Zdrowie psychiczne

Zdrowie psychiczne obok zdrowia fizycznego i społecznego składa się na definicję zdrowia Światowej Organizacji Zdrowia. Szczególnie w ostatnich latach coraz częściej dostrzega się jak ważną funkcję pełni zdrowie psychiczne w życiu każdego człowieka. Depresja, ale także inne zaburzenia związane ze zdrowiem psychicznym prowadzące do samobójstw, stały się najczęstszą przyczyną śmierci wśród młodych osób. Badania naukowe potwierdzają także, że osoby zmagające się z ciężkimi chorobami psychicznymi umierają przedwcześnie.

Migrena nie jest jedynie zwykłym bólem głowy i nie powinna być też traktowana jako pretekst do unikania obowiązków. To poważna jednostka chorobowa, która wymaga odpowiedniego leczenia. Ignorowanie migreny może prowadzić do licznych powikłań i zwiększać ryzyko wystąpienia innych problemów zdrowotnych.
Zaburzenia kompulsywno-obsesyjne to poważne schorzenie. Nie każdy jednak, kto na nie cierpi zdaje sobie z tego sprawę. Według ekspertów, może to być przez słabe zrozumienie społeczeństwa i brak leczenia.
Seniorzy kojarzeni są bardziej z demencją aniżeli depresją. Stąd kiedy pojawia się spadek aktywności fizycznej, czy problemy z koncentracją, łatwo przypisać winę upływającym dniom. Niemniej bardzo ważne jest to, aby odróżnić obie choroby, w przeciwnym razie brak wymaganego leczenia może pogłębić problem.
Codzienny stres i cała masa rozpraszaczy sprawia, że czasami ciężko jest się nam skoncentrować. Na szczęście da się nad tym pracować. Eksperci z Harvardu dzielą się trzema prostymi technikami uważności, które każdy z nas powinien praktykować.
"Syndrom kaczki" to zjawisko obejmujące kobiety, które wydają się na zewnątrz spokojne i opanowane, podczas gdy wewnętrznie zmagają się z ogromnym stresem. Ciągle przepraszają i obarczają się winą za najmniejsze błędy. Dla innych ich życie wygląda idealnie, ale rzeczywistość jest pełna presji i podawania w wątpliwość swojej samooceny.
Zmęczenie psychiczne, wypalenie, wyczerpanie - istnieje wiele określeń pasujących do opisu tego stanu. Żyjemy w czasach, w których każdy z nas się spieszy, a jeśli nie - oznacza to, że jest bierny i leniwy. Taki sposób myślenia może narazić na pogorszenie stanu zdrowia, zwłaszcza, jeśli ignorujesz sygnały, które próbuje wysłać twoje ciało. Jakie są objawy wyczerpania psychicznego i jak z niego wyjść?
Depresja poporodowa jest sprawą, o której mówi się coraz częściej. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że nie tylko kobiety mogą zmagać się z problemami w pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka. Naukowcy apelują, by mężczyźni również zadbali o swoje zdrowie psychiczne.
Natłok myśli często potrafi dawać nam się we znaki. W szczególności jeśli nie wiemy, jak go zatrzymać. Z pomocą jednak przychodzi psychiatra i badacz obrazowania mózgu. Podzielił się prostym sposobem, by przerwać gonitwę myśli.
SAD to stan, który dotyka miliony osób w okresie jesieni, gdy dni stają się krótsze, a dostęp do naturalnego światła maleje. To właśnie ta zmniejszona ekspozycja na światło jest jedną z głównych przyczyn objawów depresji, które mogą wpływać na nastrój i codzienne funkcjonowanie. Warto już teraz przygotować się na nadchodzące miesiące.
Każdy z nas od czasu do czasu potrzebuje szybko się zrelaksować. Oto cztery proste ćwiczenia, które pomogą odreagować stres, usunąć zmęczenie, wyciszyć się.
Lęk i napięcie towarzyszą nam niemal zawsze. W szczególności teraz kiedy na południu Polski trwa powódź, wiele osób zastanawia się, jak pomóc sobie złagodzić lęk. Na szczęście istnieją na to sposoby, którymi podzieliła się brytyjska psycholożka kliniczna.
Polska walczy z powodziami i jej skutkami, które objęły część kraju. W obliczu tej katastrofy wiele osób zostało ewakuowanych, bo pozostanie w domu zagrażało ich bezpieczeństwie. Niestety czas nagłej mobilizacji może nie pozostać obojętny dla zdrowia psychicznego. Psycholog zwraca uwagę na emocjonalne koszty powodzi.

Na zdrowie psychiczne składa się samopoczucie psychologiczne, społeczne i emocjonalne danego człowieka. To jak się czujemy, ma wpływ na to, jak myślimy i jak działamy. Ma także zawiązek z tym, jak radzimy sobie ze stresem, jak dokonujemy wyborów oraz odnosimy się do innych ludzi. Zdrowie psychiczne jest ważne na każdym etapie życia człowieka.

Wiele czynników ma wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Należą do nich:

  • czynniki biologiczne, czyli geny i chemia mózgu,
  • historia rodzinna problemów ze zdrowiem psychicznym,
  • doświadczenia życiowe, np. trauma.

Problemy z tym aspektem zdrowia są powszechne. Choć często nadal stygmatyzowane i dyskryminowane. Jednak otrzymanie wsparcia i rozpoczęcia leczenia daje szanse na całkowite wyzdrowienie. Wiele schorzeń psychicznych można skutecznie leczyć, stosunkowo niskim kosztem.

Zdrowie psychiczne jest ważne dla każdego człowieka. Dzięki niemu możemy w pełni wykorzystać swój potencjał, lepiej radzić sobie z życiowymi trudnościami, wydajniej pracować i wnosić znaczący wkład do społeczności. Na zdrowie psychiczne ma wpływ wiele aspektów takich jak aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu, relacje z innymi osobami czy uzyskanie wsparcia, jeśli go potrzebujemy.

Mimo tego, jak ważne jest zdrowie psychiczne dla jednostki, ale także dla konkretnych społeczeństw, większość systemów opieki zdrowotnej na świecie zaniedbuje ten obszar zdrowia i nie zapewnia wystarczającej opieki oraz wsparcia potrzebującym. W rezultacie prowadzi to do tego, że miliony ludzi na całym świecie cierpi w milczeniu, co przekłada się na ich codzienne życie.