Choroby zakaźne

Aktualne dane na temat szerzenia się koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce i na świecie i statystyki potwierdzonych przypadków zakażeń i zgonów w Polsce i na świecie. Sprawdź bieżące statystyki zachorowań na COVID-19.
W Polsce póki co dostępne są dwie szczepionki na COVID-19 – docelowo ma być ich pięć. Produkują je różne firmy – konsorcjum Pfizer/BioNTech oraz Moderna. Ale nie jest to bynajmniej jedyna różnica. Mimo, że pacjent nie będzie mógł wybrać, którą szczepionką zostanie zaszczepiony, warto wiedzieć, czym różnią się szczepionki Pfizer i Moderna.
Rehabilitacja po COVID-19 to dla wielu ozdrowieńców konieczność – jest niezbędna, by osoby, które przeszły COVID-19, mogły wrócić do pełnej sprawności. Jakie problemy zdrowotne mają ozdrowieńcy? Na czym polega rehabilitacja po COVID-19 i do jakiego specjalisty należy się zgłosić na taką rehabilitację?
Szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia 2020 roku. Pierwsze osoby zostały zaszczepione przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 szczepionką amerykańskiego koncernu Pfizer i niemieckiej firmy biotechnologicznej BioNTech, która zwana jest także lekiem Comirnaty. Co wiadomo na jej temat? Co zawiera? Jak działa? Jakie mogą być skutki uboczne jej przyjęcia?
Kalendarz szczepień obowiązkowych na rok 2021 to program, według którego realizowane są szczepienia u pacjentów do 19. roku życia oraz u osób szczególnie narażonych na zachorowanie. Jak przedstawia się kalendarz szczepień obowiązkowych na 2021 rok?
Kalendarz szczepień zalecanych na rok 2021 obejmuje nie tylko te szczepienia, które mają na celu chronić dzieci i dorosłych przez najczęściej spotykanymi wirusami i bakteriami. Są w nim również te szczepienia, które zmniejszają ryzyko zachorowania na równie groźne choroby - takie jak grypa, ospa wietrzna, kleszczowe zapalenie mózgu, wirusowe zapalenie wątroby czy zakażenia wywoływane przez meningokoki. Jakie szczepionki znajdują się w kalendarzu szczepień zalecanych na 2021 rok?
Test antygenowy to jeden z testów na koronawirusa: z jego pomocą można zdiagnozować lub wykluczyć aktywną infekcję COVID-19. Czym jest test antygenowy, jak pobiera się materiał do badania, gdzie można zrobić szybki test na COVID-19 i ile to kosztuje?
Szczepionka na COVID-19 jest już stosowana. I budzi wiele emocji, zwłaszcza po doniesieniach o kilku przypadkach reakcji anafilaktycznych. Kto może zaszczepić się na koronawirusa? Jakie są przeciwwskazania do szczepienia na COVID-19? Czy szczepionkę może otrzymać alergik, osoba chora na raka, cukrzycę, czy choroby autoimmunologiczne? Sprawdzamy, co znajduje się w charakterystyce produktu leczniczego.
Szczepienia na COVID-19 w Polsce zaczną się pod koniec grudnia. I budzą wiele emocji. W związku ze szczepieniami pojawia się mnóstwo pytań, a w sieci nietrudno natknąć się na fake newsy. Przedstawiamy więc odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, opracowane w oparciu o materiały Ministerstwa Zdrowia oraz przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Ból głowy to dolegliwość bardzo powszechna - może pojawić się z powodu stresu, infekcji, zbyt wysokiego ciśnienia, jest też objawem migreny. Ból głowy to także jeden z objawów COVID-19. Może pojawić się na początku choroby - jeszcze przed wystąpieniem takich objawów jak gorączka, kaszel czy ból mięśni - lub w jej kolejnej, objawowej fazie. Po czym poznać, że ból głowy jest objawem COVID-19 i w jaki sposób go łagodzić?
Dlaczego wciąż tak niska jest świadomość przeciętnego człowieka na temat HIV? Skąd bierze się stygmatyzowanie tego tematu, a w badaniach dotyczących HIV kobiety i mężczyźni traktowani są osobno? Czy potrzebne jest kanalizowanie informacji? Na te i inne pytania rozmawiamy z Robertem Łukasikiem - prezesem stowarzyszenia Pozytywni w tęczy .

Materiał partnerski

Mamy ciągle przeświadczenie, że HIV to choroba grup ryzyka, a to nieprawda, dotyczy nas wszystkich. Coraz więcej jest pacjentów po czterdziestce, pięćdziesiątce, sześćdziesiątce, którzy nagle się dowiadują, bo zaczynają ciężko chorować.