Zdrowie psychiczne

Zdrowie psychiczne obok zdrowia fizycznego i społecznego składa się na definicję zdrowia Światowej Organizacji Zdrowia. Szczególnie w ostatnich latach coraz częściej dostrzega się jak ważną funkcję pełni zdrowie psychiczne w życiu każdego człowieka. Depresja, ale także inne zaburzenia związane ze zdrowiem psychicznym prowadzące do samobójstw, stały się najczęstszą przyczyną śmierci wśród młodych osób. Badania naukowe potwierdzają także, że osoby zmagające się z ciężkimi chorobami psychicznymi umierają przedwcześnie.

Według nowych badań ruch body positive może w znaczący sposób przyczynić się do poprawy odbioru wizerunku własnego ciała u kobiet. W czasopiśmie "Body Image" opisano wpływ ciałopozytywności w mediach społecznościowych na poprawę samopoczucia.
Z danych raportu The Royal Society for Public Health wynika, że geraskofobia dotyczy aż 57 proc. młodych dorosłych w Wielkiej Brytanii. Starzenie się to proces uważany przez jednych za dar, a dla innych to przekleństwo. Ci pierwsi godzą się z koleją rzeczy, ci drudzy zaś bronią się jak mogą, korzystając z coraz nowszych i kosztownych metod.
Zdaniem naukowców, rezygnacja z oglądania telewizji może pomóc w zmniejszeniu ryzyka rozwoju depresji. Jaki jest związek między spędzaniem czasu przed ekranem telewizora a zdrowiem psychicznym? Okazuje się, że dość istotny.
Według raportu World Happiness Report Finlandia od pięciu lat z rzędu zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najszczęśliwszych krajów na świecie. W 2022 roku kraj ten, spośród 156 innych państw, ponownie znalazł się na prowadzeniu. Fiński filozof i badacz psychologii odpowiada, co stoi za sekretem szczęścia obywateli.
Niewinne wahania nastrojów czy poważne zaburzenie? Jeśli w krótkim okresie czasu doświadczasz stanu euforii, a zaraz po tym twój nastrój bardzo się pogarsza, być może cierpisz na cyklotymię. Jej objawy są łagodniejsze od tych, towarzyszących epizodom zaburzeń afektywnych dwubiegunowych.
Dla wielu osób spotkania z rodziną to stresujący moment. Mogą wywoływać niepokój, a w wielu przypadkach nawet szkodzić. Konflikty są naturalne dla każdych relacji, ale czasami trudno dostrzec, że niektóre więzi są toksyczne dla nas samych. Z pomocą przychodzą eksperci, którzy wskazują konkretne znaki, świadczące o tym, że nasza rodzina jest toksyczna i pełna szkodliwych zachowań.
Długotrwały stres jest przekleństwem naszej cywilizacji. Silne napięcie nerwowe jest naszą naturalną reakcją na trudne sytuacje i zwykle mobilizuje do działania. Niestety, gdy stres się przedłuża, wyniszcza organizm - może przyczyniać się do kłopotów ze snem, lęków, nerwicy, a nawet depresji.
Okazuje się, że spokój można osiągnąć w niespełna pół minuty. O tym, jak tego dokonać w prosty sposób można nauczyć się od sportowców. Psychoterapeuta zdradza, jak dokładnie w 23 sekundy zmniejszyć uczucie niepokoju. To rzeczywiście działa!
Każdego roku w mediach pojawiają się niepokojące doniesienia przemawiające za tym, że w okresie świąt wzrasta liczba samobójstw. Ile jest w tym prawdy? Jak to się ma do statystyk? Eksperci z Pensylwanii postanowili to sprawdzić i raz na zawsze rozwiać wątpliwości.
Związek z narcyzem często bardzo odbija się na psychice drugiej osoby. Z takiej relacji bardzo trudno wyjść, a ofiara zmaga się z poważnymi konsekwencjami. Dlaczego wiążemy się z narcyzem i jak rozpoznać, że mamy do czynienia z taką osobą?
"Winter blues" dotyka nawet 20 proc. populacji. W jego wyniku gabinety psychiatryczne pękają w szwach, gdyż społeczność nie jest w stanie poradzić sobie ze zmęczeniem i spadkiem nastroju, który wynika z krótszych dni. "Winter blues" łatwo pomylić z depresją sezonową, nazywaną w skrócie SAD (z ang. seasonal affective disorder). Czym różnią się te dwie przypadłości?
Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych w ujęciu cywilizacyjnym. Rozwija się po cichu – nie boli i długo nie daje objawów. Może prowadzić między innymi do uszkodzenia naczyń krwionośnych i powikłań narządowych. Okazuje się, że za wysokie ciśnienie wpływa też na psychikę, co wiąże się z podatnością na negatywne emocje i sprzyja zaburzeniom nastroju. To odkrycie zostało niedawno opisane na łamach czasopisma "General Psychiatry".

Na zdrowie psychiczne składa się samopoczucie psychologiczne, społeczne i emocjonalne danego człowieka. To jak się czujemy, ma wpływ na to, jak myślimy i jak działamy. Ma także zawiązek z tym, jak radzimy sobie ze stresem, jak dokonujemy wyborów oraz odnosimy się do innych ludzi. Zdrowie psychiczne jest ważne na każdym etapie życia człowieka.

Wiele czynników ma wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Należą do nich:

  • czynniki biologiczne, czyli geny i chemia mózgu,
  • historia rodzinna problemów ze zdrowiem psychicznym,
  • doświadczenia życiowe, np. trauma.

Problemy z tym aspektem zdrowia są powszechne. Choć często nadal stygmatyzowane i dyskryminowane. Jednak otrzymanie wsparcia i rozpoczęcia leczenia daje szanse na całkowite wyzdrowienie. Wiele schorzeń psychicznych można skutecznie leczyć, stosunkowo niskim kosztem.

Zdrowie psychiczne jest ważne dla każdego człowieka. Dzięki niemu możemy w pełni wykorzystać swój potencjał, lepiej radzić sobie z życiowymi trudnościami, wydajniej pracować i wnosić znaczący wkład do społeczności. Na zdrowie psychiczne ma wpływ wiele aspektów takich jak aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu, relacje z innymi osobami czy uzyskanie wsparcia, jeśli go potrzebujemy.

Mimo tego, jak ważne jest zdrowie psychiczne dla jednostki, ale także dla konkretnych społeczeństw, większość systemów opieki zdrowotnej na świecie zaniedbuje ten obszar zdrowia i nie zapewnia wystarczającej opieki oraz wsparcia potrzebującym. W rezultacie prowadzi to do tego, że miliony ludzi na całym świecie cierpi w milczeniu, co przekłada się na ich codzienne życie.