Urologia i Nefrologia

Urologia i nefrologia to dziedziny medycyny, które zajmują się budową, funkcjonowaniem i leczeniem układu moczowego, moczowo-płciowego, a także nerek. Z konsultacji urologicznych mogą korzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zdrowie układu moczowego to nie tylko codzienny komfort, ale też możliwość uniknięcia wielu chorób i powikłań. Wizyty u urologa i nefrologa zalecane są wszystkim mężczyznom po 50. roku życia. Powinni oni odwiedzać specjalistę raz w roku, a w przypadku występowania obciążeń …

Zapalenie pęcherza lubi kobiety - wynika to z naszej budowy anatomicznej. Jednak jest wiele sposobów, by uniknąć zakażenia dróg moczowych. Dowiedz się, co sprawia, że choroba się rozwija? Jakie są objawy zapalenia pęcherza? Sprawdź, jak zapobiegać infekcji, a gdy zapalenie pęcherza się pojawi – jak szybko się z nim uporać.
Nietrzymanie moczu należy do najczęstszych chorób cywilizacyjnych, wyprzedzając m.in. nadciśnienie, depresję, czy cukrzycę. Szacuje się, że problem NTM dotyczy co trzeciej kobiety na świecie. Mimo to, duża część chorych nie konsultuje z lekarzem swoich dolegliwości lub zjawia się w gabinecie długo po doświadczeniu pierwszych symptomów. To błąd, bo z NTM można skutecznie walczyć.

Materiał sponsorowany

Naukowcy przeprowadzili badanie, którego celem było sprawdzenie, jaki wpływ na kamienie nerkowe ma stosowana dieta. Co się okazało? Dieta bogata w produkty zawierające dużą ilość wapnia i potasu może zapobiegać nawracającym kamieniom nerkowym.
Zapalenie pęcherza to nieprzyjemna przypadłość, o czym w szczególności wiedzą kobiety. To ich bowiem najczęściej dotyka ta przykra dolegliwość. Nieleczona infekcja może wywołać poważne skutki zdrowotne. Jak rozpoznać pierwsze objawy zapalenia pęcherza, aby móc w porę zareagować?
Mocznica pojawia się w przebiegu zaawansowanej niewydolności nerek. Uszkodzone nerki nie są w stanie usuwać szkodliwych produktów przemiany materii, co prowadzi do wzrostu stężenia mocznika w organizmie. Jakie są objawy mocznicy? Jak przebiega jej leczenie?
Wielotorbielowatość nerek, zarówno autosomalnie dominująca (ADPKD), jak i autosomalnie recesywna (ARPKD) to choroba genetyczną, która prowadzi do niewydolności nerek. Nie ma nią lekarstwa, a stosowane leczenie służy tylko do zwalczania kolejnych objawów. Najczęściej chorzy na wielotorbielowatość nerek wymagają przeszczepu.
Przewlekła choroba nerek dotyka ok. 500-600 mln osób na świecie. W Polsce problem ten dotyczy około 4-5 mln ludzi. Ze względu na początkowo utajony charakter przewlekła choroba nerek diagnozowana jest z opóźnieniem. Dowiedz się, jakie przyczyny doprowadzają do jej powstania i z jakimi wiąże się powikłaniami.
Leukocyty w moczu, w ilości większej niż zakłada norma, to w terminologii medycznej leukocyturia. Obecność białych krwinek w moczu zwykle oznacza zapalenie układu moczowego, choć może wskazywać także na schorzenia układu rodnego i narządów jamy brzusznej. Co oznaczają leukocyty w moczu?
Ból nerek - lub tylko jednej nerki - to ból zlokalizowany w jamie brzusznej, po obu stronach kręgosłupa, w okolicy lędźwiowej - tam znajdują się nerki. W związku z tym ból nerek - niezależnie od tego, jakie są jego przyczyny - często jest mylony z bólem kręgosłupa, a nawet bólem brzucha. Jak jednak określić, czy to rzeczywiście ból nerek? Jakie są jego przyczyny, jakie objawy mu towarzyszą oraz na czym polega leczenie?
Wiele chorób w swoim początkowym stadium nie daje widocznych objawów. Może opóźniać to rozpoznanie. Cennym wskaźnikiem zaburzeń naszego organizmu mogą być zmiany widoczne na skórze. Szczególnie pomocne okazują się w podejrzeniu chorób nerek, które pełnią wiele ważnych funkcji w naszym ciele. W tym artykule dowiesz się, które objawy chorych nerek możesz zauważyć na swojej skórze.
Kamica nerkowa to cztery schorzenia układu moczowego o podobnych objawach, ale innych przyczynach. U podłoża kamicy cystynowej leży wada wrodzona, trzy pozostałe - kamica fosforanowa, kamica szczawianowa i kamica moczanowa - wynikają z błędów dietetycznych. Dowiedz się, jakie objawy daje kamica nerkowa. Jak leczyć kamicę nerkową i jak zapobiegać powstawaniu kamieni nerkowych?
Pracują bez ustanku, każdej doby oczyszczając krew z toksyn, kwasów, nadmiaru wody. To w dużej mierze od nich zależy jak się czujesz. Warto dbać o to, by były zdrowe - tym bardziej, że nie jest to wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać.

Urologia i nefrologia to nie tylko diagnostyka i leczenie zapobiegawcze. To także interwencja chirurgiczna, która pozwala radzić sobie m.in. ze zmianami nowotworowymi w tym rejonie (np. nowotwór prostaty, rak jądra). Wizyta u specjalisty z dziedziny urologii lub nefrologii jest uzasadniona, kiedy pacjent wykrywa u siebie problemy związane z funkcjonowaniem układu moczowego. Mogą one dotyczyć samego oddawania moczu, ale też różnego rodzaju problemów skórnych, obecności krwi lub ropy, nawracających dolegliwości bólowych lub częstomoczu. Wiele chorób urologicznych ma podłoże genetyczne, ale mogą one wynikać również z zakażeń bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Urologia i nefrologia mogą być przydatne również w przypadku uszkodzeń mechanicznych.

Wśród chorób najczęściej diagnozowanych przez urologów można wymienić stany zapalne w obrębie narządów płciowych lub układu moczowego, zaburzenia erekcji, kamicę nerkową, przerost prostaty lub nietrzymanie moczu.

Sztandarowym badaniem przeprowadzanym przez urologa jest mierzenie poziomu antygenu gruczołu krokowego PSA. Jest on wykonywany u mężczyzn w przypadku podejrzenia raka prostaty, a także kontrolnie w przypadku przynależności do grupy zwiększonego ryzyka. Przekroczenie maksymalnego poziomu 4 ng/ml PSA we krwi uzasadnia przeprowadzenie pogłębionej diagnostyki w kierunku nowotworu.

Choć wizyta u urologa może wydawać się wstydliwa, w praktyce pozwala pozbyć się wielu nieprzyjemnych objawów jak parcie na pęcherz czy nawracające bóle w dolnej części pleców. Nie powinno się ich lekceważyć, ponieważ mogą sygnalizować poważne zmiany wewnątrzustrojowe.