Hemoglobina: normy dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz dla kobiet w ciąży

Agnieszka Paculanka

Hemoglobina to białko wchodzące w skład krwinek czerwonych. Poziom hemoglobiny jest podstawowym parametrem, który służy do rozpoznawania niedokrwistości. Jakie są normy hemoglobiny dla kobiet, dla kobiet w ciąży i dla mężczyzn? Czy wiesz, jakie są normy hemoglobiny dla dzieci?

Hemoglobina odpowiada za transport tlenu i dwutlenku węgla do komórek naszego organizmu. Normy hemoglobiny różnią się w zależności od wieku i płci. Interpretując wynik badania hemoglobiny należy pamiętać, że ze względu na różne metody oznaczania, wartość progowa może się różnić między laboratoriami i zależy od stosowanej metody oznaczenia.

Hemoglobina: normy

  • norma dla kobiet: 11,5-15,5 g/dl,
  • norma dla kobiet w ciąży: 11,5-13,5 g/dl; przy czym w ciąży niska wartość HGB zazwyczaj nie jest niczym niepokojącym
  • norma dla mężczyzn: 14-18 g/dl
  • normy dla dzieci: 20 g/dl u noworodków; 10 g/dl u trzymiesięcznych niemowląt; 11,5-11,8 g/dl między czwartym a dwunastym miesiącem życia; 13 g/dl po dwunastym miesiącu życia. Prawidłowa ilość hemoglobiny jest najniższa około trzeciego miesiąca życia, gdy w organizmie dziecka kończy się zapas pochodzący z okresu płodowego, a szpik nie produkuje jeszcze odpowiedniej ilości.

Hemoglobina powyżej normy

Co może być powodem, że hemoglobina jest powyżej normy?

Hemoglobina poniżej normy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE
Gosc
|

Błędne stwierdzenie, iż przetwory mięsne służą nam. Udowodnione , że organizm szybciej starzeje się spożywając mocno przetworzone produkty mięsne ( wędliny, kiełbasy, pasztety, etc), cukier, slodzone napoje gazowane. To jest fakt.

Olsea
|

Żółtaczka to objaw, może chodzić o niewyd. wątroby, mamy kilka jej rdzajów. Przedwątrobową, np. wchłanianie krwiaka, można to porównać do robotnika, który układa cegła po cegle i dostaje ogromną dostawę; wątrobową, tj miąższową, np. ch. spichrzeniowe, takie jak hemochromatoza; w talasemii (nie jestem pewna, ale krwinki mają nieprawidłową budowę, więc szybciej się rozkładają ergo więcej bilirubiny powstaje), pozawątrobową.
Ergo: kamica, niewydolność wątroby i krwiak to opcje najbrdziej prawdopodobne w Twoim przypadku.

Michu
|

Co2 jest transportowany do pecherzykow plucnych, to tez komorki, jednak w wiekszosci wcale nie jest transportowany przez Hb Podwyzszony poziom Hb moze byc fizjologiczny u sportowcow.

Karolina
|

Nie wiem kto pisał ten artykuł... Dwutlenek węgla nie jest transportowany do komórek organizmu... Czemu wprowadzacie w błąd?

Matka 18 miesięcznego synka
|

Witam mieszkam zagranica a dokładnie w angli mam synka co ma 19 miesięcy i był wczoraj w szpitalu hemoglobina wyszła mu 5,8 i lekarze odesłali go do domu i przepisali suplement diety czy to wystarczy by dziecko wyDrowialo bardzo proszę o radę ponieważ bardzo sie martwi a nie dokonać ufam angielskim doktorom zgory dziękuje.

wiola
|

podwyższony poziom bilirubiny może swiadczyć o żóltaczce.

maria
|

co może znaczyć bardzo podwyższony wynik bilirubiny (4x)?