Hemoglobina: normy dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz dla kobiet w ciąży

Hemoglobina to białko wchodzące w skład krwinek czerwonych. Poziom hemoglobiny jest podstawowym parametrem, który służy do rozpoznawania anemii. Jakie są normy hemoglobiny dla kobiet, dla kobiet w ciąży i dla mężczyzn? Czy wiesz, jakie są normy hemoglobiny dla dzieci? Jak należy interpretować poziom hemoglobiny?

Hemoglobina (hb, HGB) jest białkiem, które w erytrocytach odpowiada za transport tlenu i dwutlenku węgla do i z komórek naszego organizmu. Jak to działa? Hemoglobina, mając zdolność przyłączania cząsteczek tlenu, pobiera je w płucach i, przemieszczając się wraz z krwią, oddaje go potrzebującym komórkom. Dodatkowo odbiera od nich dwutlenek węgla, pozbywając się go po powrocie do płuc.

To właśnie hemoglobina nadaje naszej krwi czerwony kolor.  Normy hemoglobiny różnią się w zależności od wieku i płci.

Interpretując wynik badania hemoglobiny należy pamiętać, że ze względu na różne metody oznaczania, wartość progowa może się różnić między laboratoriami i zależy od stosowanej metody oznaczenia. Dlatego, jeśli musimy powtórzyć badanie, najlepiej skorzystać z tego samego laboratorium. Poza tym należy też wziąć pod uwagę, płeć, wiek i rasę pacjenta oraz kilka innych parametrów morfologii, takich jak. np. erytrocyty (RBC), inne parametry czerwonych krwinek - MCV, MCH, MCHC, retikulocyty czy hematokryt.

Poziom hemoglobiny oznacza się w trakcie podstawowego badania krwi, jakim jest morfologia.

Spis treści

 1. Hemoglobina: normy
 2. Hemoglobina powyżej normy
 3. Hemoglobina poniżej normy

Hemoglobina: normy

 • norma hemoglobiny dla kobiet: 11,5-15,5 g/dl
 • norma hemoglobiny dla kobiet w ciąży: 11,5-13,5 g/dl; przy czym w ciąży niska wartość HGB zazwyczaj nie jest niczym niepokojącym
 • norma hemoglobiny dla mężczyzn: 14-18 g/dl
 • normy hemoglobiny dla dzieci:
  • 20 g/dl u noworodków
  • 10 g/dl u trzymiesięcznych niemowląt
  • 11,5-11,8 g/dl między czwartym a dwunastym miesiącem życia
  • 13 g/dl po dwunastym miesiącu życia

Prawidłowa ilość hemoglobiny u dziecka jest najniższa około trzeciego miesiąca życia, gdy w organizmie dziecka kończy się zapas pochodzący z okresu płodowego, a szpik nie produkuje jeszcze odpowiedniej ilości.

Hemoglobina powyżej normy

Co może być powodem, że hemoglobina jest powyżej normy?

Hemoglobina poniżej normy

Jeśli gen kodujący hemoglobinę zmutuje, efektem mogą być hemoglobinopatie - rzadkie choroby takie jak np.:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Gosc
|

Błędne stwierdzenie, iż przetwory mięsne służą nam. Udowodnione , że organizm szybciej starzeje się spożywając mocno przetworzone produkty mięsne ( wędliny, kiełbasy, pasztety, etc), cukier, slodzone napoje gazowane. To jest fakt.

Olsea
|

Żółtaczka to objaw, może chodzić o niewyd. wątroby, mamy kilka jej rdzajów. Przedwątrobową, np. wchłanianie krwiaka, można to porównać do robotnika, który układa cegła po cegle i dostaje ogromną dostawę; wątrobową, tj miąższową, np. ch. spichrzeniowe, takie jak hemochromatoza; w talasemii (nie jestem pewna, ale krwinki mają nieprawidłową budowę, więc szybciej się rozkładają ergo więcej bilirubiny powstaje), pozawątrobową.
Ergo: kamica, niewydolność wątroby i krwiak to opcje najbrdziej prawdopodobne w Twoim przypadku.

Michu
|

Co2 jest transportowany do pecherzykow plucnych, to tez komorki, jednak w wiekszosci wcale nie jest transportowany przez Hb Podwyzszony poziom Hb moze byc fizjologiczny u sportowcow.

Karolina
|

Nie wiem kto pisał ten artykuł... Dwutlenek węgla nie jest transportowany do komórek organizmu... Czemu wprowadzacie w błąd?

Matka 18 miesięcznego synka
|

Witam mieszkam zagranica a dokładnie w angli mam synka co ma 19 miesięcy i był wczoraj w szpitalu hemoglobina wyszła mu 5,8 i lekarze odesłali go do domu i przepisali suplement diety czy to wystarczy by dziecko wyDrowialo bardzo proszę o radę ponieważ bardzo sie martwi a nie dokonać ufam angielskim doktorom zgory dziękuje.

wiola
|

podwyższony poziom bilirubiny może swiadczyć o żóltaczce.

maria
|

co może znaczyć bardzo podwyższony wynik bilirubiny (4x)?