Dlaczego krwawią dziąsła? Przyczyny krwawienia z dziąseł

Krwawienia z dziąseł pojawiają się przy myciu zębów lub w czasie gryzienia twardych pokarmów. Powodem mogą być mechaniczne uszkodzenia dziąseł, ale też stany zapalne czy parodontoza. Są także inne, bardzo poważne przyczyny krwawienia dziąseł, takie jak: choroby wątroby, cukrzyca lub niedokrwistość. Sprawdź, jakie jeszcze mogą być przyczyny krwawienia z dziąseł.

Krwawienie z dziąseł, podobnie jak inne rodzaje krwawień, jest zaliczane do zaburzeń krzepnięcia krwi. O tej dolegliwości zawsze należy poinformować lekarza. Leczeniem przyczyny krwawień powinien zająć się odpowiedni specjalista – nie zawsze stomatolog.

Niedokrwistość (anemia) może być przyczyną krwawienia z dziąseł

Powodem niedokrwistości może być zarówno niedobór żelaza spowodowany niewłaściwym odżywianiem, jak i wytwarzanie przez organizm zbyt małej ilości płytek krwi, zaburzenia krzepnięcia, krwawienie wewnętrzne, a nawet nowotworowe choroby krwi, np. białaczka.

 • Nasza rada

Niezależnie od przyczyny, która wywołuje niedokrwistość, każda jej postać wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem. Konieczne jest wykonanie morfologii, a ponadto testu na krew utajoną w kale. Każda postać niedokrwistości może bowiem być niebezpieczna dla życia.

Cukrzyca może się objawiać krwawieniem z dziąseł

Chociaż częściej u diabetyków występują pleśniawki, ropniaki przyzębne lub zakażenia drożdżakowe. Dla cukrzycy charakterystyczne jest bardzo oporne reagowanie organizmu na leczenie schorzeń jamy ustnej.

 • Nasza rada

Zbadaj poziom cukru we krwi. Jeśli przekroczy 125 mg%, poproś lekarza o dalszą diagnostykę, by ustalił przyczynę wysokiego poziomu glukozy we krwi. Dbaj o higienę jamy ustnej i przestrzegaj zdrowej diety. Jeśli zajdzie taka potrzeba, regularnie i zgodnie z zaleceniem lekarza przyjmuj leki.

Niedobór witamin może powodować krwawienie z dziąseł

Gdy dziąsła zaczynają krwawić, można przypuszczać, że w organizmie brakuje witaminy C oraz K. Niedobór witaminy C zwykle jest związany z niewłaściwym żywieniem, brakiem w diecie warzyw i owoców. Przyczyną niedoboru witaminy K może być wyjałowienie przewodu pokarmowego, spowodowane długą kuracją antybiotykową (witamina K powstaje bowiem w jelicie grubym). Złe wchłanianie witaminy K może być też spowodowane zahamowaniem odpływu żółci.

 • Nasza rada

Włącz do diety produkty bogate w witaminę K (m.in. wątroba, soja, lucerna, pomidory, szpinak, włoska kapusta) oraz witaminę C (m.in. owoce cytrusowe i jagodowe, kiszona kapusta, jabłka, brokuły, kiwi, papryka).

materiał partnera

Gdy nasze dziąsła są rozpulchnione, zaczerwienione i bolące, niechętnie zabieramy się do mycia zębów. Wydaje się nam, że zaprzestając czyszczenia, pozwolimy wygoić się chorym dziąsłom. Nic gorszego zrobić nie możemy. Przy zapaleniu dziąseł staranne mycie zębów jest podstawowym warunkiem leczenia. Aby zadbać o zdrowie dziąseł, wybierz szczoteczkę soniczną Philips Sonicare, której rezultaty są udowodnione w badaniach klinicznych. 

