Pleśniawki u dorosłych: przyczyny i leczenie pleśniawek w jamie ustnej

2017-06-26 11:31

Pleśniawki u dorosłych to bolesne białawe plamki, które pojawiają się na języku, wewnętrznej stronie policzków, na dziąsłach i podniebieniu. Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania pleśniawek u dorosłych? Jak rozpoznać ich objawy? Na czym polega leczenie?

Pleśniawki u dorosłych: przyczyny i leczenie pleśniawek w jamie ustnej
Autor: Photos.com Pleśniawki u dorosłych: przyczyny i leczenie pleśniawek w jamie ustnej

Spis treści

 1. Pleśniawki u dorosłych – przyczyny
 2. Pleśniawki u dorosłych – objawy
 3. Pleśniawki u dorosłych – diagnoza
 4. Pleśniawki u dorosłych - leczenie
 5. Pleśniawki

Pleśniawki u dorosłych to biały nalot na błonie śluzowej jamy ustnej. Jeśli pleśniawki pojawiają się u dorosłych, może to wskazywać na poważne problemy zdrowotne.

Pleśniawki u dorosłych – przyczyny

Przyczyną pleśniawek najczęściej są drożdżaki Candida albicans. Drożdżaki są częścią flory jelitowej. Występują także w jamie ustnej i przełyku osób zdrowych (bez objawów infekcji). Do rozwoju zakażenia może dojść w wyniku:

Pleśniawki mogą być jedynie jednym z objawów większej infekcji grzybiczej przewodu pokarmowego. Można ją podejrzewać wtedy, gdy pleśniawkom towarzyszą objawy, takie jak niestrawność, bóle w nadbrzuszu, odbijanie, nudności, biegunka. Ponadto pleśniawki mogą się pojawić w chorobach zapalnych jelit.

Pleśniawki mogą być również wynikiem po spożywania bardzo ostrych i pikantnych pokarmów i niedoborów witaminowych, a w szczególności witaminy B12, żelaza oraz kwasu foliowego.

Z pleśniawkami mogą się zmagać także osoby z uszkodzoną lub niestabilną protezą.

  Pleśniawki u dorosłych – objawy

  Pleśniawki mają postać licznych białych, bezkształtnych plamek, które najczęściej lokalizują się na języku, rzadziej na podniebieniu. Mogą mieć też postać wyniosłych, szarawych pól.

  Objawami współtowarzyszącymi są ból i dyskomfort, w związku z tym chorzy mają problemy z gryzieniem i przełykaniem pokarmu.

  Pleśniawki u dorosłych – diagnoza

  Pobiera się wymaz pleśniawek do badania mikrobiologicznego.

  Pleśniawki u dorosłych - leczenie

  Leczenie pleśniawek polega zazwyczaj na miejscowym stosowaniu leków przeciwgrzybiczych.

  Doustnie antybiotyki podaje się bardzo rzadko. Ulgę przynosi także płukanie ust płynami odkażającymi lub naparami z ziół, np. z szałwii.

  >> CZYTAJ WIĘCEJ O LECZNICZYCH  WŁAŚCIWOŚCIACH SZAŁWII

  Należy również przestrzegać zasad higieny osobistej, m.in. często myć ręce, unikać stosowania tych samych sztućców co osoby zdrowe (aby ich nie zarazić) itp.

  Inaczej się postępuje, jeśli pleśniawki są objawem większej infekcji grzybiczej. Wówczas podaje się leki doustnie. Terapia z reguły trwa dość długo.

  Pleśniawki

  Pleśniawki wyglądają jak resztki mleka, które zostały dziecku w buzi po karmieniu. Świadczy to o powierzchownym zakażeniu grzybem Monilla albicans. Zwykle pleśniawki są małe, ale zaniedbane mogą pokryć śluzówkę w buzi niemowlęcia jednolitą warstwą.

  Pleśniawki