Trombocyty (PLT, płytki krwi): normy i interpretacja wyniku

opracowanie ap

Trombocyty czyli płytki krwi (PLT) to jeden z parametrów określanych w podstawowej morfologii krwi. Trombocyty pełnią ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi, a ich zbyt mała ilość prowadzi do krwawień. Sprawdź, jakie są normy w przypadku trombocytów i o czym może świadczyć ich nadmiar lub niedobór.

Trombocyty (płytki krwi) oznaczone są w wynikach badań skrótem PLT. Norma trombocytów dla dorosłych wynosi od 140 do 440 tysięcy na milimetr sześcienny krwi.

Zaburzenia związane z ilością płytek we krwi to:

  • trombocytopenia (małopłytkowość) – obniżona poniżej normy liczba płytek krwi.
  • trombocytoza lub trombocytemia – zwiększona powyżej normy liczba płytek.
  • trombastenia lub trombopatia – upośledzenie funkcji płytek.
Posłuchaj o trombocytach. Poznaj normy i znaczenie wyniku badań poziomu płytek krwi. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Trombocyty powyżej normy: trombocytoza

Trombocyty powyżej normy mogą pojawić się z powodów fizjologicznych np. po nadmiernym wysiłku czy po ciąży i porodzie, ale mogą tez zwiastować poważne choroby. Wartości podwyższone występują w nowotworach szpiku kostnego, rozległych infekcjach, po usunięciu śledziony i w nadpłytkowości samoistnej (to łagodny nowotwór o długotrwałym przebiegu. Zbyt duża liczba płytek może prowadzić do zakrzepów naczyniowych (po krwotokach, udarach i operacjach chirurgicznych).

Trombocyty poniżej normy: trombocytopenia

Zmniejszona liczba płytek może być spowodowana ich upośledzonym wytwarzaniem w szpiku (z powodu przerzutów raka do szpiku lub ostrych białaczek). Może być również skutkiem radio- i chemioterapii, wystąpić w przebiegu chorób zakaźnych (odra, dur, mononukleoza), w chorobach śledziony, a także na skutek niedoborów witaminy B12 i kwasu foliowego. Trombocytopenia może być również skutkiem działania niektórych leków przeciwbólowych i antybiotyków, chorób autoimmunizacyjnych lub też w wyniku niszczenia trombocytów przez toksyny bakteryjne. Zbyt mała liczba płytek prowadzi do krwawień.

Ważne

Płytki krwi (trombocyty) biorą udział w krzepnięciu krwi. Gdy doznamy urazu, gromadzą się w miejscu uszkodzenia naczynia, tworząc czop. Wkrótce także inny składnik krwi - rozpuszczony w osoczu fibrynogen - przekształca się w nierozpuszczalną fibrynę. Jej włókienka tworzą na ranie rodzaj siateczki, na której zatrzymują się erytrocyty. Tak powstaje skrzep, który po zagojeniu się rany odpada. Trombocyty żyją tylko kilka dni, a następnie zostają rozkładane w śledzionie.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Brydzia
|

Witam nigdy nie miałam problemów z badaniem morfologii krwi, z samą krwią tak w maju miałam 7%hemoglobiny gdzie płytek krwi 383, byłam w szpitalu dostałam krew, w tym samym czasie usunęli mi macicą i jajowód, do 3 miesięcy po szpitalu badbałam krew hemoglobina podnosiła się za to płytki spadały, obecnie mam zrobioną krew na cytrynian płytek krwi mam 165, PLT 28 tylko,PCT 0,03, NEUT %40,0 tego mam mniej, PDW 17,1,LYMPH #3,85,LYMPH % 50,9 tego mam więcej hemoglobina już 12,7% mam już zrobione USG jamy brzusznej i tarczycy nic nie mam powiększonego, czy to może być małopłytkowość rzekoma pomimo iż nie krwawię (mam usunięto macicą), i z znikąd nie krwawię, dostałam skierowanie do hematologa

nikt ważny
|

Jeśli są państwo zaniepokojeni wynikami, wystarczy skonsultować się przecież z lekarzem. Próby interpretowania wyników bez fachowej wiedzy medycznej nie pozwolą wam się niczego dowiedzieć, a jedynie przysporzą obaw, często zresztą niepotrzebnych.

Tola
|

W okolicach stawów (łokcie,ręce i kostki u nóg) wysypują się guzki okropnie swędzące. O czym mogą świadczyć.SOS

edii
|

odebrałam wyniki, PLT 127, FT3-3,13, FT4-1,30, PCT-015, PDW26,5
JESZCZE ROBIŁAM ACTH/ICD9-L63/ -1,6
robiłam wyniki bo bardzo tyje
mogę prosić o interpretacje

michał
|

witam sprawdziłem teraz wyniki badania krwi mojej córki i niepokojące są cztery parametry proszę o interpretację córka ma 5 lat
PLT 469
LYM% 56,0
MONO% 9,7
MPV 6,9
RESZTA W GRANICACH NORMY

aga
|

mam z miesiaca na miesiac coraz wiecej płytek w tej chwili 573 co powinnam zrobic i jakie leki brac

KRYSTYNA
|

OD PÓŁ ROKU MAM SWĘDZĄCE NOGI DO KOLAN,ZAŻYWAM LEKI PRZECIWHISTAMINOWE I NIE MA POPRAWY

Daro
|

czy lekarze już postawili diagnozę jak się czujesz , ja też trace na wadze nikt nie wie co to ale na razie pomogła dieta bezglutenowa

doro
|

Nie jestem lekarzem co zaznaczam, widze jedynie, ze u ciebie Hemoglobina jest 11,9 , czyli w dolnej granicy.
Powinnas sprawdzac nie zelazo a ferrytyne, ona jest tez zelazem ale jakby tu powiedziec nasza spizarka/magazynem a jak akumulator pusty to trzeba go naladowac. Wiec masz niedokrwistosc. Natomiast jakby hemoglobina zjechala ponizej normy to bedzie juz mowa o anemii. Samego zelaza sie nie sprawdza, bo ono o roznych porach dnia bedzie mialo rozna wartosc. Do tego widze ze masz TSH 2,52, dzisiejsze normy TSH powinny sie miescic w granicach od 0,27 do 2,5.
Wiec ciutke cos tu zawyzone. Jednak by stwierdzic czy tarczyca dobrze funkcjonuje nie wystarczy ocena TSH, potrzeba pozostale parametry czyli ft3, ft4, przeciwciala przeciw TPO i TG i przeciwciala przeciw receptorowi TSH. Wtedy bedzie mozna powiedziec cos o tarczycy, bo ona moze powodowac spadek zelaza. To tyle co moge ci powiedziec.

życzliwy
|

proponuje też szersze badania pod kątem nowotworu, raka, białaczki