Philips Sonicare poprawia zdrowie dziąseł nawet 7-krotnie już po dwóch tygodniach*. To szczoteczka soniczna rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne**


Spis treści

 1. Niedokrwistość (anemia) może być przyczyną krwawienia z dziąseł
 2. Cukrzyca może się objawiać krwawieniem z dziąseł
 3. Niedobór witamin może powodować krwawienie z dziąseł
 4. Choroby wątroby często powodują krwawienia z dziąseł
 5. Predyspozycja genetyczna przyczyną krwawienia z dziąseł
 6. Krwawienie z dziąseł może być skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków
 7. Krwawienie dziąseł może się pojawić w ciąży
 8. Krwawienie dziąseł - paradontoza najczęstszą przyczyną
 9. Krwawienie dziąseł - przyczyny. Zła higiena jamy ustnej
 10. Krwawienie dziąseł - przyczyny. Papierosy
 11. Krwawienie dziąseł może być spowodowane złą dietą
 12. Krwawienie dziąseł a stres

Choroby wątroby często powodują krwawienia z dziąseł

Krwawienia z dziąseł występują często zwłaszcza w ostrym stanie zapalnym i marskości wątroby. To efekt zaburzeń czynności płytek krwi. Upośledzenie dotyczy jednak wszystkich błon śluzowych, które są szczególnie czułe na uszkodzenia. Krwawienie nie ogranicza się zatem tylko do błony śluzowej jamy ustnej.

 • Nasza rada

Samodzielne kuracje nic nie pomogą, konieczne jest specjalistyczne leczenie.

Predyspozycja genetyczna przyczyną krwawienia z dziąseł

Według statystyk ok. 35 proc. ludzi rodzi się z większą tendencją do występowania chorób przyzębia. – Paradontoza to nie kwestia jednego genu, natomiast wiadomo, że posiadacze genów odpowiadających za zwiększoną produkcję interleukiny-1, białka biorącego udział w reakcjach zapalnych, mogą być bardziej narażeni na rozwój paradontozy. Dziedziczna jest więc nie choroba, co podatność na jej rozwój – wyjaśnia lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy w Warszawie. Testy genetyczne badające nasze DNA np. pozyskanego ze śliny informują o obecności danych szczepów bakteryjnych i mogą być istotnym wsparciem dla pacjentów w profilaktyce i leczeniu chorób przyzębia.

Krwawienie z dziąseł może być skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków

Niektóre leki wpływają na przepływ krwi lub redukują produkcję śliny, czego skutkiem ubocznym jest suchość w ustach. To czyni dziąsła bardziej bezbronnymi na atak bakterii.

Krwawienie może być skutkiem ubocznym przyjmowania preparatów stosowanych w leczeniu padaczki, astmy, nadciśnienia tętniczego, alergii, chorób nowotworowych, zakrzepów żylnych. Może być także wywoływane przez sterydy, hormonalne środki antykoncepcyjne i inne preparaty hormonalne oraz duże dawki niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

materiał partnera

Jeśli dostrzegasz u siebie objawy takie jak obrzęk, zaczerwienienie czy krwawienie dziąseł podczas szczotkowania, zmień szczoteczkę do zębów na taką, która zagwarantuje nie tylko redukcję płytki nazębnej, ale także będzie wspierać zdrowie dziąseł.

Philips Sonicare poprawia zdrowie dziąseł nawet 7-krotnie w ciągu dwóch tygodni*, co udowodniono w badaniach klinicznych.


Bez odpowiedniej ilości śliny tkanki przyzębia są bardziej narażone na podrażnienia oraz stany zapalne, objawiające się m.in. opuchlizną i krwawieniem dziąseł.  Suchość w ustach, inaczej kserostomia, może powodować nawet 400 leków m.in. leki przeciwhistaminowe, przeciwdepresyjne, leki stosowane w leczeniu chorób Parkinsona, Alzheimera, leki przeciwwymiotne i redukujące mdłości, niektóre leki stosowane na nadciśnienie lub choroby serca. Dlatego też specjaliści doradzają albo zmianę leków albo metody zaradcze – przy stosowaniu tego typu leków zawsze warto mieć ze sobą butelkę wody, by nawilżyć błony śluzowe jamy ustnej oraz gumę do żucia z ksylitolem, która stymuluje produkcję śliny. Dodatkowo, niektóre leki mogą też powodować tzw. lekopochodny przerost dziąseł objawiający się m.in. bolesnością, zaczerwienieniem, opuchlizną dziąseł, które nachodzą na zęby. Dolegliwość ta może również skutkować paradontozą.

