Trombocytopenia (małopłytkowość, mała liczba płytek krwi) - przyczyny, objawy i leczenie

2019-06-25 13:09 Monika Majewska

Małopłytkowość (trombocytopenia) oznacza spadek liczby płytek krwi. Ta najczęściej diagnozowana skaza krwotoczna może doprowadzić do anemii, a nawet do niebezpiecznych, bo obfitych i trudnych do opanowania, krwotoków. Jakie są przyczyny i objawy małopłytkowości? Jak przebiega leczenie trombocytopenii?

p>Spis treści

 1. Małopłytkowość - przyczyny
 2. Trombocytopenia - objawy
 3. Małopłytkowość w ciąży
 4. Małopłytkowość - diagnostyka
 5. Małopłytkowość - leczenie
 6. Małopłytkowość rzekoma

Małopłytkowość (trombocytopenia) to skaza krwotoczna, która wynika ze spadku liczby płytek krwi poniżej normy, tj. poniżej 150-300·109/l (150-300 tys./mm³).

Płytki krwi (trombocyty, PLT) to rodzaj krwinek produkowanych w szpiku kostnym, które odgrywają istotną rolę w procesie krzepnięcia krwi. W przypadku uszkodzenia naczynia krwionośnego, trombocyty łączą się ze sobą i z brzegami uszkodzonego naczynia, a tym samym hamują upływ krwi. W przypadku zmniejszenia ich ilości proces krzepnięcia krwi nie zachodzi prawidłowo, co zwiększa ryzyko krwotoków i krwawień. Spośród nich najgroźniejsze są te do ośrodkowego układu nerwowego, gdyż mogą zakończyć się śmiercią.

Małopłytkowość - przyczyny

Do małopłytkowości może dojść w wyniku:

- leków stosowanych w leczeniu nowotworów
- nowotworów krwi i szpiku: białaczki, szpiczaka, a także chłoniaka - nowotworu układu odpornościowego
- zakażenia bakteryjnego i wirusowego szpiku, w tym AIDS
- niewłaściwej diety, ubogiej zwłaszcza w witaminę B12 i kwas foliowy
- samoistnego zaniku szpiku;

Śledziona w normalnych warunkach usuwa niepotrzebne elementy z krwi. Gdy dojdzie do jej powiększenia, zatrzymuje więcej płytek niż normalnie, powodując obniżenie ich poziomu we krwi.

 • niszczenia płytek krwi (kiedy ich utrata jest szybsza niż produkcja w szpiku) w wyniku:

- krwotoków i krwawień
- chorób autoimmunologicznych, w tym pierwotnej małopłytkowości immunologicznej (inaczej małopłytkowość samoistna, choroba Werlhofa). Jej istotą jest znaczny niedobór lub nawet zupełny brak krwinek płytkowych we krwi. Przyczyną takiego stanu jest działanie przeciwciał (immunoglobuliny) przeciwpłytkowych
- chorób bakteryjnych
- szczepień (zwłaszcza szczepień na żółtaczkę)
- zakrzepowej plamicy małopłytkowej - to choroba, w przebiegu której płytki krwi mają skłonność do łączenia się ze sobą, tworząc niebezpieczne agregaty (skupiska)
- zespołu hemolityczno-mocznicowego
- stosowania leków, takich jak, m.in.: zawierających kwas acetylosalicylowy, leki moczopędne, leki przeciwnowotworowe, leki przeciwalergiczne, leki przeciwpadaczkowe, leki na arytmię serca, chinina (lek na malarię)

Trombocytopenia - objawy

  To ci się przyda

  Małopłytkowość w ciąży

  Obniżenie poziomu płytek krwi w czasie ciąży jest często spotykanym zjawiskiem, spowodowanym aktywacją trombocytów w krążeniu łożyskowym oraz ich krótszym czasem przeżycia. Szacuje się, że nawet 5 proc. kobiet w trzecim trymestrze ciąży ma małopłytkowość.

  WARTO WIEDZIEĆ>> Morfologia krwi kobiet w ciąży może odbiegać od normy

  Taki stan nie jest powodem do niepokoju, jeśli liczba płytek krwi nie jest niższa niż 100 tys. w 1 μl krwi. W przeciwnym razie ciężarna może zmagać się z niedoborami witaminowymi lub infekcją, co jest wskazaniem do wizyty u lekarza.

  Jeśli liczba płytek krwi u kobiety w ciąży waha się w granicach 50 tys. w 1 μl krwi, konieczna może być pomoc hematologa. W czasie porodu może bowiem dojść do trudnego do opanowania krwotoku. W takiej sytuacji ciężarnej podaje się specjalny preparatu zawierający płytki krwi.

  Zagrożeniem życia zarówno płodu, jak i przyszłej mamy jest stan, w którym liczba trombocytów spada do 20 tys. w 1 μl krwi. Wówczas może dojść do samoistnych krwotoków wewnętrznych.

  Małopłytkowość - diagnostyka

  W przypadku podejrzenia małopłytkowości wykonuje się badania krwi, których celem jest ocena poziomu trombocytów. W niektórych wypadkach może być konieczna biopsja skóry lub biopsja szpiku kostnego.

  Małopłytkowość - leczenie

  Leczenie małopłytkowości zależy od przyczyny. W przypadku ciężarnych czy u osób z małopłytkowością samoistną poziom trombocytów zwykle sam wraca do normy. Jeśli leki bądź inne substancje spowodowały obniżenie poziomu płytek krwi, należy je odstawić (oczywiście w porozumieniu z lekarzem). W przypadku niedoborów witaminowych należy zmienić dietę i/lub sięgnąć po suplementy.

