Kardiologia

Kardiologia to dział medycyny, który zajmuje się budową, funkcjonowaniem i leczeniem mięśnia sercowego. Sprawne działanie serca jest niezbędne do życia każdego człowieka. To pompa, której zadaniem jest przetaczanie krwi przez organizm i dostarczanie do wszystkich jego komórek tlenu oraz substancji odżywczych. Wraz z wiekiem serce ulega stopniowemu osłabieniu, ale dbając o zdrową dietę i aktywność fizyczną można utrzymać je w dobrej kondycji przez bardzo długi czas.

Każdego roku w Polsce z powodu zawału serca umiera 15 tys. osób. Ten problem nie dotyczy tylko osób powyżej 45. roku życia – coraz częściej atakuje młode osoby. Zawał serca to nagły stan, który wymaga pilnej pomocy, a o tym, dlaczego kluczowe jest pierwsze 60 minut, mówi kardiolog Grzegorz Dzik.
Wysoki poziom cholesterolu zwykle nie daje objawów. Trudno jest więc rozpoznać ten problem. Są jednak pewne oznaki, które kardiolodzy radzą mieć na uwadze.
Choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną śmierci. Niektóre z nich np. miażdżyca naczyń krwionośnych początkowo rozwijają się bezobjawowo. Na wystąpienie chorób serca wpływa wiele czynników, a ich ryzyko rośnie wraz z wiekiem. Jak zapobiec chorobom serca po trzydziestce?
Nieprawidłowy przepływ krwi może być bardzo niebezpieczny i doprowadzić do zakrzepicy, dlatego tego stanu nigdy nie należy ignorować. Warto także znać objawy, jakie mogą wiązać się niewydolnością żył. Dwa z nich - na przykładzie pacjentki - wskazuje flebolog. Można je dostrzec na stopach.
Promieniowanie jonizujące, powszechnie stosowane w medycynie, przemyśle i badaniach naukowych, może stanowić zagrożenie dla zdrowia serca, zwłaszcza u osób narażonych na wysokie dawki tego promieniowania. Ostatnie badania naukowe wykazały związek między ekspozycją na promieniowanie jonizujące a zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.
Czy wiesz, że twoje miesiączki mogą być kluczem do przewidywania twojego stanu zdrowia? Odkrycia naukowców z Wielkiej Brytanii sugerują, że nieprawidłowości w długości i regularności miesiączki mają związek z ryzykiem wystąpienia chorób serca.
W naszym kraju już milion osób ma stwierdzoną niewydolność serca, ale chorować może dużo więcej. Dr. n. med. Krzysztof Kępa, kardiochirurg z American Heart of Poland, wyjaśnia, jakie objawy mogą o niej świadczyć, radzi też, w jaki sposób dbać o serce, gdy już zostanie wykryta.
Zakrzepy krwi są niezwykle groźne, ale chirurg żylny wyjaśnia, że kluczowe objawy schorzenia można zauważyć. Każdy z nich łatwo dostrzec na nogach. Warto znać te sygnały, by odpowiednio wcześnie udać się do lekarza i uchronić się przed niebezpiecznymi konsekwencjami choroby.
Problem nadciśnienia tętniczego dotyczy w naszym kraju coraz młodszych osób. Już u trzydziestoletnich pacjentów może wystąpić nadciśnienie, które znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, zawału serca czy udaru mózgu. Skala zjawiska jest coraz większa, a lekarze informują, że odpowiada za nie złe odżywianie.
Arytmia serca to zaburzenia rytmu serca, które mogą oznaczać poważne choroby sercowo-naczyniowe lub ogónoustrojowe. Jej objawy to nie tylko przyspieszenie rytmu serca, dlatego często bywają błędnie diagnozowane. Jak rozpoznać arytmię serca i kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Z okazji "Tygodnia dla Serca" eksperci ostrzegają przed różnymi schorzeniami kardiologicznymi. Na tapet wzięli chorobę, która stanowi jedną z głównych przyczyn nagłych zgonów wśród młodych sportowców. Niestety, walka z nią jest niezwykle trudna, ponieważ nie da się zatrzymać progresji schorzenia.
Marta Kubacka nareszcie opuściła szpital. Jej mąż Dawid Kubacki poinformował, że kobiecie wszczepiono rozrusznik serca, a teraz czeka ją "intensywna rehabilitacja". My postanowiliśmy sprawdzić, kiedy rozrusznik serca jest niezbędny i przy jakich chorobach się go stosuje?

Kardiologia wyróżnia cztery jamy sercowe, dwie komory i dwa przedsionki między którymi występuje odpowiednio przegroda międzykomorowa oraz przegroda międzyprzedsionkowa. Przepływ krwi jest regulowany przez system zastawek. Unikalność mięśnia sercowego polega na możliwości ciągłej pracy dzięki działaniu układu bodźco-przewodzącego, którego kluczowym elementem są pęczki Hissa.

W wykrywaniu chorób kardiologia posługuje się wypracowanymi badaniami diagnostycznymi. Do najważniejszych z nich należy EKG (mierzenie potencjałów elektrycznych powstających podczas pracy serca), echokardiografia (wariant USG, który pozwala ustalić wymiary elementów serca oraz czynności skurczowe, rozkurczowe i pracę zastawek) oraz próba wysiłkowa (odwzorowuje wpływ wysiłku na pracę serca).

Choroby kardiologiczne często bywają ignorowane przez pacjentów, ponieważ schorzenia serca w początkowej fazie nie wykazują specyficznych objawów. Uczucie ciągłego zmęczenia, mroczki przed oczami lub lekkie duszności łatwo zrzucić na karb stresu i szybkiego tempa życia. Często o podjęciu zdecydowanych działań decyduje dopiero utrata przytomności lub trudności z oddychaniem. Wielu problemów z sercem można uniknąć poprzez wdrożenie odpowiednich nawyków żywieniowych. W kardiologii podkreśla się ogromny walor diety (np. unikanie przetworzonej żywności, spożywanie warzyw, owoców i tłuszczy nienasyconych) oraz wdrożenie aktywności fizycznej (najlepiej w umiarkowanie-intensywnej postaci, ale regularnie).

Do typowych chorób kardiologicznych zalicza się nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, czy wadliwą pracę zastawek.