Stomatologia i ortodoncja

Ósemki, czyli zęby mądrości niestety nie dodają rozumu. Kojarzą się raczej z bólem i skomplikowanymi zabiegami. Po co więc wyrastają i co robić, gdy ósemki są źródłem dolegliwości?
Ból żuchwy to przypadłość, która może mieć związek nie tylko ze schorzeniami stomatologicznymi, ale także z reumatycznymi, neurologicznymi, a nawet kardiologicznymi. Nie należy więc bólu żuchwy lekceważyć. Kiedy koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza?
Zdrowy zgryz to nie tylko piękny wygląd. Nieleczona wada zgryzu może prowadzić do rozwoju chorób jamy ustnej, a w konsekwencji także do zaburzeń ogólnoustrojowych. Zobacz webinar z dr Arkadiuszem Orzechowskim - stomatologiem, ortodontą.
Wybielenie zębów w dzisiejszych czasach nie jest trudne. Są skuteczne sposoby na białe zęby: m.in. wybielające pasty, paski, lakiery i żele. Już samo usunięcie kamienia daje widoczną poprawę. Dowiedz się więcej o sposobach na wybielanie zębów.
Z czym kojarzy się stereotypowa wizyta u dentysty? Specyficzny zapach i ból. Z czym najczęściej przychodzi pacjent do stomatologa? Już z bólem i to o bardzo różnorodnym charakterze. Jest to sygnał, że sytuacja stała się bardzo poważna i wymaga zdecydowanej interwencji.
Zapalenie ślinianek to bolesna przypadłość, która może dotknąć każdego, bez względu na wiek czy płeć. Stany zapalne ślinianek mogą podłoże bakteryjne lub wirusowe. Jakie są objawy zapalenia ślinianek i jak przebiega leczenie? Jakie powikłania mogą się pojawić?
Zespół pieczenia jamy ustnej (BMS, stomatodynia) to przewlekła choroba błony śluzowej jamy, często przebiegająca bez widocznych zmian w jej wyglądzie. Zespół pieczenia jamy ustnej wiąże się dolegliwościami bólowymi o różnym natężeniu. Jakie są przyczyny i objawy BMS? Jak przebiega leczenie zespołu pieczenia jamy ustnej?
Zgorzel zęba to potoczne określenie na zgorzel miazgi. Zgorzel zęba to choroba miazgi zęba (zapalenie miazgi zęba), która nie tylko jest przyczyną uciążliwego bólu, ale może stanowić też poważne zagrożenie dla zdrowia. Jakie są przyczyny i objawy zgorzeli zęba? Jak przebiega leczenie?
Wędzidełko to fałd błony śluzowej jamy ustnej, łączący ze sobą jej struktury. W jamie ustnej występuje wędzidełko wargi górnej i dolnej, a także wędzidełko języka. Rozmiary wędzidełek są niewielkie, ale ich nieprawidłowości mogą zaburzać anatomię i funkcjonowanie całej jamy ustnej. Dowiedz się, jakie funkcje pełnią wędzidełka, kiedy i dlaczego należy podcinać wędzidełka oraz jak przebiega zabieg podcinania wędzidełek.
Aparat ortodontyczny to najlepszy wynalazek do korygowania wady zgryzu, czy krzywego uzębienia, jednak ma jedną poważną wadę – sprzyja szybszemu odkładaniu się płytki nazębnej, a tym samym zwiększa ryzyko próchnicy. Jeśli nosisz taki aparat, a nie chcesz mieć ubytków, sprawdź, jak poprawnie czyścić zęby i jakich akcesoriów powinieneś używać, aby w pełni zadbać o higienę jamy ustnej.
Bruksizm czyli zgrzytanie zębami to problem, z którym zmaga się wiele osób i to nie zawsze świadomie. Bruksizm może mieć poważne skutki: problemy z kręgosłupem, wzrokiem, słuchem, bóle głowy. Leczenie bruksizmu jest wieloetapowe i wielospecjalistyczne.  

Zęby – mówimy co robić by mieć piękne, zdrowe i mocne zęby. Prawidłowa higiena jamy ustnej, dbanie o zdrowie zębów. Jak często należy robić przegląd zębów, jak prawidłowo szczotkować zęby, jakie są choroby dziąseł, zapalenie dziąseł, zapalenie okostnej, próchnica - jak walczyć z próchnicą, jak objawia się parodontoza, jak uśmierzyć ból zęba. Przyczyny nadwrażliwości zębów, jak leczyć nadwrażliwość zębów, czego unikać. Ząb mądrości, zęby stałe, zęby mleczne – jak dbać o zęby. Pytania o wybielanie zębów, prostowanie zębów, aparaty ortodontyczne, licówki, protezy, stomatologia estetyczna. Na czym polega leczenie kanałowe.