Geriatria

Geriatria to dział medycyny, zajmujący się diagnozą i leczeniem chorób dotykających osoby w podeszłym wieku. Mogą to być zarówno powszechnie występujące dolegliwości, jak i te charakterystyczne dla danej grupy wiekowej. W założeniu geriatria ma ograniczyć korzystanie z wielu różnych lekarzy specjalistów i sprawić, że pacjent będzie mógł uzyskać kompleksową pomoc medyczną w jednej placówce. Dlatego często mówi się, że geriatria wywodzi się bezpośrednio z interny.

Proces starzenia jest nieuchronny, ale kobiecość jest w wieku nieokreślonym. Nie musisz się na siłę odmładzać, oszukiwać czasu, by wyglądać promiennie. Wiesz, że troska o urodę najczęściej wpływa korzystnie na ogólny stan zdrowia i jakość życia?
Nie ma niestety dużego zaskoczenia w fakcie, że przyjmowanie wielu leków upośledza funkcje psychomotoryczne kierowców. A co, jeśli nakłada się kilka czynników? Czy są takie leki, na których nie ma jednoznacznego ostrzeżenia, ale prowadzimy po prostu gorzej? Grupa naukowców wzięła pod lupę leki stosowane przez seniorów.
To był przerażający widok. Rozpadające się schody, połatane, uwalone błotem, śliskie, wysokie i bardzo strome. Mniej więcej w ich połowie zdezorientowana seniorka z dwiema siatami. Za późno, by się wycofać. Za daleko do szczytu. Gdzie? Przy Miejskim Zespole Orzekania o Niepełnosprawności w Warszawie, przy ul. Andersa.
Seniorze, nie pomyl zapotrzebowania kalorycznego z zapotrzebowaniem na substancje odżywcze, bo możesz sobie poważnie zaszkodzić. Faktycznie, na emeryturze zwykle można, a nawet należy jeść mniej. Twoja przemiana materii jest wolniejsza i zużywasz mniej energii. Dieta ma jednak zaspokajać potrzeby organizmu, a te w niektórych aspektach rosną.
93-letni Richard Morgan fascynuje ludzi na całym świecie. Nic dziwnego, bo ma ciało, którego mogą pozazdrościć 40-latkowie i umysł niczym brzytwa. To żaden cud, magia, skutek stosowania cudownych pigułek, a efekt konsekwentnej, dającej satysfakcję pracy nad sobą. Naukowcy wierzą, że doświadczenia Morgana mogą pomóc oszukać starość.
Na twarzy widzisz zmarszczki, a w kościach cię łupie? Zmian w mózgu tak łatwo nie zaobserwujesz, ale możesz nam wierzyć - postępują. Powoli i nieuchronnie - tak przebiega proces starzenia. Nie załamuj rąk, bo masz wpływ na przebieg tego procesu i możesz zachować sprawność przez długie lata, chociaż niewątpliwie twój mózg się kurczy.
Komisja Europejska apeluje o zwiększenie kontroli nad uprawnieniami do kierowania pojazdów przez seniorów w obecnym roku, argumentując, że restrykcyjne przepisy zwiększą bezpieczeństwo drogowe. Polska również znajdzie się w obszarze wpływu nowych regulacji.
Nie przestałaś być kobietą. Otyłość w twoim wieku nie jest naturalna. Nie musisz zmuszać się do jedzenia i picia rzeczy, których nienawidzisz, a zarazem możesz żyć lepiej i zdrowiej. Zacznij od tych 3 zasad.
Bezpieczny seks jest zdrowy w każdym wieku i wielu seniorom lekarze najchętniej przepisywaliby go na receptę. Poprawia kondycję, nastrój, krążenie, samoocenę. W kościach łupie, kondycja nie ta? Nie musisz przecież uprawiać łóżkowej ekwilibrystyki, by sprawiać przyjemność sobie i bliskiej osobie. Te 6 pozycji sprawdza się też w wieku bardzo dojrzałym.
Co trzecia osoba z demencją, nawet już znacznie zaawansowaną, nie zauważa problemu u siebie. Objawy, które są już bardzo czytelne dla otoczenia, bywają zupełnie niedostrzegane przez pozornie najbardziej zainteresowanych. Sprawdź, co powinno cię zaalarmować i jak przekonać osobę bliską do wizyty lekarskiej.
Zgodnie z oczekiwaniami polskich lekarzy i zdrowotnymi potrzebami, serce 102-letniej pani Lilianny zabiło szybciej. W Zgierskim Centrum Kardiologii, kobiecie wszczepiono rozrusznik serca. Po trzech dniach pobytu w placówce, w dobrej formie, pacjentka została wypisana do domu.
Zgodnie z ustawą o szczególnej opiece geriatrycznej od 1 stycznia w Polsce będą mogły działać centra geriatryczne 75 plus. Mają oferować skoordynowaną opiekę nad osobami starszymi. Seniorami zajmą się przedstawiciele różnych specjalności, ale wśród nich nie będzie farmaceutów. przedstawiciele środowiska protestują i uważają, że to poważne niedopatrzenie.

Geriatria skupia się na pacjentach w wieku 60+ i posługuje się pojęciem Całkowitej Oceny Geriatrycznej, COG. Jest to rodzaj zbiorczej diagnozy, która łączy w sobie elementy wywiadu z pacjentem, rozpoznanie jego dolegliwości, ale też środowiska w jakim funkcjonuje. Prawidłowo przeprowadzona COG stanowi punkt wyjścia dla dalszych zaleceń medycznych. Zadaniem geriatry jest również dokonanie oceny przyjmowanych przez pacjenta leków pod kątem ich wpływu na organizm, z uwzględnieniem zachodzących w nim fizjologicznych zmian.

Istotne jest, że na oddział geriatrii pacjenta może skierować nie tylko lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, ale każdy specjalista, w tym również lekarz prowadzący podczas pobytu w szpitalu.

Warto pamiętać, że geriatria, oprócz typowej pomocy medycznej skupia się na jednostkach chorobowych typowych dla starszych pacjentów. Może to być np. zespół otępienny, czy zespoły bólowo-kostne.

Potrzeba powstania działów geriatrycznych wynika z faktu, że u osób w podeszłym wieku coraz częściej diagnozuje się tzw. choroby wieku starczego. Należy do nich m.in. choroba Alzheimera, choroba Parkinsona i nadciśnienie tętnicze. Wiele zmian zachodzących w ustroju nie ma podłoża chorobowego, ale jest związana z fizjologią. Są to np. spadek przemiany materii i spadek perystaltyki jelitowej, ograniczenie wchłaniania na poziomie jelit, czy stłuszczenie wątroby.

Choć w Polsce ilość wykwalifikowanych geriatrów stale rośnie, nadal jest ich zbyt mało w stosunku do potrzeb społeczeństwa. Aby móc uzyskać tę specjalizację, lekarz w pierwszej kolejności musi uzyskać wcześniejszą specjalizację z zakresu neurologii, chorób wewnętrznych, medycyny ogólnej lub medycyny rodzinnej.