Urologia i Nefrologia

Urologia i nefrologia to dziedziny medycyny, które zajmują się budową, funkcjonowaniem i leczeniem układu moczowego, moczowo-płciowego, a także nerek. Z konsultacji urologicznych mogą korzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zdrowie układu moczowego to nie tylko codzienny komfort, ale też możliwość uniknięcia wielu chorób i powikłań. Wizyty u urologa i nefrologa zalecane są wszystkim mężczyznom po 50. roku życia. Powinni oni odwiedzać specjalistę raz w roku, a w przypadku występowania obciążeń …

"Najlepiej jest oddawać mocz 8 razy dziennie". "4-10 razy to norma". Nie daj się zwieść takim uproszczonym receptom na zdrowie, jeśli naprawdę chcesz zadbać o pęcherz i cały układ moczowy. Rozpoznaj na czas niepokojące sygnały ewentualnych problemów. To, jak sikasz, sporo powie lekarzowi.
Mało się o nim mówi, a szkoda. Pęcherz moczowy jest niezwykle ważną częścią układu moczowego, gromadzi stale spływający z nerek mocz, a po wypełnieniu odpowiada za jego usuwanie. Warto poznać podstawy jego budowy i fizjologii, a także dowiedzieć się, jak diagnozuje się choroby pęcherza oraz jakie są najczęstsze przypadłości z nim związane.
Bez retuszu, egzaltacji, niemal do ostatniego oddechu, relacjonował swoje umieranie w hospicjum, a wcześniej walkę z chorobą i po prostu codziennymi wyzwaniami, choćby w biznesie. "Jestem rozdygotany, zmęczony, wkrótce będę już tylko spał" - mówi mężczyzna, ale zarazem apeluje: "Życie jest krótkie człowieku, więc żyj".
Zaglądajcie do sedesów. Przyglądajcie się kupie i sikom. Może to nic przyjemnego, ale można wyłapać pierwsze sygnały problemów ze zdrowiem. Spieniony moczy z pewnością nie jest skutkiem nadmiaru bąbelków z szampana, chociaż przyczyny tak zmienionego wyglądu bywają banalne. Czasem jednak wymagają szybkiej konsultacji lekarskiej.
Co najmniej 4 miliony Polaków choruje na nerki i aż 90 proc. spośród nich nie zdaje sobie z tego sprawy. Leczenie rozpoczynamy bardzo późno, umieramy szybko. Specjaliści przekonują, że w większości przypadków proste działania profilaktyczne i lecznicze wystarczyłyby w zupełności, by nie dopuścić do stanu wymagającego dializowania czy przeszczepu.
Zaawansowane wypadanie macicy to dla kobiety prawdziwy horror. Narząd wydostaje się na zewnątrz, przypomina trochę oślizgłe jajo, trochę kawał mięsa. Na tym etapie jedynym rozsądnym rozwiązaniem wydaje się operacja, chociaż są pacjentki, które jej nie chcą. Problem można jednak znacznie wcześniej rozpoznawać i leczyć.
Problem nietrzymania moczu jest częstszy niż depresja, a jednak systemowo Polska nie chce nim się zająć. Dziś można trwale i skutecznie wyleczyć ponad 90 procent pacjentów zmagających się z samoistnym gubieniem moczu, ale leczy się niewielu. Rynek środków higienicznych dla dorosłych jest potężny. Bombarduje nas reklamami szczęśliwych ludzi w pieluchach i jednorazowych majtkach. Tymczasem brak kontroli moczu to dla wielu osób alienujący koszmar.
Wszyscy mamy z tym problem. Oddawanie moczu w pracy, w podróży, podczas długich zakupów, czyli generalnie poza domem, to wyzwanie. W trudniejszej sytuacji wydają się być panie. To one zwykle sikają na siedząco i mają większą skłonność do infekcji dróg moczowych. Pytamy więc uroginekolożkę dr Hannę Szwedę o optymalne sposoby bezpiecznego opróżniania pęcherza moczowego, gdy nie mamy możliwości zrobić tego we własnej toalecie.
Rak prostaty zazwyczaj nie zabija szybko. Rokowania dla pacjenta są lepsze niż przy wielu innych chorobach nowotworowych. Niestety, wielu pacjentów trafia do lekarza, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana. Wówczas, nawet jeśli można uratować życie, niejednokrotnie niemożliwe jest już zachowanie funkcji seksualnych czy kontroli moczu. Wybitny urolog postanowił to zmienić.
Nietrzymanie moczu czy zaleganie moczu w pęcherzu to częste problemy, do których niejednokrotnie doprowadzają nas złe nawyki. Nieprawidłowo pijemy, sikamy, niewłaściwie opróżniamy pęcherz. Według dr Hanny Szwedy, uroginekolożki, wprowadzenie trzech podstawowych zasad dotyczących prawidłowego oddawania moczu już w dzieciństwie, mogłoby wiele zmienić i uchronić sporo osób przed poważnymi konsekwencjami w dorosłości.
Sok żurawinowy od dziesięcioleci polecany jest na zapalenie pęcherza i infekcje dróg moczowych. Okazuje się, że jest to całkiem zasadne — jak wynika z badań naukowców, żurawina zawiera składnik, który zapobiega namnażaniu się bakterii w pęcherzu.
Na zapach moczu ma wpływ wiele czynników - począwszy od diety, a skończywszy na schorzeniach wymagających pilnego leczenia. Choć zazwyczaj za zmianę zapachu moczu odpowiadają niegroźne przyczyny, warto wiedzieć, dlaczego tego nietypowego objawu nie należy ignorować.

Urologia i nefrologia to nie tylko diagnostyka i leczenie zapobiegawcze. To także interwencja chirurgiczna, która pozwala radzić sobie m.in. ze zmianami nowotworowymi w tym rejonie (np. nowotwór prostaty, rak jądra). Wizyta u specjalisty z dziedziny urologii lub nefrologii jest uzasadniona, kiedy pacjent wykrywa u siebie problemy związane z funkcjonowaniem układu moczowego. Mogą one dotyczyć samego oddawania moczu, ale też różnego rodzaju problemów skórnych, obecności krwi lub ropy, nawracających dolegliwości bólowych lub częstomoczu. Wiele chorób urologicznych ma podłoże genetyczne, ale mogą one wynikać również z zakażeń bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Urologia i nefrologia mogą być przydatne również w przypadku uszkodzeń mechanicznych.

Wśród chorób najczęściej diagnozowanych przez urologów można wymienić stany zapalne w obrębie narządów płciowych lub układu moczowego, zaburzenia erekcji, kamicę nerkową, przerost prostaty lub nietrzymanie moczu.

Sztandarowym badaniem przeprowadzanym przez urologa jest mierzenie poziomu antygenu gruczołu krokowego PSA. Jest on wykonywany u mężczyzn w przypadku podejrzenia raka prostaty, a także kontrolnie w przypadku przynależności do grupy zwiększonego ryzyka. Przekroczenie maksymalnego poziomu 4 ng/ml PSA we krwi uzasadnia przeprowadzenie pogłębionej diagnostyki w kierunku nowotworu.

Choć wizyta u urologa może wydawać się wstydliwa, w praktyce pozwala pozbyć się wielu nieprzyjemnych objawów jak parcie na pęcherz czy nawracające bóle w dolnej części pleców. Nie powinno się ich lekceważyć, ponieważ mogą sygnalizować poważne zmiany wewnątrzustrojowe.