Badania

Wiele osób nie wykonuje badań, nawet gdy pojawiają się ku temu podstawy. Inni wykonują je regularnie – raz w roku. Regularne badania profilaktyczne nie tylko ratują życie, ale i chronią przed obniżeniem jego jakości. Dzięki wczesnemu wykryciu choroby, szanse na wyleczenie i uniknięcie powikłań zdecydowanie rosną. Badania przesiewowe inaczej skriningowe wykonujemy by jak najwcześniej wykryć chorobę, nawet gdy nie daje jeszcze żadnych objawów.

Alfa-amylaza to kluczowy enzym biorący udział w trawieniu węglowodanów, odpowiadający za rozkład wielocukrów, takich jak skrobia i glikogen. Występuje u zwierząt, roślin, mikroorganizmów, a także w komórkach nowotworowych. Jakie ma znaczenie dla naszego organizmu i jakie ma zastosowania diagnostyczne?
Kolagen, będący kluczowym białkiem w organizmie, odgrywa istotną rolę w zdrowiu kości, stawów i skóry, ale z wiekiem jego produkcja maleje. Jakie dolegliwości może powodować niedobór kolagenu, jak monitorować jego poziom i jakie badania pomogą w diagnozie potencjalnych problemów zdrowotnych z tym związanych? Oto najważniejsze związane z tym informacje!
Mężczyźni w Polsce wciąż rzadko decydują się na wizyty u lekarzy, mimo że regularne badania są kluczowe dla zachowania zdrowia. Z najnowszego raportu wynika, że wiele osób zaniedbuje istotne metody profilaktyki, co może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. O jakich badaniach mężczyźni zapominają najczęściej?
Paulina Młynarska zwraca uwagę na znaczenie badań profilaktycznych i apeluje, aby z nich nie rezygnować. Na swoim Instagramie podzieliła się informacją o przeprowadzonych niedawno badaniach kontrolnych. Kilka lat temu dziennikarka nie zignorowała niepokojących objawów i zdecydowała się na profilaktyczną mastektomię, by mieć kontrolę nad swoim zdrowiem.
Insulinooporność dotyczy blisko 40 proc. osób powyżej 35. roku życia i w ciągu kilkunastu lat może doprowadzić do rozwoju cukrzycy typu 2. Podczas badań oznaczamy poziom glukozy, ale to stężenie insuliny informuje o stanie poprzedzającym cukrzycę. Niestety często dowiadujemy się o tym, gdy jest już za późno. Kiedy warto zbadać insulinę?
Cukrzyca typu 2 jest jedną z najczęściej wykrywanych typów cukrzycy. Niestety nieleczona może prowadzić do wielu komplikacji. Okazuje się jednak, że można zminimalizować długoterminowe ryzyko zgonu i powikłań zdrowotnych. Badacza wyjaśniają.
Ten temat wraca jak bumerang i coraz więcej osób wierzy, że normy cholesterolu w Polsce są celowo zaniżane, by "wmawiać ludziom choroby". Dowodem ma być fakt, że kiedyś były wyższe i twierdzenia, że w wielu krajach poziom uznawany za normę jest inny, wyższy niż w Polsce. Sprawdzamy, jak jest naprawdę.
Może utrudniać zajście w ciążę, ale też przyczyniać się do szeregu innych dolegliwości - również u mężczyzn! Jakie są skutki zbyt wysokiego stężenia prolaktyny? Czy można samodzielnie wpłynąć na obniżenie poziomu tego hormonu?
Badanie na krew utajoną w kale jest badaniem często wykonywanym w celu wykrycia różnych chorób przewodu pokarmowego. Test na krew utajoną w kale jest przede wszystkim badaniem przesiewowym w kierunku raka jelita grubego, wykonywanym u osób po 50. roku życia. Jakie jeszcze choroby pozwala wykryć badanie kału na krew utajoną?
Blada skóra, zmęczenie, uczucie zimna - objawy anemii są powszechnie znane, ale trzeba pamiętać, że przyczyna problemów bywa różna. Czasem na "słabą krew" rzeczywiście może pomóc dieta. Niepokojące wyniki badań trzeba jednak skonsultować z lekarzem i pamiętać, że morfologia to nieraz za mało. Przyda się jeszcze to badanie na początek.
W Polsce 70 proc. osób zarażonych wirusem HIV nie wie, że są nosicielami wirusa. Wśród zakażonych przybywa kobiet i mężczyzn w wieku dojrzałym, po 40. roku życia. Wiele osób dowiaduje się o zakażeniu wirusem, gdy jest już za późno, a AIDS jest już w zaawansowanym stadium. Czy za badanie na HIV się płaci? Czy można wykonać je anonimowo?
Wydawałoby się, że odpowiedź na to pytanie jest dość oczywista, a jednak wcale nie. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i związany z nimi ból to epidemia naszych czasów. Infekcje dróg moczowych u kobiet również są częste. Dostępność preparatów bez recepty sprawia, że czasowo tuszujemy objawy, a potem nerki mają problem. Jeśli chorujesz na kręgosłup, możesz z góry założyć, że to on, gdy znowu w krzyżu coś dokucza. I odwrotnie. Tymczasem trzeba to sprawdzić.

Prawidłowe podejście i regularne kontrolowanie stanu zdrowia zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia schorzenia na bardzo wczesnym etapie, kiedy to jest jeszcze stosunkowo łatwe do wyleczenia. Niestety, wiele osób zaniedbuje kontrole i bagatelizuje stan zdrowia. Przynajmniej raz w roku powinniśmy wykonać zalecane badania.

Podstawowe badania profilaktyczne:

  • OB, morfologię, badanie ogólne moczu,
  • pomiar ciśnienia tętniczego,
  • badanie ginekologiczne,
  • kontrolę znamion i pęcherzyków.

Raz na dwa lata należy udać się na kontrolę stomatologiczną. W zależności od wieku co 3 lub 5 lat należy wykonać USG jamy brzusznej, EKG, RTG klatki piersiowej, lipidogram.

Osoby mające problem ze wzrokiem powinny regularnie, zgodnie z zaleceniami, odbywać konsultacje okulistyczne. Z kolei osoby po ukończeniu 55. roku życia, w szczególności te, które od dłuższego czasu palą papierosy, powinny zbadać się pod kątem raka płuc. Badania dobrze jest dobrać pod kątem swoim potrzeb, obciążeń genetycznych i ewentualnych schorzeń i dolegliwości.

Należy pamiętać, że do badania powinniśmy się odpowiednio przygotować – przykładowo większość badań krwi wykonuje się na czczo.

W przypadku nieprawidłowości wykazanych przez badanie profilaktyczne należy zgłosić się do specjalisty. Po przeanalizowaniu wyników i być może wykonaniu bardziej szczegółowych badań, lekarz wdroży odpowiednie leczenie. Być może konieczna okaże się konsultacja z innym specjalistą i rozpoczęcie hospitalizacji.