Zdrowie dziecka

Zdrowie dziecka to jedna z najważniejszych wartości dla rodziców. Ta troska o pociechę potrafi często spędzić im sen z powiek. Kiedy dotyka dziecko choroba, choćby sezonowa, starają się z całych sił, aby jak najszybciej wydobrzało. W tym miejscu można znaleźć, m.in. podstawowe informacje na temat tego, jak dbać o zdrowie dziecka od momentu poczęcia aż do osiągnięcia pełnoletności, kompendium zespołów i rzadkich chorób dziecięcych oraz liczne porady dotyczące sprawdzonych sposobów …

Angina u dzieci jest chorobą wywoływaną przez paciorkowce. Pierwsze objawy anginy u dzieci to ból gardła, szybko rosnąca temperatura. Anginy u dziecka nie wolno lekceważyć, bo czasem daje groźne powikłania. W przypadku anginy chore dziecko musi obejrzeć lekarz i przepisać antybiotyki.
Fakty i mity na temat szczepień narosły wokół sporu o ich skuteczność i bezpieczeństwo. Zdecydowana większość lekarzy jest za stosowaniem nie tylko szczepień ochronnych obowiązkowych, ale także tych zalecanych. Przeciwnicy są natomiast zdania, że namawia się nas na zbyt wiele szczepień, a preparaty używane do ich wykonywania mogą być groźne dla zdrowia. Zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną ci drudzy nie mają jednak racji.
Gorączka u dziecka często pojawia się nagle i szybko rośnie. Dlatego, gdy zauważysz jej objawy, zacznij regularnie mierzyć dziecku temperaturę. Ponieważ wysoka gorączka u najmłodszych może być bardzo niebezpieczna. Sprawdź, kiedy i jak należy obniżyć gorączkę u dziecka. Co robić z rozpalonym dzieckiem?
Sepsa u dzieci (posocznica) to reakcja na zakażenie bakteryjne meningokokami lub pneumokokami. Sepsa u dzieci postępuje bardzo szybko i może doprowadzić do zagrożenia życia. Objawy sepsy to głównie wysoka gorączka, senność, niekiedy wybroczyny na skórze. Czy sepsa u dzieci jest wyleczalna i jakie są rokowania?
Twoje dziecko ma trudności z wymową, połyka głoski, niewyraźnie wymawia "r"? Czym prędzej wybierzcie się do specjalisty. Im wcześniej rozpocznie się terapia, tym jej efekty będą lepsze.
Odparzenia to zaczerwienienia na skórze pod pieluszką niemowlęcia. Na początku mogą być niewielkie, jednak jeśli o nie odpowiednio nie zadbamy, to po pewnym czasie rozprzestrzeniają się na coraz większą powierzchnię skóry. Oto sprawdzone sposoby na to, jak szybko wyleczyć odparzenia u dziecka.
Mało osób zdaje sobie sprawę, że ślina, śluz czy łzy to pierwsza linia obrony przed patogenami. Jeśli organizm ma dobrze działające mechanizmy obronne, np. zdrowe błony śluzowe, łatwiej radzi sobie z drobnoustrojami, które próbują do niego wtargnąć. Zobacz, jak prawidłowo dbać o błonę śluzową nosa.

Materiał sponsorowany

Katar to bardzo częsta dolegliwość u dzieci, będąca wynikiem infekcji, alergii lub innego czynnika wywołującego nieżyt nosa. Jeśli wydzielina w nosie jest płynna – łatwo ją usunąć i ulżyć dziecku. Kiedy jest gęsta i utrudnia oddychanie – budzi to w dziecku niepokój i rozdrażnienie, spotęgowane niewyspaniem. Ponadto spływanie wydzieliny z nosa po ścianie gardła sprzyja rozwojowi kaszlu, który nasila się nocą w wyniku zmian pozycji ciała. Sprawdź, jak pomóc maluchowi, gdy męczy się z zatkanym nosem.

Materiał sponsorowany

Dziś Brydee jest szczęśliwą siedmiolatką, która ma za sobą ciężką walkę z rzadką chorobą. W okresie niemowlęcym bardzo często chorowała. Jej mama chodziła z nią od lekarza do lekarza, żeby dowiedzieć się, dlaczego jej córka ma tak słabą odporność. To, czego się dowiedziała, nie chciałby usłyszeć żaden rodzic. Okazało się, że jej pociecha cierpi na młodzieńczą białaczkę mielomonocytową. Lekarze dawali dziewczynce 50 proc. szans na przeżycie.
Lęk separacyjny to zaburzenie, w którym pacjent wyjątkowo obawia się rozłąki ze swoim bliskim. Lęk separacyjny jest również związany z uporczywymi myślami dotyczącymi rozstania z ukochanymi ludźmi, ale i z dolegliwościami fizycznymi. Jednostka ta występuje przede wszystkim u dzieci, ale lęk separacyjny spotykany jest również i u dorosłych. Jak można stwierdzić, że doświadczamy lęku separacyjnego? Jakie są jego objawy?
Katar u niemowlaka to nie lada problem - dzieci do 1. roku życia oddychają bowiem wyłącznie przez nos, i to aż 50 razy na minutę. Jednak kanały nosowe u niemowląt są jeszcze bardzo wąskie. Dlatego zwykły katar u niemowlaka, który przecież często dokucza niemowlętom – jest i dla dziecka, i dla rodziców trudny do zniesienia, może być też przyczyną groźnych chorób, na przykład zapalenia zatok czy uszu. Dowiedz się, jak ulżyć niemowlęciu podczas uporczywego kataru.
Donośny płacz dziecka, podkurczanie nóżek – to ewidentne objawy kolki niemowlęcej. Ponieważ są niezwykle uporczywe i trwają nawet kilka miesięcy, warto poznać sposoby, które pomogą radzić sobie z tą dolegliwością.

Troska o zdrowie dziecka jest niezwykle ważne na każdym etapie rozwoju dziecka. Według definicji podanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) zdrowie to "stan pełnego dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego, a nie tylko choroby lub ułomności". Oznacza to, że problemy ze zdrowiem fizycznym mogą znacznie odbić się na zdrowiu psychicznym i na odwrót.

Zdrowie dziecka – jak o nie dbać?

Zdrowie dziecka obejmuje nie tylko rozwój fizyczny (tzw. proces prowadzący do dojrzałości organizmu), ale także:

  • rozwój poznawczy – proces nabywania i doskonalenia umiejętności niezbędnych dziecku do poznawania świata,
  • rozwój społeczny – zdobywanie wiedzy i kształtowanie umiejętności zachowania potrzebnych do udziału w życiu społecznym,
  • rozwój psychiczny – długotrwały proces, który ma na celu przystosować dziecko do życia w otaczającej go rzeczywistości,
  • rozwój emocjonalny – kształtowanie umiejętności rozpoznawania emocji, nazywania ich i wyrażania w społecznie akceptowalny sposób.

Ta zakładka powstała z myślą o rodzicach, aby dostarczyć im niezbędnych informacji na temat tego, jak dbać o zdrowie dziecka i jego samopoczucie oraz najczęstszych chorób wieku dziecięcego. Znajdują się tu również porady lekarzy, doświadczenia Mam i profesjonalne wskazówki dotyczące rozwoju dziecka.

Zdrowie dziecka, które jest determinowane przez wiele różnych czynników, warto wspierać dietą dostosowaną do jego aktualnych potrzeb żywieniowych oraz obowiązkowe i fakultatywne szczepienia. Nie można też zapominać, że odpowiednio dobrana aktywność fizyczna wpływa na polepszenie sprawności i prawidłowy rozwój dzieci.

 

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza