Pleśniawki u dorosłych: przyczyny i leczenie pleśniawek w jamie ustnej

2017-06-26 11:31 Monika Majewska

Pleśniawki u dorosłych to bolesne białawe plamki, które pojawiają się na języku, wewnętrznej stronie policzków, na dziąsłach i podniebieniu. Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania pleśniawek u dorosłych? Jak rozpoznać ich objawy? Na czym polega leczenie?

Pleśniawki u dorosłych to biały nalot na błonie śluzowej jamy ustnej. Jeśli pleśniawki pojawiają się u dorosłych, może to wskazywać na poważne problemy zdrowotne.

Posłuchaj, jakie są przyczyny powstawania pleśniawek. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Pleśniawki u dorosłych – przyczyny

Przyczyną pleśniawek najczęściej są drożdżaki Candida albicans. Drożdżaki są częścią flory jelitowej. Występują także w jamie ustnej i przełyku osób zdrowych (bez objawów infekcji). Do rozwoju zakażenia może dojść w wyniku:

Pleśniawki mogą być jedynie jednym z objawów większej infekcji grzybiczej przewodu pokarmowego. Można ją podejrzewać wtedy, gdy pleśniawkom towarzyszą objawy, takie jak niestrawność, bóle w nadbrzuszu, odbijanie, nudności, biegunka. Ponadto pleśniawki mogą się pojawić w chorobach zapalnych jelit.

Pleśniawki mogą być również wynikiem po spożywania bardzo ostrych i pikantnych pokarmów i niedoborów witaminowych, a w szczególności witaminy B12, żelaza oraz kwasu foliowego.

Z pleśniawkami mogą się zmagać także osoby z uszkodzoną lub niestabilną protezą.

  Pleśniawki u dorosłych – objawy

  Pleśniawki mają postać licznych białych, bezkształtnych plamek, które najczęściej lokalizują się na języku, rzadziej na podniebieniu. Mogą mieć też postać wyniosłych, szarawych pól.

  Objawami współtowarzyszącymi są ból i dyskomfort, w związku z tym chorzy mają problemy z gryzieniem i przełykaniem pokarmu.

  Pleśniawki u dorosłych – diagnoza

  Pobiera się wymaz pleśniawek do badania mikrobiologicznego.

  Pleśniawki u dorosłych - leczenie

  Leczenie pleśniawek polega zazwyczaj na miejscowym stosowaniu leków przeciwgrzybiczych.

  Doustnie antybiotyki podaje się bardzo rzadko. Ulgę przynosi także płukanie ust płynami odkażającymi lub naparami z ziół, np. z szałwii.

  >> CZYTAJ WIĘCEJ O LECZNICZYCH  WŁAŚCIWOŚCIACH SZAŁWII

  Należy również przestrzegać zasad higieny osobistej, m.in. często myć ręce, unikać stosowania tych samych sztućców co osoby zdrowe (aby ich nie zarazić) itp.

  Inaczej się postępuje, jeśli pleśniawki są objawem większej infekcji grzybiczej. Wówczas podaje się leki doustnie. Terapia z reguły trwa dość długo.

  Pleśniawki

  Pleśniawki wyglądają jak resztki mleka, które zostały dziecku w buzi po karmieniu. Świadczy to o powierzchownym zakażeniu grzybem Monilla albicans. Zwykle pleśniawki są małe, ale zaniedbane mogą pokryć śluzówkę w buzi niemowlęcia jednolitą warstwą.

  Pleśniawki

  Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

  Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

  Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE
  Aga Cz
  |

  Starsi ludzie często miewają pleśniawki bo mają słabą odporność. Probiotyki, jogurty to na początek. Polecam preparaty takie jak dla dzieci, u swojej babci stosowałam Aftin i pomógł, ale dodatkowo psikałam Uniben, bo bardzo ją bolała buzia i nie mogła jeść a Uniben szybko znieczula.

  szawa1
  |

  Pleśniawki miałam na migdałach, po antybiotykoterapii. Pokonałam je nalewką propolisową. Czyli wyciągiem z propolisu na bazie spirytusu. Nacierałam nią miejsca zaatakowane. Trochę piecze, ale skutkuje. Oczywiście jednocześnie trzeba wzmocnić organizm i odbudować florę bakteryjną organizmu, bo powrócą. Sposób raczej dla dorosłych, ze względu na spirytus.

  marysia
  |

  Mnie pleśniawki zaczeły wychodzić po dwóch tygodniach kuracjii antybiotykami. Organizm osłabiony maksymalnie, pomogły probiotyki, jogurty naturalne i stosowany punktowo dologel żel. Bo z takim językiem aż wstyd do ludzi było wyjść

  Metka
  |

  Spróbujcie Dentoseptu A Mini - działa przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie, a co najważniejsze jest w sprayu, więc nie trzeba dotykać bolących miejsc

  emi
  |

  mialam po 5 aft w jamie ...kilka razy w mscu,okazalo sie ze mam anemie.

  asia
  |

  Zgadza sie,tez stosowalam ten preparat jest skuteczny ,szybko przynosi ulge i poprawe a przy tym jest bardzo tani! Z czystym sumienien go polecam.

  otylka
  |

  Zawsze kupowałam propolis na bazie alkoholu, teraz kupiłam przez przypadek propolis spray - roztwór 20% bez alkoholu, wiec nie szczypie. Stosuję go jako środek odkażający jamę ustną zwłaszcza jak mam pleśniawki. Niestety zawsze wychodzą po skorzystaniu z innych sztućców niż te domowe.

  Krolewska Zielarnia
  |

  Wszystkich zainteresowanych poszerzaniem swojej wiedzy o tematyce zielarsko-medycznej zapraszamy na naszego bloga: zielarniaimbir.blogspot.com

  Dominika
  |

  Kupiłam fajny lek Aphtin Aflofarm (zapytajcie w aptece) taka małe 200mg/g kropelki i to za 1,49 zł - na drugi dzień już poczułam ulgę :)) po 3 dniach ani śladu po pleśniawkach a miałam ich sporo.Polecam!

  Nati
  |

  Okropne, mam je w całej jamie ustnej. Strasznie nieprzyjemne, spuchły usta, język, jeść nie mogę. Czekam aż leki zadziałają...