Zdrowie psychiczne

Terapia ACT jest polecana m.in. tym osobom, które niejednokrotnie – ze strachu przed bliżej nieokreślonymi konsekwencjami – unikają podejmowania się wyzwań, których efekty mogłyby być dla nich źródłem radości. Terapia ACT również również tym, którzy uciekają od doświadczanych przez siebie emocji. Przeczytaj, czym jest terapia ACT, dowiedz się, jakie są jej założenia, a także sprawdź, jakie problemy można rozwiązać właśnie dzięki tej metodzie terapeutycznej.
Nyktofobia, czyli lęk przed ciemnością to jedna z fobii specyficznych. Przeczytaj, jakie mogą być przyczyny nyktofobii, sprawdź, jakie są jej objawy, a także dowiedz się, jak można leczyć lęk przed ciemnością.
Czym jest współuzależnienie i jak je leczyć, aby skutecznie wyzwolić się z toksycznej relacji i odnaleźć nowy sens własnego życia? O tym, jak choroba alkoholowa (lub inne uzależnienie) wpływa na życie osób najsilniej związanych z uzależnionym z Lubomirą Szawdyn rozmawia Anna Krasuska.
Molestowanie seksualne dzieci przynosi ogromne cierpienia samemu dziecku, ale nierzadko tkwi też ono u podłoża jego psychicznych problemów już jako osoby dorosłej. Molestowania seksualnego dzieci dopuszczają się zarówno osoby obce, jak i zupełnie bliskie. Jak rozpoznać molestowanie seksualne dzieci i jakie ma ono skutki? Jak zapobiegać molestowaniu seksualnemu dzieci?
Wakacje w stylu slow - czy to w ogóle jest możliwe? Oczywiście! Wakacje to doskonały moment na zapoznanie się z coraz popularniejszym kierunkiem slow life, w myśl którego świadomie wybieramy i budujemy swoje życie oparte na harmonii, odrzucając ciągłą gonitwę za karierą i pieniędzmi. Zobacz, jak urządzić wakacje w stylu slow.
Bezsenność seniora to często występujący problem, bo im jesteśmy starsi, tym częściej mamy kłopoty ze snem. Uskarża się na nie połowa osób po pięćdziesiątce, z czego 15–20 proc. cierpi na przewlekłą bezsenność, czyli trwającą dłużej niż miesiąc. Jakie są przyczyny bezsenności seniora i jak sobie z nią radzić?
Terapia ustawień rodzinnych (ustawienia hellingerowskie) w pewnych kręgach jest bardzo popularna, w innych zaś skrajnie krytykowana i uznawana wręcz za szarlatanerię. Przeczytaj, na czym polega terapia ustawień rodzinnych, a także sprawdź, skąd biorą się liczne skierowane ku niej głosy krytyki.
Coraz częściej praca pochłania nas bez reszty. Ciągle o niej myślimy i stresujemy się z jej powodu, co negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Co jest powodem stresu w pracy i kto cierpi z jego powodu najbardziej? Jakie są skutki stresu?
Stres uderza w żołądek. Pierwsze tego objawy to ból, pieczenie w dołku, czasem biegunka lub nudności. Można łagodzić je lekami gastrycznymi. Jeśli nie zlikwidujemy prawdziwej przyczyny dolegliwości, czyli nie zapanujemy nad stresem, kłopoty powrócą ze zdwojoną siłą.
FOBO to skrót, który w języku polskim oznacza lęk przed wypaleniem – spotykany on bywa współcześnie przede wszystkim u młodych, wykształconych, pracujących osób dorosłych. Przeczytaj, czym dokładnie jest FOBO, dowiedz się, kto jest najbardziej narażony na wystąpienie tego problemu, a także sprawdź, co zrobić, aby lęk przed wypaleniem nie przesłonił całego twojego życia.
Ergofobia to problem, który może być uznany za przejaw niebywałego lenistwa czy za chęć unikania obowiązków – termin ten oznacza bowiem występowanie lęku przed… pracą. Zjawisko to, choć szczęśliwie dość rzadkie, w wyjątkowo znaczący sposób może utrudniać człowiekowi zwyczajne funkcjonowanie. Skąd u niektórych ludzi może się brać ergofobia, jakie są jej objawy i co można zrobić, aby pomóc pacjentowi z takim problemem – na czym opiera się leczenie ergofobii?
Test MMPI stanowi jeden z popularniejszych dostępnych testów psychologicznych. Wykorzystywany on jest w psychiatrii, ale nie tylko – test ten przeprowadza się również u osób podejrzanych o różne poważne przestępstwa, ale i w trakcie badań oceniających możliwość podjęcia przez pacjenta jakiejś pracy związanej z pewnym ryzykiem. Na czym jednak polega test MMPI i dlaczego jego wykonanie może zajmować nawet… półtorej godziny?

NOWY NUMER

W numerze 10/2019 "Zdrowia" kreatywne podejście do seksu, podstępna borelioza, nowe terapie nowotworów, komu grozi cyberchondria, leki szkodzące urodzie, probiotyki w kiszonkach. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 10/2019