Zdrowie psychiczne

Zdrowie psychiczne obok zdrowia fizycznego i społecznego składa się na definicję zdrowia Światowej Organizacji Zdrowia. Szczególnie w ostatnich latach coraz częściej dostrzega się jak ważną funkcję pełni zdrowie psychiczne w życiu każdego człowieka. Depresja, ale także inne zaburzenia związane ze zdrowiem psychicznym prowadzące do samobójstw, stały się najczęstszą przyczyną śmierci wśród młodych osób. Badania naukowe potwierdzają także, że osoby zmagające się z ciężkimi chorobami psychicznymi umierają przedwcześnie.

Będąc w pracy myślimy o wakacjach, na urlopie myślimy za to o pracy. To prawdziwe błędne koło i walka o równowagę między życiem prywatnym i zawodowym. Jak będąc na urlopie oderwać się od pracy? Psycholog kliniczny dr Ali Mattu ma na to kilka rad.
Miliony osób z zapartym tchem oglądało finał Euro 2024. Jedni zakończyli wieczór szczęśliwi, drudzy cóż... nie do końca. W końcu oglądanie sportu i kibicowanie to cała gama emocji. Co więcej, naukowcy z Anglia Ruskin University odkryli coś, co powinno ucieszyć każdego fana sportu.
Ile powinien trwać idealny urlop? Na to pytanie odpowiedział dr Paweł Fortuna z Instytutu Psychologii KUL. Co więcej, zachęca on, by nie spędzać im w stylu "owiec z hal" a zamiast tego traktować je jako ciekawy epizod.
Uszkodzenie układu nerwowego z powodu nadużywania alkoholu jest najczęściej rozpoznawane u osób w wieku 35–45 lat. Zwykle mają już na koncie 10–20 letni staż systematycznego picia. Alkohol niejednokrotnie zabiera Polakom 1-2 dekady życia. Wciąż uważasz, że toast: "Na zdrowie" ma sens?
Syndrom oszusta w języku angielskim znany jako Impostor Phenomenon, lub Impostor Syndrome (IS), to rodzaj zjawiska psychologicznego, które dotyka nawet 70% społeczeństwa. Z badań wynika, że kobiety doświadczają go częściej. Poczucie bycia niewystarczającym wdziera się także w życie zawodowe. Poznaj 6 kluczowych cech i naucz się walczyć z wewnętrznym krytykiem.
Niekiedy słyszy się, że uroda jest kluczem do szczęścia i otwiera wiele drzwi. Okazuje się jednak, że to stwierdzenie może być nie do końca prawdziwe. Naukowcy odkryli powiązanie pomiędzy atrakcyjnym wyglądem a bardziej ryzykownymi zachowaniami wśród młodych ludzi.
Popularna aplikacja pomocna w walce z depresją? Tak wynika z nowego badania przeprowadzonego w Brazylii. Ma być ona szczególnie pomocna dla osób starszych i pomagać im w przezwyciężeniu nie tylko depresji, ale również samotności.
Sposób, w jaki rodzic podchodzi do wychowania dziecka, ma wpływ nie tylko na jego zachowanie i osobowość. Wszystkie błędy – nawet te nieświadome – mogą przyczynić się do poważnych problemów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym dziecka w przyszłości. Co rodzice robią źle? Czy da się naprawić skutki niewłaściwego podejścia do opieki nad dzieckiem? Odpowiada dr Agata Misera, lekarz medycyny i psychiatra dziecięcy.
Jako nastolatka marzyła by zostać restauratorką. Uwielbiała gotować, choć z jedzeniem bywało różnie. - Odchudzanie zaczęło się kiedy miałam 13 lat, ale tak naprawdę problem był już wcześniej, bo jako dziecko miałam nadwagę - wspomina nasza bohaterka. Chwilę później spadło na nią wiele trudnych doświadczeń i pojawiła się anoreksja. Dziś jako dietetyczka kliniczna wspomina tamte chwile i pomaga innym odzyskać zdrowie.
Kinia Wiczyńska, influencerka znana przede wszystkim młodszym użytkownikom internetu, zdecydowała się na odważne wyznanie. 22-latka stosowała lek na cukrzycę, żeby schudnąć i zniszczyła sobie zdrowie. Dziewczynę w bezlitosny sposób skrytykowała Karolina Korwin-Piotrowska. Teraz sama jest krytykowana.
Statystyki pokazują, że młode pokolenie – dzisiejsze nastolatki, młodzi dorośli – piją mniej alkoholu niż starsze pokolenia. Czy to dobry znak w kraju, gdzie pije się już średnio blisko 12 litrów czystego spirytusu na głowę? Otóż można rzec: i tak, i nie. Mniejsze spożycie alkoholu na pewno niesie korzyści dla zdrowia. Problem w tym, że to mniejsze spożycie alkoholu, nie oznacza mniejszej liczby uzależnionych – tylko że to już nie alkohol jest nałogiem.
Alkoholizm to choroba przewlekła. Są cztery fazy alkoholizmu: prealkoholowa, ostrzegawcza, krytyczna i przewlekła. W każdej kolejnej fazie objawów choroby alkoholowej przybywa i stają się coraz bardziej nasilone. Mimo to, jak podkreślają psychoterapeuci, leczenie można rozpocząć na każdym etapie rozwoju uzależnienia i zawsze możliwy jest powrót pacjenta do całkowitej trzeźwości. Jak rozpoznać poszczególne fazy alkoholizmu?

Na zdrowie psychiczne składa się samopoczucie psychologiczne, społeczne i emocjonalne danego człowieka. To jak się czujemy, ma wpływ na to, jak myślimy i jak działamy. Ma także zawiązek z tym, jak radzimy sobie ze stresem, jak dokonujemy wyborów oraz odnosimy się do innych ludzi. Zdrowie psychiczne jest ważne na każdym etapie życia człowieka.

Wiele czynników ma wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Należą do nich:

  • czynniki biologiczne, czyli geny i chemia mózgu,
  • historia rodzinna problemów ze zdrowiem psychicznym,
  • doświadczenia życiowe, np. trauma.

Problemy z tym aspektem zdrowia są powszechne. Choć często nadal stygmatyzowane i dyskryminowane. Jednak otrzymanie wsparcia i rozpoczęcia leczenia daje szanse na całkowite wyzdrowienie. Wiele schorzeń psychicznych można skutecznie leczyć, stosunkowo niskim kosztem.

Zdrowie psychiczne jest ważne dla każdego człowieka. Dzięki niemu możemy w pełni wykorzystać swój potencjał, lepiej radzić sobie z życiowymi trudnościami, wydajniej pracować i wnosić znaczący wkład do społeczności. Na zdrowie psychiczne ma wpływ wiele aspektów takich jak aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu, relacje z innymi osobami czy uzyskanie wsparcia, jeśli go potrzebujemy.

Mimo tego, jak ważne jest zdrowie psychiczne dla jednostki, ale także dla konkretnych społeczeństw, większość systemów opieki zdrowotnej na świecie zaniedbuje ten obszar zdrowia i nie zapewnia wystarczającej opieki oraz wsparcia potrzebującym. W rezultacie prowadzi to do tego, że miliony ludzi na całym świecie cierpi w milczeniu, co przekłada się na ich codzienne życie.