#ŻyjęZ

#Żyjęz to historie o walce z trudnym przeciwnikiem, jakim jest choroba. Cykliczne reportaże mają na celu przełamywanie krążących wokół wielu dolegliwości stereotypów, zapobiegać stygmatyzacji społecznej i inspirować innych, także w pełni zdrowych ludzi, którzy często nie zdają sobie sprawy, jak wiele trudności wiąże się z codziennością osoby przewlekle chorej. Chcielibyśmy, aby czytelnicy Poradnika Zdrowie mogli poznać historie pacjentów z ich perspektywy.

Dominika zaczęła chorować na łuszczycę jako nastolatka. Sama przyznaje, że nie wierzyła w to, że można sobie poradzić z chorobą. Dopiero determinacja jej mamy pomogła w doprowadzeniu skóry do dobrego stanu. Jak wygląda życie z łuszczycą? Z czym zmagają się osoby cierpiące na tę chorobę? O tym wszystkim w najnowszym odcinku “Żyję z”.
Dystrofia miotoniczna to rzadka choroba, która dotyczy pięciu na sto tysięcy osób. Mimo bycia “rzadką” wciąż jest jedną z najpopularniejszych postaci zaniku mięśni u dorosłych. Pani Agata o dystrofii miotonicznej dowiedziała się przypadkiem. O wszystkim opowiedziała w najnowszym odcinku “Żyję z”. Poznajcie jej historię.
Co roku skok na główkę kończy się kalectwem dla wielu osób. Jedną z nich jest Eugeniusz, który w 2011 roku po skoku na główkę doznał urazu kręgosłupa. Dziś porusza się na wózku. Nam opowiedział o swoim wypadku i życiu po nim. Zobaczcie nowy odcinek cyklu Żyję z.
Anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny, dotyka od 0,8 proc. do 1,8 proc. nastolatków poniżej 18. roku życia. Iga zachorowała, gdy miała 10 lat. Do dziś pamięta jak była traktowana przez pielęgniarki.
Artrogrypoza to rzadka choroba, która objawia się przykurczem mięśni. U Mateusza choroba zatrzymała się, gdy miał 8 lat. Dzięki pomocy dziadka i rehabilitacji zaczął chodzić. Chociaż początki to więcej upadków niż wzlotów, to dziś Mateusz jest cenionym dziennikarzem radiowym.
Choroba afektywna dwubiegunowa często mylona jest z innymi objawami obniżonego nastroju. Powodem jest brak dobrej diagnozy. Ile osób choruje na ChAD? Tego dokładnie nie wiadomo, ale szacuje się, że z chorobą zmaga się ok. 9% populacji. O zmaganiach z chorobą i nie tylko opowiedziała Agata, która od kilkunastu lat skutecznie się leczy.
Historia pani Ewy opisuje realia bycia seniorem w Polsce. Mieć 67 lat i chorować na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, łatwo nie jest. Szczególnie gdy terapia, bez której nie da się żyć, jest pacjentom odbierana. Rozmowa z panią Ewą pokazuje różne oblicza choroby – od nieustającego lęku, przez depresję, przyznanie się do zdrowotnych grzechów, po niesamowite oddanie ukochanego męża, który bezustannie czuwa i wspiera.
Skąd bierze się otyłość? U jednych z powodów zdrowotnych, u innych ze zwykłych zaniedbań. Zajadanie stresów, brak dyscypliny w kwestiach żywieniowych, stałe pozwalanie sobie na więcej. O walce z otyłością i życiu po operacji bariatrycznej opowiedziała Monika, która sama podkreśla, że do końca życia będzie żyła z otyłością. Zobacz wideo!
W chorobie Fabry'ego organizm produkuje zbyt mało ważnego enzymu - alfa-galaktozydazy A. Wtedy odkładają się duże ilości sfingolipidów, co doprowadza do uszkodzenia naczyń krwionośnych, a w efekcie - do zaburzenia funkcjonowania wielu organów. Choroba ta czasem daje objawy, ale niekiedy chorzy dowiadują się o niej dopiero, gdy uszkodzi któryś z ważnych narządów. Tak było u Magdy - o tym, że jest chora, dowiedziała się dopiero, gdy choroba zniszczyła jej serce i konieczny okazał się przeszczep. Chorobę Fabry'ego odziedziczył również jej syn.
Padaczka jest wynikiem przewlekłych zaburzeń neurologicznych. O życiu z tą chorobą opowiedzieli Ania i Arnold, którzy są ze sobą od wielu lat. Poza miłością łączy ich także epilepsja, czyli choroba, która powoduje nadmierną aktywność komórek kory mózgowej.
Padaczka jest wynikiem przewlekłych zaburzeń neurologicznych. O życiu z tą chorobą opowiedzieli Ania i Arnold, którzy są ze sobą od wielu lat. Poza miłością łączy ich także epilepsja, czyli choroba, która powoduje nadmierną aktywność komórek kory mózgowej.
Zespół Dandy'ego-Walkera znany jest w piśmiennictwie od XIX wieku, jednak szczegółowe badania zaczęły się odbywać na początku XX wieku. Dziś wiadomo, że dotyka on jedno na 25 do 50 tys. urodzonych dzieci. Zespół Dandy’ego-Walkera to choroba polegająca na m.in. niedorozwoju robaka móżdżku, poszerzenie komory czwartej mózgu i uniesieniu zatok mózgowia. Z zespołem Dandy’ego-Walkera żyje Krzysztof, który niebawem będzie miał 40 lat.

W cyklu #Żyjęz poruszamy tematykę różnych chorób – czasami nieuleczalnych i przewlekłych, czasami dolegliwości, które udało się całkowicie wyleczyć. Każdy przypadek jest inny. Każda opowieść wyjątkowa. Choć nieraz przepełniona bólem i cierpieniem, zawsze inspirująca, bo życie z chorobą nie jest łatwe. Mimo to wiele osób zmagających się z różnego rodzaju schorzeniami czy niepełnosprawnościami radzi sobie świetnie.

Wielu z nas znajdzie w tych opowieściach coś wspólnego, coś, co przeżył na własnej skórze, bo to historie zwykłych ludzi. Bohaterami cyklu #Żyjęz są osoby silne, które często pokonały swoją chorobę albo zaakceptowały ją i nauczyły się z nią żyć. To wojownicy, których rzeczywistość niekiedy bardzo różni się od życia zdrowej osoby. Mimo przeciwności losu nie poddali się. Dzisiaj dzielą się swoją historią i dodają otuchy innym chorym, którzy czasem są w tym samym miejscu, w którym oni znajdowali się na początku swojej walki. Ale choroba i zdrowotne trudności sprawiły, że są silniejsi, odważniejsi oraz czerpią z życia pełnymi garściami.

Historie naszych bohaterów zazwyczaj opisują trudną wędrówkę. Niejednokrotnie choroba jest dla nich zaskoczeniem, a walka o sprawność to nie tylko radzenie sobie ze skutkami schorzenia, ale również z nieprzychylnością systemu. Bohaterowie cyklu #Żyjęz opowiadają, jakie mieli objawy, jak trudno było im zdiagnozować swoją dolegliwość, a także jakie wątpliwości towarzyszyły im podczas drogi po zdrowie, często wyboistej. Opisują, jak na diagnozę zareagowali najbliżsi i co okazało się dla nich najbardziej pomocne podczas leczenia.