Zdrowie dziecka

Zdrowie dziecka to jedna z najważniejszych wartości dla rodziców. Ta troska o pociechę potrafi często spędzić im sen z powiek. Kiedy dotyka dziecko choroba, choćby sezonowa, starają się z całych sił, aby jak najszybciej wydobrzało. W tym miejscu można znaleźć, m.in. podstawowe informacje na temat tego, jak dbać o zdrowie dziecka od momentu poczęcia aż do osiągnięcia pełnoletności, kompendium zespołów i rzadkich chorób dziecięcych oraz liczne porady dotyczące sprawdzonych sposobów …

Bez chodnika, pobocza, świateł, pasów, śpiącego policjanta... W godzinach szczytu przejście do terapeutycznego przedszkola na warszawskiej Białołęce to koszmar. Siódmy rok urzędnicy "szukają rozwiązania". I wciąż kończy się na planach.
Gorączka u dziecka nie zawsze zwiastuje problemy ze zdrowiem. Ale gorączka u dziecka, zwłaszcza wysoka temperatura u niemowlęcia, wymaga uważnej obserwacji. Zanim sięgniesz po leki obniżające gorączkę, przeczytaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o gorączkę u dziecka.
Zespół Sandifera został opisany po raz pierwszy w 1964 roku przez Kinsbourne, który to opisał trzy przypadki tego zespołu objawów u dzieci z przepukliną rozworu przełykowego. Leczenie chirurgiczne przepukliny spowodowało ustąpienie objawów zespołu. Czym jest zespół Sandifera i jak się objawia? Z jakimi jednostkami chorobowymi jest związany?
Katar u niemowlaka to nie lada problem - dzieci do 1. roku życia oddychają bowiem wyłącznie przez nos, i to aż 50 razy na minutę. Jednak kanały nosowe u niemowląt są jeszcze bardzo wąskie. Dlatego zwykły katar u niemowlaka, który przecież często dokucza niemowlętom – jest i dla dziecka, i dla rodziców trudny do zniesienia, może być też przyczyną groźnych chorób, na przykład zapalenia zatok czy uszu. Dowiedz się, jak ulżyć niemowlęciu podczas uporczywego kataru.
Alergia pokarmowa utrudnia życie co dziesiątemu niemowlakowi. Skłonność do alergii bywa dziedziczna. Gdy mama lub tata są na coś uczuleni, dziecko też najprawdopodobniej będzie. Można jednak zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej. Jakie są objawy alergii pokarmowej u dziecka?
Śpiący noworodek nie tylko odpoczywa. Podczas snu komórki jego ciała i mózgu mnożą się, wytwarzany jest również hormon wzrostu, a także białe krwinki, niezbędne do zwalczania infekcji. Podczas snu noworodka wyjątkowo aktywny jest również mózg, w którym z ogromną szybkością wytwarzane są nowe połączenia między neuronami. I choć każde dziecko ma inny dobowy „limit” godzin, które musi przespać, by dobrze się czuło i rozwijało, wszystkie są tak samo rozdrażnione, jeśli śpią za mało. Warto więc zadbać o to, by miały jak najbardziej komfortowe warunki do snu. Problem w tym, że nie zawsze jest to takie proste.
Lęk separacyjny to zaburzenie, w którym pacjent wyjątkowo obawia się rozłąki ze swoim bliskim. Lęk separacyjny jest również związany z uporczywymi myślami dotyczącymi rozstania z ukochanymi ludźmi, ale i z dolegliwościami fizycznymi. Jednostka ta występuje przede wszystkim u dzieci, ale lęk separacyjny spotykany jest również i u dorosłych. Jak można stwierdzić, że doświadczamy lęku separacyjnego? Jakie są jego objawy?
Angina u dzieci jest chorobą wywoływaną przez paciorkowce. Jej pierwsze objawy to ból gardła, szybko rosnąca temperatura. Anginy u dziecka nie wolno lekceważyć, bo czasem daje groźne powikłania. W przypadku anginy chore dziecko musi obejrzeć lekarz i przepisać antybiotyki.
Dzieci przedwcześnie urodzone mają niedojrzałe układy i narządy, dlatego lista problemów zdrowotnych, z którymi mogą się zmagać wcześniaki, jest dość długa. Zagrożone są szczególnie skrajne wcześniaki, czyli dzieci urodzone przed 32. tygodniem ciąży. Sprawdź, jakie są najczęstsze choroby wcześniaków.
Wcześniak to dziecko, które urodzi się między 22 a 37 tygodniem ciąży. Wcześniactwo niesie za sobą wiele zagrożeń, dlatego wcześniaki potrzebują szczególnej opieki medycznej, a także troskliwej pielęgnacji. Dlaczego rodzą się wcześniaki? Jak dbać o wcześniaka w szpitalu i w domu, w jaki sposób go karmić i jak pielęgnować? Kiedy mówi się o późnym, a kiedy o skrajnym wcześniaku? Jak psychicznie wesprzeć rodziców wcześniaka? Porozmawialiśmy o tym z pediatrą.
Zespół zaburzeń oddychania noworodka zazwyczaj dotyczy dzieci urodzonych przedwcześnie, ale czasem także tych, które przyszły na świat w terminie. Na wystąpienie zespołu zaburzeń oddychania może wpłynąć wiele czynników, najczęściej związanych z chorobami układu oddechowego lub krążenia. Jak objawia się zespół zaburzeń oddychania noworodka?
Odparzenia to zaczerwienienia na skórze pod pieluszką niemowlęcia. Na początku mogą być niewielkie, jednak jeśli o nie odpowiednio nie zadbamy, to po pewnym czasie rozprzestrzeniają się na coraz większą powierzchnię skóry. Oto sprawdzone sposoby na to, jak szybko wyleczyć odparzenia u dziecka.

Troska o zdrowie dziecka jest niezwykle ważne na każdym etapie rozwoju dziecka. Według definicji podanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) zdrowie to "stan pełnego dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego, a nie tylko choroby lub ułomności". Oznacza to, że problemy ze zdrowiem fizycznym mogą znacznie odbić się na zdrowiu psychicznym i na odwrót.

Zdrowie dziecka – jak o nie dbać?

Zdrowie dziecka obejmuje nie tylko rozwój fizyczny (tzw. proces prowadzący do dojrzałości organizmu), ale także:

  • rozwój poznawczy – proces nabywania i doskonalenia umiejętności niezbędnych dziecku do poznawania świata,
  • rozwój społeczny – zdobywanie wiedzy i kształtowanie umiejętności zachowania potrzebnych do udziału w życiu społecznym,
  • rozwój psychiczny – długotrwały proces, który ma na celu przystosować dziecko do życia w otaczającej go rzeczywistości,
  • rozwój emocjonalny – kształtowanie umiejętności rozpoznawania emocji, nazywania ich i wyrażania w społecznie akceptowalny sposób.

Ta zakładka powstała z myślą o rodzicach, aby dostarczyć im niezbędnych informacji na temat tego, jak dbać o zdrowie dziecka i jego samopoczucie oraz najczęstszych chorób wieku dziecięcego. Znajdują się tu również porady lekarzy, doświadczenia Mam i profesjonalne wskazówki dotyczące rozwoju dziecka.

Zdrowie dziecka, które jest determinowane przez wiele różnych czynników, warto wspierać dietą dostosowaną do jego aktualnych potrzeb żywieniowych oraz obowiązkowe i fakultatywne szczepienia. Nie można też zapominać, że odpowiednio dobrana aktywność fizyczna wpływa na polepszenie sprawności i prawidłowy rozwój dzieci.

 

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza