Wczesna ciąża zabiera ci młodość. Naukowcy podali konkretne liczby

2024-04-16 18:52

To żadna nowość, że powitanie dziecka na świecie wymusza zmianę organizacji życia, przyspiesza dojrzewanie społeczne. Już nie poszalejesz, już się nie zabawisz jak kiedyś. Zaskoczeniem jest jednak fakt, że ciąża u bardzo młodych kobiet przyspiesza starzenie biologiczne. Naukowcy dokładnie policzyli, o ile wczesna mama staje się starsza od rówieśniczek.

Wczesna ciąża zabiera ci młodość. Naukowcy podali konkretne liczby
Autor: GettyImages

Chociaż ciąża jest stanem fizjologicznym i niejednokrotnie wspaniałym, satysfakcjonującym okresem dla kobiety, niewątpliwie stanowi też szczególne obciążenie dla jej organizmu. Rady, by zachodzić w ciążę, aby rozwiązywać różne problemy zdrowotne, już dawno odeszły do lamusa.

Ciąża zwiększa ryzyko wystąpienia lub ujawnienia poważnych problemów metabolicznych i hormonalnych, nieprawidłowości w układzie krążenia, oddechowym, schorzeń nerek etc. To ryzyko, które kobiety powinny podejmować świadomie, w pełni przygotowane i zaopiekowane przez otoczenie.

Powszechne oburzenie po rzekomych słowach lekarki, że ciąża to rodzaj pasożytnictwa, nie zmieni faktów. Bycie mamą dla wielu kobiet jest najwspanialszym doświadczeniem w życiu, ale też obciążeniem dla organizmu, wyzwaniem zdrowotnym, okresem, w którym trzeba zwolnić, przestawić priorytety etc.

Ostatnie badania pokazują, że nawet jeśli ciąża nie zabiera zdrowia, może "kraść" młodość, szczególnie bardzo młodym mamom. Niepodważalna technika analityczna pozwoliła bardzo precyzyjnie określić, ile tej młodości trzeba oddać, by cieszyć się macierzyństwem między 20. a 22. rokiem życia.

Ciąża nie chroni przed rakiem

Ciąża u młodych kobiet postarza

Za pomocą zegara epigenetycznego specjaliści z Columbia University (USA) ustalili, że każda ciąża u kobiet w wieku 20-22 lata przyspiesza ich starzenie biologiczne o o 2,4-2,8 miesięcy.

Tzw. zegar epigenetyczny umożliwia precyzyjne oszacowanie wieku każdej komórki, tkanki lub organu, na podstawie poziomu metylacji DNA. Poprzez metylację DNA kontrolowane są istotne procesy związane z rozwojem organizmów. Jej analizę wykorzystuje się choćby przy ocenie wieku komórki, zagrożenia procesem nowotworzenia etc.

- Nasze badanie jest pierwszym, które daje wgląd w to, jakie zmiany następują u kobiet w zegarze biologicznym w zależności od tego, ile razy były w ciąży - podkreśla główny autor badania dr Calen Ryan z Columbia Aging Center.

W ocenie dr. Ryana, zegar epigenetyczny zrewolucjonizował badania nad starzeniem biologicznym i umożliwił analizę wpływu różnych czynników, w tym reprodukcji, na stan zdrowia. 

Ciąża - obciążenie organizmu w każdym wieku

Badania przeprowadzono na grupie 1735 mieszkanek Filipin w wieku 20-22 lat. Wynika z nich, że każda ciąża, nawet u tak młodych kobiet, przyspiesza ich starzenie biologiczne.

Oczywiście już wcześniej było wiadomo, że liczne ciąże obciążają organizm kobiety, mogą wpływać negatywnie na stan zdrowia i długość życia. Z najnowszych badań wynika, że taki "koszt reprodukcyjny" występuje również u kobiet młodych, które zazwyczaj są zupełnie zdrowe, a proces starzenia organizmu to dla nich realnie dość odległa przyszłość.

Ciąża tymczasem nawet dla nich nie jest stanem obojętnym i najpewniej pozostawia trwały ślad.

Ciąża postarza niezależnie od innych czynników

Dr Ryan przekonuje, że wpływ samej ciąży na starzenie się biologiczne młodych kobiet występuje niezależnie od innych czynników wpływających na zdrowie, takich jak choćby status społeczno-ekonomiczny, palenie tytoniu czy predyspozycje genetyczne.

Nie da się tego procesu wytłumaczyć także zmianą stylu życia, emocjonalnymi konsekwencjami rodzicielstwa. Starzenia biologicznego nie zauważono u mężczyzn z tej samej grupy wiekowej, których partnerki były w ciąży.

Badane kobiety były w okresie wczesnej dorosłości, nadal się rozwijały. Badacze zakładali, że negatywne skutki ciąży będą dotyczyć jedynie kobiet w trudnej sytuacji ekonomicznej, bez dostępu do opieki medycznej itd. Okazało się, że wyjątków nie ma. - Musimy ustalić, jaka jest rola ciąży i innych aspektów reprodukcji w procesie starzenia -podkreśla badacz. Nie wiadomo, jak ciąża wpłynie na zdrowie i śmiertelność badanych kobiet w późniejszym okresie ich życia.

Wątpliwości

Nie ma całkowitej pewności, jak bardzo precyzyjna jest ocena procesu starzenia biologicznego w tym badaniu. Zegar został bowiem opracowany dla populacji Europy i USA, a badano mieszkanki Filipin.

Amerykański specjalista jest jednak przekonany, że wnioski są wiarygodne. Badania, które przeprowadził wraz z zespołem pokazują jednoznacznie, że ciąża może mieć długotrwały wpływ na zdrowie kobiety.

- Bardzo ważne jest zatem, by w okresie ciąży, jak i później, miała ona zapewnioną odpowiednią opiekę i wsparcie. Szczególnie dotyczy to młodych matek - podsumowuje dr Ryan.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza