chorych.
Trening w basenie dla seniora jest nie tylko bezpieczną, ale także niezwykle skuteczną formą ruchu. Osoby starsze powinny starać się utrzymywać organizm w dobrej kondycji , co pomoże im zapobiegać chorobom wieku podeszłego i ograniczyć procesy starzenia. Pływanie na basenie to idealny rodzaj wysiłku dla niemal każdego seniora.
Hospicjum stacjonarne - na czym polega? To placówka dla osób nieuleczalnie chorych, które z racji stanu zdrowia lub braku odpowiedniej opieki nie mogą dłużej mieszkać w swoim domu. Kto może być skierowany do hospicjum, ile kosztuje opieka w hospicjum i jak wygląda opieka w hospicjum stacjonarnym?
Hospicjum domowe - na czym polega? To pomoc w opiece nad nieuleczalnie chorym pacjentem w jego własnym domu. Kto może skorzystać z hospicjum domowego, ile kosztuje hospicjum domowe i na czym polega opieka w hospicjum domowym?
Opieka paliatywna jednoznacznie kojarzy się nam z ostatnim stadium choroby, nieuchronnie prowadzącym do śmierci. Gdy medycyna pozostaje bezradna wobec stanu chorego, kiedy chory traci nadzieję na wyzdrowienie, zadaniem opieki paliatywnej jest łagodzenie jego bólu i godne przeprowadzenie go przez ostatni okresie jego życia. Co to jest opieka paliatywna? Czym domowa opieka paliatywna różni się od tej, na jaką chory może liczyć w szpitalu lub w hospicjum? Na czym polega medycyna paliatywna i co jest jej celem?
Zaburzenia odżywiania u osób starszych zdarzają się dość często. Do najczęściej spotykanych należą jadłowstręt psychiczny i bulimia. Zaburzenia odżywiania pojawiające się u pacjentów w podeszłym wieku są szczególnie groźne dla organizmu. Jak pobudzić apetyt seniora?
Anoreksję kojarzy się z tym, że chorują na nią młodzi ludzie, tymczasem jak najbardziej możliwe jest występowanie tego problemu również i u przedstawicieli zdecydowanie starszych grup wiekowych. Anoreksja u osób starszych to jednak problem dość szczególny, bo inne są zwykle jej przyczyny, jak i inne są zachowania cierpiących na nią pacjentów. Odrębności dotyczą również i leczenia anoreksji wieku podeszłego.
Profilaktyka psychogeriatryczna to nowa dziedzina medycyny, która skupia się wokół zapobiegania problemom psychiatrycznym wśród seniorów. Część oddziaływań, które mogą niwelować zagrożenie tego rodzaju zaburzeniami u starszych pacjentów może wręcz zaskakiwać - okazuje się, że znaczną rolę w profilaktyce psychogeriatrycznej odgrywa rodzina seniora, jak i podejmowana przez niego aktywność fizyczna.
Odchudzanie seniorów trzeba zaplanować mądrze, aby nie doprowadzić do szkód związanych z raptownym, nieracjonalnym odchudzaniem. Trzeba też liczyć się z tym, że cały proces jest dużo wolniejszy niż u młodszych osób. Jednak odchudzanie seniora może być i skuteczne, i zdrowe. Sprawdź, jak powinna się odchudzać osoba starsza.
Według danych GUS 9 mln Polaków to osoby 60+. Oznacza to, że seniorów mamy prawie 1/4 ogółu społeczeństwa. To bardzo dużo, ale czy są odpowiednio zadbani? I nie mówimy tu o kwestii opieki rodziny czy wsparcia bliskich, ale o opiece ze strony infrastruktury miejskiej.

Geriatria skupia się na pacjentach w wieku 60+ i posługuje się pojęciem Całkowitej Oceny Geriatrycznej, COG. Jest to rodzaj zbiorczej diagnozy, która łączy w sobie elementy wywiadu z pacjentem, rozpoznanie jego dolegliwości, ale też środowiska w jakim funkcjonuje. Prawidłowo przeprowadzona COG stanowi punkt wyjścia dla dalszych zaleceń medycznych. Zadaniem geriatry jest również dokonanie oceny przyjmowanych przez pacjenta leków pod kątem ich wpływu na organizm, z uwzględnieniem zachodzących w nim fizjologicznych zmian.

Istotne jest, że na oddział geriatrii pacjenta może skierować nie tylko lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, ale każdy specjalista, w tym również lekarz prowadzący podczas pobytu w szpitalu.

Warto pamiętać, że geriatria, oprócz typowej pomocy medycznej skupia się na jednostkach chorobowych typowych dla starszych pacjentów. Może to być np. zespół otępienny, czy zespoły bólowo-kostne.

Potrzeba powstania działów geriatrycznych wynika z faktu, że u osób w podeszłym wieku coraz częściej diagnozuje się tzw. choroby wieku starczego. Należy do nich m.in. choroba Alzheimera, choroba Parkinsona i nadciśnienie tętnicze. Wiele zmian zachodzących w ustroju nie ma podłoża chorobowego, ale jest związana z fizjologią. Są to np. spadek przemiany materii i spadek perystaltyki jelitowej, ograniczenie wchłaniania na poziomie jelit, czy stłuszczenie wątroby.

Choć w Polsce ilość wykwalifikowanych geriatrów stale rośnie, nadal jest ich zbyt mało w stosunku do potrzeb społeczeństwa. Aby móc uzyskać tę specjalizację, lekarz w pierwszej kolejności musi uzyskać wcześniejszą specjalizację z zakresu neurologii, chorób wewnętrznych, medycyny ogólnej lub medycyny rodzinnej.