Kardiologia

Kardiologia to dział medycyny, który zajmuje się budową, funkcjonowaniem i leczeniem mięśnia sercowego. Sprawne działanie serca jest niezbędne do życia każdego człowieka. To pompa, której zadaniem jest przetaczanie krwi przez organizm i dostarczanie do wszystkich jego komórek tlenu oraz substancji odżywczych. Wraz z wiekiem serce ulega stopniowemu osłabieniu, ale dbając o zdrową dietę i aktywność fizyczną można utrzymać je w dobrej kondycji przez bardzo długi czas.

Nieprawidłowy przepływ krwi może być bardzo niebezpieczny i doprowadzić do zakrzepicy, dlatego tego stanu nigdy nie należy ignorować. Warto także znać objawy, jakie mogą wiązać się niewydolnością żył. Dwa z nich - na przykładzie pacjentki - wskazuje flebolog. Można je dostrzec na stopach.
Arterioskleroza to ogólna nazwa stanów związanych ze stwardnieniem tętnic. W przebiegu tych schorzeń takich jak miażdżyca tętnic wieńcowych dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Tych chorób nie należy lekceważyć, ponieważ ich powikłania, mogą prowadzić do niebezpiecznych incydentów sercowo-naczyniowych. Jak rozpoznać arteriosklerozę i jak jej zapobiegać?
Miażdżyca jest chorobą przewlekłą, która przez lata może się rozwijać, powodując subtelne symptomy. Trudno wychwycić pierwsze objawy miażdżycy, zazwyczaj pacjenci zwracają na nie uwagę, gdy choroba jest już zaawansowana. Jakie objawy miażdżycy powinny zaniepokoić?
Miażdżyca może dotknąć dzieci, osoby w młodym wieku, a nawet sportowców. Zmiany miażdżycowe polegające na odkładaniu się w naczyniach blaszek miażdżycowych, pojawiają się u każdego, ale w różnym nasileniu i mogą mieć podłoże genetyczne. Profilaktyka miażdżycy jest aspektem niezwykle istotnym, by spowolnić rozwój choroby. Jak zapobiegać miażdżycy od najmłodszych lat?
Miażdżyca to choroba polegająca na odkładaniu się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, które utrudniają przepływ krwi, prowadząc do wzrostu ciśnienia. Początkowo zmiany miażdżycowe nie dają żadnych symptomów lub objawy miażdżycy są subtelne, jak szybsze męczenie się, ból nóg, kłopoty z koncentracją i zapamiętywaniem. Nieleczona miażdżyca może mieć opłakane skutki jak zawał serca, udar mózgu czy amputacja nogi. Dlatego tak ważna jest profilaktyka miażdżycy i kontrolowanie poziomu cholesterolu. Co musisz wiedzieć o miażdżycy?
Choć miażdżycy jako choroby nie można wyleczyć raz na zawsze, stosowanie odpowiedniej profilaktyki pozwala na spowolnienie tempa zmian w obrębie tętnic i ogólną poprawę dobrostanu chorego. Jednym z podstawowych filarów działań profilaktycznych jest wprowadzenie zmian w odżywianiu. Jak powinna wyglądać dieta miażdżycowa i na co warto zwrócić uwagę?
Miażdżyca to przewlekła choroba zwyrodnieniowa, która wywołuje stan zapalny w obrębie tętnic, powodując gromadzenie się złogów oraz stopniowe wapnienie naczyń krwionośnych. Obecnie leczenie miażdżycy może odbywać się na dwóch płaszczyznach – farmakologicznej oraz zabiegowej. Na czym polegają poszczególne działania i jakie przynoszą efekty?
Odkładające się w tętnicach złogi miażdżycowe prowadzą do zwężenia światła naczyń krwionośnych i mogą prowadzić do wielu powikłań, które często stanowią realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. Zmiany w organizmie powstają stopniowo, dlatego powiązanie ich z zatorami miażdżycowymi nie zawsze będzie proste. Jakie są skutki miażdżycy?
Miażdżyca to choroba przewlekła, która prowadzi do zmian zwyrodnieniowych w obrębie tętnic okalających serce, ale także mózgowych oraz kończyn. Jest jedną z najczęstszych przyczyn rozwoju choroby niedokrwiennej serca, a konsekwencji, zawału mięśnia sercowego. Jakie są przyczyny miażdżycy?
Miażdżyca aorty brzusznej związana jest ze zmianami zwyrodnieniowymi w ścianach naczyń. Choroba początkowo przebiega bezobjawowo, a dopiero w zaawansowanym stadium pojawiają się niepokojące objawy. Na co należy zwrócić uwagę i jak wygląda leczenie?
Miażdżyca nóg zmniejsza dopływ krwi do kończyn dolnych, co prowadzi do ich niedokrwienia. Ból, skurcze łydek, czy problemy z chodzeniem są najczęstszymi objawami. To niebezpieczna choroba mająca wpływ na zdrowie i życie.
Miażdżyca to choroba dietozależna. Dlatego, aby zminimalizować jej skutki, a także zahamować proces rozwoju, trzeba udać się do dietetyka klinicznego, który ułoży nam spersonalizowaną dietę, uwzględniającą nie tylko zalecenia odnośnie miażdżycy, ale również ewentualne choroby współistniejące.

Kardiologia wyróżnia cztery jamy sercowe, dwie komory i dwa przedsionki między którymi występuje odpowiednio przegroda międzykomorowa oraz przegroda międzyprzedsionkowa. Przepływ krwi jest regulowany przez system zastawek. Unikalność mięśnia sercowego polega na możliwości ciągłej pracy dzięki działaniu układu bodźco-przewodzącego, którego kluczowym elementem są pęczki Hissa.

W wykrywaniu chorób kardiologia posługuje się wypracowanymi badaniami diagnostycznymi. Do najważniejszych z nich należy EKG (mierzenie potencjałów elektrycznych powstających podczas pracy serca), echokardiografia (wariant USG, który pozwala ustalić wymiary elementów serca oraz czynności skurczowe, rozkurczowe i pracę zastawek) oraz próba wysiłkowa (odwzorowuje wpływ wysiłku na pracę serca).

Choroby kardiologiczne często bywają ignorowane przez pacjentów, ponieważ schorzenia serca w początkowej fazie nie wykazują specyficznych objawów. Uczucie ciągłego zmęczenia, mroczki przed oczami lub lekkie duszności łatwo zrzucić na karb stresu i szybkiego tempa życia. Często o podjęciu zdecydowanych działań decyduje dopiero utrata przytomności lub trudności z oddychaniem. Wielu problemów z sercem można uniknąć poprzez wdrożenie odpowiednich nawyków żywieniowych. W kardiologii podkreśla się ogromny walor diety (np. unikanie przetworzonej żywności, spożywanie warzyw, owoców i tłuszczy nienasyconych) oraz wdrożenie aktywności fizycznej (najlepiej w umiarkowanie-intensywnej postaci, ale regularnie).

Do typowych chorób kardiologicznych zalicza się nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, czy wadliwą pracę zastawek.