Ciemieniucha - jak walczyć z żółtymi łuskami na głowie niemowlęcia?

2021-11-12 14:38

Ciemieniucha u niemowlaka wygląda jak żółta skorupka pokrywająca skórę głowy. Początki choroby, czyli grube, żółte łuski na głowie można zauważyć już kilka dni po urodzeniu. Mogą być pojedyncze, ale bywa, że pokrywają niemal całą powierzchnię skóry głowy. Ciemieniucha nie wygląda estetycznie, ale na szczęście można się jej łatwo pozbyć. Zobacz sposoby na wyleczenie ciemieniuchy.

ciemieniucha-jak-walczyc-z-zoltymi-luskami-na-glowie-niemowlecia
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Ciemieniucha - co to jest?
  2. Ciemieniucha - przyczyny
  3. Ciemieniucha - jak się jej pozbyć?
  4. Ciemieniucha - jak zapobiegać?
  5. Ciemieniucha - kiedy ustępuje?
  6. Ciemieniucha - kiedy trzeba iść do lekarza?

Ciemieniucha - co to jest?

Ciemieniucha to przypadłość często rozpoznawana u niemowląt. Początki ciemieniuchy można zaobserwować w momencie, gdy na głowie dziecka zauważymy łuskowaty, rogowaciejący naskórek, który początkowo ma biały kolor. Później staje się bardziej pomarańczowy.

Jakie są przyczyny ciemieniuchy, jak zapobiegać jej występowaniu, a gdy już się pojawi - jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha - przyczyny

Ciemieniucha to efekt nadmiernego działania gruczołów łojowych, znajdujących się na skórze dziecka. Hormony mamy, które przez pewien czas po porodzie krążą jeszcze w organizmie malca, sprawiają, że gruczoły pracują zbyt intensywnie. Łój, wydzielany przez nie w nadmiarze, zasycha na główce dziecka i łącząc się ze złuszczonymi komórkami naskórka, tworzy na niej ciemnożółte plamy o różnym stopniu nasilenia.

Ciemieniucha, jak wynika z obserwacji pediatrów, pojawia się często zwłaszcza w miesiącach letnich. Przypadłość nie ma żadnego związku z higieną - gwarancji, że się jej uniknie, nie daje nawet codzienne mycie głowy dziecka. Ale gdy się już pojawi, nie ma powodu do niepokoju, bo łuski nie swędzą ani nie bolą dziecka, to tylko defekt estetyczny.

Ciemieniucha u niemowlaka może pojawiać się także na brwiach i w okolicy nosa.

Jak się pozbyć ciemieniuchy?

Ciemieniucha - jak się jej pozbyć?

  1. Jeśli łusek jest niewiele, na kwadrans przed kąpielą nasmaruj je oliwką dla niemowląt, przykryj watą nasączoną oliwką, nałóż cienką czapeczkę i poczekaj, aż zmiękną. Następnie miękką szczoteczką wyczesz z włosków te łuski, które odwarstwiły się pod wpływem oliwki, i umyj głowę dziecka delikatnym szamponem. W żadnym wypadku nie używaj szamponów przeciwłupieżowych. Myjąc maluchowi głowę, nie trzyj skóry zbyt mocno, by jej nie podrażnić.
  2. Jeśli ciemieniucha jest bardzo nasilona, zamiast zwykłej oliwki lepiej zastosuj specjalny krem (np. Stelaker, Mustela) albo olejek (np. Olejuszka, Skarb Matki). Takie preparaty zawierają wyciągi z roślin (np. z liści brzozy czy kwiatu lipy), które powstrzymują nadmierne wydzielanie łoju, oraz substancje natłuszczające, przyspieszające odwarstwianie się łusek. Najlepiej nakładać je na noc, a następnego dnia rano umyć główkę i wyczesać łuski miękką szczoteczką.
  3. Przy silnej ciemieniusze do mycia głowy możesz używać (na zmianę z delikatnym szamponem, np. Klorane Bébé) namoczonych w ciepłej wodzie otrąb pszennych albo płatków owsianych, które zmiękczają łuski i działają łagodząco na skórę dziecka.

Ciemieniucha - jak zapobiegać?

Przede wszystkim nie przegrzewaj skóry dziecka. Rozwojowi ciemieniuchy sprzyja pot, dlatego czapeczka dziecka powinna być przewiewna, ze 100-proc. bawełny i najlepiej biała, bo barwniki mogą podrażniać skórę. W zamkniętych pomieszczeniach (np. w sklepie) trzeba ją zdejmować, by główka się nie spociła. Nie ma też potrzeby zakładania czapeczki w domu.

Rozwojowi ciemieniuchy może sprzyjać też używanie zbyt agresywnych środków do pielęgnacji. Dlatego myj główkę dziecka tylko szamponami przeznaczonymi dla niemowląt. Po kąpieli starannie osusz włoski i wyczesz miękką szczotką.

Ciemieniucha - kiedy ustępuje?

Ciemieniucha mija zwykle około 3. miesiąca życia malca, gdyż wówczas normuje się praca gruczołów łojowych (choć w sporadycznych przypadkach utrzymuje się nawet do drugich urodzin). Nie znaczy to jednak, że możesz darować sobie staranną pielęgnację główki dziecka, bo łuski, które już się pojawiły, trzeba usunąć.

Skorupa na głowie utrudnia skórze oddychanie, a w późniejszym wieku może być przyczyną kłopotów z włosami. Walcząc z ciemieniuchą, musisz uzbroić się w cierpliwość – kuracja trwa od tygodnia do dwóch, a zabiegi trzeba powtarzać codziennie. Zdarza się, że ciemieniucha powraca i leczenie trzeba zacząć od początku.

Ciemieniucha - kiedy trzeba iść do lekarza?

Jeśli czujesz, że ten problem cię przerasta, idź do dermatologa. Lekarz może przepisać specjalną maść do smarowania skóry dziecka i szampon zapobiegający powstawaniu łusek.

Do pediatry na pewno musisz pójść wtedy, gdy strupki nie znikają mimo długotrwałej, odpowiedniej pielęgnacji, skóra jest mocno zaczerwieniona albo ciemieniucha pojawiła się poza skórą głowy (np. na szyi, za uszami, pod pachami). Takie objawy mogą świadczyć o alergii lub atopowym zapaleniu skóry i wymagają odpowiedniego leczenia.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza