Relacje
Niemal zawsze, wchodząc w związek, wierzymy, że będzie to relacja na całe życie. Wychowani na bajkach, gdzie dominowała wizja miłości romantycznej, gdy coś się psuje, chcemy to naprawić. To dlatego decyzja o rozstaniu jest tak trudna. Są jednak symptomy, które jednoznacznie wskazują na to, że związek już nie rokuje.
Termin: "negging", czyli komplementowanie fałszywe, robi w ostatnich dniach zawrotną karierę. Wszystko za sprawą niefortunnych, w ocenie "Wysokich Obcasów", życzeń urodzinowych. Ich autor, znany dziennikarz, Tomasz Lis, miał się go dopuścić w stosunku do Anny Dymnej. Na pewno?
Możesz poczuć się dziwnie, gdy uświadomisz sobie, ile czasu spędzasz w stanie halucynacji i urojeń. W ogóle nie śnisz, więc ciebie to nie dotyczy? Mylisz się - wszyscy śnimy, tylko niektórzy o tym nie pamiętają. Po co to wszystko?
Wielu polskich medyków nie umie rozmawiać o nieuleczalnej chorobie i śmierci. Na ten problem zwrócił uwagę lek. Krzysztof Kowalski. Sparaliżowani strachem o życie swoje lub bliskiej osoby, nawet nie zauważamy, że ta sytuacja jest także bardzo trudna dla lekarza. Warto zauważyć perspektywę drugiej strony.
Ile lat różnicy to za dużo? Czy związek z dużą różnicą wieku ma sens? Te pytania zadają sobie pary, które muszą mierzyć się z opiniami, że związek nie przetrwa dzielącej ich różnicy wieku. Grupa amerykańskich naukowców postanowiła sprawdzić, czy rzeczywiście różnica wieku ma znaczenie w związku. Wnioski zaskakują.
"Jaki to sens dożyć setki i jeszcze trochę, jak zdrowia nie ma i radochy z życia" - pyta retorycznie pan Krzysztof, żywa legenda Podbeskidzia. Ludzie plotkują, że poznał przepis na eliksir młodości podczas podróży do Urugwaju. Krzepki góral ze Straconki widzi to jednak inaczej.
Narcystyczne zaburzenie osobowości to termin, który w ostatnich latach zyskuje na popularności. Nie dlatego, że "kiedyś nie było żadnych narcyzów", ale dlatego, że kiedyś narcyzmu nie definiowano. Dziś już wiemy - w teorii - czym jest narcyzm, ale wciąż nie zawsze umiemy w porę rozpoznać narcyza. Nie wiemy też, jak poradzić sobie, spotykając osobę narcystyczną na swojej drodze. Rozmawiamy z Julie L. Hall, autorką książki "W cieniu narcyza", żeby rozwiać złudzenia, czy narcyz może się zmienić.
Nawet doświadczeni psychiatrzy przyznają, że nie tak łatwo jest stwierdzić, czy dana osoba ma po prostu paranoję, czy też faktycznie jest zdradzana. Pacjent czy pacjentka z takim urojeniem generalnie zachowuje się normalnie, dobrze funkcjonuje w społeczeństwie i deklaruje tylko ten jeden problem. Udaje się to jednak zweryfikować i skutecznie leczyć.
Blisko, coraz bliżej? Wymuszony w ostatnich latach dystans społeczny pozwoliła nam nieco zapomnieć, jaką moc ma patrzenie sobie prosto w oczy. Zrobiono na ten temat sporo badań, a ich wyniki mogą przyprawić o gęsią skórkę. Wystarczy człowieka świdrować wzrokiem, by nie tylko poczuł się nieswojo, ale też zrobił coś głupiego, bądź zmienił swoje życie?
Jojo. Większość z nas kojarzy je ze zręcznościową zabawką dla dzieci, albo z efektem jojo pojawiającym się po zakończeniu walki z nadwagą. Okazuje się, że może ono odnosić się także do relacji partnerskich, które polegają na „wiecznych” rozstaniach i powrotach. – Partnerzy rozchodzą się i tęsknią, fantazjują, czasem śledzą się wzajemnie. Udają przed sobą i tą drugą osobą, że im nie zależy. W końcu ktoś wykonuje ten „ruch” i znów są razem – mówi psycholożka Izabela Słoniewska. To błędne koło nie jest dobre dla żadnej ze stron. Jak uwolnić się z „tej miłości” raz na zawsze?
"Gdy podczas terapii pary zaczynają rozumieć, dlaczego kłócą się o zmywanie albo dlaczego ta właśnie kwestia jest powodem ich kłótni, dowiadują się o sobie czegoś ważnego i widzą, czemu powinni poświęcić w związku uwagę" - twierdzi Joanna Harrison. Terapeutka par przekonuje, że za pozornie błahymi kłótniami zawsze kryje się głębszy sens. I wymienia 5 tematów, na które naprawdę warto się pokłócić.
Wiele młodych par snuje wspólne plany – zaręczyny, ślub i życie jak w bajce. Pewne oczekiwania jednak weryfikuje rzeczywistość. Życie małżeńskie nie jest usłane różami, ale czy daje prawdziwe szczęście? Naukowcy mają pewne wnioski.
Więcej z działu Psychologia