Kardiologia

Kardiologia to dział medycyny, który zajmuje się budową, funkcjonowaniem i leczeniem mięśnia sercowego. Sprawne działanie serca jest niezbędne do życia każdego człowieka. To pompa, której zadaniem jest przetaczanie krwi przez organizm i dostarczanie do wszystkich jego komórek tlenu oraz substancji odżywczych. Wraz z wiekiem serce ulega stopniowemu osłabieniu, ale dbając o zdrową dietę i aktywność fizyczną można utrzymać je w dobrej kondycji przez bardzo długi czas.

Miało być beztrosko i przyjemnie, jest szpital i nerwy. Mimo, że statystyk dotyczących liczby zawałów doznawanych w trakcie urlopu próżno szukać w internecie, eksperci są zgodni: badania jasno pokazują, że zawał serca w trakcie urlopu wcale nie jest taki rzadki, jak mogłoby się wydawać. I mimo że jego przyczyny mogą być bardzo różne, nie zmienia się jedno: w przypadku zawału o życiu lub śmierci często decyduje czas, w jakim chory otrzyma pomoc.
Zapalenie wsierdzia to choroba, w przebiegu której stan zapalny obejmuje błonę wyściełającą jamy serca. Późno rozpoznana może doprowadzić nie tylko do niewydolności serca, lecz także ośrodkowego układu nerwowego, a nawet do zagrażającej życiu sepsy. Jakie są przyczyny i objawy infekcyjnego zapalenia wsierdzia? Na czym polega leczenie tej choroby serca?
Krwotok wewnętrzny to rodzaj krwotoku, którego przyczyny to nie tylko urazy i uszkodzenia ciała, lecz także choroby ogólnoustrojowe. Krwotok wewnętrzny może być objawem np. wrzodów żołądka czy stanów zapalnych płuc. Często wskazuje także na obecność nowotworów, np. płuc lub jelita grubego. Sprawdź, co to jest krwotok wewnętrzny i jakie mogą być jego przyczyny.
Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych dotyczy kończyn dolnych. Dlatego chorzy z zapaleniem żył powierzchniowych skarżą się na dokuczliwe objawy w nodze. Zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych wymaga specjalistycznej terapii. Nieleczone lub źle leczone (np. domowe leczenie) zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych może doprowadzić do przejścia stanu zapalnego do żył głębokich oraz rozwoju groźnych dla zdrowia i życia powikłań.
Miażdżyca to podstępna choroba. Zwykle zaczyna się niewinnie: szybciej się męczymy, często bolą nas nogi, mamy kłopoty z koncentracją i zapamiętywaniem. Ale nieleczona arterioskleroza może się skończyć zawałem serca, udarem mózgu, amputacją nogi. Dlatego tak ważna jest profilaktyka miażdżycy i kontrolowanie poziomu cholesterolu.
Żylaki szpecą nogi, ale są też efektem poważnych problemów z krążeniem. Nie wiesz jak rozpoznać żylaki? Zastanawiasz się, czy pajączki, które ostatnio zauważyłaś, są groźne? Sprawdź, co może świadczyć o tym, że masz żylaki i kiedy powinnaś zgłosić się do flebologa, który specjalizuje się w leczeniu żylaków.
Zakrzepica (żylna choroba zakrzepowo-zatorowa albo zakrzepowe zapalenie żył głębokich - potocznie zapalenie żył) może się przydarzyć w każdym wieku. Zakrzepica zwykle jednak atakuje osoby po sześćdziesiątce. Częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Bywa, że zakrzepica bardzo długo nie daje żadnych objawów. I na tym polega cały problem. Bo jeśli nie zacznie się zakrzepicy w porę leczyć, potrafi być niebezpieczna dla życia. Dowiedz się, jakie są przyczyny zakrzepicy oraz jak przebiega jej leczenie.
Gdy szwankują zastawki, niedomaga nie tylko serce. W takiej sytuacji wielu osobom zabieg naprawczy na zastawkach ratuje życie. Kardiolodzy w Polsce wykorzystują te same metody, które stosowane są na Zachodzie. Jednak ograniczone finansowanie niektórych zabiegów sprawia, że polscy pacjenci mają dużo mniejsze szanse na leczenie, niż chorzy w innych krajach Europy. O tym, w jaki sposób w Polsce naprawia się zastawki serca, i które zabiegi są niedofinansowane, rozmawiamy z prof. Adamem Witkowskim, kardiologiem, kierownikiem Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie.
Przewlekła niewydolność żylna to stan wynikający z zastoju krwi w układzie żylnym kończyn dolnych. Może on prowadzić do powstawania pajączków żylnych, żylaków, obrzęków, przebarwień, stwardnień i stanów zapalnych w obrębie skóry, a w najcięższej postaci - do owrzodzeń żylnych. Dlatego żadnych objawów wynikających z problemów z żyłami nie należy lekceważyć. Dobrą wiadomością jest to, że istnieją sposoby na uniknięcie niewydolności żylnej i jej leczenie.
Kontrolowanie ciśnienia krwi jest bardzo ważne, szczególnie dla osób z chorobami układu krążenia oraz osób starszych. Choć ciśnienie krwi jest jednym z najważniejszych wskaźników zdrowia serca, jego częsty i wiarygodny pomiar poza środowiskiem klinicznym może przysporzyć trudności. Naukowcy wynaleźli jednak bardzo wygodny i prosty sposób na monitorowanie ciśnienia – to elektroniczny tatuaż.
Żylaki to problem, którego nie należy lekceważyć. Skłonność do powstania żylaków jest uwarunkowana genetycznie. Możemy odziedziczyć ją nie tylko po rodzicach, ale nawet po dziadkach czy pradziadkach. Przyczyną powstawania żylaków może być również niezdrowy tryb życia: brak sportu i złe odżywianie.
W czasie upałów niektóre choroby stają się bardziej dokuczliwe, np. choroby układu krążenia. Sprawdź, dlaczego tak jest i jakie są sposoby, by złagodzić przykre objawy nasilające się w trakcie upału. Cieszmy się latem, ale pamiętajmy jednocześnie o przestrogach naszych ekspertów.

