Premium

Monika Najfeld ma 32 lata. W 2016 r. na raka piersi zmarł jej tata, jednak jej czujność onkologiczną uśpili lekarze, którzy zapewnili, że ona sama nie ma się czego obawiać. Monika żyła w przeświadczeniu, że karmiąc piersią nie można zachorować na raka, a bolesną grudkę w piersi potraktowała, jako zastój pokarmu.
Ola Dryzner ma 38 lat i jest mamą dwójki wspaniałych dzieci. Zawodowo zajmuje się badaniami rynku i psychoonkologią. Angażuje się także w bezinteresowną pracę związaną z profilaktyką, pomaga ludziom. Na raka zachorowała w wieku 32 lat, a tak bardzo pragnęła mieć jeszcze jedno dziecko.
Sylwia ma 32 lata i już jest po leczeniu onkologicznym. Do tej rozmowy zgłosiła się sama, bo uważa, że o raku mówić trzeba. Kiedy usłyszała od lekarza, że zostało jej pół roku życia, odpowiedziała: “jeszcze zobaczymy!”.
Gdy otrzymałam kontakt do Ewy bardzo się ucieszyłam, bo jest ona jedną z bohaterek książki “Oswoić raka”, którą niespełna rok temu podarowała mi jedna z autorek. Z Ewą od razu odszukałyśmy się w mediach społecznościowych i w ten oto sposób zostałyśmy “przyjaciółkami”.
Miało być beztrosko i przyjemnie, jest szpital i nerwy. Mimo, że statystyk dotyczących liczby zawałów doznawanych w trakcie urlopu próżno szukać w internecie, eksperci są zgodni: badania jasno pokazują, że zawał serca w trakcie urlopu wcale nie jest taki rzadki, jak mogłoby się wydawać. I mimo że jego przyczyny mogą być bardzo różne, nie zmienia się jedno: w przypadku zawału o życiu lub śmierci często decyduje czas, w jakim chory otrzyma pomoc.
Artrogrypoza to rzadka choroba, która objawia się przykurczem mięśni. U Mateusza choroba zatrzymała się, gdy miał 8 lat. Dzięki pomocy dziadka i rehabilitacji zaczął chodzić. Chociaż początki to więcej upadków niż wzlotów, to dziś Mateusz jest cenionym dziennikarzem radiowym.
Choroba afektywna dwubiegunowa często mylona jest z innymi objawami obniżonego nastroju. Powodem jest brak dobrej diagnozy. Ile osób choruje na ChAD? Tego dokładnie nie wiadomo, ale szacuje się, że z chorobą zmaga się ok. 9% populacji. O zmaganiach z chorobą i nie tylko opowiedziała Agata, która od kilkunastu lat skutecznie się leczy.
Otyłość i nadwaga to coraz większy problem nie tylko wśród dorosłych, ale już dzieci. Okazuje się, że w Polsce aż 23% kobiet i 25% mężczyzn jest otyłych. U dzieci sprawa wygląda jeszcze gorzej, bo nadwagę ma już połowa nastolatków. Co można zrobić, aby przestać jeść w nadmiarze? Kiedy zgłosić się do lekarza? O tym w najnowszym odcinku Gadaj Zdrów.
W kolejnym odcinku cyklu “Zdrowo Odpytani” przybliżamy Wam choroby tarczycy. Czego się dowiedzieliśmy? M.in tego, że wynik TSH jest niezależny od wieku, a płyn Lugola wcale nie pomaga. To nie jedyne wątpliwości, które rozwiała dr Anna Kępczyńska-Nyk, endokrynolog z wieloletnim stażem. Zapraszamy do obejrzenia nowego odcinka!
Karolina jest fantastyczną, pogodną i pełną energii kobietą. W wieku 33 lat usłyszała, że ma raka piersi. Choć w jej rodzinie przypadki zachorowań na nowotwór można było mnożyć i wiedziała że jest obciążona genetycznie, to nie potrafiła uwierzyć w to, że jest chora. Dotarło to do niej dopiero wtedy, gdy stanęła przed lustrem po kąpieli i ujrzała łysą głowę oraz zmęczone wyczerpującym leczeniem ciało.
Poronienie dotyka średnio 10-15 proc. wszystkich kobiet. Wśród nich znalazła się też Ania, która doświadczyła aż dwóch poronień. Okazuje się, że strata ciąży jest częstsza niż mogłoby się wydawać, jednak w naszym społeczeństwie to wciąż temat tabu. Przełamujemy je w najnowszym odcinku Gadaj Zdrów, w którym Filip Rudanacja gości Annę i dr Ewę Surynt.
Tym razem w Gadaj Zdrów Filip Rudanacja spotyka się z Magdą, która od wielu lat zmaga się z endometriozą, oraz dr. n. med. Mikołajem Karmowskim. Nasi goście opowiedzą o endometriozie - chorobie, która dotyka ok. 300 mln kobiet na całym świecie, w tym 2 mln w samej Polsce. Na czym polega ta choroba? Jak wygląda życie z endometriozą? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w nowym Gadaj Zdrów.