Choroby zakaźne

Pchła piaskowa to jedna z nielicznych pcheł bytujących na człowieku. Wywołuje ona bardzo nieprzyjemną chorobę pasożytniczą - tungozę. Nieleczona tungoza może dawać bardzo poważne powikłania. Zobacz, gdzie najczęściej występuje pchła piaskowa i jak dokładnie dochodzi do infekcji.
Utrata węchu oraz utrata smaku to jeden z objawów COVID-19. Dlaczego w przebiegu zakażenia koronawiusem dochodzi do utraty węchu i smaku i czemu objaw ten ma aż tak duży wpływ na funkcjonowanie osób chorych na COVID-19? Jak długo utrzymuje się anosmia u osób zakażonych koronawirusem, kiedy po COVID-19 wróci węch i smak, czy da się w jakiś sposób złagodzić nieprzyjemne odczucia?
Aktualna mapa szerzenia się koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce i na świecie, na której znajdziecie potwierdzone przypadki zakażeń na całym świecie. Mapa jest aktualizowana w czasie rzeczywistym. Sprawdź bieżące statystyki zachorowań na COVID-19.
Rybiki cukrowe to małe niepozorne owady zamieszkujące ciepłe i wilgotne miejsca w naszym domu. Generalnie są dla ludzi niegroźne i niemal niezauważalne, ale jeśli jest ich za dużo, mogą nam bardzo uprzykrzyć życie. Jak się pozbyć rybików cukrowych z domu?
Na pytanie: „Czy zrobiła Pani test na obecność HIV” Polki odpowiadają z oburzeniem: „A po co? Przecież nie jestem prostytutką”. - Kobiety w Polsce rzadko badają się na HIV, bo nie widzą takiej potrzeby. Równie rzadko nakłaniają do testów swoich partnerów. Robimy wszystko, aby to zmienić, bo ponad 50 proc. całej światowej populacji zakażonych HIV to kobiety – mówi dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, Prezes Fundacji Edukacji Społecznej wspierającej osoby zakażone HIV i ich bliskich.
Zrobiłeś test na HIV i jesteś pozytywny? Ciesz się! Bo Ciebie już na pewno HIV nie zabije!
Ból mięśni przy COVID-19 potrafi być tak silny, że chory nie jest w stanie nawet unieść ręki - dlatego zaliczany jest do jednego z bardziej uciążliwych objawów zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Dlaczego COVID-19 powoduje ból mięśni, kiedy ból mięśni wskazuje na zakażenie koronawirusem i jak złagodzić ból mięśni podczas COVID-19?
Biegunka może być jednym z objawów COVID-19. Bywa, że pojawia się jako pierwszy objaw zakażenia koronawirusem lub dopiero po pewnym czasie od wystąpienia innych symptomów COVID-19. Kiedy biegunka może świadczyć o zakażeniu koronawirusem? Jak domowymi sposobami złagodzić biegunkę przy COVID-19?
Science Insider prześledził możliwe scenariusze rozwoju COVID-19, uwzględniając najnowsze dane i raporty WHO, a także analizy z naukowych publikacji. Sprawdź, jak dzień po dniu może przebiegać zakażenie koronawirusem i jak długo trwa, gdy symptomy są łagodne, umiarkowane lub gdy zaliczają się do przypadków ciężkich.
Tak zwane "covidowe palce" to jeden z objawów zakażenia koronawirusem. Często są pierwszym bądź wręcz jedynym objawem COVID-19, chociaż u wielu pacjentów pojawiają się dopiero, gdy ustąpi kaszel, gorączka czy osłabienie. Jak wyglądają covidowe palce, po czym poznać, że objaw ten może sygnalizować COVID-19? Jak łagodzić dyskomfort związany z covidowymi palcami i czy konieczny jest kontakt z lekarzem?
Infekcja COVID-19 zaczyna się w górnych drogach oddechowych, a następnie może zaatakować płuca. Jak donoszą lekarze, może zrobić w nich prawdziwe spustoszenie. Zobacz wstrząsające nagranie dr. Bartosz Fiałka pokazujące, co się dzieje z płucami chorego na COVID-19.
Powikłania po COVID-19 ciągle są badane. Wiadomo jednak, że nawet ci, którzy chorowali łagodnie lub wręcz bezobjawowo mogą cierpieć na różnego rodzaju powikłania po COVID-19. Jakie narządy może uszkodzić koronawirus i jakie powikłania mają osoby, które wyzdrowiały z COVID-19?