Zdrowie psychiczne

Zdrowie psychiczne obok zdrowia fizycznego i społecznego składa się na definicję zdrowia Światowej Organizacji Zdrowia. Szczególnie w ostatnich latach coraz częściej dostrzega się jak ważną funkcję pełni zdrowie psychiczne w życiu każdego człowieka. Depresja, ale także inne zaburzenia związane ze zdrowiem psychicznym prowadzące do samobójstw, stały się najczęstszą przyczyną śmierci wśród młodych osób. Badania naukowe potwierdzają także, że osoby zmagające się z ciężkimi chorobami psychicznymi umierają przedwcześnie.

Współcześnie otwarcie mówi się o tym, że stan psychiczny ludzi się sukcesywnie pogarsza, pod wpływem takich czynników, jak m.in. pandemia, wojna, trudna sytuacja gospodarcza, zawirowania polityczne. Istnieje wiele sposobów, aby choć trochę sobie pomóc w obliczu kryzysu psychicznego. Specjaliści podpowiadają, co warto robić każdego dnia.
Trzy miliony Polaków piją ryzykownie lub szkodliwie - to blisko 10 proc. wszystkich obywateli. W populacji są też dzieci, których większość nie pije, co oznacza problem alkoholowy u jeszcze szerszego grona dorosłych. Nawet 5 proc. Polaków to alkoholicy. Co takiego jest w alkoholu, że mimo wiedzy o szkodliwości, wiele osób wciąż po niego sięga? Psychiatra wyjaśnia, co dzieje się z mózgiem podczas picia i jak łatwo można się uzależnić.
Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował w związku z wygaśnięciem prawa do wykonywania zawodu psychologa przez obywateli Ukrainy. Chociaż wielu z nich znalazło zatrudnienie w Polsce, od sierpnia już nie mogą pracy kontynuować bez nostryfikacji dyplomu. Na razie jest pat. "Odpowiednie rozwiązania legislacyjne zostaną przygotowane przy ewentualnej nowelizacji przedmiotowej ustawy" - odpowiedział Paweł Szefernaker, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy.
Korzystanie z mediów społecznościowych stało się codziennością. Mówi się coraz częściej, że mają one negatywny wpływ na zdrowie psychiczne. Brytyjscy eksperci postanowili sprawdzić, co się stanie, gdy zrobimy sobie tygodniowy odpoczynek od portali internetowych. Wyniki badań były dla nich ogromnym zaskoczeniem.
Kupują wszystko – torebki, sukienki, skarpetki, leki, dewocjonalia, a później swoje łupy skrzętnie chowają w szafach przed rodziną. Czerpią z tego przyjemność, ale nie zdają sobie sprawy ze szkodliwych konsekwencji swojego zachowania. - Znam bardzo wiele takich przypadków, że pacjentki zmagające się z oniomanią były na pograniczu myśli samobójczych. Dlatego, że znalazły się w takiej sytuacji finansowej, która odbiera nadzieję na to, że da się z tego wyjść – mówi psycholożka Katarzyna Kucewicz. O tym, kiedy zakupy wymykają się spod kontroli.
W Polsce z depresją zmaga się 1,5 miliona osób, na świecie liczba ta opiewa na 350 milionów. Na zaburzenia lękowe szacunkowo cierpi około 15-20% osób niezależnie od wieku, zaburzenie to dotyka dorosłych, młodzież, a nawet dzieci.

