Pleśniawki u dziecka trzeba leczyć

2014-05-12 14:30

Pleśniawki wyglądają jak resztki mleka, które zostały dziecku w buzi po karmieniu. Ale gdy spróbujesz je zetrzeć, pojawi się krew. Świadczy to o powierzchownym zakażeniu grzybem Monilla albicans. Zwykle pleśniawki są małe, ale zaniedbane mogą pokryć śluzówkę w buzi niemowlęcia jednolitą warstwą.

Pleśniawki u dziecka trzeba leczyć
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Pleśniawki

Pleśniawki u niemowlaka mogą pojawić się już 5–6 dni po porodzie – w takim wypadku mogą być efektem niewyleczonej infekcji grzybiczej mamy, którą dziecko zaraża się podczas porodu. Ale pleśniawki u dziecka mogą też pojawić się w 2. lub 3. miesiącu życia i później – jako wynik zachwianej równowagi między bakteriami a drożdżakami bytującymi w jamie ustnej. Dzieje się tak, gdy dziecko ma obniżoną odporność (np. podczas ząbkowania), po leczeniu antybiotykami czy z powodu nieprzestrzegania przez rodziców zasad higieny. Niemowlę może się także zarazić, ssąc zakażoną drożdżakami pierś mamy czy oblizany przez nią smoczek.

Jak leczyć pleśniawki

Pleśniawki same nie znikną, konieczna jest wizyta u lekarza. Nie tylko dlatego, że nieleczone po pewnym czasie pokryją śluzówki dziecka grubym, kremowym kożuchem. Pleśniawki na śluzówkach sprawiają dziecku ból, utrudniając ssanie – niemowlę może gorzej przybierać na wadze, być apatyczne albo rozdrażnione, źle sypiać. Pediatra przepisuje zwykle antyseptyczny Aphtin i przeciwgrzybiczą Nystatynę (oba leki są w płynie). Lekarz zaleca też sposób i częstotliwość podawania leku – zazwyczaj trzeba go zakraplać dziecku do buzi albo zmoczonym w leku patyczkiem kosmetycznym smarować zmiany. Uwaga: lek nakładaj delikatnie, by nie zedrzeć pleśniawek – jeśli niechcący je oderwiesz, śluzówki zaczną krwawić, co sprawi dziecku spory ból. Jeśli karmisz piersią, smaruj lekiem również brodawki sutkowe (bo infekcja może się z nich przenieść z powrotem do buzi dziecka), a jeśli mieszanką – pamiętaj, by dokładnie sterylizować butelki i smoczki po każdym karmieniu.

Gdy pleśniawki powracają

Jak każde zakażenie grzybicze, tak i pleśniawki mają skłonność do nawrotów. By im zapobiec, przestrzegaj zasad higieny – często myj ręce (zwłaszcza po wizycie w toalecie), o to samo poproś wszystkich domowników i gości. Jeśli karmisz piersią, myj sutki ciepłą wodą przed i po karmieniu; gdy karmisz mieszanką, dokładnie myj i wyparzaj butelki i smoczki. Jeśli dziecko musi przyjmować antybiotyki, na zlecenie lekarza podawaj dodatkowo preparaty na bazie kwasu mlekowego – np. Lakcid, Lacidofil (rodzaj preparatu zawsze ustal z lekarzem), które pomagają utrzymać prawidłowy skład flory bakteryjnej jelit.

Pleśniawki

Pleśniawki wyglądają jak resztki mleka, które zostały dziecku w buzi po karmieniu. Świadczy to o powierzchownym zakażeniu grzybem Monilla albicans. Zwykle pleśniawki są małe, ale zaniedbane mogą pokryć śluzówkę w buzi niemowlęcia jednolitą warstwą.

Pleśniawki
miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza