Zdrowie psychiczne

Bigoreksja to uzależnienie. Doskonale uformowane bicepsy, widoczny każdy mięsień brzucha. Nie zawsze jest to powód do dumy. Zdarza się bowiem, że za sylwetką rzeźbioną w morderczym trudzie kryje się bigoreksja, czyli zaburzony obraz własnego ciała. Bigorektyk intensywnie ćwiczy na siłowni i koncentruje się wyłącznie na własnym wyglądzie, stosuje rygorystyczną dietę, nadużywa sterydów i suplementów diety.
Żyjesz w pośpiechu i stresie. Zbyt wiele rzeczy cię rozprasza i nawet prawidłowy oddech okazuje się często trudny do wykonania. A przecież oddychanie to podstawa egzystencji! Naucz się technik prawidłowego oddychania, a łatwiej będzie ci pokonać stres.
Bezsenność u osób pracujących zmianowo występuje bardzo często, co związane jest z zaburzeniami rytmu okołodobowego. Aby poprawić jakość i długość snu, stosuje się u nich m.in. leczenie farmakologiczne. Jakie jeszcze, oprócz bezsenności, są konsekwencje pracy zmianowej? Jak praca zmianowa wpływa na zdrowie?
Zespół opóźnionej fazy snu (DSPS) to zaburzenie snu polegające na zbyt późnym zasypianiu. Najczęściej występuje u młodzieży i stanowi około 7 procent wszystkich pacjentów cierpiących na bezsenność. Dowiedz się, jak zdiagnozować i jak skutecznie leczyć zespół opóźnionej fazy snu.
Higiena snu jest ważna - dzięki niej możemy się wspomóc nasz organizm w odpowiedniej regeneracji. Nie każdy jednak wie, że higiena snu jest i jest ważna. Jak powinno wyglądać przygotowanie do snu? Na co może pomóc zachowanie zasad higieny snu?
Gynofobia to termin określający jedną z fobii specyficznych, której istotą jest silnego nawet stopnia lęk przed… kobietami. Zmagać się z tym zaburzeniem mogą zarówno mężczyźni, jak i kobiety i u przedstawicieli obojga płci problem może w znaczący sposób utrudniać im codzienne funkcjonowanie. Przeczytaj, jakie mogą być przyczyny gynofobii, sprawdź, jakie objawy mogą sugerować tego rodzaju zaburzenie, a także dowiedz się, jakie metody wykorzystywane są w leczeniu lęku przed kobietami.
Bezsenność u osób niewidomych pojawia się w związku ze zmianą rytmu okołodobowego oraz zaburzeniami rytmu dobowego snu i czuwania. Z czego konkretnie wynika? Dowiedz się, jakie przyczyny ma bezsenność oraz czy tego typu zaburzenia snu można leczyć.
Lunatykowanie zaliczane jest do zaburzeń snu i polega ono na tym, że osoba w trakcie snu wykonuje różne czynności – np. chodzić po mieszkaniu, gotować, czy być agresywnym wobec innych. Do dziś nie udało się jednoznacznie stwierdzić, jakie są przyczyny lunatykowania, istnieją jednak pewne hipotezy dotyczące podłoża tej nieprawidłowości. Jak sobie radzić z problemem somnambulizmu?
Umrzeć z przedawkowania wcale nie jest trudno - coraz więcej osób, nie radząc sobie z problemami sięga po leki i alkohol. Whitney Houston, Amy Winehouse, Michael Jackson i wielu, wielu innych, podobnych do nich – sławnych, bogatych, podziwianych, obdarzonych talentami... Łączyła ich jednak nie tylko sława, bogactwo i sukcesy, ale narkotyki, alkohol, antydepresanty i inne leki, jakimi faszerowali sie bez opamiętania.
Terapia ACT jest polecana m.in. tym osobom, które niejednokrotnie – ze strachu przed bliżej nieokreślonymi konsekwencjami – unikają podejmowania się wyzwań, których efekty mogłyby być dla nich źródłem radości. Terapia ACT również również tym, którzy uciekają od doświadczanych przez siebie emocji. Przeczytaj, czym jest terapia ACT, dowiedz się, jakie są jej założenia, a także sprawdź, jakie problemy można rozwiązać właśnie dzięki tej metodzie terapeutycznej.
Nyktofobia, czyli lęk przed ciemnością to jedna z fobii specyficznych. Przeczytaj, jakie mogą być przyczyny nyktofobii, sprawdź, jakie są jej objawy, a także dowiedz się, jak można leczyć lęk przed ciemnością.
Czym jest współuzależnienie i jak je leczyć, aby skutecznie wyzwolić się z toksycznej relacji i odnaleźć nowy sens własnego życia? O tym, jak choroba alkoholowa (lub inne uzależnienie) wpływa na życie osób najsilniej związanych z uzależnionym z Lubomirą Szawdyn rozmawia Anna Krasuska.

NOWY NUMER

W numerze 12/2019 "Zdrowia" wszystko o fizjoterapii, operacja "przez dziurkę", leczenie raka trzustki, kim jest asystent zdrowienia, zielone biuro, antyrakowe menu, idealna koloryzacja. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 12/2019