Czerwienica (nadkrwistość) prawdziwa - przyczyny, objawy i leczenie

2020-05-21 7:31
CZERWIENICA (nadkrwistość) prawdziwa - przyczyny, objawy i leczenie
Autor: thinkstockphotos.com

Czerwienica (nadkrwistość) prawdziwa to choroba krwi, w przebiegu której dochodzi do nadmiaru krwinek czerwonych, krwinek białych i płytek krwi. Czerwienica (nadkrwistość) prawdziwa jest bardzo groźna, ponieważ może się przekształcić w ostrą białaczkę szpikową. Jakie są przyczyny i objawy czerwienicy prawdziwej? Na czym polega leczenie?

Czerwienica (nadkrwistość) prawdziwa, inaczej choroba Vaqueza-Oslera, to choroba krwi należąca do chorób mieloproliferacyjnych,  tzn. takich, w przebiegu których dochodzi do nadprodukcji jednego lub kilku składników morfotycznych krwi. W przypadku czerwienicy prawdziwej dochodzi do nadprodukcji wszystkich podstawowych elementów krwi:

Te nieprawidłowości można dostrzec w tak prostym badaniu, jak morfologia.

Czerwienica (nadkrwistość) prawdziwa występuje z częstotliwością około 2,5/100 000. Chorobę diagnozuje się najczęściej między 40. a 80. rokiem życia, a szczyt zapadalności przypada na 60. rok życia. Tylko u około 5 proc. pacjentów chorobę rozpoznaje się przed 40. rokiem życia.

Spis treści

  1. Czerwienica (nadkrwistość)prawdziwa - przyczyny
  2. Czerwienica (nadkrwistość) prawdziwa - objawy
  3. Czerwienica (nadkrwistość) prawdziwa - diagnoza
  4. Czerwienica (nadkrwistość) prawdziwa - leczenie
  5. Czerwienica prawdziwa - groźne powikłania

Czerwienica (nadkrwistość)prawdziwa - przyczyny

Przyczyny czerwienicy prawdziwej nie są znane. Wykazano naukowo, że czynnikiem zwiększającym ryzyko jej rozwoju jest promieniowanie jonizujące.

Istnieje także predyspozycja genetyczna do zachorowania na czerwienicę prawdziwą. W takim przypadku przyczyną choroby jest mutacja genu kinazy tyrozynowej JAK2.

Czerwienica (nadkrwistość) prawdziwa - objawy

Najczęstszymi objawami czerwienicy (pojawiają się u około 50 proc. pacjentów) są:

Poza tym może dojść do krwawienia z nosa lub krwawienia przewodu pokarmowego, owrzodzenia skóry i rozwoju dny moczanowej.

Czerwienica (nadkrwistość) prawdziwa - diagnoza

W celu rozpoznania choroby wykonuje się badania krwi. Wówczas stwierdza się podwyższone stężenie hemoglobiny. U ponad połowy pacjentów obserwuje się zwiększoną liczbę płytek krwi, a u 40 proc. chorych zwiększoną liczbę leukocytów (głównie neutrofilów).

Pobiera się również szpik kostny. W przypadku czerwienicy stwierdza się nadmierną aktywność komórek produkujących elementy krwi.

W przebiegu diagnostyki lekarz powinien wykluczyć dwa inne rodzaje czerwienicy - czerwienicę wtórną i czerwienicę rzekomą.

Czerwienica (nadkrwistość) prawdziwa - leczenie

Wykonuje się upusty krwi, początkowo co kilka dni, później co 3-4 miesiące, aby utrzymać stężenie czerwonych krwinek bliskie normy i doprowadzić do niedoboru żelaza, ponieważ to opóźnia proces szybkiego zwiększania się masy czerwonych krwinek. Stosuje się także małe dawki kwasu acetylosalicylowego.

U osób, które z różnych względów nie tolerują upustów krwi, stosuje się leki cytoregulujące. Rodzaj leku zależy jednak od wieku chorego, kondycji fizycznej i psychicznej, współistniejących schorzeń oraz od oceny morfologii.

Czerwienica prawdziwa - groźne powikłania

W przebiegu czerwienicy prawdziwej może dojść do zaburzenia krzepnięcia, co może skutkować takimi chorobami jak:

W skrajnych przypadkach może dojść do rozwoju białaczki. To właśnie te powikłania są główną przyczyną śmierci chorych na czerwienicę prawdziwą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.