 • Nasza rada

Skontaktuj się z lekarzem prowadzącym. Być może zmieni ci leki lub zmodyfikuje dawki dotychczas przyjmowanych.

Krwawienie dziąseł może się pojawić w ciąży

Huśtawka hormonalna, którą zapewnia kobiecie ciąża jest kolejnym czynnikiem ryzyka stanów zapalnych i krwawienia dziąseł. Szacuje się, że nawet połowa wszystkich ciężarnych może zmagać się z ciążowym zapaleniem dziąseł, które najczęściej pojawia się między 2. a 8. miesiącem ciąży. Tkanki dziąsłowe są wtedy czułe na dotyk, przerośnięte, wrażliwe na gorące i zimne temperatury, mogą krwawić przy szczotkowaniu i nitkowaniu. – Przyczyną są bezpośrednio hormony, a w szczególności wpływ progesteronu. Jego zwiększona ilość wpływa na większe ukrwienie dziąseł, które stają się rozpulchnione i przerośnięte. Dodatkowo, wzmacnia on reakcję dziąseł na obecność bakterii osadzających się w płytce nazębnej. Poza tym zwiększone wydzielanie estrogenów powoduje wzmożoną podatność na urazy błon śluzowych jamy ustnej – mówi ekspert.

 • Nasza rada

Zazwyczaj problemy mijają po porodzie, natomiast warto monitorować ich stan podczas ciąży, ponieważ nieleczone stany zapalne mogą skutkować niebezpiecznymi powikłaniami dla zdrowia matki i płodu. Nieleczone choroby dziąseł w zaawansowanej postaci mogą doprowadzić do stanu przedrzucawkowego, przedwczesnego porodu lub niskiej masy urodzeniowej noworodka. -  Większa podatność w ciąży na infekcje dziąseł wymaga szczególnej troski o higienę jamy ustnej. Pamiętajmy o ich regularnym myciu szczoteczką z miękkim włosiem oraz nitkowaniu. Ważne są również kontrole u dentysty oraz usuwanie kamienia nazębnego, który jest głównym czynnikiem ryzyka stanów zapalnych i krwawienia dziąseł. Ciąża może zaostrzać objawy i pogłębiać schorzenie, więc bądźmy podwójnie czujni – mówi specjalista.

materiał partnera

Krwawienie dziąseł - paradontoza najczęstszą przyczyną

- Krwawienie z dziąseł nigdy nie jest normalne, nawet jeśli zęby są dokładnie szczotkowane. Możemy to porównać do krwawienia skóry głowy podczas mycia włosów. Najczęstszym powodem krwawienia dziąseł obok urazów mechanicznych jest paradontoza – mówi lek. stom. Monika Stachowicz.

Paradontoza to zakaźna infekcja bakteryjna, która atakuje dziąsła i okalające zęby tkanki. Jeśli nie jest leczona niszczy dziąsła, powoduje zanik kości oraz ruchomość i utratę zębów. Jej przyczyną są zazwyczaj nieodpowiednia higiena jamy ustnej i niezdrowe nawyki. Nieusuwany z zębów biofilm bakteryjny narasta i zamienia się w płytkę, potem kamień nazębny, który napiera i podrażnia tkanki przyzębia. W efekcie doprowadza to do przewlekłego stanu zapalnego dziąseł. Im dłużej utrzymuje się stan zapalny, tym większe ryzyko rozwoju chorób ogólnoustrojowych, poczynając na alergii na nowotworze kończąc.

Krwawienie dziąseł - przyczyny. Zła higiena jamy ustnej

Niewystarczająca higiena jamy ustnej to inaczej mówiąc nieregularne lub niedokładne szczotkowanie i nitkowanie zębów. W efekcie powstaje płytka nazębna i dochodzi do opuchlizny oraz krwawienia dziąseł. Jak pokazują badania, proces ten postępuje dość szybko – na zdrowych dziąsłach może dojść do stanu zapalnego w ciągu 24 - 36 godzin od momentu niedbałego wyszczotkowania zębów.

