Alergie

Alergia na kobalt, czyli uczulenie na kobalt jest bardzo rozpowszechnione. Kobalt (Co) to pierwiastek, który występuje w organizmie człowieka w śladowych ilościach. Jest niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania. Uznawany jest jednocześnie za jeden z najsilniejszych alergenów kontaktowych. Może występować w żywności, kosmetykach, farbach i nie tylko. Jakie są objawy alergii na kobalt oraz jak przebiega jej leczenie?
Alergia na grzyby i pleśnie jest wbrew pozorom częsta. Alergeny grzybów pleśniowych są wszechobecne w otoczeniu. Objawy alergii na grzyby i pleśnie są bardzo różnorodne, a w zależności od warunków klimatycznych, mogą występować przez cały rok, bądź sezonowo. Czy są testy, wykrywające taką alergię? Jak przebiega leczenie alergii na grzyby i pleśnie?
Alergia na soję zaliczana jest do grupy alergii pokarmowych. Zwiększony kontakt z tą rośliną strączkową owocuje tym, że systematycznie wrasta liczba osób, reagujących uczuleniem na soję. Co istotne, alergia na soję dotyka nie tylko dzieci (w tym te najmłodsze), ale także dorosłych.
Jedna z najczęstszych chorób dermatologicznych wieku dziecięcego to atopowe zapalenie skóry. Wrodzone, niezakaźne, ale bardzo kapryśne w swych objawach – może samoistnie minąć lub przypominać o sobie całe życie, w okresach zaostrzeń choroby - wyjaśnia prof. nadzw. dr hab. med. Beatą Kręcisz, kierownikiem Kliniki Dermatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
Objawy alergii skórnej to przede wszystkim wysypki alergiczne: pokrzywka, wyprysk i atopowe zapalenie skóry. Wysypki skórne pojawiają się przede wszystkim po bezpośrednim kontakcie skóry z alergenem, choć wywoływać je mogą również pokarmy i leki. Sprawdź, jakie są objawy alergii skórnej.
O jakości powietrza mówi się najwięcej w kontekście smogu. Tymczasem jest ona istotna przez cały rok. W warunkach domowych najlepiej o nią zadbamy, wyposażając się w oczyszczacz powietrza. Odpowiednio dobrany, wyłapie szkodliwe cząsteczki smogowe, kurz, alergeny, a także lotne związki chemiczne oraz nieprzyjemne zapachy. Co warto wiedzieć o oczyszczaczach powietrza?
Co pyli w sierpniu? Między innymi zarodniki grzybów mikroskopowych, pokrzywa i bylica. Według danych Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych w sierpniu dokuczają one uczuleniowcom w całej Polsce, ponieważ stężenie zarodników i pyłków tych roślin w powietrzu jest bardzo wysokie i utrzymuje się aż do września. Sierpień to miesiąc, w którym kwitnie ambrozja, dlatego uczuleni na jej pyłki powinni zacząć uważnie śledzić kalendarz pylenia. Sprawdź, jakie rośliny pylą w sierpniu i w których regionach kraju alergicy najbardziej muszą uważać na swoje zdrowie.
Syndrom chińskiej restauracji to rodzaj alergii pokarmowej, której objawy pojawiają się po zjedzeniu tzw. chińszczyzny. Dokładne przyczyny syndromu kuchni chińskiej nie są do końca znane, jednak najczęściej podejrzewa się glutaminian sodu - wzmacniacz smaku często używany w kuchni azjatyckiej. Jak rozpoznać objawy syndromu chińskiej restauracji? Na czym polega jego leczenie?
Chcesz, by porządki zajęły ci jak najmniej czasu. Kupujesz więc tony preparatów. Ceną za to bywają zniszczone dłonie, łzawienie oczu, kichanie. Warto wiedzieć, co zawierają środki czyszczące, i wybierać możliwie najmniej szkodliwe dla zdrowia.
Sprzątanie... Mało kto lubi to zajęcie. Jednak porządki są konieczne, aby dom był czysty, pachnący i przede wszystkim bezpieczny dla zdrowia. Szczególnie, jeśli mieszkają w nim alergicy. Tylko jak sprzątać, gdy sama masz skłonność do uczuleń albo alergię na kurz i roztocza?
Alergia na jad owadów nie należy do przyjemnych. Odczyny alergiczne po ukąszeniu lub użądleniu przez owady mają charakter zmian miejscowych lub uogólnionych, związanych z określonym mechanizmem immunologicznym. Najbardziej niebezpieczne dla osoby uczulonej są użądlenia owadów błonkoskrzydłych, do których zalicza się pszczoły, osy, szerszenie i mrówki. Użądlenia przez pszczoły i osy mogą wywołać bardzo ciężkie odczyny ogólne, typu anafilaktycznego, czyli zagrażające życiu.
Co pyli w lipcu? Między innymi zarodniki grzybów mikroskopowych, trawa, pokrzywa i bylica. Według danych Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych dokuczają one alergikom w całym kraju przez wszystkie 3 dekady miesiąca, ponieważ stężenie zarodników i pyłków tych roślin w powietrzu jest bardzo wysokie. Komosa czy szczaw nie pylą tak intensywnie. Sprawdź, jakie rośliny pylą w lipcu i w których regionach kraju alergicy najbardziej muszą uważać na swoje zdrowie.

Alergie – wszystko na temat uczuleń i nadwrażliwości, chorób alergicznych. Alergia wziewna, alergia pokarmowa, skaza białkowa, katar sienny, uczulenie na pyłki, uczulenie na roztocza, astma, alergia na gluten, wstrząs anafilaktyczny, atopowe zapalenie skóry, alergia skórna – objawy alergii skórnej, wysypka, egzema, pokrzywka. Co to są alergie? Jakie są czynniki wywołujące alergię? Jakie alergeny je wywołują? Jakie są objawy alergii, jak łagodzić objawy alergii, jak chronić się przed atakiem alergenów? Metody diagnozowania i leczenia alergii. Alergia objawy, alergia leczenie, testy alergiczne. Niezbędnik wiedzy każdego alergika: kalendarz pylenia roślin, odczulanie, testy skórne.

NOWY NUMER

W numerze 12/2019 "Zdrowia" wszystko o fizjoterapii, operacja "przez dziurkę", leczenie raka trzustki, kim jest asystent zdrowienia, zielone biuro, antyrakowe menu, idealna koloryzacja. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 12/2019

Materiał partnerski