Choroby zakaźne

Aktualna mapa szerzenia się koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce i na świecie, na której znajdziecie potwierdzone przypadki zakażeń na całym świecie. Mapa jest aktualizowana w czasie rzeczywistym. Sprawdź bieżące statystyki zachorowań na COVID-19.
Błonica jest chorobą silnie zakaźną o przebiegu zależnym od miejsca zakażenia. Wywołują ją bakterie maczugowca błonicy - Corynebacterium diphtheriae, które zostały wcześniej zaatakowane odpowiednim bakteriofagiem (wirusem atakującym bakterie) i stały się lizogenne czyli zmieniły swoje cechy biologiczne. Zmiana ta zaowocowała otrzymaniem przez te bakterie nowego genu (tox). Dzięki niemu mogą produkować jad błoniczy, odpowiedzialny za objawy choroby.
Sanepid wielokrotnie ostrzegał już przed kąpielami w fontannach. Widzisz dzieci biegające z radością pomiędzy tryskającą wodą? Cóż, to może być niebezpieczne.
Meningokoki stosunkowo rzadko wywołują ciężką chorobę. Ale gdy zaatakują, zaczyna się wyścig z czasem. Liczy się każda godzina, a nawet minuta. Im szybciej zostanie podany antybiotyk, tym większa jest szansa, że nie dojdzie do sepsy (posocznicy) i chory powróci do zdrowia. Jakie objawy wskazują na zakażenie meningokokami? Jak przebiega leczenie choroby meningokokowej?
Tężec to ostra choroba zakaźna występująca na całym świecie. Trzeba mieć świadomość, że nawet drobne skaleczenie może prowadzić do groźnego dla życia zakażenia tężcem.
Zakażenie bakterią Escherichia coli najczęściej prowadzi do zatrucia pokarmowego. Jednak u niektórych osób bakteria E. coli (pałeczka okrężnicy) może doprowadzić do ciężkich infekcji - zapalenia opon mózgowych, a nawet sepsy, która w połowie przypadków kończy się śmiercią. Przeczytaj albo posłuchaj, jakie jeszcze mogą być skutki zdrowotne zatrucia E. coli.
Cytomegalia u kobiet w ciąży często nie daje wyraźnych objawów, tymczasem jest ona szczególnie niebezpieczna w tym okresie, gdyż może powodować wady rozwojowe płodu, a nawet doprowadzić do jego obumarcia. Dlatego warto wiedzieć, jakie konsekwencje mogą wiązać się z zakażeniem wirusem cytomegalii (cytomegalovirus – CMV) u ciężarnych.
Cytomegalia wywoływana przez cytomegalowirus (CMV) jest powszechną chorobą, którą większość ludzi przechodzi bardzo łagodnie. Niebezpieczna jest tylko dla kobiet w ciąży, gdyż może wyrządzić krzywdę rozwijającemu się płodowi, a także dla osób o obniżonej odporności. Jakie są objawy cytomegalii? Na czym polega leczenie?
Przecinkowce to mięsożerne bakterie występujące w wodach tropikalnych, jednak od kilku lat coraz częściej pojawiają się także w Bałtyku. Wszystko przez ocieplenie się klimatu. Osoby wypoczywające nad morzem powinny zachować szczególną ostrożność, ponieważ kontakt z przecinkowcami może się skończyć ciężkim zatruciem pokarmowym, amputacją kończyny, a nawet śmiercią. Sprawdź, gdzie jeszcze występują przecinkowce i jak można się nimi zarazić.
Leptospiroza to choroba wywołana przez krętki Leptospira roznoszone przez zwierzęta domowe i dzikie, szczególnie gryzonie i bydło, a także świnie, konie i psy. Krętki te wytwarzają endotoksynę, odpowiedzialną za wystąpienie gorączki, zaburzeń krążeniowych, uszkodzenie naczyń lub zmiany w narządach miąższowych, układzie nerwowym i mięśniach.
Dur brzuszny to ogólnoustrojowa choroba zakaźna. Wywołują ją gram-ujemne pałeczki z rodzaju Salmonella typhi. Zarazić się nią można teoretycznie na całym świecie. W krajach wysoko rozwiniętych jest to jednak choroba bardzo rzadka. Jej główne ogniska występowania to Afryka, Azja Południowo-Wschodnia oraz Daleki Wschód.
Domowe sposoby na opryszczkę są tanie i zawsze pod ręką. Pomogą złagodzić ból, świąd i uczucie pieczenia, choć nie dają gwarancji wyleczenia. Sprawdź, jakie są domowe sposoby na opryszczkę.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020