Co oznacza zbyt niski poziom MCH? Normy i interpretacje

MCH to skrót od angielskiego określenia Mean Corpuscular Hemoglobin. W tłumaczeniu na język polski oznacza to średnią masę hemoglobiny w danej krwince. Tego rodzaju parametr oznaczany jest podczas standardowej morfologii krwi. Wyjaśniamy, co oznacza zbyt niski oraz zbyt wysoki wynik.

Co oznacza zbyt niski poziom MCH? Normy i interpretacje
Autor: Fot. Getty Images

Spis treści

  1. MCH - Co oznacza ten wskaźnik we krwi?
  2. Za wysokie MCH - o czym świadczy twój wynik?
  3. Niskie MCH - co oznacza i ile wynosi?
  4. Kiedy warto sprawdzić poziom MCH? Nowe wytyczne

Z najnowszych Wytycznych Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej i Kolegium Medycyny Laboratoryjnej dotyczących badania morfologii krwi do stosowania w medycznych laboratoriach diagnostycznych wynika, że nie ma jednej wspólnej normy dla wszystkich. Dlatego poniżej wyjaśniamy szczegóły.

MCH - Co oznacza ten wskaźnik we krwi?

Ocena poziomu MCH jest jednym ze wskaźników, które pomagają określić, czy występują potencjalne problemy zdrowotne choćby takie jak niedokrwistość. Wytyczne PTDL/KMLP z 2024 roku zawierają ustalenie norm dla poszczególnych grup. A mianowicie:

Norma MCH (średnia masa hemoglobiny w krwince):

  • Dorośli (≥15 lat): 27–33 pg;
  • Dzieci (1–14 lat): 25–33 pg;
  • Niemowlęta (0–1 rok): 27–34 pg;
  • Noworodki (0–1 miesiąc): 29–36 pg

MCH (z ang. mean corpuscular hemoglobin, mean cell hemoglobin), inaczej SWH, to jeden z parametrów określanych w morfologii krwi - jest to wskaźnik średniej masy hemoglobiny w krwince czerwonej (erytrocycie). MCH należy do wskaźników czerwonokrwionkowych (erytrocytarnych).

MCH oblicza się, dzieląc masę hemoglobiny w danej objętości krwi przez liczbę krwinek (MCH-Hgb/RBC). By wyliczyć MCH trzeba więc znać wyniki oznaczenia hematokrytu i hemoglobiny u pacjenta. 

Ze względu na to, czy wartość wagi hemoglobiny w komórce jest prawidłowa, czy też nie, dzielimy czerwone krwinki na:

  • normochromiczne - mają prawidłową wartość MCH
  • hipochromiczne - mają obniżoną wartość MCH
Jak przygotować się do badania krwi?

Za wysokie MCH - o czym świadczy twój wynik?

Przede wszystkim należy pamiętać, że jeden parametr nigdy nie jest wyznacznikiem tego, czy u danej osoby rozwija się jakieś schorzenie, czy też nie. Natomiast może stanowić ślad, wskazówkę do pogłębienia diagnostyki.

Zgodnie z wytycznymi z 2024 roku zbyt wysoki poziom MCH u dorosłych ma miejsce wówczas kiedy wynik przekroczy 33 pg. Najczęściej świadczy to o takich chorobach jak:

  • anemia makrocytarna (np. z niedoboru witaminy B12, kwasu foliowego),
  • choroby wątroby.

Przekroczenie norm bywa czasem konsekwencją stosowania leków cytotoksycznych lub alkoholizmie.

W przypadku podwyższenia poziomu MCH można mieć do czynienia z:

    1. sferocytozą wrodzoną – jest to najczęstsza niedokrwistość hemolityczna. Dziedziczona genetycznie. Polega na mutacji białek szkieletowych budujących erytrocyty, co powoduje zmianę kształtu krwinki na kulisty, niestabilność jej błony, zmniejszenie podatności na odkształcenia i trudności w przechodzeniu przez naczynia włosowate, co sprzyja ich przedwczesnemu niszczeniu w śledzionie
    2. niedokrwistością hemolityczną nabytą – wywołują ją autoprzeciwciała skierowane przeciwko własnym erytrocytom. Może ona mieć charakter idiopatyczny lub wtórny (w przebiegu innych chorób) i jest najczęstszą nabytą niedokrwistością hemolityczną.

