Urologia i Nefrologia

Urologia i nefrologia to dziedziny medycyny, które zajmują się budową, funkcjonowaniem i leczeniem układu moczowego, moczowo-płciowego, a także nerek. Z konsultacji urologicznych mogą korzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zdrowie układu moczowego to nie tylko codzienny komfort, ale też możliwość uniknięcia wielu chorób i powikłań. Wizyty u urologa i nefrologa zalecane są wszystkim mężczyznom po 50. roku życia. Powinni oni odwiedzać specjalistę raz w roku, a w przypadku występowania obciążeń …

Sok żurawinowy od dziesięcioleci polecany jest na zapalenie pęcherza i infekcje dróg moczowych. Okazuje się, że jest to całkiem zasadne — jak wynika z badań naukowców, żurawina zawiera składnik, który zapobiega namnażaniu się bakterii w pęcherzu.
Na zapach moczu ma wpływ wiele czynników - począwszy od diety, a skończywszy na schorzeniach wymagających pilnego leczenia. Choć zazwyczaj za zmianę zapachu moczu odpowiadają niegroźne przyczyny, warto wiedzieć, dlaczego tego nietypowego objawu nie należy ignorować.
Zapalenie pęcherza lubi kobiety - wynika to z naszej budowy anatomicznej. Jednak jest wiele sposobów, by uniknąć zakażenia dróg moczowych. Dowiedz się, co sprawia, że choroba się rozwija? Jakie są objawy zapalenia pęcherza? Sprawdź, jak zapobiegać infekcji, a gdy zapalenie pęcherza się pojawi – jak szybko się z nim uporać.
Dlaczego ciągle chce ci się siku? Częstomocz to objaw chorobowy, który może mieć wiele przyczyn. Częste oddawanie moczu zwykle jest związane z infekcją układu moczowego, jednak w niektórych przypadkach może wskazywać na poważne choroby - cukrzycę, a nawet raka. Objawem jakiej choroby może być częstomocz?
Wycieczki do łazienki w nocy zakłócają sen, a to powoduje zmęczenie, niewyspanie i rozdrażnienie w ciągu dnia. Warto wiedzieć, co powoduje nocne wstawane do toalety, aby zażegnać ten problem i cieszyć się nieprzerwanym, błogim snem. Przedstawiamy 10 możliwych przyczyn nokturii.
Większość przypadków, gdy mamy do czynienia z brzydkim zapachem moczu wiąże się z nieszkodliwymi zmianami w organizmie. Są jednak sytuacje, gdy sprawa jest bardziej poważna. Lekarka Amy Krambeck wyjaśnia, jakie stany zagrażające zdrowiu może sygnalizować cuchnący mocz.
Każdego roku w Polsce rozpoznaje się około 8 tys. zachorowań na ten rodzaj nowotworu. Niestety, rak pęcherza moczowego potrafi dawać różne objawy, a większość z nich wcale nie jest niepokojąca. Na co należy zwrócić uwagę?
Przewlekła choroba nerek dotyka nawet 4 milionów Polaków. Okazuje się, że większość nawet nie wie, że choruje na nerki. O tym, kiedy powinniśmy zainteresować się naszymi nerkami oraz kiedy należy skonsultować ich stan z lekarzem, opowiedział prof. Ryszard Gellert, Krajowy konsultant ds. nefrologii.
Choroby dna miednicy, do których należy nietrzymanie moczu, to wstydliwy problem wielu kobiet. Tylko w Polsce nieprawidłowości dna miednicy dotykają 2,5 miliona pacjentek. Dostępnych jest kilka metod leczenia, jednak wiele pań boi się przełamać wstyd i udać do lekarza.
Infekcje dróg moczowych to choroby, które częściej dotykają kobiety, a wynika to z różnic w budowie narządów, jakie występują u obu płci. Jednak na infekcje moczowe narażeni są także mężczyźni. A ich konsekwencje mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych takich jak zapalenie nerek, dlatego nie powinniśmy nigdy ich ignorować.
Czujesz, że musisz biegać do toalety częściej niż inni? Oddawanie moczu to czynność, którą wykonujemy bez namysłu. Nie zastanawiamy się, czy ilość mikcji w trakcie doby nie jest zbyt mała ani zbyt duża. Urolog ujawnia, ile razy dziennie jest w sam raz.
Ogólne badanie moczu to jedno z ważniejszych badań podstawowych, dostarczających ważnych informacji o stanie naszego zdrowia i potencjalnych zaburzeniach fizjologicznych. Składnikiem moczu, którego podwyższone stężenie może świadczyć o poważnych chorobach jest szczawian wapnia. Ile wynosi norma dla tego związku w moczu? Czy możemy ograniczyć jego występowanie poprzez modyfikację diety?

Urologia i nefrologia to nie tylko diagnostyka i leczenie zapobiegawcze. To także interwencja chirurgiczna, która pozwala radzić sobie m.in. ze zmianami nowotworowymi w tym rejonie (np. nowotwór prostaty, rak jądra). Wizyta u specjalisty z dziedziny urologii lub nefrologii jest uzasadniona, kiedy pacjent wykrywa u siebie problemy związane z funkcjonowaniem układu moczowego. Mogą one dotyczyć samego oddawania moczu, ale też różnego rodzaju problemów skórnych, obecności krwi lub ropy, nawracających dolegliwości bólowych lub częstomoczu. Wiele chorób urologicznych ma podłoże genetyczne, ale mogą one wynikać również z zakażeń bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Urologia i nefrologia mogą być przydatne również w przypadku uszkodzeń mechanicznych.

Wśród chorób najczęściej diagnozowanych przez urologów można wymienić stany zapalne w obrębie narządów płciowych lub układu moczowego, zaburzenia erekcji, kamicę nerkową, przerost prostaty lub nietrzymanie moczu.

Sztandarowym badaniem przeprowadzanym przez urologa jest mierzenie poziomu antygenu gruczołu krokowego PSA. Jest on wykonywany u mężczyzn w przypadku podejrzenia raka prostaty, a także kontrolnie w przypadku przynależności do grupy zwiększonego ryzyka. Przekroczenie maksymalnego poziomu 4 ng/ml PSA we krwi uzasadnia przeprowadzenie pogłębionej diagnostyki w kierunku nowotworu.

Choć wizyta u urologa może wydawać się wstydliwa, w praktyce pozwala pozbyć się wielu nieprzyjemnych objawów jak parcie na pęcherz czy nawracające bóle w dolnej części pleców. Nie powinno się ich lekceważyć, ponieważ mogą sygnalizować poważne zmiany wewnątrzustrojowe.