Mniejsze ryzyko powikłań cukrzycowych i dłuższe życie. Wystarczą 4 lata opóźnienia

Cukrzyca typu 2 jest jedną z najczęściej wykrywanych typów cukrzycy. Niestety nieleczona może prowadzić do wielu komplikacji. Okazuje się jednak, że można zminimalizować długoterminowe ryzyko zgonu i powikłań zdrowotnych. Badacza wyjaśniają.

Mniejsze ryzyko powikłań cukrzycowych i dłuższe życie. Wystarczą 4 lata opóźnienia
Autor: fot. Getty Images Mniejsze ryzyko powikłań cukrzycowych i dłuższe życie. Wystarczą 4 lata opóźnienia

Opóźnij cukrzycę, jak tylko się da. Dieta i ćwiczenia robą różnicę

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Guangwei Li z China-Japan Friendship Hospital i współpracowników, osoby ze zdiagnozowanym stanem przedcukrzycowym mogą zmniejszyć długoterminowe ryzyko zgonu i powikłań zdrowotnych związanych z cukrzycą. 

Cukrzyca typu 2 wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zgonu i niepełnosprawności oraz stanowi znaczne obciążenie finansowe dla osób na całym świecie. Jednak zmiany w stylu życia, takie jak zdrowa dieta i większa ilość ćwiczeń, mogą opóźnić lub zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy u osób ze zdiagnozowaną  nieprawidłową tolerancją glukozy (IGT), lepiej znaną jako stan przedcukrzycowy. 

Dotychczas nie było jednak wiadomo, jak długo osoba musiała opóźniać wystąpienie cukrzycy, by zapewnić sobie w dłuższej perspektywie lepsze zdrowie.

W nowym badaniu naukowcy przeanalizowali wyniki leczenia 240 osób ze stanem przedcukrzycowym, które wzięły udział w oryginalnym badaniu zapobiegania cukrzycy Da Qing. Było to sześcioletnie badania, które swój początek miało w 1986 roku.

Uczestnicy zostali przydzielenie albo do grupy kontrolnej, albo do jednej z trzech grup, która interweniowała w ich styl życia. Zmiany dotyczyły zdrowej diety, większej ilości ćwiczeń lub jednego i drugiego. Badanie ciągnęło się przez okres przeszło 30 lat.

Dłuższe życie z cukrzycą

Cztery lata robią ogromną różnicę. Badacze dzielą się obserwacjami

Zespołowi udało się określić długoterminowe ryzyko zgonu, zdarzeń sercowo-naczyniowych - takich jak zawał serca, udar lub niewydolność serca - i innych powikłań związanych z cukrzycą u uczestników badania. Jak udało im się odkryć, osoby, którym udało się opóźnić cukrzycę o przynajmniej cztery lata po pierwszej diagnozie, miały znacząco niższe ryzyko śmierci i zdarzenia sercowo-naczyniowego. 

Ich wyniki porównane zostały z osobami, u których cukrzyca rozwinęła się szybciej. Tego efektu nie zaobserwowano bowiem u osób, które pozostawały bez cukrzycy przez okres krótszy niż cztery lata. 

Analiza w każdym razie sugeruje, że osoby, które przez dłuższy czas będą opóźniać rozwój cukrzycy i pozostawać w stanie przedcukrzycowym, mają o wiele lepsze długoterminowe wyniki zdrowotne. Jednak już kilka lat utrzymywania tego stanu może przynieść wieloletnie korzyści. 

Jak mówią autorzy:

Badanie to sugeruje, że dłuższy okres bezcukrzycowego statusu u osób z IGT ma korzystne wyniki zdrowotne i zmniejsza śmiertelność. Wdrożenie skutecznych interwencji ukierunkowanych na osoby z IGT powinno być rozważane jako część profilaktycznego leczenia cukrzycy i powikłań naczyniowych związanych z cukrzycą

Listen on Spreaker.