Trombocytopenia (małopłytkowość, mała liczba płytek krwi) - przyczyny, objawy i leczenie

2020-09-25 10:35 Monika Majewska

Małopłytkowość (trombocytopenia) oznacza spadek liczby płytek krwi. Ta najczęściej diagnozowana skaza krwotoczna może doprowadzić do anemii, a nawet do niebezpiecznych, bo obfitych i trudnych do opanowania, krwotoków. Jakie są przyczyny i objawy małopłytkowości? Jak przebiega leczenie trombocytopenii?

Małopłytkowość (trombocytopenia) to skaza krwotoczna, która wynika ze spadku liczby płytek krwi poniżej normy, tj. poniżej 150-300·109/l (150-300 tys./mm³).

Płytki krwi (trombocyty, PLT) to rodzaj krwinek produkowanych w szpiku kostnym, które odgrywają istotną rolę w procesie krzepnięcia krwi. W przypadku uszkodzenia naczynia krwionośnego, trombocyty łączą się ze sobą i z brzegami uszkodzonego naczynia, a tym samym hamują upływ krwi. W przypadku zmniejszenia ich ilości proces krzepnięcia krwi nie zachodzi prawidłowo, co zwiększa ryzyko krwotoków i krwawień. Spośród nich najgroźniejsze są te do ośrodkowego układu nerwowego, gdyż mogą zakończyć się śmiercią.

Spis treści

 1. Małopłytkowość - przyczyny
 2. Trombocytopenia - objawy
 3. Małopłytkowość w ciąży
 4. Małopłytkowość - diagnostyka
 5. Małopłytkowość - leczenie
 6. Małopłytkowość rzekoma

Małopłytkowość - przyczyny

Do małopłytkowości może dojść w wyniku:

Śledziona w normalnych warunkach usuwa niepotrzebne elementy z krwi. Gdy dojdzie do jej powiększenia, zatrzymuje więcej płytek niż normalnie, powodując obniżenie ich poziomu we krwi.

 • niszczenia płytek krwi (kiedy ich utrata jest szybsza niż produkcja w szpiku) w wyniku:

Jej istotą jest znaczny niedobór lub nawet zupełny brak krwinek płytkowych we krwi.

Przyczyną takiego stanu jest:

Trombocytopenia - objawy

  To ci się przyda

  Małopłytkowość w ciąży

  Obniżenie poziomu płytek krwi w czasie ciąży jest często spotykanym zjawiskiem, spowodowanym aktywacją trombocytów w krążeniu łożyskowym oraz ich krótszym czasem przeżycia. Szacuje się, że nawet 5 proc. kobiet w trzecim trymestrze ciąży ma małopłytkowość.

  WARTO WIEDZIEĆ>> Morfologia krwi kobiet w ciąży może odbiegać od normy

  Taki stan nie jest powodem do niepokoju, jeśli liczba płytek krwi nie jest niższa niż 100 tys. w 1 μl krwi. W przeciwnym razie ciężarna może zmagać się z niedoborami witaminowymi lub infekcją, co jest wskazaniem do wizyty u lekarza.

  Jeśli liczba płytek krwi u kobiety w ciąży waha się w granicach 50 tys. w 1 μl krwi, konieczna może być pomoc hematologa. W czasie porodu może bowiem dojść do trudnego do opanowania krwotoku. W takiej sytuacji ciężarnej podaje się specjalny preparatu zawierający płytki krwi.

  Zagrożeniem życia zarówno płodu, jak i przyszłej mamy jest stan, w którym liczba trombocytów spada do 20 tys. w 1 μl krwi. Wówczas może dojść do samoistnych krwotoków wewnętrznych.

  Małopłytkowość - diagnostyka

  W przypadku podejrzenia małopłytkowości wykonuje się badania krwi, których celem jest ocena poziomu trombocytów. W niektórych wypadkach może być konieczna biopsja skóry lub biopsja szpiku kostnego.

  Małopłytkowość - leczenie

  Leczenie małopłytkowości zależy od przyczyny. W przypadku ciężarnych czy u osób z małopłytkowością samoistną poziom trombocytów zwykle sam wraca do normy. Jeśli leki bądź inne substancje spowodowały obniżenie poziomu płytek krwi, należy je odstawić (oczywiście w porozumieniu z lekarzem). W przypadku niedoborów witaminowych należy zmienić dietę i/lub sięgnąć po suplementy.

  Gdy poziom trombocytów jest skrajnie niski, konieczna może być transfuzja krwi, czyli przetoczenie albo pełnej krwi, albo samych płytek.

  Czytaj też: Limfopenia: spadek liczby limfocytów we krwi. Przyczyny, rodzaje i leczenie limfopenii

  To ci się przyda

  Małopłytkowość rzekoma

  Jeśli badania krwi wykazują obniżony poziom trombocytów we krwi, a pacjent nie ma objawów małopłytkowości, można podejrzewać małopłytkowość rzekomą. Jest to stan, w którym rzeczywista liczba płytek krwi jest prawidłowa, a jej obniżenie jest wynikiem zlepienia się trombocytów w probówce.