        Niskie MCH - co oznacza i ile wynosi?

        W przypadku dorosłych uznaje się, że wartość, która wynosi poniżej 27 pg, jest wartością zbyt niską. Jeśli zaobserwujesz taki poziom w swojej morfologii, nie wpadaj w panikę. Powodem może być zbyt niski poziom żelaza we krwi, czyli anemia i już zmiana diety, czy odpowiednia suplementacja poprawią sytuację. 

        Objawem, a zarazem konsekwencją zbyt niskiego poziomu MCH są:

        - bladość skóry i błon śluzowych,- przewlekłe zmęczenie,- zawroty głowy,- obniżona tolerancja wysiłku,- u dzieci: opóźnienie rozwoju psychoruchowego.

        MCH poniżej normy może oznaczać kilka chorób. Najczęściej są to:

          1. Niedokrwistość z niedoboru żelaza - jest to niedokrwistość, w której z powodu zbyt małej ilości żelaza w ustroju doszło do powstawania erytrocytów mniejszych niż prawidłowe i zawierających mniej hemoglobiny. Jest to najczęstsza przyczyna niedokrwistości (80% przypadków). Wśród głównych przyczyn niedoboru żelaza wyróżnia się:

          Leczenie polega na usunięciu przyczyny i uzupełnieniu niedoboru żelaza w ustroju w celu osiągnięcia prawidłowego stężenia hemoglobiny i ferrytyny we krwi za pomocą preparatów żelaza.

            2. Talasemia - jest to wrodzona, genetycznie uwarunkowana niedokrwistość hemolityczna wywołana nieprawidłową syntezą łańcuchów globiny w cząsteczce hemoglobiny. W efekcie erytrocyty są nieprawidłowo zbudowane i posiadają mniejszą ilość hemoglobiny, w związku z czym transportują mało tlenu. Toksyczne wtręty łańcuchów powodują, że erytropoeza (proces namnażania i różnicowania erytrocytów w szpiku kostnym) jest nieefektywna. Dochodzi do rozpadu erytrocytów w szpiku lub śledzionie.

              3. Niedokrwistość chorób przewlekłych - niedokrwistość w której istotną rolę odgrywa pobudzenie odporności komórkowej i zwiększona produkcja cytokin prozapalnych. Charakteryzuje się zmniejszoną produkcją erytrocytów, małym stężeniem żelaza i transferryny (białka transportującego jony żelaza we krwi do tkanek), zwiększonym stężeniem ferrytyny (białka magazynującego, utrzymującego żelazo w formie nieszkodliwej w organizmie).

              Niedokrwistość często pojawia się w ciągu kilku miesięcy od ujawnienia choroby podstawowej. Wymaga różnicowania z niedokrwistością z niedoboru żelaza. Leczenie polega głównie na leczeniu choroby podstawowej. W ciężkich przypadkach z objawami takimi, jak:

              przetacza się KKCz (koncentrat krwinek czerwonych)

              W przypadku bezwzględnego niedoboru żelaza (znacznie obniżone stężenie ferrytyny), należy wyrównać jego niedobór. U chorych z objawami niedokrwistości w przebiegu chemioterapii z powodu nowotworu złośliwego można rozważyć stosowanie leków stymulujących erytropoezę.

                Kiedy warto sprawdzić poziom MCH? Nowe wytyczne

                Zgodnie z Wytycznymi Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej i Kolegium Medycyny Laboratoryjnej dotyczącymi badania morfologii krwi do stosowania w medycznych laboratoriach diagnostycznych poziom MCH oznaczane jest automatycznie w ramach pełnej morfologii krwi (CBC), jako część tzw. parametrów erytrocytarnych (indeksów RBC). 

                Określenie poziomu MCH jest pomocne w takich przypadkach jak:

                • diagnostyka niedokrwistości (rodzaj: mikro-, normo- lub makrocytarna),
                • monitorowanie leczenia niedokrwistości,
                • ocena stanu pacjentów z chorobami przewlekłymi lub podejrzeniem niedoborów,
                • u dzieci z zaburzeniami wzrostu i rozwoju.