Choroby zakaźne

Aktualna mapa szerzenia się koronawirusa SARS-CoV-2, na której znajdziecie potwierdzone przypadki zakażeń na całym świecie. Mapa jest aktualizowana w czasie rzeczywistym. Stan na 8 kwietnia 2020 r.: liczba zachorowań na świecie: 1 447 466, liczba zgonów na świecie: 83 471, liczba zachorowań w Polsce: 5205, liczba zgonów: 159, liczba ozdrowieńców w Polsce: 222.
Większość objawów zakażenia koronawirusem z Chin jest typowa również dla innych, w tym sezonowych, infekcji. Ale nie wszystkie - naukowcy ciągle odkrywają kolejne symptomy COVID-19. Co powinno wzbudzić czujność? I czy chorobę tę można wyleczyć?
GIS podał wstrząsające dane - już 17 procent osób zakażonych koronawiruse w Polsce stanowi personel medyczny. Świadczy to o niewystarczających środkach ochrony osobistej i zbyt małej liczbie testów, ale naukowcy twierdzą, że może stać za tym coś jeszcze - dawka wirusa, na jaką są narażeni pracownicy służb medycznych.
Gruźlica rozwija się u 10 proc. zakażonych. W Polsce większość przypadków jej postaci to gruźlica płuc. Często bywa wykrywana przypadkowo. Warto jednak wiedzieć, jakie są objawy gruźlicy oraz jak przebiega leczenie tej choroby.
Opryszczka to efekt zarażenia jednym z dwóch typów wirusa opryszczki hsv1 i hsv2 - herpes simplex. Powoduje on nie tylko popularną opryszczkę na ustach czy genitaliach, ale i poważniejsze zmiany w organizmie. Czym są zakażenia opryszczkowe wywołane przez wirusa HSV?
Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Simon opowiedział więcej o nowoczesnej terapii stosowanej w leczeniu COVID-19. Wykorzystuje się w niej nie chininę, ale jej pochodną. Dowiedzcie się więcej.
Zastanawiasz się, co ma wspólnego koronawirus ze szczepionką przeciw gruźlicy, którą otrzymałeś w dzieciństwie? A może uważasz, że szczepienie dziecka przeciwko chorobie, która już prawie odeszła w zapomnienie nie ma sensu? Naukowcy sądzą, że znaleźli odpowiedź na twoje pytania! A przy tej okazji ponowne potwierdzenie tego, że szczepienia mają sens. A antyszczepionkowcy - problem.
Płuca chore na COVID-19 brzmią w osłuchu jak kombinacja odgłosów szmerów, trzeszczenia i wilgotnych rzężeń dwóch oddzielnych schorzeń. "To jakby słuchać dwóch oddzielnych pacjentów naraz", komentują lekarze.
Głównymi objawami zarażenia koronawirusem są kaszel, duszności i gorączka. Są jednak i inne objawy - każdego dnia o koronawirusie dowiadujemy się czegoś nowego!
Gdy chiński tabloid "Global Times" podał informację, że w Chinach zmarł robotnik zarażony hantawirusem, wiadomość ta zelektryzowała wiele osób i rozeszła się po mediach społecznościowych lotem błyskawicy. Czy w obliczu pandemii koronawirusa przyjdzie nam się zmierzyć z kolejnym wrogiem? Naukowcy wyjaśniają.
Science Insider prześledził możliwe scenariusze rozwoju choroby wywołanej koronawirusem, uwzględniając najnowsze dane i raporty WHO, a także analizy z naukowych publikacji. Sprawdź, jak dzień po dniu może przebiegać choroba i jak długo trwać, gdy symptomy są łagodne, umiarkowane lub gdy zaliczają się do przypadków ciężkich.
Włoski instytutu zdrowia opublikował niedawno raport, z którego wynika, że 70% ofiar koronawirusa stanowili mężczyźni, a tylko 30% kobiety. Skąd te różnice? Dlaczego mężczyźni umierają częściej?

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020