Badania

Wiele osób nie wykonuje badań, nawet gdy pojawiają się ku temu podstawy. Inni wykonują je regularnie – raz w roku. Regularne badania profilaktyczne nie tylko ratują życie, ale i chronią przed obniżeniem jego jakości. Dzięki wczesnemu wykryciu choroby, szanse na wyleczenie i uniknięcie powikłań zdecydowanie rosną. Badania przesiewowe inaczej skriningowe wykonujemy by jak najwcześniej wykryć chorobę, nawet gdy nie daje jeszcze żadnych objawów.

Po badaniu jakim jest kolonoskopia, mogą wystąpić przejściowe dolegliwości bólowe, które nie są dolegliwościami rzadkimi. Dolegliwości te, w dużym stopniu zależą od wrażliwości samego pacjenta, ale i również od stopnia trudności badania - czy wykonywano jakieś zabiegi podczas badania i czy wprowadzono dużo powietrza.
Wczesne wykrycie oznacza życie - to banalne, a jednak bardzo trafne, powiedzenie lekarzy. W zabieganym świecie trudno znaleźć czas na skomplikowaną diagnostykę, kolejki zniechęcają do wizyt lekarskich, a inflacja do inwestowania w zdrowie? Akurat te badania drogie nie są, a niektóre nawet nie wymagają wyjścia z domu. Nie wyeliminują wszelkich zagrożeń, ale całkiem sporo - tak. Gra jest warta świeczki.
Kolonoskopia to badanie, które umożliwia obejrzenie wnętrza całego jelita grubego przy użyciu giętkiego endoskopu (kolonoskopu) o grubości palca wskazującego. Głównym celem wykonywania kolonoskopii jest ocena błony śluzowej jelita grubego. Jak przygotować się do tego badania? Jak przebiega kolonoskopia?
W procesie diagnostyki raka tarczycy, badania krwi odgrywają kluczową rolę, ale nie zapewniają bezpośredniego potwierdzenia choroby. Czy zatem morfologia jest w stanie pomóc w wykrywaniu raka tarczycy? Jakie wskaźniki powinny zwrócić naszą uwagę i dlaczego pogłębiona diagnostyka jest kluczowa w identyfikacji tego i innych nowotworów.
Przygotowanie do badań ma bardzo duży wpływ na jakość i wiarygodność uzyskanych wyników. Nieodpowiednie przygotowanie może skutkować postawieniem błędnej diagnozy, a tym samym rozpoczęciem źle dobranego leczenia. Aby badanie było wiarygodne trzeba przestrzegać kilku zasad. Oto 8 rzeczy, o których warto pamiętać.
Jest jedną z najrzadszych chorób krwi. Kiedy zaatakuje, liczy się czas. Nierozpoznana w porę i nieleczona, może szybko skończyć się śmiercią. Kluczowe w diagnostyce tego schorzenia jest proste badanie, dostępne bez problemu w ramach NFZ.
Choć jest w czołówce najczęściej diagnozowanych nowotworów wśród Polaków, nikt nie lubi o nim mówić. Ale na raka jelita grubego zachorować może każdy. Istnieje jednak skuteczne badanie przesiewowe, które pozwoli go zdiagnozować. Niewiele osób wie, że można zrobić je z bezpłatnym znieczuleniem.
Gonioskopia to jedno z wielu badań diagnostycznych oka, które wykonuje się w przypadku podejrzenia jaskry lub nadciśnienia ocznego. Stosowane jest również przy urazach gałki ocznej. Dzięki niemu można ocenić kąt przesączania i sprawdzić, czy nie dochodzi do uszkodzenia włókien nerwowych.
Podstawową metodą wykorzystywaną w badaniach przesiewowych raka jelita grubego jest kolonoskopia. Grupa międzynarodowych naukowców, w tym z Polski, oceniła wpływ tego badania na ryzyko zachorowania i zgonu z powodu tego groźnego nowotworu. Wyniki ich pracy, które zostały opublikowane na łamach "New England Journal of Medicine", są bardzo obiecujące.
Czy wiesz, że jesienią w naszym organizmie zachodzi wiele zmian? Mniejsza ilość promieni słonecznych sprawia, że w naszym mózgu wydziela się melatonina, która powoduje np. większą senność. Częściej odczuwamy smutek i przygnębienie. Powracają choroby skórne, zwiększa się częstotliwość alergii i sezonowych infekcji. Dodatkowo stres związany ze zmianą porządku dziennego - szkoła, więcej obowiązków, sezon pourlopowy w pracy...

Materiał sponsorowany

Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu kończy się często zleceniem wykonania morfologii krwi. To jedno z najpopularniejszych badań krwi, w którym jak w zwierciadle odbija się cała prawda o stanie twojego zdrowia.
RDW-SD w morfologii krwi informuje o tym, jakie są różnice objętości pomiędzy poszczególnymi czerwonymi krwinkami danego pacjenta. Wskaźnik RDW SD – interpretowany razem z innymi parametrami morfologii krwi - znajduje wykorzystanie przede wszystkim w poszukiwaniu przyczyn niedokrwistości. Co oznacza niskie lub podwyższone RDW-SD? Jakie są normy dla tego badania?

Prawidłowe podejście i regularne kontrolowanie stanu zdrowia zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia schorzenia na bardzo wczesnym etapie, kiedy to jest jeszcze stosunkowo łatwe do wyleczenia. Niestety, wiele osób zaniedbuje kontrole i bagatelizuje stan zdrowia. Przynajmniej raz w roku powinniśmy wykonać zalecane badania.

Podstawowe badania profilaktyczne:

  • OB, morfologię, badanie ogólne moczu,
  • pomiar ciśnienia tętniczego,
  • badanie ginekologiczne,
  • kontrolę znamion i pęcherzyków.

Raz na dwa lata należy udać się na kontrolę stomatologiczną. W zależności od wieku co 3 lub 5 lat należy wykonać USG jamy brzusznej, EKG, RTG klatki piersiowej, lipidogram.

Osoby mające problem ze wzrokiem powinny regularnie, zgodnie z zaleceniami, odbywać konsultacje okulistyczne. Z kolei osoby po ukończeniu 55. roku życia, w szczególności te, które od dłuższego czasu palą papierosy, powinny zbadać się pod kątem raka płuc. Badania dobrze jest dobrać pod kątem swoim potrzeb, obciążeń genetycznych i ewentualnych schorzeń i dolegliwości.

Należy pamiętać, że do badania powinniśmy się odpowiednio przygotować – przykładowo większość badań krwi wykonuje się na czczo.

W przypadku nieprawidłowości wykazanych przez badanie profilaktyczne należy zgłosić się do specjalisty. Po przeanalizowaniu wyników i być może wykonaniu bardziej szczegółowych badań, lekarz wdroży odpowiednie leczenie. Być może konieczna okaże się konsultacja z innym specjalistą i rozpoczęcie hospitalizacji.