 • Nasza rada

- Najlepszą metodą na uniknięcie problemów jest przykładanie się do domowej higieny jamy ustnej oraz regularne przeglądy u dentysty. Warto również zaopatrzyć się w pomocne akcesoria m.in. elektryczną szczoteczkę, której technika szczotkowania nie wymaga tyle wprawy co szczoteczka manualna, antybakteryjne płyny do płukania ust oraz nić dentystyczna – doradza stomatolog.

Krwawienie dziąseł - przyczyny. Papierosy

Według badań, wśród palaczy występuje znacznie większe prawdopodobieństwo rozwinięcia się stanów zapalnych dziąseł i paradontozy, zaś w trakcie samej choroby nikotyna może utrudnić jej leczenie i spowodować wiele komplikacji. Substancje zawarte w papierosach powodują stany zapalne, zmniejszają reakcję odpornościową organizmu, sprawiają, że dziąsła są gorzej ukrwione, podrażnienia wolniej się goją, zaś samo palenie zwiększa suchość w jamie ustnej oraz  ilość gromadzącej się płytki nazębnej. - Kiedy bakterie osiadają między zębami a dziąsłami, poprzez rany mogą wnikać do krwiobiegu skąd przenikają do wszystkich organów i tkanek organizmu. To może spowodować groźne konsekwencje zdrowotne m.in. dla serca i naczyń krwionośnych, którego skutkiem może być nawet zawał serca lub udar mózgu.

Krwawienie dziąseł może być spowodowane złą dietą

Jadłospis pełen przetworzonych produktów jest nie tylko zły dla naszej sylwetki, ale również dziąseł. Specjaliści doradzają spożycie co najmniej 6-8 porcji owoców i warzyw dziennie, dbanie o odpowiednią podaż witaminy D i C, wapnia, magnezu oraz kwasów omega zawartych m.in. w rybach, które wykazują działanie przeciwzapalne. Dieta stanowi bardzo ważny element właściwie funkcjonującego systemu odpornościowego i dzięki temu pozytywnie wpływa na dobrą kondycję tkanek miękkich, które są najbardziej podatne na infekcje.

Krwawienie dziąseł a stres

Ciągły stan napięcia emocjonalnego oraz lęku utrudnia zdolność układu immunologicznego do obrony przed chorobami dziąseł. W związku z tym stres może odbić się na kondycji naszych dziąseł – tak twierdzi m.in. amerykańska Academy of General Dentistry. Stres powoduje również skurcz naczyń krwionośnych i utrudnia zdolność do gojenia się ran.

* W porównaniu do szczoteczki manualnej; z końcówką G3 Premium Gum Care w programie czyszczenia Gum Health; na podstawie wskaźnika krwawień dziąseł (GBI).

** Dla modeli: Philips Sonicare Prestige 9900, Philips Sonicare ProtectiveClean 6100; w 2021 r.  

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Andrzej
|

Kolagen to białko wierzycie że po spożyciu i strawieniu pójdzie wam w organizm?

agatek01
|

Problem od ponad 2 lat. Dziasla krwawia jak zaszlam w ciaze i zostalo juz tak do dzis. Zeby sa zdrowe wszystkie dziasla rozowiotkie a one krwawia :( kilku stomatologow rozklada rece bo mowia ze to dziwne. Powiedzieli mi ze to jeszcze hormony buzujace po ciazy. Ale wydaje mi sie ze nie mozliwe. Teraz czekam na badania i usg watroby. Przestosowalam rozne pasty plyny i nic :(

bulga
|

Przede wszystkim to kwestia solidności i dbałości o podstawy. Szczotkowanie miękką szczoteczką, często zmienianą - wtedy docelowo naprawdę będzie o wiele lepiej. U mnie ajona pomogła. Dziąsła wymagają ciągłej opieki.

Pawlo1225
|

Zgadzam się z waszą opinią że krwawiące dziąsła to spory problem u wielu osób. Przyczyny mogą być różne. Ja bardzo długo z tym sam walczyłem - zmieniałem szczoteczki, pasty lub w ogóle ich nie używałem. W końcu poszedłem do dentysty który nie był za bardzo zachwycony stanem dziąseł ale polecił mi pastę kin gingival z dodatkiem alfanty. Kupiłem ją w aptece i powiem wam że po tygodniu krwawienie ustępuje powoli - może to właśnie jest to.

