Kardiologia

Kardiologia to dział medycyny, który zajmuje się budową, funkcjonowaniem i leczeniem mięśnia sercowego. Sprawne działanie serca jest niezbędne do życia każdego człowieka. To pompa, której zadaniem jest przetaczanie krwi przez organizm i dostarczanie do wszystkich jego komórek tlenu oraz substancji odżywczych. Wraz z wiekiem serce ulega stopniowemu osłabieniu, ale dbając o zdrową dietę i aktywność fizyczną można utrzymać je w dobrej kondycji przez bardzo długi czas.

Kawa to ulubiony napój wielu Polaków, po który najchętniej sięgamy o poranku, by dodać sobie energii. Nie brakuje również osób, które w ciągu dnia wypijają nawet kilka filiżanek. Najnowsze badania wykazały, że nadmiar kofeiny może poważnie szkodzić sercu. Jaka jest bezpieczna dawka kawy?
Diagnoza: "niewydolność serca" zwykle przynosi strach przed nową rzeczywistością, która wydaje się trudna do zaakceptowania. Życie z chorobą tymczasem może być satysfakcjonujące i pełne przyjemności. Zalecenia dotyczące stylu życia dla pacjentów nie odbiegają znacząco od tych dla osób zdrowych, które chcą cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata.
Amyloidoza to rzadka choroba genetyczna, o której praktycznie się nie mówi w kontekście powszechnych problemów zdrowotnych. Tymczasem jej dzika odmiana może być przyczyną niewydolności serca, zwłaszcza u mężczyzn 60+. W takiej sytuacji standardowe leczenie niewydolności jest nieskuteczne.
"Cichy zabójca" jest zagrożeniem, na którego narażone są miliony osób. Naukowcy podkreślają, że jest on trzykrotnie częstszy niż wcześniej sądzono. Co więcej, może on wywoływać inne poważne choroby. Co powinniśmy o nim wiedzieć?
Niewydolność serca to gigantyczny problem zdrowotny nie tylko w Polsce. Medycyna dysponuje coraz lepszymi narzędziami, by wspierać pacjentów, ale nieraz jeden element okazuje się kluczowy dla powodzenia terapii, długości i jakości życia chorych. Wciąż bywa bagatelizowany nawet przez część medyków.
Wbrew powszechnemu przekonaniu problemy z sercem nie zawsze manifestują się nagłym i intensywnym bólem, który sprawia, że odruchowo chwytamy się za klatkę piersiową. Zaburzenia pracy tego organu mogą objawiać się również subtelnymi, mniej oczywistymi sygnałami, które nie powinny być lekceważone. Na co warto zwracać uwagę?
Mężczyzna w średnim wieku nagle, dramatycznie przyciska dłoń tam gdzie bije jego serce. Z trudem chwyta powietrze, a twarz wykrzywia mu grymas bólu. Daje gwałtownie znaki, aby podać mu fiolkę z lekiem. Wyjmuje tabletkę i kładzie pod język. Po jakimś czasie, już uspokojony, wyjaśnia świadkom zdarzenia: to angina pectoris. A to jest opis sceny, którą możecie zobaczyć w wielu starych filmach.

Materiał sponsorowany

Rokuje gorzej niż nowotwory. Każdej doby co godzinę z jej powodu przedwcześnie odchodzi 17 osób. Niewydolność serca wciąż bywa lekceważona, niewłaściwie leczona, „zapominana” przez pacjentów. Dlaczego niewydolność serca tak bardzo źle rokuje? Co można zrobić, żeby skuteczniej ją leczyć? Jak wesprzeć siebie i bliskich w procesie leczenia? Rozmawiamy o tym z dr hab. Dominikiem Olejniczakiem, specjalistą zdrowia publicznego i z kardiologiem, dr n. med. Andrzejem Głuszakiem.
Tętniak aorty, czyli patologiczne poszerzenie aorty, przez wiele lat może rozwijać się w ukryciu, nie dając wyraźnych objawów. Zdarza się, że do jego wykrycia dochodzi dopiero wtedy, gdy tętniak pęknie, a to już sytuacja zagrażająca życiu. Naukowcy z Uniwersytetu Yale opracowali prosty test, który może ostrzegać o ryzyku ukrytego tętniaka. Każdy może łatwo wykonać go w domu.
Jakie są objawy niewydolność serca? Wśród bardziej oczywistych, jak duszność i kołatanie serca, znajdują się też m.in. obrzęki stóp, kostek oraz nóg. Takie oznaki mogą wskazywać na niewystarczające przepompowywanie krwi przez serce - przypominają eksperci z Mayo Clinic.
Niewydolność serca należy do poważnych i niestety częstych problemów układu krążenia. Jest to stan, kiedy serce nie może dostarczać odpowiedniej ilości krwi do organów wewnętrznych, potrzebnej do ich prawidłowego funkcjonowania. Nie jest możliwe odwrócenie tej sytuacji, co oznacza, że ten stan chorobowy nie jest możliwy do całkowitego wyleczenia. Jednak dzięki właściwemu postępowaniu, zastosowaniu odpowiedniej terapii można spowolnić postęp niewydolności serca i sprawić, aby jakość życia chorej osoby jak najdłużej nie ulegała pogorszeniu.

Materiał sponsorowany

Przewlekła choroba żylna dotyczy aż połowy dorosłych Polaków. Częściej się ujawnia albo jeszcze bardziej nasila szczególnie w czasie upałów. – Nieprawidłowości w obrębie nóg, takie jak obrzęki, mogą być wskaźnikiem wielu groźnych schorzeń – mówi dr Adam Zieliński z Polskiego Towarzystwa Flebologicznego.

Kardiologia wyróżnia cztery jamy sercowe, dwie komory i dwa przedsionki między którymi występuje odpowiednio przegroda międzykomorowa oraz przegroda międzyprzedsionkowa. Przepływ krwi jest regulowany przez system zastawek. Unikalność mięśnia sercowego polega na możliwości ciągłej pracy dzięki działaniu układu bodźco-przewodzącego, którego kluczowym elementem są pęczki Hissa.

W wykrywaniu chorób kardiologia posługuje się wypracowanymi badaniami diagnostycznymi. Do najważniejszych z nich należy EKG (mierzenie potencjałów elektrycznych powstających podczas pracy serca), echokardiografia (wariant USG, który pozwala ustalić wymiary elementów serca oraz czynności skurczowe, rozkurczowe i pracę zastawek) oraz próba wysiłkowa (odwzorowuje wpływ wysiłku na pracę serca).

Choroby kardiologiczne często bywają ignorowane przez pacjentów, ponieważ schorzenia serca w początkowej fazie nie wykazują specyficznych objawów. Uczucie ciągłego zmęczenia, mroczki przed oczami lub lekkie duszności łatwo zrzucić na karb stresu i szybkiego tempa życia. Często o podjęciu zdecydowanych działań decyduje dopiero utrata przytomności lub trudności z oddychaniem. Wielu problemów z sercem można uniknąć poprzez wdrożenie odpowiednich nawyków żywieniowych. W kardiologii podkreśla się ogromny walor diety (np. unikanie przetworzonej żywności, spożywanie warzyw, owoców i tłuszczy nienasyconych) oraz wdrożenie aktywności fizycznej (najlepiej w umiarkowanie-intensywnej postaci, ale regularnie).

Do typowych chorób kardiologicznych zalicza się nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, czy wadliwą pracę zastawek.