Stomatologia i ortodoncja

Stomatologia to dział medycyny, który zajmuje się funkcjonowaniem i leczeniem zębów i przyzębia, a także języka, tkanek jamy ustnej oraz stawu skroniowo-żuchwowego. Podstawą stomatologii jest stomatologia zachowawcza polegająca na leczeniu ubytków oraz bieżącej profilaktyce. Z kolei stomatologia estetyczna ma na celu wymodelowanie wnętrza jamy ustnej. Ortodoncja to dział stomatologii, który skupia się na wadach zgryzu, wadach szczękowo-twarzowych oraz ich korygowaniu.

Wiele trików, które możemy znaleźć na TikToku, nie ma zbyt wiele wspólnego ze zdrowiem. Wręcz przeciwnie – stosując się do niektórych zaleceń, możemy zrobić sobie więcej szkody niż pożytku. Ale nie tym razem. Trend, który znany jest od lat, a teraz bije rekordy popularności, zalecają nawet lekarze.
E-papierosy są coraz bardziej popularne. Z biegiem lat stały się "zdrowszą" alternatywą dla klasycznych papierosów. Okazuje się, że jednak niekoniecznie. Ostatnio wiele się mówi o negatywnych skutkach stosowania papierosów elektrycznych. Najnowsze badanie dowiodło, że mogą mieć wpływ na zdrowie jamy ustnej.
Wiele osób szczotkuje zęby od razu po przebudzeniu. Są też tacy, którzy wykonują tę czynność higieniczną dopiero po śniadaniu. I tu pojawia się dylemat - kiedy najlepiej rano myć zęby? Ta odpowiedź nie jest wcale taka oczywista, jakby mogło się wydawać. Eksperci przedstawili argumenty.
Zwlekanie z wizytą u dentysty nie poprawi stanu uzębienia i jamy ustnej, a tylko go pogorszy. Niektórzy omijają gabinet stomatologiczny ze strachu, a inni rezygnują z leczenia z powodów finansowych. Istnieje jednak sposób, dzięki któremu można wyleczyć zęby całkiem za darmo lub za grosze.
Rodzice małych dzieci dobrze wiedzą, że ząbkowanie to okres, w którym należy uzbroić się w cierpliwość - maluchy grymaszą, są niechętne do jedzenia, często mają problemy ze snem. W celu złagodzenia objawów sięgamy po domowe sposoby (masaż dziąseł czy gryzaki) lub stosujemy produkty łagodzące objawy ząbkowania. Sprawdź, na co koniecznie zwrócić uwagę chcąc ulżyć maluchowi podczas ząbkowania.

Materiał sponsorowany

Pewien 60-latek, zgłosił się do dentysty z bólem zęba. To, co ujawniła ekstrakcja kła, wprawiło lekarzy w osłupienie. Ząb seniora był tak długi, że stomatolodzy postanowili złożyć wniosek o wpisanie go do Księgi Rekordów Guinnessa.
Choroby dziąseł należą do najczęściej występujących chorób przewlekłych. Cierpi na nie od 20 do nawet 50% ludzi na całym świecie. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że choroby dziąseł mogą przyczyni się do rozwoju innych groźnych schorzeń.
Najnowsze badanie, opublikowane w czasopiśmie Applied Materials and Interfaces Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego, przedstawia alternatywne rozwiązanie problemu jakim są żółknące zęby. Nowy hydrożel, wybiela zęby bez ich uszkadzania.
Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami to problem, z którym zmaga się wiele osób i to nie zawsze świadomie. Bruksizm może mieć poważne skutki: problemy z kręgosłupem, wzrokiem, słuchem, bóle głowy. Leczenie bruksizmu jest wieloetapowe i wielospecjalistyczne.  
Wizyty w gabinetach stomatologicznych wywołują mieszane uczucia. Okazuje się, że nie tylko u pacjentów. W niektórych sytuacjach także dentyści są poirytowani. Sprawdź czego lepiej nie robić podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym.
Stan zdrowia jamy ustnej u dzieci wymaga szczególnej uwagi i troski, ponieważ wpływa na zdrowie całego organizmu. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja zębów u najmłodszych, kiedy należy ją rozpocząć i w jaki sposób wyrobić dobre nawyki na całe życie.

Materiał sponsorowany

Ósemki, czyli zęby mądrości niestety nie dodają rozumu. Kojarzą się raczej z bólem i skomplikowanymi zabiegami. Po co więc wyrastają i co robić, gdy ósemki są źródłem dolegliwości?

Stomatologia i ortodoncja jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyły się z nieprzyjemnymi wizytami w gabinecie. Obecnie przeprowadzanie większości zabiegów nie łączy się już z żadnymi dolegliwościami bólowymi.

Stomatologia dzieli się na wiele specjalizacji, wśród których można wymienić m.in. stomatologię zachowawczą, endodoncję, protetykę stomatologiczną, periodontologię i chirurgię stomatologiczną lub szczękowo-twarzową.

Typowe zabiegi u dentysty to właśnie stomatologia zachowawcza oraz endodoncja. Polegają na uzupełnianiu ubytków, leczeniu próchnicy oraz wykrywaniu stanów zapalnych. Podobną funkcję pełni periodontologia, ale skupia się na leczeniu chorób przyzębia. Poważniejsze zabiegi jak wyrywanie zębów lub wstawianie implantów to zadania dla chirurga szczękowego.

Coraz popularniejsza stomatologia estetyczna to zabiegi takie jak usuwanie kamienia, wybielanie, ale również odbudowa i kształtowanie zęba za pomocą wkładów kompozytowych lub tzw. licówek.

Ortodoncja zajmująca się korygowaniem wad zgryzu rozróżnia wady wrodzone i nabyte. Te pierwsze wynikają np. z dziedziczenia określonych cech lub niedoborów niezbędnych związków w życiu płodowym dziecka (np. kwasu foliowego). Za wady nabyte odpowiadają przyzwyczajenia wykształcające się podczas pierwszych lat życia. Może to być np. nieprawidłowe ssanie kciuka lub smoczka, obgryzanie paznokci. Ortodoncja pomaga również w leczeniu zębów uszkodzonych w wyniku urazu mechanicznego. Za najskuteczniejszą metodę korekty zgryzu uważa się aparaty ortodontyczne – ruchome lub stałe.