Alergie

Alergia - inaczej uczulenie to nieprawidłowa reakcja organizmu na działanie substancji lub niektórych czynników. Choroby alergiczne są bardzo powszechne, a w krajach wysokorozwiniętych zmaga się z nimi około 30 proc. populacji. Uczulenie to nieprawidłowa, nadmierna reakcja układu immunologicznego na obce dla organizmu substancje. Objawy i stopień nasilenia alergii uzależnione są od rodzaju alergenu. Uczulenie najczęściej objawia się katarem, zatkanym nosem, kichaniem, dusznością i czerwonymi plamami na skórze.

Atopowe zapalenie skóry, zwane również AZS lub atopia, nie jest zwykłą wysypką. To przewlekła, zapalna choroba, która najczęściej pojawia się na twarzy, szyi, klatce piersiowej, rękach i nogach. W ciężkich przypadkach uciążliwe zmiany skórne mogą obejmować całe ciało. Najbardziej uciążliwym objawem tej przypadłości jest swędzenie skóry, które znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie w ciągu dnia. Dotyka nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Jak wygląda atopowe zapalenie skóry? Skąd się bierze i jak je leczyć?
Domowe sposoby na AZS to dodatkowa metoda terapii, zaleconej przez lekarza. Warto je stosować nie tylko w fazie remisji choroby, lecz przede wszystkim w okresie zaostrzenia AZS, gdy skóra jest podrażniona i swędzi, pojawiają się na niej przeczosy i czerwona, zlewająca się w grudki wysypka. Domowe sposoby na AZS pomogą zminimalizować przynajmniej niektóre z towarzyszących chorobie dolegliwości.
Pięknie udekorowana choinka to dla wielu osób powód do dumy i radości, jednak może też stanowić prawdziwe utrapienie. Powodem jest przede wszystkim uczulenie na zarodniki pleśni, ale też na składniki żywicy, odchody owadów czy środki stosowane w celu ochrony i konserwacji, którymi pokryte jest świąteczne drzewko. Alergia na choinkę może mieć więc różne przyczyny, a co za tym idzie - objawy. Jak ją rozpoznać i jak jej zapobiegać?
Osób chorujących na alergię przybywa z roku na rok. Coraz więcej pacjentów szuka więc możliwości pozbycia się alergii. Ze względu na to, że nie jest możliwe, aby cały czas unikać kontaktu z alergenem, jedynym i słusznym rozwiązaniem w tej kwestii jest immunoterapia. Pozwala ona w ciągu kilku lat oduczyć organizm nieprawidłowej reakcji na alergen i wyciszyć uciążliwe objawy związane z alergią.
Sezon jesienno-zimowy sprzyja unikaniu wietrzenia mieszkania ze względu na obawę przed jego wychłodzeniem. Jednak brak cyrkulacji powietrza, szczególnie w ogrzewanych pomieszczeniach, może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Jak wietrzyć mieszkanie, by go nie wychłodzić i jednocześnie cieszyć się świeżym powietrzem?
Letni zespół prącia jest jednym z dość mało znanych reakcji alergicznych na ugryzienie. Alergia to nieprawidłowa, nadmierna reakcja na czynnik, który dla większości osób jest niegroźny. Reakcja alergiczna może być wywoływana przez różne substancje, m.in. takie jak pyłki roślin, sierść zwierząt czy składniki pokarmowe. Mogą one być jednak wywołane także przez ugryzienie owadów oraz pająków. W zależności od lokalizacji ugryzienia, pojawić się mogą różne objawy.
Osoby z uporczywą alergią lub astmą w sezonie burzowym mają naprawdę niewesoło. Porywiste wiatry i trzaskające pioruny mogą stanowić dla nich poważne zagrożenie dla twojego zdrowia. „Astma burzowa” została po raz pierwszy rozpoznana w latach 80. w Anglii i Australii i od tamtej pory jej przypadki nadal się pojawiają.
Klimatyzacja w pracy, samochodzie, biurze, centrach handlowych, a coraz częściej i domach wydaje się niezbędna i bardzo wygodna. Jednak nie brakuje też opinii, że jest szkodliwa dla zdrowia i może wywoływać problemy zdrowotne. Czy rzeczywiście? Sprawdź, jakie jest działanie klimatyzacji na zdrowie.
Co pyli w czerwcu? Między innymi szczaw, babka i komosa. Jak jednak wynika z danych Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych, w czerwcu uczuleniowcom w całej Polsce najbardziej dokuczają pyłki traw i pokrzywy, ponieważ ich stężenie w powietrzu jest bardzo wysokie przez cały miesiąc. Sprawdź, jakie rośliny pylą w czerwcu i w których regionach kraju alergicy najbardziej muszą uważać na swoje zdrowie.
Alergia na wodę wydaje się kiepskim żartem, ale, choć trudno w to uwierzyć, są ludzie, którzy na nią cierpią. Wprawdzie uczulenie na wodę zdarza się bardzo rzadko, jednak alergolodzy i dermatolodzy zgodnie uznają, że to jedna z najtrudniejszych do leczenia postaci alergii. Jakie są przyczyny uczulenia na wodę i czy możliwe jest jej leczenie?
Uczulenie na truskawki najczęściej pojawia się u dzieci, ale dotyka też dorosłych. Jednym z objawów alergicznej reakcji na truskawki jest mrowienie lub swędzenie w jamie ustnej oraz obrzęk ust, języka, gardła i twarzy. U niektórych osób uczulonych na te słodkie owoce pojawiają się biegunka, bóle brzucha, wysypka i swędzenie skóry na całym ciele.
Co pyli w kwietniu? Najczęstszymi alergenami są pyłki brzozy, wierzby, topoli i jesionu. Warto wiedzieć, że brzoza najintensywniej pyli wieczorami oraz że najsilniej uczulają odmiany męskie topoli. Jesteś alergikiem? Sprawdź, jakie drzewa pylą w kwietniu.

Lista alergenów, czyli substancji wywołujących alergię, z roku na rok jest coraz dłuższa. Uczulenie to niewłaściwa odpowiedź ze strony układu immunologicznego na substancje (zwane alergenami), które są nieszkodliwe dla zdrowych osób. Alergeny po dostaniu się do organizmu alergika wywołują łańcuch reakcji alergicznej, a układ immunologiczny traktuje je jako coś groźnego dla organizmu. W konsekwencji powstaje stan zapalny.

Alergenami mogą być substancje zawarte w powietrzu np. pyłki roślin, sierść zwierząt, roztocza kurzu lub zarodniki pleśni. Uczulenie może być również wywołane przez pokarmy, najczęściej mleko krowie, orzechy i jaja kurze. Warto wiedzieć, że alergia pokarmowa może dotyczyć praktycznie każdego składnika pożywienia. Kolejnym alergenem są substancje chemiczne np. proszki i płyny do prania, środki odkażające.

Po kontakcie z alergenem dokuczliwe objawy pojawiają się niemalże natychmiast. Zdarza się, że dolegliwości występują okresowo np. w sezonie wiosennym, po kontakcie z pyłkami drzew i kwiatów. Alergia może ujawnić się już u małych dzieci. W przypadku podejrzenia choroby alergicznej należy rozpocząć diagnostykę. Najprostszą metodą są testy skórne, gdzie reakcja skóry na alergen jest proporcjonalna do stopnia uczulenia. Po postawieniu diagnozy, lekarz rozpoczyna odpowiednie leczenie. W niektórych przypadkach wystarczy wystrzegać się kontaktu z alergenem, w innych niezbędne jest zastosowanie leków. Niekiedy skuteczna okazuje się jedynie kuracja odczulająca.