Stomatologia i ortodoncja

Stomatologia to dział medycyny, który zajmuje się funkcjonowaniem i leczeniem zębów i przyzębia, a także języka, tkanek jamy ustnej oraz stawu skroniowo-żuchwowego. Podstawą stomatologii jest stomatologia zachowawcza polegająca na leczeniu ubytków oraz bieżącej profilaktyce. Z kolei stomatologia estetyczna ma na celu wymodelowanie wnętrza jamy ustnej. Ortodoncja to dział stomatologii, który skupia się na wadach zgryzu, wadach szczękowo-twarzowych oraz ich korygowaniu.

Szukasz prostego, efektywnego sposobu na uzupełnienie prawidłowej higieny jamy ustnej? Chcesz zapewnić sobie świeży oddech w każdym momencie dnia? Herbapol znalazł na to skuteczne i innowacyjne rozwiązanie, a są nim cukierki czyszczące język! To jedyny taki produkt na rynku, który działa niczym peeling dla języka, ścierając z niego osad i bakterie – a to one są jedną z przyczyn nieświeżego oddechu. Funkcjonalność cukierków wynika z ich unikatowych składników: zmielonych nasion lnu oraz cynku. Teraz do znanych już czterech wariantów smakowych cukierków dołącza przyjemnie odświeżająca nowość, czyli Mięta! Co warte podkreślenia, jej smak opiera się wyłącznie na naturalnych olejkach miętowych.
Skromny buziak czy namiętny pocałunek? Okazuje się, że ta druga opcja może nie tylko dostarczyć pięknych przeżyć i wspomnień. Namiętne pocałunki są także przydatne w ochronie przed paskudnymi infekcjami.
Gdyby wierzyć reklamom, guma do żucia może skutecznie chronić zęby przed próchnicą. Czy tak jest w rzeczywistości? Mało kto zastanawia się nad ich składem, a zdecydowanie warto mu się przyjrzeć. Czy żucie gumy jest zdrowe?
Implanty zębowe są najlepszą metodą uzupełniania ubytków zębowych. Implant to śruba, która zastępuje korzeń utraconego zęba. Jakie są rodzaje implantów zębowych i czy istnieją jakieś przeciwwskazania do ich wstawienia?
Zęby zmieniają swój kolor pod wpływem tego, co jemy i pijemy. Za ciemne przebarwienia odpowiadają nie tylko kawa i herbata, ale także czerwone wino. Ekspertka wyjaśniła, dlaczego tak się dzieje. Wymieniła też kilka prostych zasad, które są istotne w zachowaniu pięknego, białego uśmiechu oraz świeżego oddechu.
Mycie zębów dla wielu osób jest nieodzownym elementem codziennej rutyny. Jednak spora część społeczeństwa nie poczuwa się do dbania o higienę jamy ustnej. Konsekwencje mogą być naprawdę poważne, i nie chodzi tu tylko o zwykły ból zęba.
Wiele trików, które możemy znaleźć na TikToku, nie ma zbyt wiele wspólnego ze zdrowiem. Wręcz przeciwnie – stosując się do niektórych zaleceń, możemy zrobić sobie więcej szkody niż pożytku. Ale nie tym razem. Trend, który znany jest od lat, a teraz bije rekordy popularności, zalecają nawet lekarze.
E-papierosy są coraz bardziej popularne. Z biegiem lat stały się "zdrowszą" alternatywą dla klasycznych papierosów. Okazuje się, że jednak niekoniecznie. Ostatnio wiele się mówi o negatywnych skutkach stosowania papierosów elektrycznych. Najnowsze badanie dowiodło, że mogą mieć wpływ na zdrowie jamy ustnej.
Wiele osób szczotkuje zęby od razu po przebudzeniu. Są też tacy, którzy wykonują tę czynność higieniczną dopiero po śniadaniu. I tu pojawia się dylemat - kiedy najlepiej rano myć zęby? Ta odpowiedź nie jest wcale taka oczywista, jakby mogło się wydawać. Eksperci przedstawili argumenty.
Zwlekanie z wizytą u dentysty nie poprawi stanu uzębienia i jamy ustnej, a tylko go pogorszy. Niektórzy omijają gabinet stomatologiczny ze strachu, a inni rezygnują z leczenia z powodów finansowych. Istnieje jednak sposób, dzięki któremu można wyleczyć zęby całkiem za darmo lub za grosze.
Pewien 60-latek, zgłosił się do dentysty z bólem zęba. To, co ujawniła ekstrakcja kła, wprawiło lekarzy w osłupienie. Ząb seniora był tak długi, że stomatolodzy postanowili złożyć wniosek o wpisanie go do Księgi Rekordów Guinnessa.
Choroby dziąseł należą do najczęściej występujących chorób przewlekłych. Cierpi na nie od 20 do nawet 50% ludzi na całym świecie. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że choroby dziąseł mogą przyczyni się do rozwoju innych groźnych schorzeń.

Stomatologia i ortodoncja jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyły się z nieprzyjemnymi wizytami w gabinecie. Obecnie przeprowadzanie większości zabiegów nie łączy się już z żadnymi dolegliwościami bólowymi.

Stomatologia dzieli się na wiele specjalizacji, wśród których można wymienić m.in. stomatologię zachowawczą, endodoncję, protetykę stomatologiczną, periodontologię i chirurgię stomatologiczną lub szczękowo-twarzową.

Typowe zabiegi u dentysty to właśnie stomatologia zachowawcza oraz endodoncja. Polegają na uzupełnianiu ubytków, leczeniu próchnicy oraz wykrywaniu stanów zapalnych. Podobną funkcję pełni periodontologia, ale skupia się na leczeniu chorób przyzębia. Poważniejsze zabiegi jak wyrywanie zębów lub wstawianie implantów to zadania dla chirurga szczękowego.

Coraz popularniejsza stomatologia estetyczna to zabiegi takie jak usuwanie kamienia, wybielanie, ale również odbudowa i kształtowanie zęba za pomocą wkładów kompozytowych lub tzw. licówek.

Ortodoncja zajmująca się korygowaniem wad zgryzu rozróżnia wady wrodzone i nabyte. Te pierwsze wynikają np. z dziedziczenia określonych cech lub niedoborów niezbędnych związków w życiu płodowym dziecka (np. kwasu foliowego). Za wady nabyte odpowiadają przyzwyczajenia wykształcające się podczas pierwszych lat życia. Może to być np. nieprawidłowe ssanie kciuka lub smoczka, obgryzanie paznokci. Ortodoncja pomaga również w leczeniu zębów uszkodzonych w wyniku urazu mechanicznego. Za najskuteczniejszą metodę korekty zgryzu uważa się aparaty ortodontyczne – ruchome lub stałe.