Materiał sponsorowany

Czy ktoś ci kiedyś powiedział: "Za dużo myślisz"? Problem nie dotyczy tylko ciebie. Wielu z nas doświadcza natrętnych myśli, które budzą wstyd, poczucie winy, zakłopotanie czy silny niepokój. - Overthinking może stać się rodzajem nieuświadomionej przemocy wobec samego siebie. Należy powiedzieć "stop" - mówi psycholożka Izabela Słoniewska. Co zrobić, by zatrzymać wyścig myśli, oczyścić umysł i odzyskać wewnętrzną harmonię? Jest na to kilka sposobów.
Zmiana czasu to trudny moment w roku. Przestawienie czasu może dezorganizować nasz grafik, porę zażywania leków, zaburzać naturalny rytm. Wiele osób w pierwszych dniach i tygodniach po zmianie czasu narzeka na obniżenie samopoczucia, problemy z koncentracją i utrzymujące się zmęczenie. Jak sobie poradzić z przestawieniem czasu? Podpowiadamy.
Zabiega o poklask, stoi na świeczniku, jest pewny siebie i potrzebuje ciągłej atencji - to pierwsze skojarzenie, które nasuwa się, gdy mowa o narcyzmie. Okazuje się, że nie każdy z osobowością narcystyczną chce wychodzić przed szereg. Niektórzy wolą pozostać w szarym tłumie i działać pod tzw. "przykrywką". – Cechy ukrytego narcyza są niewidoczne na pierwszy rzut oka – mówi psycholożka Izabela Słoniewska. Jak można go rozszyfrować w osobie miłej i takiej do rany przyłóż? Zwróć uwagę na te sygnały.
Sławomir Mentzen lider partii Nowa Nadzieja, a zarazem browarnik, chętnie mówi o piwie, na piwo zaprasza i piwo wychwala. W niedawnej wypowiedzi dla TVN 24 przeszedł jednak już samego siebie, sugerując, że "piwo nie jest typowym napojem alkoholika". Polityk zapytuje retorycznie: "Ale chyba lepiej, że promuję piwo, niż wódkę, nie?", ale my nie mamy wątpliwości.
Z pewnością maraton z serialami, w gronie przyjaciół, w ponury, chłodny wieczór, może być świetnym sposobem spędzania czasu. zwłaszcza gdy na inne dni macie mnóstwo pomysłów. Co, jeśli seriale oglądasz regularnie, nawet dłużej niż cztery godziny ciągiem? Sprawdź, jak rozpoznać binge – watching, czyli kompulsywne oglądanie seriali i dowiedz się, jak się z nim uporać.
"Jeszcze noc się wokół tli, a już wiem, że dzień jest zły"... znasz ten stan? Jeśli każdego ranka czujesz, jakby właśnie zaczynał się ekstremalnie trudny przysłowiowy poniedziałek, to może być znak, że twoje zasoby psychiczne są na wyczerpaniu.

Na zdrowie psychiczne składa się samopoczucie psychologiczne, społeczne i emocjonalne danego człowieka. To jak się czujemy, ma wpływ na to, jak myślimy i jak działamy. Ma także zawiązek z tym, jak radzimy sobie ze stresem, jak dokonujemy wyborów oraz odnosimy się do innych ludzi. Zdrowie psychiczne jest ważne na każdym etapie życia człowieka.

Wiele czynników ma wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Należą do nich:

  • czynniki biologiczne, czyli geny i chemia mózgu,
  • historia rodzinna problemów ze zdrowiem psychicznym,
  • doświadczenia życiowe, np. trauma.

Problemy z tym aspektem zdrowia są powszechne. Choć często nadal stygmatyzowane i dyskryminowane. Jednak otrzymanie wsparcia i rozpoczęcia leczenia daje szanse na całkowite wyzdrowienie. Wiele schorzeń psychicznych można skutecznie leczyć, stosunkowo niskim kosztem.

Zdrowie psychiczne jest ważne dla każdego człowieka. Dzięki niemu możemy w pełni wykorzystać swój potencjał, lepiej radzić sobie z życiowymi trudnościami, wydajniej pracować i wnosić znaczący wkład do społeczności. Na zdrowie psychiczne ma wpływ wiele aspektów takich jak aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu, relacje z innymi osobami czy uzyskanie wsparcia, jeśli go potrzebujemy.

Mimo tego, jak ważne jest zdrowie psychiczne dla jednostki, ale także dla konkretnych społeczeństw, większość systemów opieki zdrowotnej na świecie zaniedbuje ten obszar zdrowia i nie zapewnia wystarczającej opieki oraz wsparcia potrzebującym. W rezultacie prowadzi to do tego, że miliony ludzi na całym świecie cierpi w milczeniu, co przekłada się na ich codzienne życie.