Onkologia

Onkologia jest dziedziną medycyny zajmującą się schorzeniami nowotworowymi, ich rozpoznawaniem i leczeniem. Z kolei specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnozą i leczeniem schorzeń nowotworowych to onkolog. Leczenie onkologiczne, w zależności od stwierdzonego schorzenia, ma różny przebieg. Niezależnie od przypadku onkolog planuje terapię farmakologiczną, chemioterapeutyczną lub radiologiczną. Choroba nowotworowa może dotyczyć różnych narządów, dlatego wskazana jest czujność onkologiczna czyli dokładne obserwowanie i samobadanie swojego ciała.

Agnieszka to kolejna bohaterka co jakiś czas otrzymywała niepokojące wyniki, zmiany pojawiały się i znikały. Po wielu latach jedno z badań w końcu wykazało obecność raka piersi. Aga jest teraz w trakcie leczenia, ma już za sobą chemioterapię i mastektomię. Na pięćdziesiąte urodziny chciałaby mieć nowe piersi.
Andrew i Catherine Jeans z Walii to rodzice Rose. Ich mała córeczka wykazywała dziwne objawy. Lekarze powiedzieli im, że ma nietolerancję nabiału. Niepokojące objawy nie były jednak alergią tylko zwiastunem raka. Dziecko zmarło w ramionach swojej mamy kilka tygodni po postawieniu diagnozy.
Czerniak jest złośliwym nowotworem i stanowi jedną z najbardziej podstępnych chorób. Na czerniaka można zachorować w każdym wieku, a nowotwór może mieć różne oblicza. Dwa z nich pokazuje na swoim profilu dr n. med. Katarzyna Muras-Szwedziak, która przyznała, że sama zmagała się z czerniakiem.
Nowotwory stanowią bez wątpienia jeden z wiodących problemów zdrowotnych społeczeństw wysokorozwiniętych. Pomimo ogromnego postępu medycyny i farmakologii w ostatnich latach uniwersalny lek na raka pozostaje wciąż nieuchwytny. Niektóre nowotwory złośliwe cechują się zdecydowanie wyższą śmiertelnością niż inne, co jest określanie na podstawie tzw. względnego wskaźnika przeżyć 5-letnich. Poniżej znajdziesz listę najbardziej zabójczych nowotworów złośliwych naszych czasów.
Szczepan swoją gotowość do rozmowy o raku zgłosił w liście do redakcji. Wszystko przez to, że zachorował na rzadką u mężczyzn chorobę - nowotwór piersi. To kolejna rozmowa z cyklu #OnkoHero. Tym razem rozmawiam ze Szczepanem Maciejewskim, który walczy o to, aby o raku piersi u mężczyzn mówić więcej.
Ten test powinien znać każdy i wykonywać regularnie raz w miesiącu. Trwa zaledwie 2 minuty, jest prosty i można zrobić go samodzielnie w domu.
Kamil zachorował na raka mając 31 lat. Nie miał wtedy jeszcze żony, ani dzieci, marzył o podróżowaniu. Choroba zmieniła jego priorytety, a na badania wybrał się dzięki Piotrowi, z którym regularnie grywał w squasha. “Nadszedł taki moment, że jednego z kolegów nie było dość długo. Pojawił się po jakimś czasie, był całkiem łysy”.
Liczba przypadków zachorowań na raka wątroby wzrosła w ciągu dekady niemal o połowę. Te dane przedstawiła brytyjska organizacja Cancer Research, która zajmuje się m.in. wspieraniem badań nad chorobami nowotworowymi. Niepokojąco rośnie też liczba zgonów z powodu tego raka. Według ekspertów jedną z głównych przyczyn rozwoju choroby jest spożywanie alkoholu.
Łyk gorącej kawy lub herbaty w chłodnny, jesienny poranek to rytuał wielu z nas. Ale spożywanie napojów o zbyt wysokiej temperaturze, może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Popularyzator nauki oraz biotechnolog Dawid Polak ostrzega, że picie kawy i herbaty, kiedy są zbyt gorące, może sprzyjać rozwojowi raka przełyku.
Nieprzespane noce, senność w ciągu dnia, gorsze samopoczucie czy apatia – są to symptomy, które mogą wskazywać na zaburzenia rytmu okołodobowego. Ich długotrwałe występowanie może być katalizatorem wielu poważnych chorób, w tym nowotworowych. Według najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie "Science Advances" mogą one znacznie przyczynić się do rozwoju raka płuc.
Beata przed diagnozą nowotworową była osobą niezwykle aktywną. Później już tylko leżała i “patrzyła w sufit”, a jedyną motywacją do wyjścia z domu był spacer z psem lub pusta lodówka. Na szczęście pomagali jej przyjaciele.
Jeśli ktoś w twojej rodzinie otrzymał diagnozę raka, ty także możesz być narażony na zachorowanie. Wielu nowotworom można zapobiegać, dlatego należy zwrócić uwagę na swój styl życia. Tych 5 nawyków powinniśmy wystrzegać się w szczególności, gdy ktoś z naszych bliskich zmagał się z chorobą nowotworową.

Onkologia jest nauką o przyczynach powstawania chorób nowotworowych, ich patologii i epidemiologii. Onkolog zajmuje się leczeniem różnego rodzaju schorzeń nowotworowych, pośród których znajdują się np.: nowotwory piersi, sutka, jajników, szyjki macicy, jądra, prostaty, żołądka, wątroby, jelita grubego, skóry, guzy mózgu. Choć wizyta u onkologa nie różni się niczym od wizyty u innego specjalisty, budzi wiele emocji, dlatego warto wybrać się na nią w towarzystwie bliskiej osoby.

Objawy choroby często są bagatelizowane, a konsultacja u onkologa ma miejsce dopiero na zaawansowanym etapie choroby. Do symptomów, które powinny zaniepokoić i skłonić do badania należą m.in. wystąpienia na ciele znamion i narośli, wyciek z brodawek sutkowych, krwiomocz, krew w kale, utrzymujący się przez dłuższy czas kaszel lub chrypa, przewlekła gorączka, drgawki, długotrwały ból żołądka lub wątroby, bezsenność lub nadmierna senność.

Leczenie choroby onkologicznej jest zróżnicowane jednak w każdym przypadku onkolog dokładnie planuje proces leczenia. Do badań pobierany jest również wycinek z chorej okolicy, który zostaje poddany dokładnej analizie i ocenie. Specjalista w dziedzinie onkologii kieruje także na zabiegi chirurgiczne, współpracuje z psychoonkologami i bierze udział w opiece paliatywnej. Niestety zbyt późne zdiagnozowanie nowotworu może zakończyć się śmiercią pacjenta.