Zdrowie psychiczne

Zdrowie psychiczne obok zdrowia fizycznego i społecznego składa się na definicję zdrowia Światowej Organizacji Zdrowia. Szczególnie w ostatnich latach coraz częściej dostrzega się jak ważną funkcję pełni zdrowie psychiczne w życiu każdego człowieka. Depresja, ale także inne zaburzenia związane ze zdrowiem psychicznym prowadzące do samobójstw, stały się najczęstszą przyczyną śmierci wśród młodych osób. Badania naukowe potwierdzają także, że osoby zmagające się z ciężkimi chorobami psychicznymi umierają przedwcześnie.

Zmęczenie psychiczne, wypalenie, wyczerpanie - istnieje wiele określeń pasujących do opisu tego stanu. Żyjemy w czasach, w których każdy z nas się spieszy, a jeśli nie - oznacza to, że jest bierny i leniwy. Taki sposób myślenia może narazić na pogorszenie stanu zdrowia zwłaszcza, jeśli ignorujesz sygnały, które próbuje wysłać twoje ciało.
Sebastian Karpiel-Bułecka został twarzą kampanii Ministerstwa Zdrowia "Zobacz człowieka". Mimo, że lider grupy Zakopower wychował się na Podhalu, którego mieszkańcy słyną z twardych charakterów, on także zmagał się z trudami choroby, jaką jest depresja.
Regularne spożywanie posiłków jest dla naszego organizmu stałą dostawą paliwa potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania. Pozwala również zachować dobre samopoczucie. Dlatego tak ważna jest w tym wszystkim pora jedzenia. Jeśli chcesz cieszyć się na co dzień dobrym nastrojem, warto przestrzegać tej jednej zasady.
Co trzeci lekarz w Polsce cierpi na stany depresyjne lub lękowe. Trudno się dziwić, szczególnie w obliczu tego, co "zafundowała" nam wszystkim pandemia. Już jutro, tj. 14 września odbędzie się konferencja "Bezpieczny medyk to bezpieczny pacjent" organizowana przez Fundację Nie Widać Po Mnie we współpracy z Naczelną Izbą Lekarską (NIL), w trakcie której o zdrowiu psychicznym personelu medycznego będą rozmawiać eksperci.
Pochłonięci pracą, często zapominamy o tym, że zrobić sobie krótką przerwę na kawę czy lunch w celu zregenerowania sił fizycznych i psychicznych. To według naukowców karygodny błąd. Chwila oddechu przyniesie jedynie same korzyści, m.in. pozytywnie wpłynie na wydajność i samopoczucie.
Psychoza poporodowa to stan zagrażający życiu zarówno matki, jak i jej dopiero co narodzonego dziecka. Do objawów tego poważnego schorzenia zaliczane są m.in. pobudzenie psychoruchowe, różnego rodzaju omamy oraz urojenia. Co dokładnie może sugerować psychozę poporodową? Jak przebiega jej leczenie?
Akihiko Kondo to Japończyk, znany na całym świecie jako mężczyzna, który w 2018 roku poślubił Hatsune Miku. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że to fikcyjna postać, która w rzeczywistości nie istnieje. Miku wśród Japończyków cieszy się ogromną popularnością, można zobaczyć i posłuchać jej w internecie.
Fazy alkoholizmu są 4: prealkoholowa, ostrzegawcza, krytyczna i przewlekła. W każdej kolejnej fazie objawów choroby alkoholowej przybywa i stają się coraz bardziej nasilone. Mimo to, jak podkreślają psychoterapeuci, leczenie można rozpocząć na każdym etapie rozwoju uzależnienia i zawsze możliwy jest powrót pacjenta do całkowitej trzeźwości. Jak rozpoznać poszczególne fazy alkoholizmu?
Ecstasy (MDMA) to narkotyk popularny wśród tak zwanych „niedzielnych narkomanów” - osób, które sięgają po środki psychoaktywne tylko w weekendy, często przy okazji wyjścia do klubu czy na koncert. Ecstasy (inaczej piguły, pixy, dropsy) nie jest tak toksyczne jak „twarde” narkotyki, ale może być bardzo niebezpieczne dla osób mających problemy z układem krążenia – w niektórych przypadkach wystarczy jedna tabletka, aby doprowadzić do zapaści i w konsekwencji do zgonu. Dowiedz się więcej o działaniu i skutkach ubocznych ecstasy (MDMA).
Nadmierna wesołość bywa nieznośna, zwłaszcza kiedy trwa przez dłuższy czas, a jedyną osobą śmiejącą się z dowcipów jest osoba opowiadająca je. Bywa jednak, że takie poczucie humoru jest wynikiem urazu psychicznego i nie da się go powstrzymać. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny nienaturalnego dowcipkowania niektórych osób i zastanów się, czy ktoś w twoim otoczeniu zachowuje się w podobny sposób.
Trudno się nie zgodzić z tym, że w ciągu ostatnich kilku lat sporo się działo. Pandemia na świecie pogorszyła stan psychiczny wielu osób, część z nich częściej zaczęła sięgać po używki. Eksperci odnotowują teraz zwiększone zapotrzebowanie na wsparcie, co sugeruje, że więcej osób próbuje ograniczyć alkohol lub całkowicie z niego zrezygnować.
FOMO to skrót od angielskiego Fear of Missing out, oznaczający strach przed pozbawieniem dostępu do informacji, odłączeniem od sieci. Jeśli cierpisz na FOMO, to wyłączenie powiadomień w celu wyciszenia się i odpoczynku może jedynie zaszkodzić, powodując stres i niepokój.

Na zdrowie psychiczne składa się samopoczucie psychologiczne, społeczne i emocjonalne danego człowieka. To jak się czujemy, ma wpływ na to, jak myślimy i jak działamy. Ma także zawiązek z tym, jak radzimy sobie ze stresem, jak dokonujemy wyborów oraz odnosimy się do innych ludzi. Zdrowie psychiczne jest ważne na każdym etapie życia człowieka.

Wiele czynników ma wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Należą do nich:

  • czynniki biologiczne, czyli geny i chemia mózgu,
  • historia rodzinna problemów ze zdrowiem psychicznym,
  • doświadczenia życiowe, np. trauma.

Problemy z tym aspektem zdrowia są powszechne. Choć często nadal stygmatyzowane i dyskryminowane. Jednak otrzymanie wsparcia i rozpoczęcia leczenia daje szanse na całkowite wyzdrowienie. Wiele schorzeń psychicznych można skutecznie leczyć, stosunkowo niskim kosztem.

Zdrowie psychiczne jest ważne dla każdego człowieka. Dzięki niemu możemy w pełni wykorzystać swój potencjał, lepiej radzić sobie z życiowymi trudnościami, wydajniej pracować i wnosić znaczący wkład do społeczności. Na zdrowie psychiczne ma wpływ wiele aspektów takich jak aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu, relacje z innymi osobami czy uzyskanie wsparcia, jeśli go potrzebujemy.

Mimo tego, jak ważne jest zdrowie psychiczne dla jednostki, ale także dla konkretnych społeczeństw, większość systemów opieki zdrowotnej na świecie zaniedbuje ten obszar zdrowia i nie zapewnia wystarczającej opieki oraz wsparcia potrzebującym. W rezultacie prowadzi to do tego, że miliony ludzi na całym świecie cierpi w milczeniu, co przekłada się na ich codzienne życie.