Onkologia

Onkologia jest dziedziną medycyny zajmującą się schorzeniami nowotworowymi, ich rozpoznawaniem i leczeniem. Z kolei specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnozą i leczeniem schorzeń nowotworowych to onkolog. Leczenie onkologiczne, w zależności od stwierdzonego schorzenia, ma różny przebieg. Niezależnie od przypadku onkolog planuje terapię farmakologiczną, chemioterapeutyczną lub radiologiczną. Choroba nowotworowa może dotyczyć różnych narządów, dlatego wskazana jest czujność onkologiczna czyli dokładne obserwowanie i samobadanie swojego ciała.

Ten rzadki rodzaj nowotworu daje niespecyficzne objawy. Niektóre z nich są niepozorne. Mogą przypominać niegroźne przeziębienie. To znacznie utrudnia rozpoznanie we wczesnym stadium.
Wiele osób uważa, że rak jelita grubego występuje rzadko. Niestety, statystyki wykazują, że jest zupełnie inaczej, a coraz częściej ten nowotwór wykrywa się u młodych osób. Pewne zmiany w stylu życia mogą pomóc uchronić się przed tym schorzeniem. Eksperci podają 5 ważnych sposobów, które warto stosować niezależnie od wieku.
Rak prostaty to problem wielu mężczyzn. To druga najczęstsza przyczyna zgonów wśród mężczyzn. Profilaktyka to nie wszystko. Jak zapobiegać tej chorobie? Oto 4 przyjemne sposoby.
Choroby nowotworowe nadal kojarzą nam się z bólem, jednak okazuje się - tak jak w przypadku pana Andrzeja - że rak wcale nie musi boleć. Gdy na jelicie znów pojawił się guz dr Naser Dib od razu podjął decyzję o operacji. Jak wygląda wycięcie zmian na jelicie grubym? To wszystko pokazaliśmy w drugim odcinku cyklu “Skalpel”.
Rak płuc znacznie częściej diagnozowany jest u palaczy, ale 20 proc. zachorowań stanowią osoby, które nigdy nie sięgnęły po papierosa. Szacuje się, że tylko w tym roku u blisko 50 tys. osób niepalących zdiagnozowano właśnie ten nowotwór. Lung Cancer Research Foundation wskazuje na 7 objawów raka płuc, których nie powinno się bagatelizować.
Karyn Love to waleczna matka, która zrobiła wszystko, by tylko móc wydać na świat swoją najkochańszą córeczkę. Mimo, że będąc w ciąży usłyszała straszną diagnozę, walczyła o zdrowie od samego końca. Niestety, rok po narodzinach córeczki, odeszła.
Alyssa to 13-latka pochodząca z Leicester, u której zdiagnozowano ostrą białaczkę limfoblastyczną T-komórkową. Jest też pierwszą osobą na świecie, która otrzymała przełomowe leczenie białaczki, opracowane przez pionierskie zespoły lekarzy z Great Ormond Street Hospital. Sześć miesięcy od wzięcia udziału w tym badaniu klinicznym, dziewczynka jest wolna od nowotworu.
Agnieszka to kolejna bohaterka co jakiś czas otrzymywała niepokojące wyniki, zmiany pojawiały się i znikały. Po wielu latach jedno z badań w końcu wykazało obecność raka piersi. Aga jest teraz w trakcie leczenia, ma już za sobą chemioterapię i mastektomię. Na pięćdziesiąte urodziny chciałaby mieć nowe piersi.
Andrew i Catherine Jeans z Walii to rodzice Rose. Ich mała córeczka wykazywała dziwne objawy. Lekarze powiedzieli im, że ma nietolerancję nabiału. Niepokojące objawy nie były jednak alergią tylko zwiastunem raka. Dziecko zmarło w ramionach swojej mamy kilka tygodni po postawieniu diagnozy.
Czerniak jest złośliwym nowotworem i stanowi jedną z najbardziej podstępnych chorób. Na czerniaka można zachorować w każdym wieku, a nowotwór może mieć różne oblicza. Dwa z nich pokazuje na swoim profilu dr n. med. Katarzyna Muras-Szwedziak, która przyznała, że sama zmagała się z czerniakiem.
Nowotwory stanowią bez wątpienia jeden z wiodących problemów zdrowotnych społeczeństw wysokorozwiniętych. Pomimo ogromnego postępu medycyny i farmakologii w ostatnich latach uniwersalny lek na raka pozostaje wciąż nieuchwytny. Niektóre nowotwory złośliwe cechują się zdecydowanie wyższą śmiertelnością niż inne, co jest określanie na podstawie tzw. względnego wskaźnika przeżyć 5-letnich. Poniżej znajdziesz listę najbardziej zabójczych nowotworów złośliwych naszych czasów.
Szczepan swoją gotowość do rozmowy o raku zgłosił w liście do redakcji. Wszystko przez to, że zachorował na rzadką u mężczyzn chorobę - nowotwór piersi. To kolejna rozmowa z cyklu #OnkoHero. Tym razem rozmawiam ze Szczepanem Maciejewskim, który walczy o to, aby o raku piersi u mężczyzn mówić więcej.

Onkologia jest nauką o przyczynach powstawania chorób nowotworowych, ich patologii i epidemiologii. Onkolog zajmuje się leczeniem różnego rodzaju schorzeń nowotworowych, pośród których znajdują się np.: nowotwory piersi, sutka, jajników, szyjki macicy, jądra, prostaty, żołądka, wątroby, jelita grubego, skóry, guzy mózgu. Choć wizyta u onkologa nie różni się niczym od wizyty u innego specjalisty, budzi wiele emocji, dlatego warto wybrać się na nią w towarzystwie bliskiej osoby.

Objawy choroby często są bagatelizowane, a konsultacja u onkologa ma miejsce dopiero na zaawansowanym etapie choroby. Do symptomów, które powinny zaniepokoić i skłonić do badania należą m.in. wystąpienia na ciele znamion i narośli, wyciek z brodawek sutkowych, krwiomocz, krew w kale, utrzymujący się przez dłuższy czas kaszel lub chrypa, przewlekła gorączka, drgawki, długotrwały ból żołądka lub wątroby, bezsenność lub nadmierna senność.

Leczenie choroby onkologicznej jest zróżnicowane jednak w każdym przypadku onkolog dokładnie planuje proces leczenia. Do badań pobierany jest również wycinek z chorej okolicy, który zostaje poddany dokładnej analizie i ocenie. Specjalista w dziedzinie onkologii kieruje także na zabiegi chirurgiczne, współpracuje z psychoonkologami i bierze udział w opiece paliatywnej. Niestety zbyt późne zdiagnozowanie nowotworu może zakończyć się śmiercią pacjenta.