Kardiologia

Kardiologia to dział medycyny, który zajmuje się budową, funkcjonowaniem i leczeniem mięśnia sercowego. Sprawne działanie serca jest niezbędne do życia każdego człowieka. To pompa, której zadaniem jest przetaczanie krwi przez organizm i dostarczanie do wszystkich jego komórek tlenu oraz substancji odżywczych. Wraz z wiekiem serce ulega stopniowemu osłabieniu, ale dbając o zdrową dietę i aktywność fizyczną można utrzymać je w dobrej kondycji przez bardzo długi czas.

Dlaczego nogi stają się ciężkie i opuchnięte?

Materiał sponsorowany

Przyczyną zimnych dłoni jest wszystko to, co powoduje zwężenie naczyń krwionośnych. Kiedy przebywamy w zimnym pomieszczeniu, jest to naturalna reakcja organizmu. Natomiast uczucie zimnych dłoni przez długi czas może mieć poważniejsze podłoże. Jakie schorzenia powodują, że nasze dłonie są wciąż zimne?
Kibicowanie może powodować poważne problemy zdrowotne. Dopingowanie ulubionej drużyny powoduje nagły skok ciśnienia, przyspieszony puls, co jest szczególnie niebezpieczne dla kibiców zmagających się z chorobą wieńcową. U osób ze słabszym sercem kibicowanie może doprowadzić nawet do zawału. Sprawdź, jakie są niebezpieczne skutki zdrowotne kibicowania i jak kibicować, by nie zaszkodzić zdrowiu.
Zawał serca kojarzony jest głownie jako przypadłość osób starszych, ale to dość mylne przekonanie - coraz częściej dotyczy także młodych ludzi. Znajomość objawów, świadczących o zbliżającym się ataku serca może uratować życie. Szczególną uwagę powinien zwrócić ten jeden sygnał.
Im wyższe stężenie cholesterolu we krwi, tym większe ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia – ostrzegają lekarze. Jednak nie wszyscy regularnie wykonują badanie przesiewowe, które określa poziom cholesterolu. Niektórzy pacjenci powinni regularnie wykonywać pełny panel lipidowy.
Ta 32-letnia kobieta miała bardzo nietypowe objawy. Odczuwała silny ból nogi, dodatkowo kończyna była mocno opuchnięta. Lekarze postawili błędną diagnozę, nie zlecając dodatkowych badań. Przyczyna dolegliwości była jednak dużo poważniejsza. W efekcie, przez ignorancję lekarzy, Sarah ma nieodwracalnie uszkodzone płuca.
Myśląc o zdrowiu serca, w pierwszej kolejności zastanawiamy się nad dietą i aktywnością fizyczną. Ale nasze serce wymaga znacznie więcej niż ćwiczenia i zdrowe odżywianie. Kardiolog wskazuje trzy niedoceniane zasady, które są ważne dla zdrowia serca.
Zawał serca może wystąpić w każdym wieku, choć najbardziej narażone są osoby, które cierpią na choroby przewlekłe, zwiększające ryzyko incydentów sercowych. Poprzez odpowiedni styl życia to ryzyko można zmniejszyć. Oto cztery ważne sposoby, dzięki którym możesz skutecznie uniknąć zawału serca.
Niewydolność serca to najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce - co godzinę umiera 16 osób z rozpoznaną niewydolnością serca. Ponad 40 proc. chorych przeżywa nie dłużej, niż pięć lat od postawienia diagnozy. Wbrew pozorom chorują nie tylko ludzie w podeszłym wieku, a niewydolność może rozwinąć się nawet u osób bez wcześniejszej choroby serca, np. u takich z cukrzycą czy nadczynnością tarczycy. Kardiolog dr hab. n. med. Marta Kałużna-Oleksy wyjaśnia, jakie objawy mogą wskazywać na niewydolność serca i kto powinien pilnie umówić się z lekarzem.
O tym, że sport to zdrowie, nie trzeba nikogo przekonywać. Okazuje się jednak, że jeśli chodzi o zachowanie w zdrowiu układu sercowo-naczyniowego, kluczowym aspektem jest pora, o której wykonujemy ćwiczenia. Kiedy więc najlepiej ćwiczyć?
Z twierdzeniem, że normy cholesterolu są w Polsce ostrzejsze, niż w USA czy innych krajach UE, można spotkać się w internecie coraz częściej. - To fake news - mówi wprost prof. Maciej Banach, specjalista w dziedzinie kardiologii, hipertensjologii i lipidologii, założyciel i prezes Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego. I wyjaśnia, że normy poparte są wynikami badań, które jednoznacznie dowodzą, że obniżenie poziomu cholesterolu poniżej określonej wartości może znacząco przedłużyć życie. Ale w Polsce, podobnie jak i w wielu innych krajach, problemem jest to, że wielu pacjentów nie jest w stanie osiągnąć celu terapeutycznego.
Zawał serca to stan zagrażający życiu, który wymaga natychmiastowej opieki medycznej. Tymczasem jest grupa objawów, która manifestuje zbliżający się atak serca, nawet kilka tygodni przed nim. Dlatego tak ważna jest obserwacja organizmu. Oto symptomy, które powinny wzbudzić czujność.

Kardiologia wyróżnia cztery jamy sercowe, dwie komory i dwa przedsionki między którymi występuje odpowiednio przegroda międzykomorowa oraz przegroda międzyprzedsionkowa. Przepływ krwi jest regulowany przez system zastawek. Unikalność mięśnia sercowego polega na możliwości ciągłej pracy dzięki działaniu układu bodźco-przewodzącego, którego kluczowym elementem są pęczki Hissa.

W wykrywaniu chorób kardiologia posługuje się wypracowanymi badaniami diagnostycznymi. Do najważniejszych z nich należy EKG (mierzenie potencjałów elektrycznych powstających podczas pracy serca), echokardiografia (wariant USG, który pozwala ustalić wymiary elementów serca oraz czynności skurczowe, rozkurczowe i pracę zastawek) oraz próba wysiłkowa (odwzorowuje wpływ wysiłku na pracę serca).

Choroby kardiologiczne często bywają ignorowane przez pacjentów, ponieważ schorzenia serca w początkowej fazie nie wykazują specyficznych objawów. Uczucie ciągłego zmęczenia, mroczki przed oczami lub lekkie duszności łatwo zrzucić na karb stresu i szybkiego tempa życia. Często o podjęciu zdecydowanych działań decyduje dopiero utrata przytomności lub trudności z oddychaniem. Wielu problemów z sercem można uniknąć poprzez wdrożenie odpowiednich nawyków żywieniowych. W kardiologii podkreśla się ogromny walor diety (np. unikanie przetworzonej żywności, spożywanie warzyw, owoców i tłuszczy nienasyconych) oraz wdrożenie aktywności fizycznej (najlepiej w umiarkowanie-intensywnej postaci, ale regularnie).

Do typowych chorób kardiologicznych zalicza się nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, czy wadliwą pracę zastawek.