Kardiologia wyróżnia cztery jamy sercowe, dwie komory i dwa przedsionki między którymi występuje odpowiednio przegroda międzykomorowa oraz przegroda międzyprzedsionkowa. Przepływ krwi jest regulowany przez system zastawek. Unikalność mięśnia sercowego polega na możliwości ciągłej pracy dzięki działaniu układu bodźco-przewodzącego, którego kluczowym elementem są pęczki Hissa.

W wykrywaniu chorób kardiologia posługuje się wypracowanymi badaniami diagnostycznymi. Do najważniejszych z nich należy EKG (mierzenie potencjałów elektrycznych powstających podczas pracy serca), echokardiografia (wariant USG, który pozwala ustalić wymiary elementów serca oraz czynności skurczowe, rozkurczowe i pracę zastawek) oraz próba wysiłkowa (odwzorowuje wpływ wysiłku na pracę serca).

Choroby kardiologiczne często bywają ignorowane przez pacjentów, ponieważ schorzenia serca w początkowej fazie nie wykazują specyficznych objawów. Uczucie ciągłego zmęczenia, mroczki przed oczami lub lekkie duszności łatwo zrzucić na karb stresu i szybkiego tempa życia. Często o podjęciu zdecydowanych działań decyduje dopiero utrata przytomności lub trudności z oddychaniem. Wielu problemów z sercem można uniknąć poprzez wdrożenie odpowiednich nawyków żywieniowych. W kardiologii podkreśla się ogromny walor diety (np. unikanie przetworzonej żywności, spożywanie warzyw, owoców i tłuszczy nienasyconych) oraz wdrożenie aktywności fizycznej (najlepiej w umiarkowanie-intensywnej postaci, ale regularnie).

Do typowych chorób kardiologicznych zalicza się nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, czy wadliwą pracę zastawek.