Z jednym Trzeźwym Okiem
|

Paniusiu ile Ci płacą za naciąganie na takie produkty??

Joanna
|

Po niemal dwudziestu kilku latach problemów z krwawieniem dziąseł i związanym z tym smrodem, pomimo mycia najróżniejszymi preparatami, płukania i nie wiadomo czego jeszcze, suplementacją żelazem, witamina C i K - wymienioną w artykule na przykład, na które niedobry cierpię od dziecka, nagle przeszło. Szoruję te dziąsła tak mocno w trakcie porannej i wieczornej toalety, żeby chociaż na moment zakrwawiły, a one nic, a przecież już się do tego zwyczajnie przyzwyczaiłam ;-) Łączę to wyłącznie, bo nic innego nie przychodzi mi do głowy, z leczeniem zapalenia stawów, które spuchły mi, ponieważ za późno zastosowałam antybiotyk przy anginie . Po półtorej miesiąca stosowania Kollagenu do picia z firmy doppelherz i glutazaminy zauwazyłam, że już nie pluję rano żywą krwią. Wczoraj byłam u dentysty i po raz pierwszy po długim zabiegu uciskania w dziąsła przy leczeniu zęba, nie zakrwawiłam. Piszę o tym, bo w artykule nikt nie wspomniał o niedoborach organizmu w substancje, które te preparaty bez recepty zawierają. Może akurat jest ktoś wśród was, który potrzebuje tego samego. Nie wiem czy wszystko na raz jest potrzebne, czy tylko jeden składnik, ale efekt przypomina cud. Nie mogę łączyć tego z antybiotykiem, ponieważ to nie był mój pierwszy antybiotyk w życiu. Sam Kollagenem tez juz się wcześniej suplementowałam, ale dziąsła nie reagowały. Może oba preparaty na raz dają taki efekt.

Al
|

Ja (32 lata) mialam problemy z dziaslami do tego stopnia, ze krwawienie wystepowalo nawet, gdy zeby/dziasla nie byly dotykane. Po prostu czulam nagle krew w buzi i najgorzej jak zdarzalo sie to w pracy czy na jakims spotkaniu. Odwiedzilam wielu stomatologow, mam super zdrowa diete, probowalam dziesiatki past, masci, plynow itd. W koncu znalazlam stomatologa i sposob, ktory pomogl mojej jamie ustnej:
1) dokladne oczyszczenie z kamienia ,przede wszystkim tego pod dziaslami!!!! Najlepiej u dentysty, ktory specjalizuje sie w chorobach przydziaslowych- periodontolog
2) waterpick- kazdego dnia- najpierw bedzie mocno krwawic, ale po kilku tyg. widac OGROMNA roznice!!! (urzadzenie drogie, ale na lata; w moim modelu mozna wymieniac koncowki, wiec cala rodzina moze z tego korzystac)
3) plyn do plukania jamy ustnej- uzywac kazdego dnia przed snem
3) Solcoseryl- droga masc, ale leczy wszelkie dolegliwosci dziaslowe (probowalam dziesiatki roznych innych masci i nic nie moze sie rownac z tym cudenkiem)
4) regularne usuwanie kamienia u stomatologa - co 2 miesiace (po roku czasu co 3m-ce)
Efekt= zdrowe rozowe dziasla i swiezy oddech:-)
Ps. Jak krwawienie wystepuje przy koronie, to warto sprawdzic czy zle dopasowana/osadzona korona nie jest przyczyna zapalenia dziasla

germets
|

Potwierdzam. Rozwiązaniem problemu jest systematyczne stosowanie ajony, do tego miękka szczoteczka i odpowiednie podejście. Docelowo zęby będą odmienione, ale nie oczekujcie, że nastąpi to od razu.

DJ
|

Krwawienie dziąseł jest spowodowane najczęściej tak na prawdę mocnym szorowaniem zębów, nie naciskajcie tak szczoteczką bo tak to będzie krwawić.

koskos
|

Używaj ajony, zmień szczoteczkę, a dalej zmieniaj ją co 3 miesiące. To jest właśnie pasta na rozwiązywanie takich problemów, działa szybko, pomaga i jeśli będziesz systematyczny to krwawienie nie wróci. Chyba że przyczyna jest głębsza.