Onkologia

Przewlekła białaczka mielomonocytowa (ang. Chronic Myelomonotic Leukemia, CMML) jest rzadką, przewlekłą chorobą nowotworową układu krwiotwórczego. Zaliczana jest do zespołów nakładania, jakim jest zespół mielodysplastyczno-mieloproliferacyjny. Jakie są przyczyny i objawy CMML i jak przebiega leczenie?
Nerwiak to nowotwór obwodowego układu nerwowego, który atakuje elementy tworzące nerwy. Nerwiak to rzadki nowotwór i w większości przypadków ma charakter łagodny. Jakie są przyczyny i objawy nerwiaków? Na czym polega ich leczenie?
Nowotwory hormonozależne to te nowotwory, których rozwój jest uwarunkowany stanem gospodarki hormonalnej organizmu. Sprawdź, które nowotwory należą do grupy hormonozależnych, jakie hormony wpływają na ich rozwój oraz na czym polega hormonoterapia nowotworów?
Chłoniak Burkitta to złośliwy nowotwór z grupy chłoniaków nieziarniczych. Rozwija się wyjątkowo dynamicznie, dlatego tak ważna jest szybka diagnoza. Uwaga! Występuje bardzo często u dzieci i stanowi aż 7 proc. wszystkich nowotworów złośliwych u małych pacjentów. Jakie są objawy chłoniaka Burkitta i jak przebiega jego leczenie?
Pacjent z diagnozą onkologiczną musi zmierzyć się nie tylko z leczeniem. Stoją przed nim nowe decyzje i wybory, które nie należą do najłatwiejszych. Jednym z problemów jest obawa o utratę pracy, która wbrew pozorom jest ogromnie ważna w życiu każdego z nas. Praca daje poczucie spełnienia, stabilizacji i bezpieczeństwa. W trakcie leczenia nie zawsze możliwe jest wykonywanie dotyczasowych zadań w takim zakresie, jak przed diagnozą.
Tłuszczak to najczęściej powoli rosnąca zmiana pod skórą. Może występować pojedynczo lub w większych skupiskach. Tłuszczaki to łagodne nowotwory tkanki łącznej. Nie są zagrożeniem dla zdrowia - choć może stanowić pewien problem natury estetycznej. Czy powinno się usuwać tłuszczaki? W jakich sytuacjach mogą one stać się niebezpieczne?
15-letni syn Tiffany Alberts chorował na białaczkę. W jego organizmie lekarze wykryli bakterie kałowe, jednak nie potrafili znaleźć przyczyny tego zjawiska. Prawda wyszła na jaw dzięki monitoringowi zamontowanemu na sali chorych. Okazało się, że matka chłopca wstrzykiwała toksyczne substancje do kroplówki syna. Opóźniło to jego leczenie o dwa miesiące.
Eksperci z Wielkiej Brytanii twierdzą, że około jedna piąta ich rodaków zachoruje na raka skóry. Ilość nowych przypadków osiągnęła rekordowy poziom. Według badaczy dane te są wynikiem m.in. starzejącego się społeczeństwa i ekspozycji na słońce - zwłaszcza w trakcie wakacji w obcych krajach.
Pan Jacek z zawodu jest fotografem, w jego portfolio można znaleźć prawdziwe perełki. W trakcie 64-letniego życia przeszedł trzy zawały, stoczył walkę z gruźlicą układu moczowego, przez co stracił nerkę, a ostatnio usłyszał diagnozę: rak. O ekspresowym leczeniu raka jelita grubego z Jackiem Sielskim rozmawia red. Marcelina Dzięciołowska.
Elizabeth Misselbrook jest mamą dwójki dzieci. Po raz pierwszy zauważyła podejrzany ślad na swoim paznokciu we wrześniu 2019 r. i natychmiast umówiła się na wizytę u swojego lekarza. Brązowa smuga okazała się rzadkim nowotworem skóry. Konieczna była amputacja palca.
Nowotwory głowy i szyi to grupa nowotworów zlokalizowanych w obszarze głowy i szyi (z wyjątkiem mózgu). Rozwijają się one w sposób podstępny, ponieważ pierwsze objawy nowotworów głowy i szyi sugerują przeziębienie. Co więcej, coraz częściej rozwijają się one u osób młodych, które nie palą papierosów ani nie nadużywają alkoholu, a więc u których nie występują tradycyjne czynniki ryzyka. Sprawdź, jakie są objawy nowotworów głowy i szyi, na czym polega ich leczenie oraz jakie są rokowania.
Przyczyny nowotworów bywają bardzo różne. Większość z nich jest od nas niezależna, ale są i takie, które możemy ze swojego życia wyeliminować. Lekarze, którzy zajmują się profilaktyką chorób nowotworowych, wciąż powtarzają – łatwiej zapobiegać niż leczyć. Przypomnijmy zatem, co prowokuje rozwój nowotworów. Sprawdź, skąd biorą się nowotwory?

Onkologia – choroby nowotworowe, rak szyjki macicy, rak piersi, rak jajnika, rak jelita grubego, rak płuc, rak oskrzeli, rak prostaty, białaczka, chłoniak, czerniak. Nowotwór łagodny i nowotwór złośliwy. Program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka, przerzuty raka, samobadanie piersi, cytologia, usg piersi, badania profilaktyczne wykrywające raka, objawy raka, wczesne wykrywanie raka, leczenie nowotworu. Rak to nie wyrok - jak wygrać z chorobą nowotworową, walka z rakiem. Metody leczenia chorób nowotworowych, chemioterapia i radioterapia, leczenie chirurgiczne, immunoterapia. Wszystko na temat nowotworów i walki z chorobą.