  Gdy poziom trombocytów jest skrajnie niski, konieczna może być transfuzja krwi, czyli przetoczenie albo pełnej krwi, albo samych płytek.

  To ci się przyda

  Małopłytkowość rzekoma

  Jeśli badania krwi wykazują obniżony poziom trombocytów we krwi, a pacjent nie ma objawów małopłytkowości, można podejrzewać małopłytkowość rzekomą. Jest to stan, w którym rzeczywista liczba płytek krwi jest prawidłowa, a jej obniżenie jest wynikiem zlepienia się trombocytów w probówce.

  Proces ten jest wynikiem działania nietypowych przeciwciał zlepiających płytki, które ujawniają się dopiero pod wpływem reakcji z substancją znajdującą się w probówkach przeznaczonych do pobierania krwi.

  Aparat pomiarowy liczy tylko wolne płytki, pomijając te zlepione ze sobą - stąd fałszywy wynik. Wówczas wskazane jest wykonanie badania z użyciem innych odczynników.

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE
  Fenix11
  |

  Maja corka ma 2 i pół miesiąca. Tydzień temu miała 94 poziom plytek. Lekarz nakazal powtorzyc badania za tydzien. Dzis zrobilismy i wyszlo identycznie. Co o tym sadzicie? Z dzieckiem wszystko w porzadku. Poradźcie co robic.

  babula 1972
  |

  mam 46 lat płytki krwi dużo poniżej normy, mimo żarcia Ferum i wątróbki mam 90L/zakres140-440L/ okropne bóle kości, poty i temperatura 37-380C,sianiakow na skorze-nie wspomnę, miałam już 63L ale się podjadłam żelazem czyli Ferrum.swędzi mnie poniżej brzucha- wszystkie aspaty i alaty oraz ggtp mam w normie, mimo,że mam HBS+.Trzymam dietę, boli mnie każda kość nawet jak okręcam głowę, Ale się nie poddaję

  emen
  |

  Plukanie ust przez pol roku olejem kokosowym wyplucze toksyny do tego zmiana zywienia minimum cukru I nabialu, duzo greipfruta olej z oregano 1 kropla przed snem w lyzce wody. Problem zniknie. O plukaniu poczytaj w necie

  polny
  |

  Witam, wyleczyliśmy naszego syna z małopłytkowosci w 8 miesiecy dietą dr. Budwig.Nie pomagały sterydy, kiovig itp. leczenie trzez 2 lata. Macie pytania proszę pisać.p.polanski@yahoo.pl

  Szumigaje genowefa
  |

  Mam bardzo mało płytek pije sok z buraków ale to pomaga na bardzo krótki czas

  Ania
  |

  Ja choruję na małopłytkowość 4 lata ale nauczyłam się już żyć z tą chorobą. Generalnie ja mam samoistną ale ona taka samoistna do końca nie jest. W drodze obserwacji siebie i choroby odkryłam iż jest ona POZAPALNA. Czyli jak chorujesz czy masz jakiś stan zapalny z wytworzeniem przeciwciał (zapalenie oskrzeli czy nawet zgorzel na zębie) i jakie by nie były te przeciwciała to mechanizm jest taki sam i wpiernicz dostają płytki. Tak jest u mnie. Trzeba zmienić żywienie na: bez konserwantów i chemicznych dodatków, najlepiej nieprzetworzone bo to osłabia organizm. Mniej stresu w miarę możliwości bo to tez osłabia. A także podstawa - zrobić sobie badania na obecność stanu zapalnego w organizmie (nawet można nie wiedzieć, że istnieje bo nie daje żadnych konkretnych objawów ) -badanie np CRP. Sprawdzić zęby, stawy, narządy wszystko co może dać ukryty stan zapalny. I wyleczyć go jak jest. Nie mówie tu o małopłytkowości polekowej, rzekomej albo spowodowanej popsuciem funkcji szpiku. Ja biorę jak już mam spadek zwykłe leki przeciwzapalne takie bez recepty i pomaga. Oczywiście nie należy dopuszczać do dużego spadku i jak się było chorym pilnować czy spada i jak zacznie to brać. Ja biorę podwójną dawkę jak jest w miarę jeszcze wysoki poziom płytek tak 7 dni. Wtedy udaje mi się nie brać sterydów. Albo tylko raz a nie cyklicznie jak spada. A przedtem brałam Deksametazon we wlewach po 4 cykle i też to była sinusoida i nigdy nie utrzymał płytek za pierwszym podejściem. I najważniejsze - pilnujcie stanów zapalnych w organizmie i nie dopuszczajcie do nich.

  Ula
  |

  Jak nie ufasz komentarzom, a ufasz ludziom z internetu i pytasz co masz zrobić różyczek powodzenia w dochodzeniu do zdrowia.

  Ludmiła
  |

  Czy mogę prosić o jakieś namiary na tego lekarza z Jaworzna. Może być na adres: amatiuszkow@wp.pl Z góry dziękuję

  Ludmiła
  |

  Bardzo proszę o jakieś namiary na tego lekarza z Jaworzna na adres:
  amatiuszkow@wp.pl.Z góry dziękuję.

  karoli
  |

  witam moj poziom plytek to 70prosze o namiary na herbatke na adres email.salomeax33@vp.pl