Zdrowie psychiczne

Wyniki najnowszego badania dowodzą, że dzieci, które doznały wstrząśnienia mózgu, są bardziej narażone na problemy ze zdrowiem psychicznym. Wstrząśnienie mózgu jest skutkiem urazów i upadków, którym można ulec chociażby na placu zabaw.
Powiedzenie, że sport to zdrowie jest w pełni zgodne z prawdą. Wysiłek fizyczny wpływa pozytywnie na cały organizm, w tym osłabia reakcję stresową organizmu i poprawia nastrój. Jednak, by uporać się z napięciem na dłużej, warto uprawiać sport regularnie – w praktyce możemy wybierać spośród wielu różnych aktywności. Jak znaleźć odpowiednią dla siebie?

Materiał sponsorowany

Dużo mówi się o tym, jak ważna jest miłość do siebie. Ale co to oznacza w praktyce? Miłość własna to uczucie bezwarunkowe - można ją czuć nawet, gdy zawodzimy samych siebie. Może ona pomóc stawić czoła swoim lękom, wspierać, gdy dokonujemy autosabotażu, zmuszać się do podejmowania zdrowego ryzyka i stanowić drogowskaz w poszukiwaniu tego, co dla nas najlepsze. Jak żyć w zdrowej relacji z samym sobą?
Kryzys wieku średniego to zjawisko dobrze nam znane. Coraz częściej jednak stres i niepewność - charakterystyczne dla kryzysu - dotykają młodszych osób. Mówimy wówczas o kryzysie ćwierci wieku. Co może go wywołać i jak przez niego przejść?
Zdrowie psychiczne dzieci stało się ważnym tematem do dyskusji dopiero w świetle pandemii. Problem ten jednak szerzy się od dawna. Nowe badania wykazały, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat wzrosła liczba młodzieży, która zażyła leki lub inne substancje chemiczne celem zakończenia życia.
Gdy wiosna coraz bliżej, odczuwasz wieczne zmęczenie, masz problemy z koncentracją, ciągle chce ci się spać. Niby nic ci nie jest, ale serce kołacze, głowa boli, w kościach łamie... Ze skutkami przesilenia wiosennego można jednak skutecznie walczyć. Na wiosenne zmęczenie pomoże dieta, napary, niwelowanie stresu i terapia światłem.
Demencja rozwija się podstępnie. To poważna zmiana dla osoby chorej i prawdziwe wyzwanie dla opiekuna. Aby prawidłowo podejść do tematu tej przypadłości, należy zrozumieć jej mechanizm działania. O trudach opiekunów osób z demencją rozmawiamy z Karoliną Jurgą, psycholożką, neuropsycholożką i psychoterapeutką oraz autorką książki “Idealny opiekun nie istnieje” i założycielką bloga “Poznaj demencję”.
W świetle nowych badań łączących szkodliwe picie ze zwiększonym ryzykiem samobójstwa, pojawiają się głosy wzywające do zmian w strategii zapobiegania samobójstwom.
Wojna w Ukrainie trwa. Wiele osób straciło dom, dobytek życia, pracę. Uciekając przed rosyjską agresją, opuścili ukochaną ojczyznę, bliskich, przyjaciół. Tracą bezpowrotnie wszystko, co w życiu osiągnęli, ich życie zmienia się diametralnie. Trafiają do obcego kraju, gdzie mówi się w innym języku, gdzie nie znają nikogo.
Według nowych badań opublikowanych przez American Psychological Association, narażenie na ozon pochodzący z zanieczyszczeń powietrza wiąże ze wzrostem objawów depresji u nastolatków. Dotyczy to także obszarów spełniających normy jakości powietrza.
Niezależnie od tego, czy jest to kwestia globalna, taka jak rozdzierająca serce wojna, czy też sprawa osobista - ludzie potrzebują narzędzi, które pomogą radzić sobie w okresach długotrwałego stresu. Okoliczności i zasoby każdego z nas są bardzo różne — poniższe zasady dostosuj do swoich indywidualnych potrzeb. Jak wygląda „miłość własna” w praktyce?
Kompulsywne objadanie się nie jest wyrazem słabej woli albo łakomstwa. To często jedyny sposób na rozładowanie skumulowanych emocji. Dlatego w pracy nad tym zaburzeniem konieczna jest współpraca z psychoterapeutą, a czasem również lekarzem, który przepisze nam środki farmakologiczne poprawiające pracę mózgu.