Zdrowie dziecka

Zdrowie dziecka to jedna z najważniejszych wartości dla rodziców. Ta troska o pociechę potrafi często spędzić im sen z powiek. Kiedy dotyka dziecko choroba, choćby sezonowa, starają się z całych sił, aby jak najszybciej wydobrzało. W tym miejscu można znaleźć, m.in. podstawowe informacje na temat tego, jak dbać o zdrowie dziecka od momentu poczęcia aż do osiągnięcia pełnoletności, kompendium zespołów i rzadkich chorób dziecięcych oraz liczne porady dotyczące sprawdzonych sposobów …

Stało się. Twoje dziecko zachorowało i lekarz zdecydował o podaniu antybiotyku. Mogłoby się wydawać, że to mało skomplikowane zadanie, jednak w rzeczywistości trzeba pamiętać o wielu ważnych aspektach antybiotykoterapii u dziecka. Na co musisz zwrócić uwagę, żeby leczenie było skuteczne?

Materiał partnerski

Mózgowe porażenie dziecięce to zaburzenia mające ogromny wpływ na jakość życia małego pacjenta. Dzieci te mają nie tylko problemy z poruszaniem się czy mówieniem, ale również z prawidłowym rozwojem i wzrostem. Prawidłowe odżywianie dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD) jest niezbędnym warunkiem do wykorzystania ich potencjału wzrastania i rozwoju. Ekspertka wyjaśnia, jak zapobiec problemom z przyrostem wagi czy zmniejszeniem masy mięśniowej u dzieci z MPD z pomocą narzędzia FNST do oceny żywienia małego pacjenta.

Materiał sponsorowany

Lęk separacyjny to zaburzenie, w którym pacjent wyjątkowo obawia się rozłąki ze swoim bliskim. Lęk separacyjny jest również związany z uporczywymi myślami dotyczącymi rozstania z ukochanymi ludźmi, ale i z dolegliwościami fizycznymi. Jednostka ta występuje przede wszystkim u dzieci, ale lęk separacyjny spotykany jest również i u dorosłych. Jak można stwierdzić, że doświadczamy lęku separacyjnego? Jakie są jego objawy?
Katar u niemowlaka to nie lada problem - dzieci do 1. roku życia oddychają bowiem wyłącznie przez nos, i to aż 50 razy na minutę. Jednak kanały nosowe u niemowląt są jeszcze bardzo wąskie. Dlatego zwykły katar u niemowlaka, który przecież często dokucza niemowlętom – jest i dla dziecka, i dla rodziców trudny do zniesienia, może być też przyczyną groźnych chorób, na przykład zapalenia zatok czy uszu. Dowiedz się, jak ulżyć niemowlęciu podczas uporczywego kataru.
Donośny płacz dziecka, podkurczanie nóżek – to ewidentne objawy kolki niemowlęcej. Ponieważ są niezwykle uporczywe i trwają nawet kilka miesięcy, warto poznać sposoby, które pomogą radzić sobie z tą dolegliwością.
Stan zdrowia jamy ustnej u dzieci wymaga szczególnej uwagi i troski, ponieważ wpływa na zdrowie całego organizmu. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja zębów u najmłodszych, kiedy należy ją rozpocząć i w jaki sposób wyrobić dobre nawyki na całe życie.

Materiał sponsorowany

Porażenie mózgowe (MPD) jest wynikiem uszkodzenia centralnego układu nerwowego. Przyczyny takiego stanu są wieloczynnikowe, jednak w pierwszej kolejności wymienia się wcześniactwo i niedotlenienie płodu, które często jest wynikiem nieprawidłowo przeprowadzonej akcji porodowej. Jakie są jeszcze przyczyny mózgowego porażenia dziecięcego (MPD)?
Dysleksja to nie wykręt przed nauką lecz realna dysfunkcja która wymaga pomocy. Niektórzy uważają, że dysleksja to nowomodny wykręt przed wkuwaniem. Takie podejście może zrobić dziecku krzywdę na całe życie. Jeśli uczeń z dysleksją nie uzyska pomocy w szkole i nie znajdzie oparcia w rodzicach, jego wada się pogłębi. Jakie są najczęstsze przyczyny i objawy dysleksji?
Twoje dziecko znów jest przeziębione - kicha, ma kaszel i gorączkuje? Choć jesienią i zimą częste infekcje są normalne, warto jednak próbować poprawić odporność dziecka. Radzimy, jak wzmocnić układ immunologiczny maluszka.
Zespół Sandifera został opisany po raz pierwszy w 1964 roku przez Kinsbourne, który to opisał trzy przypadki tego zespołu objawów u dzieci z przepukliną rozworu przełykowego. Leczenie chirurgiczne przepukliny spowodowało ustąpienie objawów zespołu. Czym jest zespół Sandifera i jak się objawia? Z jakimi jednostkami chorobowymi jest związany?
Gorączka u dziecka nie zawsze zwiastuje problemy ze zdrowiem. Ale gorączka u dziecka, zwłaszcza wysoka temperatura u niemowlęcia, wymaga uważnej obserwacji. Zanim sięgniesz po leki obniżające gorączkę, przeczytaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o gorączkę u dziecka.
Trądzik niemowlęcy może pojawić się zaraz po urodzeniu i powinien samoistnie ustąpić do ok. 18-20. miesiąca życia dziecka. Typowe objawy trądziku to drobne białe zaskórniki, przypominające potówki lub małe, czerwone, grudkowate krostki występujące najczęściej na policzkach, czole, niekiedy również na skroniach i brodzie dziecka.

Troska o zdrowie dziecka jest niezwykle ważne na każdym etapie rozwoju dziecka. Według definicji podanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) zdrowie to "stan pełnego dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego, a nie tylko choroby lub ułomności". Oznacza to, że problemy ze zdrowiem fizycznym mogą znacznie odbić się na zdrowiu psychicznym i na odwrót.

Zdrowie dziecka – jak o nie dbać?

Zdrowie dziecka obejmuje nie tylko rozwój fizyczny (tzw. proces prowadzący do dojrzałości organizmu), ale także:

  • rozwój poznawczy – proces nabywania i doskonalenia umiejętności niezbędnych dziecku do poznawania świata,
  • rozwój społeczny – zdobywanie wiedzy i kształtowanie umiejętności zachowania potrzebnych do udziału w życiu społecznym,
  • rozwój psychiczny – długotrwały proces, który ma na celu przystosować dziecko do życia w otaczającej go rzeczywistości,
  • rozwój emocjonalny – kształtowanie umiejętności rozpoznawania emocji, nazywania ich i wyrażania w społecznie akceptowalny sposób.

Ta zakładka powstała z myślą o rodzicach, aby dostarczyć im niezbędnych informacji na temat tego, jak dbać o zdrowie dziecka i jego samopoczucie oraz najczęstszych chorób wieku dziecięcego. Znajdują się tu również porady lekarzy, doświadczenia Mam i profesjonalne wskazówki dotyczące rozwoju dziecka.

Zdrowie dziecka, które jest determinowane przez wiele różnych czynników, warto wspierać dietą dostosowaną do jego aktualnych potrzeb żywieniowych oraz obowiązkowe i fakultatywne szczepienia. Nie można też zapominać, że odpowiednio dobrana aktywność fizyczna wpływa na polepszenie sprawności i prawidłowy rozwój dzieci.

 

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza