Stomatologia i ortodoncja

Stomatologia to dział medycyny, który zajmuje się funkcjonowaniem i leczeniem zębów i przyzębia, a także języka, tkanek jamy ustnej oraz stawu skroniowo-żuchwowego. Podstawą stomatologii jest stomatologia zachowawcza polegająca na leczeniu ubytków oraz bieżącej profilaktyce. Z kolei stomatologia estetyczna ma na celu wymodelowanie wnętrza jamy ustnej. Ortodoncja to dział stomatologii, który skupia się na wadach zgryzu, wadach szczękowo-twarzowych oraz ich korygowaniu.

Wizyty w gabinetach stomatologicznych wywołują mieszane uczucia. Okazuje się, że nie tylko u pacjentów. W niektórych sytuacjach także dentyści są poirytowani. Sprawdź czego lepiej nie robić podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym.
Stan zdrowia jamy ustnej u dzieci wymaga szczególnej uwagi i troski, ponieważ wpływa na zdrowie całego organizmu. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja zębów u najmłodszych, kiedy należy ją rozpocząć i w jaki sposób wyrobić dobre nawyki na całe życie.

Materiał sponsorowany

Ósemki, czyli zęby mądrości niestety nie dodają rozumu. Kojarzą się raczej z bólem i skomplikowanymi zabiegami. Po co więc wyrastają i co robić, gdy ósemki są źródłem dolegliwości?
Ból żuchwy to przypadłość, która może mieć związek nie tylko ze schorzeniami stomatologicznymi, ale także z reumatycznymi, neurologicznymi, a nawet kardiologicznymi. Nie należy więc bólu żuchwy lekceważyć. Kiedy koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza?
Zdrowy zgryz to nie tylko piękny wygląd. Nieleczona wada zgryzu może prowadzić do rozwoju chorób jamy ustnej, a w konsekwencji także do zaburzeń ogólnoustrojowych. Zobacz webinar z dr Arkadiuszem Orzechowskim - stomatologiem, ortodontą.
Wybielenie zębów w dzisiejszych czasach nie jest trudne. Są skuteczne sposoby na białe zęby: m.in. wybielające pasty, paski, lakiery i żele. Już samo usunięcie kamienia daje widoczną poprawę. Dowiedz się więcej o sposobach na wybielanie zębów.
Z czym kojarzy się stereotypowa wizyta u dentysty? Specyficzny zapach i ból. Z czym najczęściej przychodzi pacjent do stomatologa? Już z bólem i to o bardzo różnorodnym charakterze. Jest to sygnał, że sytuacja stała się bardzo poważna i wymaga zdecydowanej interwencji.
Zapalenie ślinianek to bolesna przypadłość, która może dotknąć każdego, bez względu na wiek czy płeć. Stany zapalne ślinianek mogą podłoże bakteryjne lub wirusowe. Jakie są objawy zapalenia ślinianek i jak przebiega leczenie? Jakie powikłania mogą się pojawić?
Zespół pieczenia jamy ustnej (BMS, stomatodynia) to przewlekła choroba błony śluzowej jamy, często przebiegająca bez widocznych zmian w jej wyglądzie. Zespół pieczenia jamy ustnej wiąże się dolegliwościami bólowymi o różnym natężeniu. Jakie są przyczyny i objawy BMS? Jak przebiega leczenie zespołu pieczenia jamy ustnej?
Zgorzel zęba to potoczne określenie na zgorzel miazgi. Zgorzel zęba to choroba miazgi zęba (zapalenie miazgi zęba), która nie tylko jest przyczyną uciążliwego bólu, ale może stanowić też poważne zagrożenie dla zdrowia. Jakie są przyczyny i objawy zgorzeli zęba? Jak przebiega leczenie?
Wędzidełko to fałd błony śluzowej jamy ustnej, łączący ze sobą jej struktury. W jamie ustnej występuje wędzidełko wargi górnej i dolnej, a także wędzidełko języka. Rozmiary wędzidełek są niewielkie, ale ich nieprawidłowości mogą zaburzać anatomię i funkcjonowanie całej jamy ustnej. Dowiedz się, jakie funkcje pełnią wędzidełka, kiedy i dlaczego należy podcinać wędzidełka oraz jak przebiega zabieg podcinania wędzidełek.

Stomatologia i ortodoncja jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyły się z nieprzyjemnymi wizytami w gabinecie. Obecnie przeprowadzanie większości zabiegów nie łączy się już z żadnymi dolegliwościami bólowymi.

Stomatologia dzieli się na wiele specjalizacji, wśród których można wymienić m.in. stomatologię zachowawczą, endodoncję, protetykę stomatologiczną, periodontologię i chirurgię stomatologiczną lub szczękowo-twarzową.

Typowe zabiegi u dentysty to właśnie stomatologia zachowawcza oraz endodoncja. Polegają na uzupełnianiu ubytków, leczeniu próchnicy oraz wykrywaniu stanów zapalnych. Podobną funkcję pełni periodontologia, ale skupia się na leczeniu chorób przyzębia. Poważniejsze zabiegi jak wyrywanie zębów lub wstawianie implantów to zadania dla chirurga szczękowego.

Coraz popularniejsza stomatologia estetyczna to zabiegi takie jak usuwanie kamienia, wybielanie, ale również odbudowa i kształtowanie zęba za pomocą wkładów kompozytowych lub tzw. licówek.

Ortodoncja zajmująca się korygowaniem wad zgryzu rozróżnia wady wrodzone i nabyte. Te pierwsze wynikają np. z dziedziczenia określonych cech lub niedoborów niezbędnych związków w życiu płodowym dziecka (np. kwasu foliowego). Za wady nabyte odpowiadają przyzwyczajenia wykształcające się podczas pierwszych lat życia. Może to być np. nieprawidłowe ssanie kciuka lub smoczka, obgryzanie paznokci. Ortodoncja pomaga również w leczeniu zębów uszkodzonych w wyniku urazu mechanicznego. Za najskuteczniejszą metodę korekty zgryzu uważa się aparaty ortodontyczne – ruchome lub stałe.