Onkologia

Onkologia jest dziedziną medycyny zajmującą się schorzeniami nowotworowymi, ich rozpoznawaniem i leczeniem. Z kolei specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnozą i leczeniem schorzeń nowotworowych to onkolog. Leczenie onkologiczne, w zależności od stwierdzonego schorzenia, ma różny przebieg. Niezależnie od przypadku onkolog planuje terapię farmakologiczną, chemioterapeutyczną lub radiologiczną. Choroba nowotworowa może dotyczyć różnych narządów, dlatego wskazana jest czujność onkologiczna czyli dokładne obserwowanie i samobadanie swojego ciała.

Młodzieńcza białaczka mielomonocytowa (JMML) to bardzo rzadki rodzaj powoli rozwijającego się raka krwi. Choroba ta występuje u małych dzieci, a dawniej nazywano ją młodzieńczą przewlekłą białaczką szpikową (JCML). Choć tego typu schorzenie można zdiagnozować niemal w każdym wieku, to ponad połowę przypadków odnotowuje się w grupie dzieci poniżej 2. roku życia. Cancer Research UK wskazuje, że częściej zapadają na nią chłopcy aniżeli dziewczynki. Nie wyjaśniono jednak dlaczego tak się dzieje.
Białaczka niemowlęca to rzadko występujące jednostki ostrej białaczki limfoblastycznej (ALL), a także ostrej białaczki szpikowej (AML). Choroby te zazwyczaj diagnozuje się u niemowląt poniżej pierwszego roku życia. Małym pacjentom często towarzyszy białaczka skóry oraz objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego i hiperleukocytoza. Należy podkreślić, że w przypadku białaczki niemowlęcej obserwowane są specyficzne cechy biologiczne, kliniczne, cytologiczne i cytogenetyczne.
National Cancer Institute wskazuje, że chłoniaki to szerokie określenie dla nowotworów, które swój początek mają w układzie limfatycznym. Przede wszystkim należy podzielić je na dwa rodzaje, a mianowicie chłoniaki Hodkina (dawnej, ziarnica złośliwa) oraz chłoniaki nie-Hodkina, czyli typ nieziarniczy. Objawy tego typu nowotworów są dość niespecyficzne i zalicza się do nich choćby uczucie zmęczenia. Dlatego często diagnozowane są w zaawansowanym stadium.
Co roku w Polsce rozpoznaje się ponad 1200 nowych zachorowań dzieci na nowotwory. Choć większość można leczyć, niestety jest to niezwykle kosztowe - podkreśliła kierownik Kliniki Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie prof. Walentyna Balwierz.
Nowotwory dziecięce to druga najczęstsza przyczyna śmierci wśród najmłodszych. Rozwijają się szybko, często dają mało charakterystyczne objawy. To znacząco utrudnia ich wczesne wykrycie. Jakie typy nowotworów najczęściej występują u dzieci? Jakie są pierwsze objawy nowotworów u dzieci? Jakie są rokowania?
Rdzeniak zarodkowy, znany też jako rdzeniak płodowy, medulloblastoma, MD, to nowotwór złośliwy. Zwykle rozwija się w móżdżku. Medulloblastoma jest jednym z najczęściej występujących u dzieci złośliwych nowotworów ośrodkowego układu nerwowego. Mimo postępu medycyny, leczenie nie zawsze kończy się sukcesem. Jakie są rokowania? Jakie są dostępne metody leczenia? Jakie są możliwe powikłania po leczeniu?
Od stycznia Polacy z nowotworami płuc, nadnerczy i kości mogą korzystać w ramach NFZ z zabiegów termoablacji i krioablacji guzów. Po ponad 20 latach zaczynamy wreszcie ścigać świat w radiologii interwencyjnej. Mniej bólu, krótsza hospitalizacja, niewielka ranka pooperacyjna, a skuteczność leczenia podobna lub wyższa. Dlaczego to tyle trwało?
Nowotwory trawią ludzkość od jej początku i zapewne nie przestaną nigdy. Epidemia nowotworów, zwłaszcza wśród ludzi młodych, nie jest jednak zjawiskiem naturalnym. Są takie czynniki rakotwórcze, na które nie mamy wpływu. Skupmy się jednak na tych w pewnym stopniu od nas zależnych. Pamiętajmy też, że samo wystąpienie problemu to jeszcze nie wyrok.
Napój, który pijemy stosunkowo regularnie, może wiązać się z poważnym ryzykiem dla zdrowia. Choć nie wszyscy są tego świadomi, badania pokazują, że jego nadmierne spożywanie może prowadzić do rozwoju aż 7 różnych rodzajów nowotworów. Jaki napój jest tak niebezpieczny?
Genetyczna manipulacja - to właśnie dzięki niej koreańskim naukowcom udało się "uzdrowić" komórki raka jelita grubego. Wszystko dzięki pobudzeniu różnicowania komórek jelita i tłumieniu procesów prowadzących do uzłośliwiania. Co to oznacza dla chorych i osób w grupie ryzyka?
Wiek, determinacja, rodzaj nowotworu - jest wiele czynników, które decydują o tym, czy wygrasz z rakiem. Okazuje się, że naprawdę spore znaczenie ma też geografia i ekonomia. Brytyjczycy przeanalizowali dane z 29 krajów w Europie. Sprawdź, gdzie najlepiej się leczyć i jak w tym wszystkim wypada Polska.
Żadnego raka nie wyleczysz tylko odpowiednią dietą, ale przybywa dowodów, ze sposób odżywiania wpływa choćby na tempo rozwoju komórek nowotworowych. Tym razem pod lupą naukowców znalazły się kwasy omega w kontekście raka prostaty. Potwierdza się, że dobre tłuszcze mogą mieć ciemną stronę i kluczowe są proporcje.
W Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu po raz pierwszy w Europie przeprowadzono zabieg brachyterapii z użyciem rozszerzonej rzeczywistości. To może być prawdziwa rewolucja.
Dieta ketogeniczna ma bić na głowę inne diety specjalne podczas leczenia nowotworów krwi z wykorzystaniem terapii CAR T. Czy to oznacza, że jest generalnie dobra dla pacjentów onkologicznych? Niekoniecznie. Na to trzeba uważać, gdy czytasz doniesienia o "cudownym" leczeniu.
O 33-letniej pediatrce, Aleksandrze Kąkol, niektórzy mówią, że to "ta, co oszukała śmierć". Faktycznie, niełatwo było jej uciec i zagrożenie jest wciąż realne. Młoda lekarka jednak się nie poddaje i mówi głośno o tym, jak ciężko bywa pacjentowi onkologicznemu w polskich realiach. My pytamy ją, jak się czuje, jak się ma. To niełatwe pytania.
Dane są alarmujące - liczba przypadków tego nowotworu wśród młodych wzrosła aż o 84 proc. Eksperci biją na alarm, wskazując, że rak, który kiedyś dotykał głównie starszych, coraz częściej pojawia się u osób przed trzydziestką. Co stoi za tym niepokojącym trendem i jak można minimalizować ryzyko zachorowania?
Prof. Agata Mikołajczyk-Martinez z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu opracowuje innowacyjną metodę w celu leczenia nowotworów otrzewnej. Ma ona łączyć hipertermię i dehydratację gazową. To może być rewolucja.
Rak szyjki macicy jest czwartym najczęściej występującym nowotworem u kobiet. W 2022 roku 350 tysięcy kobiet zmarło z powodu raka szyjki macicy. U 660 tysięcy natomiast ta choroba została zdiagnozowana. A ten nowotwór da się leczyć i można mu zapobiegać.
Częste oddawanie moczu często bywa bagatelizowane, gdyż kojarzymy je z bardziej powszechnymi dolegliwościami, takimi jak infekcje dróg moczowych czy nerek. Wbrew pozorom objaw ten może wskazywać na poważniejszy problem zdrowotny, który warto niezwłocznie skonsultować z lekarzem. Okazuje się, że u niektórych osób świadczy o raku.
Eksperci alarmują, że mierzymy się z epidemią nowotworów głowy i szyi, zwłaszcza u młodych ludzi. Wiele wskazuje na to, że namierzono właśnie jednego ze sprawców: pyły zawieszone. Pytanie, co można zrobić z taką wiedzą. Przecież nie przestaniemy oddychać.
Regularna aktywność fizyczna obniża ryzyko zachorowania na wiele nowotworów, a jej brak może to prawdopodobieństwo zwiększać. Okazuje się jednak, że pora ćwiczeń również ma znaczenie. Badania sugerują, że aktywność zarówno rano, jak i wieczorem może być bardziej skuteczna w ochronie przed rakiem niż ćwiczenia wykonywane o dowolnej porze dnia.

