Zdrowie psychiczne

Nerwice, do których zaliczane są m.in. zaburzenia lękowe uogólnione, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne czy zaburzenia lękowe z napadami paniki, stanowią jedne z najbardziej rozpowszechnionych zaburzeń psychicznych. Pewne ich objawy, takie jak np. napady lęku, jednoznacznie sugerują możliwość wystąpienia tego schorzenia. Istnieje jednak szereg nieoczywistych dolegliwości, które mogą być objawem nerwicy. Jakie dokładnie problemy mogą sugerować nerwicę? Dowiedz się, kiedy należy udać się do specjalisty.
Psychoza poporodowa to stan zagrażający życiu zarówno matki, jak i jej dopiero co narodzonego dziecka. Do objawów tego poważnego schorzenia zaliczane są m.in. pobudzenie psychoruchowe, różnego rodzaju omamy oraz urojenia. Co dokładnie może sugerować psychozę poporodową? Jak przebiega jej leczenie?
Odstawienie leków antydepresyjnych powinno odbywać się stopniowo. Zdarza się jednak, że gdy osoba przyjmująca tego typu leki zaczyna zauważać poprawę swojego stanu zdrowia, odstawia je samodzielnie. W takim przypadku mogą pojawić się objawy zespołu dyskontynuacji leków przeciwdepresyjnych. Dlaczego nagłe odstawienie antydepresantów jest niezalecane? Co jeszcze może stać się, gdy pacjent z dnia na dzień zrezygnuje z ich stosowania?
Skala stresu Holmesa i Rahe'a ma na celu określenie, z jakim ciężarem mierzymy się w danym momencie naszego życia i jaki jest tego wpływ na nasze zdrowie (zarówno fizyczne, jak i psychiczne). Coraz więcej badań pokazuje korelacje pomiędzy przewlekłym stresem a zwiększonym ryzykiem chorób. Im więcej mamy stresorów w życiu, tym łatwiej o zachorowanie. Dzięki skali stresu Holmesa i Rahe'a możemy obliczyć swój poziom stresu i odpowiednio szybko zareagować, by zapobiec rozwojowi niektórych chorób.
Pandemia koronawirusa wywróciła świat do góry nogami. Od ponad roku żyjemy inaczej niż zwykle – musimy przestrzegać zasad reżimu sanitarnego. Życie społeczne i kulturalne zostało zawieszone do odwołania, przez co też więcej czasu spędzamy w domu. Jak radzimy sobie w tej nowej rzeczywistości? Dla niektórych ta sytuacja w mniejszym lub większym stopniu odbija się negatywnie na zdrowiu psychicznym. Najczęściej dopada nas lęk, z którym trzeba walczyć! Zapytaliśmy psycholog Marię Rygielską, jak zaprzyjaźnić się z naszym emocjonalnym „wrogiem” w obecnych warunkach!
Stres to reakcja organizmu na trudne sytuacje, przeciążenie fizyczne lub psychiczne, zbyt silne bodźce. Tak ciało odpowiada na działanie  urazów fizycznych, kłopotów życiowych. Od tego jak organizm znosi stres zależy nasze zdrowie. Czym jest reakcja na stres i jak się objawia?
Żyjesz w pośpiechu i stresie. Zbyt wiele rzeczy cię rozprasza i nawet prawidłowy oddech okazuje się często trudny do wykonania. A przecież oddychanie to podstawa egzystencji! Naucz się technik prawidłowego oddychania, a łatwiej będzie ci pokonać stres. Jakie techniki oddychania pomogą przezwyciężyć stres?
Objawy alkoholizmu często mają charakter subiektywny, przez co w pierwszej fazie uzależnienia postronnym osobom trudno je rozpoznać. Diagnozę dodatkowo utrudnia fakt, że alkoholicy potrafią długi czas maskować symptomy swojej choroby, które stają się widoczne dopiero w zaawansowanej fazie alkoholizmu. Mimo wszystko jednak możemy rozpoznać objawy alkoholizmu u bliskiej osoby. Sprawdź, jak objawia się alkoholizm w wyglądzie i zachowaniu.
To nieprawda, że ze stresem można wygrać. Jest on częścią naszego życia. Można jednak nauczyć się mu nie poddawać i skutecznie zapobiegać. Jak radzić sobie ze stresem? Poznaj kilka naturalnych metod życia w równowadze.
Zależność między bezsennością a fazami księżyca znana jest od wieków. Także współczesne badania naukowe potwierdzają, że nasz komfort snu związany jest z położeniem ziemskiego satelity. Jak poszczególne fazy księżyca wpływają na zasypianie?
Bezsenność u osób pracujących zmianowo występuje bardzo często, co związane jest z zaburzeniami rytmu okołodobowego. Aby poprawić jakość i długość snu, stosuje się u nich m.in. leczenie farmakologiczne. Jakie jeszcze, oprócz bezsenności, są konsekwencje pracy zmianowej? Jak praca zmianowa wpływa na zdrowie?
Bezsenność u osób niewidomych pojawia się w związku ze zmianą rytmu okołodobowego oraz zaburzeniami rytmu dobowego snu i czuwania. Z czego konkretnie wynika? Dowiedz się, jakie przyczyny ma bezsenność u osób niewidomych oraz czy tego typu zaburzenia snu można leczyć.