Choroby zakaźne

Ospa wietrzna u dorosłych daje podobne objawy jak u dzieci, ale jej przebieg jest z reguły dużo cięższy. W przypadku ospy u dorosłych dużo częściej też dochodzi do poważnych powikłań po ospie - zapalenia opon mózgowych, wątroby, stawów, nerek lub mięśnia sercowego. Objawy i leczenie ospy u dorosłych. Powikłania po ospie wietrznej u dorosłych.
Szkarlatyna, czyli płonica, to ciężka zakaźna choroba bakteryjna wieku dziecięcego. Typowe objawy szkarlatyny trudno przeoczyć, choć lekarze coraz częściej zwracają uwagę, że dziś choroba ta potrafi dawać też objawy nietypowe. Trzeba więc zachować czujność, bo nieleczona lub źle leczona szkarlatyna może być przyczyną groźnych powikłań. Jakie są przyczyny i objawy płonicy? Jak wygląda leczenie szkarlatyny?
Zarażenie pneumokokami nie jest trudne. Bakterie przenoszą się drogą powietrzno-kropelkową. Wystarczy, by osoba zarażona zakaszlała w naszej obecności i pneumokoki przedostają się do naszych dróg oddechowych.
Szczepionka na pneumokoki oferowana jest przez NFZ w wersji 10-walentnej. Z kolei odpłatnie rodzice mogą zdecydować się na szczepionkę na pneumokoki 13-walentną. Każdy noworodek jest poddawany obowiązkowym szczepieniom na pneumokoki dopiero od 1 stycznia 2017 r. Na czym polega różnica między szczepionkami?
Sepsa pneumokokowa to poważne zakażenie inwazyjne bakteriami pneumokoków, inaczej nazywanymi dwoinką zapalenia płuc. Na rozwój sepsy (posocznicy) pneumokokowej najbardziej narażeni są pacjenci o obniżonej odporności - szczególnie małe dzieci i osoby starsze.
Pneumokoki to poważny temat. Wielu młodych rodziców nie wie, jakie skutki dla ich dziecka może mieć zakażenie pneumokokami, ani jak przebiega choroba wywoływana przez bakterie Streptococcus pneumoniae. Najczęstsze wątpliwości dotyczące tej choroby rozwiewa dr Aneta Górska-Kot.
Pneumokoki (Streptococcus pneumoniae, dwoinka zapalenia płuc) mogą być przyczyną wielu groźnych chorób. Zazwyczaj zakażenie pneumokokami powoduje liczne powikłania, często zagrażające życiu. Kto jest najbardziej narażonyażenie? Jakie choroby wywołują pneumokoki i jakie są ich objawy? Czy szczepienie przeciwko pneumokokom jest skuteczne?
Bardzo długo nie podważano słuszności szczepień. Ograniczały ilość niebezpiecznych chorób, naukowcy pracowali, aby były jak najbezpieczniejsze, usuwano z nich potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia substancje i zastępowano je innymi… I nagle rodzice zaczęli odmawiać szczepień. Zasadność szczepień, przechowywanie i bezpieczeństwo szczepionek oraz to, czy rodzice mają prawo odmówić szczepienia dzieci były m.in. tematami MEDYCZNYCH KOMPLETÓW – konferencji edukacyjnej zorganizowanej 16 listopada 2019 w Warszawie przez serwis Poradnikzdrowie.pl.
New Delhi to superbakteria, która jest oporna na działanie wszystkich antybiotyków, co oznacza, że nie można wyleczyć wywoływanych przez nią śmiertelnie groźnych chorób. Sytuacja jest bardzo poważna, ponieważ nawet w Polsce są już setki nosicieli tego patogenu, a o zarażenie nietrudno. Dlaczego bakteria New Delhi jest oporna na antybiotyki? Jak można się nią zarazić?
Wirus HTLV-1 jest drobnoustrojem należącym do rodziny retrowirusów, tej samej co wirus HIV. Choć wirus nie jest powszechny w naszej szerokości geograficznej, zakażonych nim są miliony osób w endemicznych rejonach świata np. Japonii. Wirus HTLV-1 jest o tyle groźny, że jest przyczyną białaczki T-komórkowej dorosłych i może nie dawać objawów nawet przez 40 lat.
Tężec to ostra choroba zakaźna, występująca na całym świecie. Uwaga! Nawet drobne skaleczenie może prowadzić do groźnego dla życia zakażenia tężcem.
Światowa Organizacja Zdrowia co roku rekomenduje skład szczepionek przeciw grypie. Sprawdź, jakie szczepy wirusa grypy zawierają szczepionki przeciw grypie na sezon 2019/2020.

NOWY NUMER

W numerze 12/2019 "Zdrowia" wszystko o fizjoterapii, operacja "przez dziurkę", leczenie raka trzustki, kim jest asystent zdrowienia, zielone biuro, antyrakowe menu, idealna koloryzacja. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 12/2019

Materiał partnerski