Alergie

Alergia - inaczej uczulenie to nieprawidłowa reakcja organizmu na działanie substancji lub niektórych czynników. Choroby alergiczne są bardzo powszechne, a w krajach wysokorozwiniętych zmaga się z nimi około 30 proc. populacji. Uczulenie to nieprawidłowa, nadmierna reakcja układu immunologicznego na obce dla organizmu substancje. Objawy i stopień nasilenia alergii uzależnione są od rodzaju alergenu. Uczulenie najczęściej objawia się katarem, zatkanym nosem, kichaniem, dusznością i czerwonymi plamami na skórze.

Alergie pokarmowe nie są niczym przyjemnym. Niektórzy borykają się z nimi od maleńkości. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że mogą się one rozwinąć również u osoby dorosłej. Przyczyny ich występowania są jednak o wiele bardziej skomplikowane.
Sezon alergiczny już się rozpoczął. Alergicy już szykują chusteczki i lekarstwa, by jakość przez niego przejść. Czy da się zrobić coś, by ten czas nie krążył wyłącznie wokół kichania i zapchanego nosa? Lekarka radzi, jak przeżyć porę alergiczną.
Co pyli w kwietniu? Najczęstszymi alergenami są pyłki brzozy, wierzby, topoli i jesionu. Warto wiedzieć, że brzoza najintensywniej pyli wieczorami oraz że najsilniej uczulają odmiany męskie topoli. Jesteś alergikiem? Sprawdź, jakie drzewa pylą w kwietniu.
Skuteczne leki na alergię znajdziesz w każdej aptece. Alergicy mają do wyboru aerozole do nosa, krople do oczu, maści, tabletki. Wiele z nich dostępnych jest tylko z przepisu lekarza, jednak te najważniejsze można kupić też bez recepty. Zanim któryś wybierzesz, warto wiedzieć, że różnią się składem i działaniem.
Katar sienny, czyli alergiczny nieżyt nosa, jest reakcją organizmu na alergen wziewny - na przykład na pyłki roślin. Problem w tym, że odpowiedź organizmu często przypomina zwykłe przeziębienie. Jak zatem odróżnić katar sienny od zwykłego kataru?
Co pyli w lipcu? Między innymi zarodniki grzybów mikroskopowych, trawa, pokrzywa i bylica. Według danych Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych dokuczają one alergikom w całym kraju przez wszystkie 3 dekady miesiąca. Sprawdź, jakie rośliny pylą w lipcu i w których regionach kraju alergicy najbardziej muszą uważać na swoje zdrowie.
Co pyli we wrześniu? Podobnie jak w sierpniu najbardziej dokuczliwe są zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Cladosporium. Według danych Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych w tym miesiącu dokuczają one uczuleniowcom prawie w całej Polsce. Sprawdź, jakie rośliny pylą we wrześniu i w których regionach kraju alergicy najbardziej muszą uważać na swoje zdrowie.
Co pyli w sierpniu? Między innymi zarodniki grzybów mikroskopowych, pokrzywa i bylica. Według danych Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych w sierpniu dokuczają one uczuleniowcom w całej Polsce, ponieważ stężenie zarodników i pyłków tych roślin w powietrzu jest bardzo wysokie. Sprawdź, jakie rośliny pylą w sierpniu i w których regionach kraju alergicy najbardziej muszą uważać na swoje zdrowie.
Co pyli w czerwcu? Między innymi szczaw, babka i komosa. Jak jednak wynika z danych Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych, w czerwcu uczuleniowcom w całej Polsce najbardziej dokuczają pyłki traw i pokrzywy, ponieważ ich stężenie w powietrzu jest bardzo wysokie przez cały miesiąc. Sprawdź, jakie rośliny pylą w czerwcu i w których regionach kraju alergicy najbardziej muszą uważać na swoje zdrowie.
Co pyli w maju? Choć to zdecydowanie jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku, to dla niejednej osoby jest sporym wyzwaniem. Unoszące się w powietrzu alergeny do głównie wczesnokwitnące trawy, babka i szczaw. Drzewa uczulające w maju to przede wszystkim dąb i sosna. Silnie odczuwalne mogą być też objawy alergii spowodowane pyłkiem pokrzywy. Zobacz, jakie pyłki wywołują alergię w maju.
Co pyli w marcu? Głównie wczesnokwitnące drzewa: leszczyna, olcha, topola, cis i wierzba. Alergenem o najsilniejszym stężeniu jest olcha, której pyłki są najczęstszą przyczyną alergicznego nieżytu nosa w naszym klimacie. Według danych Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych, natężenie pyłków tej rośliny będzie bardzo wysokie przez cały marzec.
Atopowe zapalenie skóry, zwane również AZS lub atopia, nie jest zwykłą wysypką. To przewlekła, zapalna choroba, która najczęściej pojawia się na twarzy, szyi, klatce piersiowej, rękach i nogach. W ciężkich przypadkach uciążliwe zmiany skórne mogą obejmować całe ciało. Najbardziej uciążliwym objawem tej przypadłości jest swędzenie skóry, które znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie w ciągu dnia. Dotyka nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Jak wygląda atopowe zapalenie skóry? Skąd się bierze i jak je leczyć?

Lista alergenów, czyli substancji wywołujących alergię, z roku na rok jest coraz dłuższa. Uczulenie to niewłaściwa odpowiedź ze strony układu immunologicznego na substancje (zwane alergenami), które są nieszkodliwe dla zdrowych osób. Alergeny po dostaniu się do organizmu alergika wywołują łańcuch reakcji alergicznej, a układ immunologiczny traktuje je jako coś groźnego dla organizmu. W konsekwencji powstaje stan zapalny.

Alergenami mogą być substancje zawarte w powietrzu np. pyłki roślin, sierść zwierząt, roztocza kurzu lub zarodniki pleśni. Uczulenie może być również wywołane przez pokarmy, najczęściej mleko krowie, orzechy i jaja kurze. Warto wiedzieć, że alergia pokarmowa może dotyczyć praktycznie każdego składnika pożywienia. Kolejnym alergenem są substancje chemiczne np. proszki i płyny do prania, środki odkażające.

Po kontakcie z alergenem dokuczliwe objawy pojawiają się niemalże natychmiast. Zdarza się, że dolegliwości występują okresowo np. w sezonie wiosennym, po kontakcie z pyłkami drzew i kwiatów. Alergia może ujawnić się już u małych dzieci. W przypadku podejrzenia choroby alergicznej należy rozpocząć diagnostykę. Najprostszą metodą są testy skórne, gdzie reakcja skóry na alergen jest proporcjonalna do stopnia uczulenia. Po postawieniu diagnozy, lekarz rozpoczyna odpowiednie leczenie. W niektórych przypadkach wystarczy wystrzegać się kontaktu z alergenem, w innych niezbędne jest zastosowanie leków. Niekiedy skuteczna okazuje się jedynie kuracja odczulająca.