Alergie
Alergia - inaczej uczulenie to nieprawidłowa reakcja organizmu na działanie substancji lub niektórych czynników. Choroby alergiczne są bardzo powszechne, a w krajach wysokorozwiniętych zmaga się z nimi około 30 proc. populacji. Uczulenie to nieprawidłowa, nadmierna reakcja układu immunologicznego na obce dla organizmu substancje. Objawy i stopień nasilenia alergii uzależnione są od rodzaju alergenu. Uczulenie najczęściej objawia się katarem, zatkanym nosem, kichaniem, dusznością i czerwonymi plamami na skórze.
Lista alergenów, czyli substancji wywołujących alergię, z roku na rok jest coraz dłuższa. Uczulenie to niewłaściwa odpowiedź ze strony układu immunologicznego na substancje (zwane alergenami), które są nieszkodliwe dla zdrowych osób. Alergeny po dostaniu się do organizmu alergika wywołują łańcuch reakcji alergicznej, a układ immunologiczny traktuje je jako coś groźnego dla organizmu. W konsekwencji powstaje stan zapalny.
Alergenami mogą być substancje zawarte w powietrzu np. pyłki roślin, sierść zwierząt, roztocza kurzu lub zarodniki pleśni. Uczulenie może być również wywołane przez pokarmy, najczęściej mleko krowie, orzechy i jaja kurze. Warto wiedzieć, że alergia pokarmowa może dotyczyć praktycznie każdego składnika pożywienia. Kolejnym alergenem są substancje chemiczne np. proszki i płyny do prania, środki odkażające.
Po kontakcie z alergenem dokuczliwe objawy pojawiają się niemalże natychmiast. Zdarza się, że dolegliwości występują okresowo np. w sezonie wiosennym, po kontakcie z pyłkami drzew i kwiatów. Alergia może ujawnić się już u małych dzieci. W przypadku podejrzenia choroby alergicznej należy rozpocząć diagnostykę. Najprostszą metodą są testy skórne, gdzie reakcja skóry na alergen jest proporcjonalna do stopnia uczulenia. Po postawieniu diagnozy, lekarz rozpoczyna odpowiednie leczenie. W niektórych przypadkach wystarczy wystrzegać się kontaktu z alergenem, w innych niezbędne jest zastosowanie leków. Niekiedy skuteczna okazuje się jedynie kuracja odczulająca.
Materiał sponsorowany