Alergie

Alergia - inaczej uczulenie to nieprawidłowa reakcja organizmu na działanie substancji lub niektórych czynników. Choroby alergiczne są bardzo powszechne, a w krajach wysokorozwiniętych zmaga się z nimi około 30 proc. populacji. Uczulenie to nieprawidłowa, nadmierna reakcja układu immunologicznego na obce dla organizmu substancje. Objawy i stopień nasilenia alergii uzależnione są od rodzaju alergenu. Uczulenie najczęściej objawia się katarem, zatkanym nosem, kichaniem, dusznością i czerwonymi plamami na skórze.

Alergia na wodę wydaje się kiepskim żartem, ale, choć trudno w to uwierzyć, są ludzie, którzy na nią cierpią. Wprawdzie uczulenie na wodę zdarza się bardzo rzadko, jednak alergolodzy i dermatolodzy zgodnie uznają, że to jedna z najtrudniejszych do leczenia postaci alergii. Jakie są przyczyny uczulenia na wodę i czy możliwe jest jej leczenie?
Uczulenie na truskawki najczęściej pojawia się u dzieci, ale dotyka też dorosłych. Jednym z objawów alergicznej reakcji na truskawki jest mrowienie lub swędzenie w jamie ustnej oraz obrzęk ust, języka, gardła i twarzy. U niektórych osób uczulonych na te słodkie owoce pojawiają się biegunka, bóle brzucha, wysypka i swędzenie skóry na całym ciele.
Co pyli w kwietniu? Najczęstszymi alergenami są pyłki brzozy, wierzby, topoli i jesionu. Warto wiedzieć, że brzoza najintensywniej pyli wieczorami oraz że najsilniej uczulają odmiany męskie topoli. Jesteś alergikiem? Sprawdź, jakie drzewa pylą w kwietniu.
Katar sienny, czyli alergiczny nieżyt nosa, jest reakcją organizmu na alergen wziewny. Odpowiedź organizmu często przypomina zwykłe przeziębienie. Jak odróżnić katar sienny od zwykłego kataru?
Alergia na białka mleka krowiego najczęściej pojawia się u niemowląt i małych dzieci, choć może występować również u dorosłych. Uczulenie na białko krowie daje niecharakterystyczne objawy, a jego diagnostyka jest długotrwała. Wdrożenie odpowiedniego leczenia może sprawić, że alergia minie. Jakie są przyczyny i objawy alergii na białko krowie?
Suche powietrze w domu nasila się zwłaszcza w okresie grzewczym. Wilgotność powietrza zależy od jego temperatury. Suche powietrze może skutkować pojawieniem się kaszlu, bólu i drapania w gardle oraz przyczyniać się do wysuszenia śluzówki. W dodatku może przysporzyć sporo problemów alergikom. Jak nawilżyć suche powietrze? Poznaj domowe sposoby na suche powietrze.
Alergia wziewna powoduje alergiczny nieżyt nosa, zapalenie spojówek i kaszel. Jednak to nie są jedyne jej objawy. Alergię wziewną diagnozuje się na podstawie prostych testów skórnych. Postawienie prawidłowej diagnozy pozwoli uchronić się przed konsekwencjami, jakimi może być astma.
Najdziwniejsze alergie na świecie dotyczą (na szczęście) garstki osób. Jednak są baaaaardzo problematyczne. Poznajcie najdziwniejsze alergie na świecie.
Co pyli w marcu? Głównie wczesnokwitnące drzewa: leszczyna, olcha, topola, cis i wierzba. Alergenem o najsilniejszym stężeniu jest olcha, której pyłki są najczęstszą przyczyną alergicznego nieżytu nosa w naszym klimacie. Według danych Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych, natężenie pyłków tej rośliny będzie bardzo wysokie przez cały marzec.
Uczulenie na miód to jedna z najrzadziej diagnozowanych alergii. Czynnikami wywołującymi uczulenie na miód nie jest zresztą... sam miód! Co więcej, objawy uczulenia na miód są tak powszechne, że rzadko kojarzymy je akurat z reakcjami alergicznymi. Jakie są zatem dokładne przyczyny alergii na miód i po czym można ją rozpoznać?
Syndrom chińskiej restauracji to rodzaj alergii pokarmowej, której objawy pojawiają się po zjedzeniu tzw. chińszczyzny. Dokładne przyczyny syndromu kuchni chińskiej nie są do końca znane, jednak najczęściej podejrzewa się glutaminian sodu - wzmacniacz smaku często używany w kuchni azjatyckiej. Jak rozpoznać objawy syndromu chińskiej restauracji? Na czym polega jego leczenie?
Skaza białkowa i alergia na mleko to potoczne określenie alergii na białko mleka krowiego. Skaza białkowa najczęściej występuje u dzieci poniżej 1. roku życia. Szacuje się, że do 5. roku życia objawy skazy białkowej ustępują aż u 80-90 proc. młodych pacjentów. Warto wiedzieć, jakie są przyczyny skazy białkowej, jak objawia się skaza białkowa, jak należy diagnozować skazę białkową i na czym polega leczenie skazy białkowej.

Lista alergenów, czyli substancji wywołujących alergię, z roku na rok jest coraz dłuższa. Uczulenie to niewłaściwa odpowiedź ze strony układu immunologicznego na substancje (zwane alergenami), które są nieszkodliwe dla zdrowych osób. Alergeny po dostaniu się do organizmu alergika wywołują łańcuch reakcji alergicznej, a układ immunologiczny traktuje je jako coś groźnego dla organizmu. W konsekwencji powstaje stan zapalny.

Alergenami mogą być substancje zawarte w powietrzu np. pyłki roślin, sierść zwierząt, roztocza kurzu lub zarodniki pleśni. Uczulenie może być również wywołane przez pokarmy, najczęściej mleko krowie, orzechy i jaja kurze. Warto wiedzieć, że alergia pokarmowa może dotyczyć praktycznie każdego składnika pożywienia. Kolejnym alergenem są substancje chemiczne np. proszki i płyny do prania, środki odkażające.

Po kontakcie z alergenem dokuczliwe objawy pojawiają się niemalże natychmiast. Zdarza się, że dolegliwości występują okresowo np. w sezonie wiosennym, po kontakcie z pyłkami drzew i kwiatów. Alergia może ujawnić się już u małych dzieci. W przypadku podejrzenia choroby alergicznej należy rozpocząć diagnostykę. Najprostszą metodą są testy skórne, gdzie reakcja skóry na alergen jest proporcjonalna do stopnia uczulenia. Po postawieniu diagnozy, lekarz rozpoczyna odpowiednie leczenie. W niektórych przypadkach wystarczy wystrzegać się kontaktu z alergenem, w innych niezbędne jest zastosowanie leków. Niekiedy skuteczna okazuje się jedynie kuracja odczulająca.