Choroby zakaźne

Brodawczak, czyli wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), to jeden z wirusów odpowiedzialnych za rozwój nowotworów. Jak wynika z badań, nie u wszystkich osób zakażonych onkogennym typem wirusa dochodzi do rozwoju raka. Jednak osoby, które są bezobjawowymi nosicielami wirusa, mogą zarażać inne osoby, u których wirus może już wywołać tę groźną chorobę. Co to jest wirus brodawczaka ludzkiego? Jak można się nim zarazić? Jakie są objawy zakażenia?
Przecinkowce to mięsożerne bakterie występujące w wodach tropikalnych, jednak od kilku lat coraz częściej pojawiają się także w Bałtyku. Wszystko przez ocieplenie się klimatu. Osoby wypoczywające nad morzem powinny zachować szczególną ostrożność, ponieważ kontakt z przecinkowcami może się skończyć ciężkim zatruciem pokarmowym, amputacją kończyny, a nawet śmiercią. Sprawdź, gdzie jeszcze występują przecinkowce i jak można się nimi zarazić.
Choroba legionistów (legioneloza lub legionelloza) to poważna zakaźna choroba dróg oddechowych, którą wywołuje Gram-ujemna bakteria Legionella pneumophila. Pozapłucna postać tej choroby nosi nazwę gorączka Pontiac. Jakie są drogi zarażenia legionellą? Jak przebiega leczenie?
Pokswirusy to złożona grupa wirusów wywołujących przede wszystkim zmiany pęcherzykowe. Są to największe wirusy chorobotwórcze atakujące ludzi, jako jedyne dostrzegalne pod mikroskopem świetlnym. Wywołują m.in. takie choroby jak ospa prawdziwa, ospa krowia czy mięczaka zakaźnego.
New Delhi to superbakteria, która jest oporna na działanie wszystkich antybiotyków, co oznacza, że nie można wyleczyć wywoływanych przez nią śmiertelnie groźnych chorób. Sytuacja jest bardzo poważna, ponieważ nawet w Polsce są już setki nosicieli tego patogenu, a o zarażenie nietrudno. Dlaczego bakteria New Delhi jest oporna na antybiotyki? Jak można się nią zarazić?
Komary w Polsce przenoszą dirofilariozę i leiszmaniozę. Według specjalistów z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego te egzotyczne choroby mogą być przenoszone przez komary z psów na człowieka. U ludzi rzadko dochodzi do zakażeń, ponieważ na dirofilariozę i leiszmaniozę narażone są głównie zwierzęta. Sprawdź, jak groźne są choroby przenoszone przez komary?
Rodzice małych dzieci często sięgają po preparaty na wszy i gnidy, ponieważ wszawica to częsty problem, zwłaszcza w szkołach, przedszkolach i żłobkach. Preparaty na wszy i gnidy usuwają, a nawet zapobiegają przenoszeniu się pasożytów. Które preparaty i jakie sposoby walki z wszawicą są najskuteczniejsze?
W łazience spędzamy statystycznie około dwóch lat życia. Powinna więc być miejscem wygodnym, a ze względu na swoją specyficzną rolę - także bezpiecznym dla zdrowia, czyli zawsze czystym. Jak sprzątać łazienkę, by można było bez obaw z niej korzystać?
Kleszcz u psa powoduje choroby, których objawy nie zawsze są zauważane przez właścicieli od razu. Dlatego po spacerze z pupilem należy zawsze sprawdzać, czy pies ma kleszcza. Jeśli tak, należy jak najszybciej usunąć pasożyta. Sprawdź, co robić, gdy pies ma kleszcza. Jak prawidłowo usunąć kleszcza u psa (by nie została główka) i co zrobić, gdy kleszcz się urwie? Po jakim czasie od ukąszenia pojawiają się objawy chorób odkleszczowych i na czym polega ich leczenie? Jakie mogą być powikłania?
Brazylijska gorączka krwotoczna to choroba wirusowa, o której wciąż mało wiemy - opisano tylko kilka przypadków zachorowania. Jakie są przyczyny wystąpienia tej gorączki krwotocznej? Jakie daje objawy ta zoonoza? I czy znamy sposób leczenia brazylijskiej gorączki krwotocznej?
Meningokoki stosunkowo rzadko wywołują ciężką chorobę. Ale gdy zaatakują, zaczyna się wyścig z czasem. Liczy się każda godzina, a nawet minuta. Im szybciej zostanie podany antybiotyk, tym większa jest szansa, że nie dojdzie do sepsy (posocznicy) i chory powróci do zdrowia. Jakie objawy wskazują na zakażenie meningokokami? Jak przebiega leczenie choroby meningokokowej?
Borelioza to choroba, której metody leczenia wciąż budzą wiele kontrowersji. IDSA - Amerykańskie Towarzystwo Chorób Zakaźnych - opracowało standardową metodę leczenia boreliozy, którą stosuje większość polskich lekarzy. Leczenie boreliozy metodą IDSA kwestionuje ILADS, czyli Międzynarodowe Towarzystwo ds. Boreliozy i Chorób z Nią Powiązanych, które proponuje zupełnie inną, ich zdaniem skuteczniejszą, terapię. Sprawdź, na czym polega leczenie boreliozy metodą IDSA i ILADS.

NOWY NUMER

W numerze 10/2019 "Zdrowia" kreatywne podejście do seksu, podstępna borelioza, nowe terapie nowotworów, komu grozi cyberchondria, leki szkodzące urodzie, probiotyki w kiszonkach. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 10/2019