Czujesz taki zapach z ust? To może być objaw nietypowego raka

2024-02-05 13:29

Nieprzyjemny zapach z ust bywa powodem niezadowolenia czy zniesmaczenia w otoczeniu. Stanowi też dla osoby, która go doświadcza, powód do skrępowania. Może utrudniać życie społeczne i zawodowe, powodować – niesłusznie! – zarzuty o brak należytej higieny jamy ustnej. O czym w rzeczywistości może świadczyć brzydki zapach z ust?

Czujesz taki zapach z ust? To może być objaw nietypowego raka
Autor: Getty Images Czujesz taki zapach z ust? To może być objaw nietypowego raka

Rak jamy ustnej - choroba rzadka, często śmiertelna

Brzydki zapach z jamy ustnej może być skutkiem chorób, takich jak m.in. refluks, ale nie tylko. Może to być również znak, że w organizmie rozwija się nowotwór.

Rak jamy ustnej to choroba mało znana. O tym nowotworze mówi się rzadko, bo występuje też relatywnie rzadko. Stąd też mała świadomość społeczna objawów tego schorzenia. Zwykle chorują osoby po 50 r.ż. Rzadziej – młodsze osoby, co jednak nie oznacza, że nie chorują wcale.

Oprócz wieku, wśród czynników, które mogą sprzyjać rozwojowi nowotworów w obrębie jamy ustnej, wymienia się palenie tytoniu i spożywanie alkoholu.

Zdrowo Odpytani: Od zapowietrzenia po nowotwór. Dr Weiss: czkawka może być ważnym objawem

Nowotwór jamy ustnej rokuje źle: późno wykryty oznacza przeżywalność 5-letnią na poziomie 20-50 proc. Innymi słowy: 50-80 proc. osób z tym rozpoznaniem umrze, zanim od dnia diagnozy upłynie 5 lat.

Objawy nowotworu jamy ustnej

Szybkie rozpoznanie zwiększa szanse na dłuższe przeżycie, ale nie jest łatwe, bo objawy są niecharakterystyczne. Pacjenci sądzą, że cierpią z powodu infekcji albo zepsutego zęba. To dlatego często wychodzą z diagnozą lub podejrzeniem raka jamy ustnej właśnie od stomatologa.

Wczesne stadium oznacza dużo większe szanse na życie i zdrowie – statystyki mówią o nawet 90 proc. wyleczonych. Liczba przypadków raka jamy ustnej stale wzrasta, szacuje się, że średnio o 40 proc. na dekadę, co stanowi istotny przyrost. To brzmi jak kolejny powód, aby regularnie odwiedzać dentystę, prawda? Pierwsze objawy raka jamy ustnej to m.in.:

 • trudności przy przełykaniu
 • uczucie obecności ciała obcego w gardle ("gula w gardle")
 • dolegliwości bólowe przy jedzeniu lub piciu
 • bóle języka
 • obrzęk w obrębie jamy ustnej
 • obrzęk okolic szyi
 • grudki w jamie ustnej
 • niegojące się rany w jamie ustnej
 • utrzymująca się chrypka
 • powiększenie węzłów chłonnych
 • nieprzyjemny zapach z ust

Jak „pachnie” rak jamy ustnej?

Nowotwór jamy ustnej może dawać różne efekty, jeśli chodzi o zapach. Często jest to nietypowy „metaliczny” posmak i aromat. Niektórym pacjentom towarzyszy brzydki zapach z ust, kojarzący się z pleśnią lub zgnilizną.

Podobne zapachy mogą generować też inne nowotwory, jak również choroby m.in. schorzenia metaboliczne lub choroby układu pokarmowego.