  Proces ten jest wynikiem działania nietypowych przeciwciał zlepiających płytki, które ujawniają się dopiero pod wpływem reakcji z substancją znajdującą się w probówkach przeznaczonych do pobierania krwi.

  Aparat pomiarowy liczy tylko wolne płytki, pomijając te zlepione ze sobą - stąd fałszywy wynik. Wówczas wskazane jest wykonanie badania z użyciem innych odczynników.

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE
  Fenix11
  |

  Maja corka ma 2 i pół miesiąca. Tydzień temu miała 94 poziom plytek. Lekarz nakazal powtorzyc badania za tydzien. Dzis zrobilismy i wyszlo identycznie. Co o tym sadzicie? Z dzieckiem wszystko w porzadku. Poradźcie co robic.

  babula 1972
  |

  mam 46 lat płytki krwi dużo poniżej normy, mimo żarcia Ferum i wątróbki mam 90L/zakres140-440L/ okropne bóle kości, poty i temperatura 37-380C,sianiakow na skorze-nie wspomnę, miałam już 63L ale się podjadłam żelazem czyli Ferrum.swędzi mnie poniżej brzucha- wszystkie aspaty i alaty oraz ggtp mam w normie, mimo,że mam HBS+.Trzymam dietę, boli mnie każda kość nawet jak okręcam głowę, Ale się nie poddaję

  emen
  |

  Plukanie ust przez pol roku olejem kokosowym wyplucze toksyny do tego zmiana zywienia minimum cukru I nabialu, duzo greipfruta olej z oregano 1 kropla przed snem w lyzce wody. Problem zniknie. O plukaniu poczytaj w necie

  polny
  |

  Witam, wyleczyliśmy naszego syna z małopłytkowosci w 8 miesiecy dietą dr. Budwig.Nie pomagały sterydy, kiovig itp. leczenie trzez 2 lata. Macie pytania proszę pisać.p.polanski@yahoo.pl

  Szumigaje genowefa
  |

  Mam bardzo mało płytek pije sok z buraków ale to pomaga na bardzo krótki czas

  Ania
  |

  Ja choruję na małopłytkowość 4 lata ale nauczyłam się już żyć z tą chorobą. Generalnie ja mam samoistną ale ona taka samoistna do końca nie jest. W drodze obserwacji siebie i choroby odkryłam iż jest ona POZAPALNA. Czyli jak chorujesz czy masz jakiś stan zapalny z wytworzeniem przeciwciał (zapalenie oskrzeli czy nawet zgorzel na zębie) i jakie by nie były te przeciwciała to mechanizm jest taki sam i wpiernicz dostają płytki. Tak jest u mnie. Trzeba zmienić żywienie na: bez konserwantów i chemicznych dodatków, najlepiej nieprzetworzone bo to osłabia organizm. Mniej stresu w miarę możliwości bo to tez osłabia. A także podstawa - zrobić sobie badania na obecność stanu zapalnego w organizmie (nawet można nie wiedzieć, że istnieje bo nie daje żadnych konkretnych objawów ) -badanie np CRP. Sprawdzić zęby, stawy, narządy wszystko co może dać ukryty stan zapalny. I wyleczyć go jak jest. Nie mówie tu o małopłytkowości polekowej, rzekomej albo spowodowanej popsuciem funkcji szpiku. Ja biorę jak już mam spadek zwykłe leki przeciwzapalne takie bez recepty i pomaga. Oczywiście nie należy dopuszczać do dużego spadku i jak się było chorym pilnować czy spada i jak zacznie to brać. Ja biorę podwójną dawkę jak jest w miarę jeszcze wysoki poziom płytek tak 7 dni. Wtedy udaje mi się nie brać sterydów. Albo tylko raz a nie cyklicznie jak spada. A przedtem brałam Deksametazon we wlewach po 4 cykle i też to była sinusoida i nigdy nie utrzymał płytek za pierwszym podejściem. I najważniejsze - pilnujcie stanów zapalnych w organizmie i nie dopuszczajcie do nich.

  Ula
  |

  Jak nie ufasz komentarzom, a ufasz ludziom z internetu i pytasz co masz zrobić różyczek powodzenia w dochodzeniu do zdrowia.

  Ludmiła
  |

  Czy mogę prosić o jakieś namiary na tego lekarza z Jaworzna. Może być na adres: amatiuszkow@wp.pl Z góry dziękuję

  Ludmiła
  |

  Bardzo proszę o jakieś namiary na tego lekarza z Jaworzna na adres:
  amatiuszkow@wp.pl.Z góry dziękuję.

  karoli
  |

  witam moj poziom plytek to 70prosze o namiary na herbatke na adres email.salomeax33@vp.pl