Badania w ciąży

Ciąża to nie tylko czas radosnego oczekiwania na przybycie nowego członka rodziny ale też okres zwiększonej dbałości o zdrowie. Wykonanie odpowiednich badań w ciąży zapewnia jej harmonijny przebieg, a w razie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości – jak najszybsze ustalenie planu leczenia. Właściwie zaplanowany kalendarz badań w kolejnych tygodniach ciąży chroni też zdrowie przyszłej mamy, której organizm jest szczególnie narażony na wahania hormonalne, mogące pogłębić nieleczone dotąd schorzenia.

Konflikt serologiczny może się pojawić, gdy matka ma krew z czynnikiem Rh-, a ojciec Rh+. Wtedy organizm przyszłej mamy postrzega jej własne dziecko jako coś obcego i atakuje je przeciwciałami. Na szczęście, medycyna potrafi sobie radzić z konfliktem serologicznym. Czym jest antygen D i kiedy podaje się immunoglobulinę anty D? Jakie są przyczyny powstania konfliktu serologicznego oraz jak mu zapobiegać?
MCV (ang. ang. mean corpuscular volume) oznacza średnią objętość erytrocytów. To podstawowy element standardowego badania morfologii krwi obwodowej, bardzo przydatny w diagnostyce niedokrwistości (anemii). Jakie są normy MCV? Co oznacza MCV powyżej, a co poniżej normy?
Beta hCG (gonadotropina kosmówkowa) to hormon produkowany głównie w ciąży, który kontroluje jej rozwój. Zaburzenia wydzielania beta hCG prowadzą do szeregu powikłań i świadczą o nieprawidłowościach w przebiegu ciąży. Beta hCG jest także markerem nowotworowym, tzn. świadczy o obecności niektórych guzów, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jakie są normy dla badania beta hCG oraz jak odczytać wyniki?
Przeziębienie w ciąży zdarza się tak samo często jak i przed czy po niej. Jesteś w ciąży i masz typowe objawy - kręci cię w nosie, drapie w gardle, masz katar, gorączkę? Nie wiesz, co robić, żeby nie zaszkodzić sobie albo dziecku? Nie wpadaj w panikę, zacznij działać! Oto skuteczne i bezpieczne sposoby na przeziębienie w ciąży.
Kiedy zrobić test ciążowy? Po ilu dniach można zrobić test ciążowy? Wiele kobiet wykonuje test ciążowy dzień po stosunku, a niektóre nawet kilka godzin po intymnym zbliżeniu. Jednak nie ma to najmniejszego sensu. Wtedy test ciążowy i tak nic nie wykaże. Po jakim czasie można zrobić test ciążowy, by dał wiarogodny wynik? Podpowiadamy, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy.
Można powiedzieć, że już w brzuszku dziecko ma swoje upodobania. Lubi głaskanie, spokojną muzykę i pływanie, nie znosi natomiast hałasu, stresu, złych emocji i oczywiście alkoholu i papierosów. Jego upodobania nie wynikają z wyboru, tylko z faktu, że pewne bodźce są dobre dla jego rozwoju, a inne nie. Zobacz, co malec odbiera pozytywnie, a czego „nie lubi”.
Zespół antyfosfolipidowy (zespół Hughesa) to schorzenie układowe tkanki łącznej. Związane jest ono z nieprawidłową odpowiedzią układu odpornościowego i wytworzeniem przeciwciał przeciwko strukturom własnych tkanek. Dochodzi wtedy do stanów zakrzepowych lub samoistnych poronień. Jakie są przyczyny i objawy zespołu antyfosfolipidowego? Leczenie zespołu Hughesa.
Wieku płodu i prawdopodobny termin porodu zwykle oblicza się od momentu ostatniej miesiączki (tzw. reguła Naegelego). Jednak w tym przypadku nie jest on rzeczywistym wiekiem nienarodzonego dziecka. Prawidłowo wiek płodu oblicza się od momentu zapłodnienia, co często jest trudne do ustalenia. Jednak jest na to sposób. Sprawdź, jak obliczyć wiek płodu.
Istnieje wiele zagrożeń, które mogą zaburzyć rozwój płodu podczas ciąży. Często są one pochodzenia zewnętrznego, tak jak jest to w przypadku infekcji wewnątrzmacicznej, czy dostania się toksyn do organizmu matki. Istnieją jednak również zagrożenia wewnętrzne. Do nich należą różne mutacje genetyczne, prowadzące do chorób. Często można je rozpoznać wcześniej, dzięki badaniom prenatalnym. W przypadkach stwierdzenia nieuleczalnej choroby genetycznej prawodawstwo wielu krajów dopuszcza możliwość dokonania aborcji. A jak wygląda to w Polsce?
Przezierność karkowa, a dokładniej - ocena przezierności karkowej płodu - to jedno z badań prenatalnych, pozwalające ocenić ryzyko wystąpienia wad genetycznych płodu. USG z oceną przezierności karkowej płodu rekomenduje Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, co oznacza, że to badanie powinna mieć wykonane każda kobieta, która spodziewa się dziecka.
Ospa wietrzna w ciąży niesie ze sobą zagrożenie zarówno dla kobiety w ciąży jak i płodu. Najpoważniejszym powikłaniem u kobiety w ciąży chorej na ospę jest zapalenie płuc, przy czym śmiertelność dochodzi 2 procent. U dziecka może wystąpić wrodzony zespół ospy wietrznej. Jakie jeszcze zagrożenia dla matki i płodu niesie ze sobą ospa wietrzna w ciąży? Czy kobiety w ciąży mogą zaszczepić się na ospę wietrzną?
Zastanawiasz się, czy twój powrót do formy po porodzie przebiega prawidłowo. Chcesz wiedzieć, jakie badania i kiedy powinna wykonać młoda mama. Dowiesz się tego z naszego kalendarza. Obejmuje on sześć pierwszych miesięcy po urodzeniu dziecka.

Jakie badania w ciąży należy wykonać w pierwszej kolejności? Podczas pierwszej wizyty u ginekologa, specjalista zleci powtórzenie testu na beta hCG z krwi aby ostatecznie potwierdzić istnienie ciąży oraz wykona pierwsze badanie USG. W kolejnych etapach, mniej więcej do 10 tygodnia, niezbędne jest wykonanie podstawowych badań krwi wraz z oznaczeniem jej grupy i czynnika Rh. Dodatkowo z krwi wykonuje się testy w kierunku potencjalnych patogenów:

Badanie morfologiczne musi być regularnie powtarzane, co najmniej 5 razy w trakcie trwania ciąży. Zalecana jest również kontrola stężenia glukozy we krwi (wykonanie testu obciążenia glukozą), z uwagi na zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy u kobiet ciężarnych. Pacjentki powinny także zadbać o wyleczenie wszystkich ewentualnych ubytków u stomatologa, ponieważ stany zapalne mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla rozwijającej się ciąży.

W kolejnych miesiącach lekarz ginekolog będzie regularnie kontrolował masę pacjentki, jej ciśnienie tętnicze oraz przeprowadzał standardowe badanie ginekologiczne z wziernikiem w celu oceny położenia płodu. Zalecane jest też wykonywanie badania moczu. Badanie USG, dostarczające wielu cennych informacji o stadium rozwoju dziecka i wieku ciąży, przy braku specjalnych wskazań wykonywane jest zwykle w każdym trymestrze (3 krotnie).

W niektórych przypadkach kobieta może zostać skierowana na inwazyjne badania prenatalne, których celem jest wczesne wykrywanie wad rozwojowych płodu.