Zdrowie psychiczne

Magiczne grzybki dla dobrego samopoczucia? Jeśli nie słyszałeś o stosowaniu psychodelików w leczeniu zaburzeń zdrowia psychicznego, ten rok może to zmienić. Chociaż ten rodzaj leczenia nie będzie dostępny dla wszystkich w 2022 roku, eksperci twierdzą, że można spodziewać się, że ów trend rozwinie się w przyszłości.
Na depresję lekooporną cierpi ok. ⅓ osób, u których zdiagnozowano zaburzenia depresyjne. W skali świata na ten rodzaj depresji cierpią miliony ludzi. Wraz z nimi cierpią ich bliscy. Jednak teraz pojawiła się nadzieja.
Kawalerski styl życia może nie być taki kolorowy, jak się wydaje. Już wcześniejsze badania wykazały, że lata życia w pojedynkę mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Najnowsze analizy pokazują, że samotność może być szczególnie dotkliwa dla mężczyzn. Nie chodzi wyłącznie o poczucie pustki i negatywny wpływ na zdrowie psychiczne.
Rzucenie palenia to spore wyzwanie - wymaga silnej woli i bezwzględnego przekonania o słuszności podjętej decyzji. Wielu obawia się, że poprawa stanu zdrowia i samopoczucia zajmie dużo czasu, jednak pierwsze korzyści zdrowotne można dostrzec już po godzinie od ostatniego papierosa. Co się dzieje po rzuceniu palenia?
Coraz częściej słyszy się o tym, że na świecie nastała tzw. "epidemia samotności". Problem ten uwypuklił się zdecydowanie wraz z rozwojem pandemii COVID-19. izolacje, obostrzenia oraz zagrożenie dla zdrowia coraz częściej zmuszają ludzi do spędzania czasu osobno. Jak możesz zmienić mimowolną izolację w cenne doświadczenie?
Stres - współcześnie jesteśmy na niego narażeni bezustannie. Czasem bywa mobilizujący, lecz gdy stan napięcia utrzymuje się długo, działa on niekorzystnie na nasze zdrowie. Skutki przewlekłego stresu to m. in. osłabienie układu odpornościowego, zaostrzanie objawów wielu chorób z autoagresji, cukrzycy. Jakie są przyczyny i skutki stresu, jak go pokonać?
COVID-somnia może być następstwem wielu stresorów, na jakie jesteśmy narażeni w trakcie trwania pandemii. Należą do nich m.in. lęk przed zakażeniem, troska o bliskich, zmartwienia dotyczące finansów i ograniczona socjalizacja. Objawy związane z tzw. COVID-somnią, czyli zaburzeniami snu zgłasza coraz większa liczba osób. Jak zachować zdrowy sen?
Niedawno pożegnaliśmy stary rok, który dla wielu z nas był nie lada wyzwaniem. Utrzymujące się skutki trwającej pandemii COVID-19 z pewnością także odbiły się na naszym zdrowiu psychicznym. Co możesz zrobić, aby w nowym roku czuć się bezpieczniej, spokojniej i pewniej? Oto 8 propozycji.
Marihuana - jej wpływ na zdrowie - negatywny - potwierdzają lekarze. Ich zdanie podzielają naukowcy, którzy odkryli, że skręt z marihuaną może powodować nawet schizofrenię. Jednak ci, którzy od lat palą tzw. trawkę, twierdzą, że jest to zioło o właściwościach leczniczych i prozdrowotnych. Jednak marihuana może mieć negatywny wpływ na zdrowie i można się od niej uzależnić.
Narkotyki dzielimy na twarde i miękkie narkotyki - ten podział na trwałe wpisał się do społecznej świadomości, choć ma charakter umowny i nie jest określony żadnymi przepisami. Za twarde uznaje się substancje psychoaktywne o najwyższym potencjale uzależniającym, m.in. heroinę i amfetaminę, natomiast do miękkich narkotyków zalicza się takie, które nie wywołują uzależnienia fizycznego, np. marihuanę.
Substancje psychoaktywne to zarówno środki o tajemniczych nazwach, jak metakwalon oraz ibogaina, jak i powszechnie znane kofeina i alkohol. Do grona substancji psychoaktywnych zaliczanych jest dużo nielegalnych substancji, jednakże produkty z niektórymi substancjami psychoaktywnymi znajdziemy na półkach każdego sklepu. Przeczytaj, czym są substancje psychoaktywne, jakie wywierają działania i dowiedz się, które z nich są legalne.
Utrzymywanie się pandemii czy związanych z nią obostrzeń niewątpliwie wpływa na stan psychiczny populacji ludzkiej. W związku z sytuacją epidemiologiczną jedne grupy doświadczają mniejszych, inne większych trudności. Jej skutki odczuwają również najmłodsi. Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na zdrowie psychiczne dzieci? Jak pomóc dzieciom w dobie pandemii?