Oblicz swoje BMI

Kalkulator BMI (Body Mass Index)

Kalkulator wskaźnika masy ciała (Body Mass Index) używany jest do obliczania wartości BMI i odpowiadającej jej wagi z uwzględnieniem wieku i wzrostu. BMI to ogólny wskaźnik pozwalający określić, czy dana osoba ma zdrową masę ciała dla swojego wzrostu. 

Zakresy BMI różnią się w zależności od czynników. Wynik z kalkulatora BMI wskazuje, czy osoba:

  • ma poważną niedowagę,
  • czy masa ciała jest w granicach normy,
  • czy osoba ma nadwagę lub otyłość.

Nadwaga lub niedowaga może mieć znaczący wpływ na zdrowie, więc choć BMI jest niedoskonałą miarą zdrowej masy ciała, jest użytecznym wskaźnikiem tego, czy potrzebne są dodatkowe badania lub działania.


Choć kalkulator BMI jest powszechnie używanym i użytecznym wskaźnikiem zdrowej masy ciała, ma swoje ograniczenia. BMI to tylko szacunek, który nie może uwzględniać składu ciała. Ze względu na dużą różnorodność typów ciała, a także rozmieszczenie mięśni, masy kostnej i tłuszczu, BMI należy brać pod uwagę wraz z innymi pomiarami, a nie stosować jako jedyną metodę określania zdrowej masy ciała.

Body Mass Index nie może być w pełni dokładny, ponieważ jest miarą m.in. nadmiernej masy ciała, a nie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Na BMI dodatkowo wpływają takie czynniki, jak wiek, płeć, pochodzenie etniczne, masa mięśniowa i tkanka tłuszczowa oraz poziom aktywności. 

Według CDC:

  • starsi dorośli mają zwykle więcej tkanki tłuszczowej niż młodzi dorośli o tym samym BMI.
  • kobiety mają zwykle więcej tkanki tłuszczowej niż mężczyźni przy równoważnym BMI.
  • osoby umięśnione i wysoko wytrenowani sportowcy mogą mieć wyższe BMI z powodu dużej masy mięśniowej.


Jak odczytać wynik z kalkulatora BMI? 

Niedowaga 

Niedowaga może być oznaką choroby lub niedożywienia. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który może zlecić wykonanie badań. 

Waga w zakresie normy

Jeśli kalkulator BMI wskazuje, że twoja waga jest prawidłowa, prawdopodobnie nie masz powodu do zmartwień. 

Nadwaga 

Najlepszym sposobem, aby schudnąć, jeśli masz nadwagę, jest połączenie diety i ćwiczeń.

Otyłość

W przypadku osób otyłych zrzucenie nadmiernych kilogramów powinno odbywać się pod nadzorem lekarza. Najbardziej optymalne jest połączenie diety i aktywności fizycznej, lecz w niektórych przypadkach może być konieczne także zastosowanie farmakoterapii. Skontaktuj się z lekarzem rodzinnym, aby uzyskać pomoc i poradę.