Zdrowie psychiczne

Czy odczuwasz nieustannie zmęczenie i niechęć do codziennych obowiązków? Ratujesz się kolejną filiżanką kawy z nadzieją, że senność zniknie, a na jej miejscU pojawi się motywacja i chęć do działania? Niestety, jesteś w błędzie. Zobacz, jakie nawyki należy zmienić, aby być pełnym energii.
Psychoterapia kojarzona jest z leczeniem zaburzeń psychicznych, w praktyce jednak skorzystać z niej mogą także ludzie, którzy rozpoznanych zaburzeń z kręgu zainteresowania psychiatrii nie mają. Pomimo tego, że specjaliści przekonują o jej skuteczności, wiele osób nie wierzy, że terapia może pomóc. W rzeczywistości, psychoterapia wpływać może korzystnie na życie nie tylko pacjenta, ale także i jego bliskich.
Niezależnie od tego, jakiej pomocy potrzebujesz, znalezienie odpowiedniego specjalisty może mieć duże znaczenie w poprawie twojego stanu psychicznego i rozwiązania problemów, z jakimi się borykasz. Poznaj wskazówki, które pomogą ci znaleźć odpowiedniego terapeutę.
Praktyka uważności (mindfulness) zyskuje popularność jako sposób na złagodzenie stresu czy niepokoju oraz bycie bardziej obecnym i zaangażowanym w życie tu i teraz. Włączenie ćwiczeń uważności do swojej rutyny może być niezwykle proste, bez względu na wiek. Oto kilka pomysłów na codzienny trening uważności.
Ataki paniki to nagłe, intensywne przypływy strachu, lęku lub niepokoju. Są przytłaczające, dają fizyczne i emocjonalne objawy. Wiele osób z napadami paniki może mieć trudności z oddychaniem, obficie się pocić, drżeć, czuć intensywne bicie serca, a nawet mieć przeświadczenie o zbliżającej się śmierci. Oto 10 sposobów na powstrzymanie ataku paniki.
Nie ma nic złego w wypiciu lampki wina do obiadu czy butelki piwa z przyjaciółmi. Jednak regularne sięganie po alkohol i jego nadużywanie może mieć poważny, negatywny wpływ na zdrowie. Jeśli wydaje ci się, że tak jest w twoim przypadku, być może nadszedł czas, aby zrobić coś dla siebie i zrezygnować z trunków wysokoprocentowych?
Ludzie bardzo często łączą alkohol z poprawą samopoczucia, rozluźnieniem, a nawet z rozwiązywaniem problemów. W społeczeństwie krąży wiele mitów na jego temat - kierowca po wypiciu alkoholu i kilkugodzinnym śnie, może ponownie usiąść za kierownicę czy o rozgrzewających właściwościach, jakie posiada. Co jest prawdą?
Często używasz telefonu i zaczyna ci to przeszkadzać? Odczuwasz, że coraz więcej czasu spędzasz marnując go przed ekranem, zaniedbujesz hobby, nie masz kiedy spotkać się z przyjaciółmi? Powodów do tego, by ograniczyć czas spędzany przed ekranem telefonu jest wiele, ale każdy jest dobry, by go ograniczyć i zacząć żyć pełnią życia.
Media społecznościowe odgrywają obecnie w naszym życiu ważną rolę – poprzez nie kontaktujemy się z rodziną i znajomymi, ustalamy pewne sprawy zawodowe czy śledzimy informacje na temat naszych idoli. Social media z pewnością mają pewne zalety, jednak korzystanie z nich w nadmiarze może nieść za sobą pewne zagrożenia. Ostatecznie nadmierne korzystanie z portali społecznościowych może negatywnie odbijać się zarówno na zdrowiu psychicznym, jak i fizycznym.
O tym, że psychoterapia jest przydatna w leczeniu zaburzeń psychicznych, raczej doskonale wiadomo, mniej już znane jest jednak to, że skorzystać z niej mogą również i osoby, które z zaburzeniami psychicznymi się nie zmagają. Trudności w relacjach interpersonalnych, brak pewności siebie czy problemy z podejmowaniem decyzji – te wszystkie, a także i inne jeszcze problemy można rozwiązać właśnie poprzez udanie się do odpowiedniego terapeuty.
Esperal to środek stosowany w leczeniu alkoholizmu. Wiele osób posiada wszywki alkoholowe, a prawie każdy zna – choćby ze słyszenia – osobę, która się "zaszyła". Nic dziwnego: blisko 12% dorosłych Polaków nadużywa alkoholu. Część z nich próbuje zerwać z nałogiem, pokładając nadzieję w implantowaniu esperalu. Jak długo działa esperal?
Psychotesty to rodzaj zabawy, która nie stanowi dogłębnej i szczegółowej analizy. Psychotesty dostępne w Internecie czy magazynach, cieszą się duża popularnością - być może wynika to z chęci autopoznania. Wyniki psychotestów często są jednak mało precyzyjne - ich rozwiązania można dopasować do wielu osób. Czym są i na czym polegają psychotesty?