Onkologia

Onkologia jest dziedziną medycyny zajmującą się schorzeniami nowotworowymi, ich rozpoznawaniem i leczeniem. Z kolei specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnozą i leczeniem schorzeń nowotworowych to onkolog. Leczenie onkologiczne, w zależności od stwierdzonego schorzenia, ma różny przebieg. Niezależnie od przypadku onkolog planuje terapię farmakologiczną, chemioterapeutyczną lub radiologiczną. Choroba nowotworowa może dotyczyć różnych narządów, dlatego wskazana jest czujność onkologiczna czyli dokładne obserwowanie i samobadanie swojego ciała.

Guz płuca przez długi czas rośnie niepostrzeżenie i nie daje żadnych objawów lub tylko mało specyficzne, np. kaszel. Dlatego zwykle rozpoznawany jest przypadkowo (np. po zrobieniu zdjęcia RTG na badaniach kontrolnych do pracy) lub w zaawansowanym stadium, gdy pojawiają się niepokojące objawy. W celu umożliwienia wcześniejszego wykrycia raka płuca wprowadzono nowy program badań profilaktycznych. Dowiedz się, na czym polega.
Chłoniak Burkitta to złośliwy nowotwór z grupy chłoniaków nieziarniczych. Rozwija się wyjątkowo dynamicznie, dlatego tak ważna jest szybka diagnoza. Uwaga! Występuje bardzo często u dzieci i stanowi aż 7 proc. wszystkich nowotworów złośliwych u małych pacjentów. Jakie są objawy chłoniaka Burkitta i jak przebiega jego leczenie?
Jakie są objawy raka przed śmiercią? Jak umiera się na raka? Jak rozpoznać, że choremu zostało tylko kilka godzin życia? Nie ma jednego schematu, każdy umiera trochę inaczej. Pojawienie się niektórych objawów uzależnione jest również od rodzaju nowotworu. Są jednak pewne znaki, które pozwalają nam ocenić, że choremu nie zostało dużo czasu. Pierwsze sygnały, że to naprawdę już niedługo, można zaobserwować od 48 do 72 godzin przed śmiercią. Jakie są objawy raka przed śmiercią?
Szpiczak mnogi (inaczej szpiczak plazmocytowy, choroba Kahlera) to choroba, którą na początku łatwo pomylić z przeziębieniem. Dopiero badania krwi ujawniają, z jakim przeciwnikiem mamy do czynienia. To choroba nowotworowa, ale w porę wykryta daje się opanować. Sprawdź, jakie są przyczyny choroby Kahlera i jakie są objawy szpiczaka mnogiego.
Naukowcy zidentyfikowali szereg objawów związanych z rakiem trzustki, w tym dwa dotąd nierozpoznane – uczucie pragnienia i ciemne zabarwienie moczu. Badanie zaprezentowano na Festiwalu National Cancer Research Institute. Czy nowe odkrycia zwiększą szansę na wyleczenie i przeżycie pacjentów z nowotworem trzustki?
Białaczka to cała grupa nowotworów złośliwych układu krwiotwórczego. Białaczka może być ostra lub przewlekła, szpikowa lub limfatyczna. Objawy białaczki nie są charakterystyczne, dlatego jej rozpoznanie nie zawsze jest łatwe. Istnieją jednak pewne symptomy, które, gdy pojawiają się razem, mogą sugerować chorobę nowotworową krwi. Dowiedz się, jak rozpoznać objawy białaczki u dzieci i dorosłych oraz jak przebiega leczenie białaczki.
Każdego dnia ponad 400 Polaków dowiaduje się, że ma raka. Tymczasem zdaniem ekspertów liczbę nowych przypadków nowotworów można byłoby zmniejszyć nawet o połowę – wystarczy jedynie wprowadzić w życie 12 prostych zaleceń, składających się na Europejski Kodeks Walki z Rakiem. Każdy z nas powinien je znać.
Rak wątroby najczęściej rozpoznawany jest u mężczyzn. U osób młodych rak wątroby występuje rzadko. Gdy jest wykryty we wczesnym stadium, leczenie operacyjne pozwala na całkowite wyzdrowienie. Jakie są przyczyny i objawy raka wątroby? Jak przebiega jego leczenie?
Diagnoza "polip" często wywołuje duży niepokój, ponieważ powszechnie kojarzy się z nowotworem, w rzeczywistości nie jest to jednak reguła. Warto dowiedzieć się czym są polipy, czy każdy z nich jest rakiem oraz w których narządach występują najczęściej.
Kampania #Pomacajsie ukazuje historie kobiet doświadczonych rakiem piersi uwiecznione na zdjęciach. Cel kampanii jest prosty - ma zachęcić kobiety (i nie tylko) do samobadania oraz do wykonywania badań profilaktycznych. 2 lipca odbył się piknik promujący kampanię "Zdrowie w Twoich rękach".
28 czerwca 2022 r. po długiej walce z rakiem jelita zmarła Deborah James. To ona publicznie opowiadała o życiu z tą chorobą i zbierała środki dla chorych na ten rodzaj nowotworu. Deborah pozostawiła nas z ważnym przesłaniem, aby zachować czujność, ponieważ 90 proc. osób z rakiem jelita ma objawy, które można zaobserwować podczas wizyty w toalecie.
Rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem u kobiet. Dzięki badaniom profilaktycznym, coraz częściej udaje się rozpoznać ten nowotwór we wczesnym stadium. Najnowsze badanie szwajcarskich naukowców dowodzi, że rak ten uaktywnia się szczególnie nocą. To właśnie wtedy daje najwięcej przerzutów.

Onkologia jest nauką o przyczynach powstawania chorób nowotworowych, ich patologii i epidemiologii. Onkolog zajmuje się leczeniem różnego rodzaju schorzeń nowotworowych, pośród których znajdują się np.: nowotwory piersi, sutka, jajników, szyjki macicy, jądra, prostaty, żołądka, wątroby, jelita grubego, skóry, guzy mózgu. Choć wizyta u onkologa nie różni się niczym od wizyty u innego specjalisty, budzi wiele emocji, dlatego warto wybrać się na nią w towarzystwie bliskiej osoby.

Objawy choroby często są bagatelizowane, a konsultacja u onkologa ma miejsce dopiero na zaawansowanym etapie choroby. Do symptomów, które powinny zaniepokoić i skłonić do badania należą m.in. wystąpienia na ciele znamion i narośli, wyciek z brodawek sutkowych, krwiomocz, krew w kale, utrzymujący się przez dłuższy czas kaszel lub chrypa, przewlekła gorączka, drgawki, długotrwały ból żołądka lub wątroby, bezsenność lub nadmierna senność.

Leczenie choroby onkologicznej jest zróżnicowane jednak w każdym przypadku onkolog dokładnie planuje proces leczenia. Do badań pobierany jest również wycinek z chorej okolicy, który zostaje poddany dokładnej analizie i ocenie. Specjalista w dziedzinie onkologii kieruje także na zabiegi chirurgiczne, współpracuje z psychoonkologami i bierze udział w opiece paliatywnej. Niestety zbyt późne zdiagnozowanie nowotworu może zakończyć się śmiercią pacjenta.