Onkologia jest nauką o przyczynach powstawania chorób nowotworowych, ich patologii i epidemiologii. Onkolog zajmuje się leczeniem różnego rodzaju schorzeń nowotworowych, pośród których znajdują się np.: nowotwory piersi, sutka, jajników, szyjki macicy, jądra, prostaty, żołądka, wątroby, jelita grubego, skóry, guzy mózgu. Choć wizyta u onkologa nie różni się niczym od wizyty u innego specjalisty, budzi wiele emocji, dlatego warto wybrać się na nią w towarzystwie bliskiej osoby.

Objawy choroby często są bagatelizowane, a konsultacja u onkologa ma miejsce dopiero na zaawansowanym etapie choroby. Do symptomów, które powinny zaniepokoić i skłonić do badania należą m.in. wystąpienia na ciele znamion i narośli, wyciek z brodawek sutkowych, krwiomocz, krew w kale, utrzymujący się przez dłuższy czas kaszel lub chrypa, przewlekła gorączka, drgawki, długotrwały ból żołądka lub wątroby, bezsenność lub nadmierna senność.

Leczenie choroby onkologicznej jest zróżnicowane jednak w każdym przypadku onkolog dokładnie planuje proces leczenia. Do badań pobierany jest również wycinek z chorej okolicy, który zostaje poddany dokładnej analizie i ocenie. Specjalista w dziedzinie onkologii kieruje także na zabiegi chirurgiczne, współpracuje z psychoonkologami i bierze udział w opiece paliatywnej. Niestety zbyt późne zdiagnozowanie nowotworu może zakończyć się śmiercią pacjenta.