Zdrowie psychiczne

Zdrowie psychiczne obok zdrowia fizycznego i społecznego składa się na definicję zdrowia Światowej Organizacji Zdrowia. Szczególnie w ostatnich latach coraz częściej dostrzega się jak ważną funkcję pełni zdrowie psychiczne w życiu każdego człowieka. Depresja, ale także inne zaburzenia związane ze zdrowiem psychicznym prowadzące do samobójstw, stały się najczęstszą przyczyną śmierci wśród młodych osób. Badania naukowe potwierdzają także, że osoby zmagające się z ciężkimi chorobami psychicznymi umierają przedwcześnie.

Sposób, w jaki zachowujemy się w sytuacjach dnia codziennego doskonale obrazuje, w jakim stanie jest nasze wewnętrzne dziecko. Nieuzasadnione, utrzymujące się poczucie lęku, nadwrażliwość czy emocjonalność - to tylko niektóre z sygnałów, że czas zajrzeć w głąb siebie.
Zaburzenia deficytu uwagi z nadpobudliwością psychoruchową (ADHD) to stan, który wpływa na zdolność dziecka do koncentracji, a także prowadzi do nadmiernej aktywności i impulsywności. W poprawie zdrowia i jakości życia pacjentów może pomóc muzykoterapia.
Stres - współcześnie jesteśmy na niego narażeni bezustannie. Czasem bywa mobilizujący, lecz gdy stan napięcia utrzymuje się długo, działa on niekorzystnie na nasze zdrowie. Skutki przewlekłego stresu to m. in. osłabienie układu odpornościowego, zaostrzanie objawów wielu chorób z autoagresji, cukrzycy. Jakie są przyczyny i skutki stresu, jak go pokonać?
Jeszcze kilka lat temu szacowano, że około 1,6 miliona Polaków regularnie trafia do szpitali psychiatrycznych, a ponad 8 milionów ma zaburzenia psychiczne. Dzisiaj dane te są jeszcze bardziej niepokojące. Jak rozpoznać, że nadeszła pora na wizytę u psychologa i psychiatry oraz na czym polega taka terapia?
Demiseksualizm to odczuwanie pociągu seksualnego do drugiej osoby dopiero w momencie, gdy pojawi się silna więź emocjonalna. To przyjaźń odgrywa w relacji kluczową rolę. Czym dokładnie jest demiseksualizm i co warto o nim wiedzieć?
Magnez to pierwiastek, którego niedobór wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Wahania nastroju, rozdrażnienie, zaburzenia lękowe czy nieokreślony niepokój mogą oznaczać, że brakuje nam magnezu. To dobra wiadomość, bo jeśli go uzupełnimy, dość szybko poczujemy się lepiej.
W Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób. Jest to niezwykle częsta choroba. Mimo to błędne przekonania na jej temat są powszechne. Psycholożka zwraca uwagę na 3 kluczowe rzeczy.
Posiadanie pasji i hobby jest niezwykle ważne dla rozwoju człowieka, również dla jego zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Jednak niektóre osoby łatwiej niż inne zatracają się w swoich zainteresowaniach, ale także w szkodliwych dla siebie czynnościach. Jak rozpoznać, że ma się skłonność do uzależnień?
Alkohol pity w nadmiarze jest trucizną. Skutkami nadużywania alkoholu może być pozornie niegroźna anemia, ale także poważne choroby nowotworowe. Nadmierne picie alkoholu może prowadzić do zaburzeń psychicznych. Część skutków nadużywania alkoholu może ustępować po zaprzestaniu picia, inne są nieodwracalne.
Według nowych badań ruch body positive może w znaczący sposób przyczynić się do poprawy odbioru wizerunku własnego ciała u kobiet. W czasopiśmie "Body Image" opisano wpływ ciałopozytywności w mediach społecznościowych na poprawę samopoczucia.
Z danych raportu The Royal Society for Public Health wynika, że geraskofobia dotyczy aż 57 proc. młodych dorosłych w Wielkiej Brytanii. Starzenie się to proces uważany przez jednych za dar, a dla innych to przekleństwo. Ci pierwsi godzą się z koleją rzeczy, ci drudzy zaś bronią się jak mogą, korzystając z coraz nowszych i kosztownych metod.
Zdaniem naukowców, rezygnacja z oglądania telewizji może pomóc w zmniejszeniu ryzyka rozwoju depresji. Jaki jest związek między spędzaniem czasu przed ekranem telewizora a zdrowiem psychicznym? Okazuje się, że dość istotny.

Na zdrowie psychiczne składa się samopoczucie psychologiczne, społeczne i emocjonalne danego człowieka. To jak się czujemy, ma wpływ na to, jak myślimy i jak działamy. Ma także zawiązek z tym, jak radzimy sobie ze stresem, jak dokonujemy wyborów oraz odnosimy się do innych ludzi. Zdrowie psychiczne jest ważne na każdym etapie życia człowieka.

Wiele czynników ma wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Należą do nich:

  • czynniki biologiczne, czyli geny i chemia mózgu,
  • historia rodzinna problemów ze zdrowiem psychicznym,
  • doświadczenia życiowe, np. trauma.

Problemy z tym aspektem zdrowia są powszechne. Choć często nadal stygmatyzowane i dyskryminowane. Jednak otrzymanie wsparcia i rozpoczęcia leczenia daje szanse na całkowite wyzdrowienie. Wiele schorzeń psychicznych można skutecznie leczyć, stosunkowo niskim kosztem.

Zdrowie psychiczne jest ważne dla każdego człowieka. Dzięki niemu możemy w pełni wykorzystać swój potencjał, lepiej radzić sobie z życiowymi trudnościami, wydajniej pracować i wnosić znaczący wkład do społeczności. Na zdrowie psychiczne ma wpływ wiele aspektów takich jak aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu, relacje z innymi osobami czy uzyskanie wsparcia, jeśli go potrzebujemy.

Mimo tego, jak ważne jest zdrowie psychiczne dla jednostki, ale także dla konkretnych społeczeństw, większość systemów opieki zdrowotnej na świecie zaniedbuje ten obszar zdrowia i nie zapewnia wystarczającej opieki oraz wsparcia potrzebującym. W rezultacie prowadzi to do tego, że miliony ludzi na całym świecie cierpi w milczeniu, co przekłada się na ich codzienne życie.