Zdrowie dziecka

12-miesięczne dziecko nadal pije mleko mamy. Dwunasty miesiąc zamyka ważny okres w życiu malucha. Dziecko często stawia już pierwsze samodzielne kroki i z ciekawością odkrywa świat. Choć potrafi powiedzieć tylko kilka słów, rozumie o wiele więcej. Dziecko może także zacząć pić napoje lub mleko samodzielnie. Co jest dla niego lepsze - kubeczek czy butelka?
11-miesięczne dziecko zaczyna mówić słowa "mama" i "tata". Rozumie też co się do niego mówi. W tym okresie zwykle pojawiają się też początki niezależności. Dziecko poznaje słowo "nie" i zaczyna go używać. Jedenasty miesiąc przynosi także ważne wydarzenie – niemowlę trzymając się mebli stawia pierwsze kroki. To też dobry czas na rozszerzenie diety niemowlaka.
10-miesięczne dziecko coraz lepiej rozumie otaczający go świat. Rozumie, co się do niego mówi oraz samo próbuje formułować pierwsze wyrazy, takie jak "mama" i "tata". Doskonali umiejętność wstawania, ćwiczy chwyt pesetowy i bada wszystko, co znajdzie. Niemowlę ma już pierwsze ząbki! Co powinno jeść 10-miesięczne dziecko?
9-miesięczne dziecko staje się coraz bardziej żywiołowe i uwielbia zabawy z rodzicami. 9 miesiąc to kolejny skok rozwojowy niemowlęcia. Dziecko już samo siedzi, raczkuje i próbuje wstawać trzymając się mebli. Dzięki umiejętności chwytania podejmuje wyzwanie samodzielnego jedzenia. Sprawdź, co jeszcze potrafi 9-miesięczne dziecko.
8-miesięczne dziecko zwykle pełza już z wprawą zapuszczając się w coraz dalsze zakątki. Jednocześnie powoli przygotowuje się do bardziej skutecznego sposobu przemieszczania. 8 miesiąc przynosi kolejną zmianę - niemowlę staje na czworakach. Nowa pozycja to świetny start do raczkowania, a także samodzielnego siadania. Jakie jeszcze zmiany zachodzą w 8 miesiącu życia niemowlaka?
7-miesięczne dziecko odkrywa nowy sposób na pokonanie przestrzeni – pełzanie. Otwiera to przed nim nowe możliwości. Trzymanie podniesionej głowy już nie sprawia niemowlęciu trudności. Próbuje również samo siadać. Sprawdź, co jeszcze potrafi 7-miesięczne dziecko.
6-miesięczne dziecko poznaje uroki zabaw paluszkowych i zaczyna gaworzyć. Coraz lepiej komunikuje się z rodzicami i w namacalny sposób poznaje otoczenie. 6 miesiąc życia dziecka to czas, w którym maluch opanowuje sztukę turlania. Jest to też idealny moment na rozszerzenie diety niemowlęcia.
5-miesięczne dziecko po raz pierwszy się obraca, zaczyna bawić się stópkami i próbuje nowych smaków. Utrzymanie wysoko uniesionej główki nie sprawia już dziecku żadnej trudności. 5 miesiąc życia to okres wielkich zmian. Dziecko może już zacząć ząbkować! Co jeszcze powinnaś wiedzieć o rozwoju dziecka w 5 miesiącu niemowlaka?
4-miesięczne dziecko potrafi już rozróżniać kolory, bierze rączki i zabawki do buzi oraz zaczyna samodzielnie utrzymywać główkę w górze. Czwarty miesiąc życia niemowlęcia to sama radość. Wystarczy, że któreś z rodziców zrobi zabawną minę lub kichnie, by rozbawione dziecko zaczęło głośno się śmiać. Ile śpi 4-miesięczne dziecko? Czy można już mu rozszerzyć dietę?
3-miesięczne dziecko coraz szybciej zaczyna uczyć się nowych rzeczy. 3 miesiąc życia dziecka przynosi przełom. Niemowlę wreszcie wysoko unosi głowę i rozgląda się dookoła, a na widok rodziców uśmiecha się radośnie. Teraz niemowlę nie tylko słucha, lecz także samo próbuje wydawać dźwięki. Co jeszcze potrafi 3-miesięczne dziecko i jak wspomóc jego rozwój?
2-miesięczne dziecko coraz więcej potrafi. Mozolnie ćwiczy unoszenie główki oraz próbuje powtarzać po rodzicach pojedyncze samogłoski. W dzień już mniej śpi i zaczyna interesować się otoczeniem. Obdarza też rodziców pierwszym uśmiechem. Ile powinno jeść 2-miesięczne dziecko oraz jak wspomóc jego rozwój?
Miesięczne dziecko uczy się adaptacji. Noworodek powoli dostosowuje się do nowych warunków poza organizmem mamy, a rodzice uczą się nim opiekować. 1 miesiąc życia to czas wielu zmian dla dziecka. Rozwój noworodka przebiega bardzo szybko, gdyż do pracy pobudzone zostają jego niemal wszystkie zmysły. Jak rozwija się miesięczne dziecko i jak należy się nim opiekować?

Zdrowie dziecka – wszystko co związane ze zdrowiem dziecka. Porady lekarzy, doświadczenia mam, profesjonalne wskazówki. Dowiedz się jak zadbać o zdrowie dziecka, jak zapewnić prawidłowy rozwój dziecka. Noworodek, niemowlę, rozwój dziecka, pielęgnacja noworodka, pielęgnacja niemowląt, karmienie piersią, karmienie niemowląt. Odpowiedzi na pytania dotyczące zdrowia dziecka. Porady dla rodziców, pielęgnacja dziecka, karmienie dziecka, przewijanie, najczęstsze choroby wieku dziecięcego. Jak chronić zdrowie dziecka, kalendarz szczepień, rotawirusy, pneumokoki. Świnka, ospa, różyczka. Dowiedz się jak wzmocnić odporność dziecka. Jak wychować zdrowe dziecko. Postaw zdrowie dziecka na pierwszym miejscu i dowiedz się jak odpowiednio o nie dbać.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka