Pleśniawki u dziecka trzeba leczyć

2014-05-12 14:30 Katarzyna Hubicz | Konsultacja: dr Maria Liczyńska-Picewicz, specjalista chorób dzieci, CM Enel-Med

Pleśniawki wyglądają jak resztki mleka, które zostały dziecku w buzi po karmieniu. Ale gdy spróbujesz je zetrzeć, pojawi się krew. Świadczy to o powierzchownym zakażeniu grzybem Monilla albicans. Zwykle pleśniawki są małe, ale zaniedbane mogą pokryć śluzówkę w buzi niemowlęcia jednolitą warstwą.

Pleśniawki u niemowlaka mogą pojawić się już 5–6 dni po porodzie – w takim wypadku mogą być efektem niewyleczonej infekcji grzybiczej mamy, którą dziecko zaraża się podczas porodu. Ale pleśniawki u dziecka mogą też pojawić się w 2. lub 3. miesiącu życia i później – jako wynik zachwianej równowagi między bakteriami a drożdżakami bytującymi w jamie ustnej. Dzieje się tak, gdy dziecko ma obniżoną odporność (np. podczas ząbkowania), po leczeniu antybiotykami czy z powodu nieprzestrzegania przez rodziców zasad higieny. Niemowlę może się także zarazić, ssąc zakażoną drożdżakami pierś mamy czy oblizany przez nią smoczek.

Jak leczyć pleśniawki

Pleśniawki same nie znikną, konieczna jest wizyta u lekarza. Nie tylko dlatego, że nieleczone po pewnym czasie pokryją śluzówki dziecka grubym, kremowym kożuchem. Pleśniawki na śluzówkach sprawiają dziecku ból, utrudniając ssanie – niemowlę może gorzej przybierać na wadze, być apatyczne albo rozdrażnione, źle sypiać. Pediatra przepisuje zwykle antyseptyczny Aphtin i przeciwgrzybiczą Nystatynę (oba leki są w płynie). Lekarz zaleca też sposób i częstotliwość podawania leku – zazwyczaj trzeba go zakraplać dziecku do buzi albo zmoczonym w leku patyczkiem kosmetycznym smarować zmiany. Uwaga: lek nakładaj delikatnie, by nie zedrzeć pleśniawek – jeśli niechcący je oderwiesz, śluzówki zaczną krwawić, co sprawi dziecku spory ból. Jeśli karmisz piersią, smaruj lekiem również brodawki sutkowe (bo infekcja może się z nich przenieść z powrotem do buzi dziecka), a jeśli mieszanką – pamiętaj, by dokładnie sterylizować butelki i smoczki po każdym karmieniu.

Gdy pleśniawki powracają

Jak każde zakażenie grzybicze, tak i pleśniawki mają skłonność do nawrotów. By im zapobiec, przestrzegaj zasad higieny – często myj ręce (zwłaszcza po wizycie w toalecie), o to samo poproś wszystkich domowników i gości. Jeśli karmisz piersią, myj sutki ciepłą wodą przed i po karmieniu; gdy karmisz mieszanką, dokładnie myj i wyparzaj butelki i smoczki. Jeśli dziecko musi przyjmować antybiotyki, na zlecenie lekarza podawaj dodatkowo preparaty na bazie kwasu mlekowego – np. Lakcid, Lacidofil (rodzaj preparatu zawsze ustal z lekarzem), które pomagają utrzymać prawidłowy skład flory bakteryjnej jelit.

Pleśniawki

Pleśniawki wyglądają jak resztki mleka, które zostały dziecku w buzi po karmieniu. Świadczy to o powierzchownym zakażeniu grzybem Monilla albicans. Zwykle pleśniawki są małe, ale zaniedbane mogą pokryć śluzówkę w buzi niemowlęcia jednolitą warstwą.

Pleśniawki
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
alma
|

Moja córka dość długo męczyła się z ostrym zapaleniem jamy ustnej czyli pleśniawkami, które bardzo utrudniały jej jedzenie. Nic nie pomagało wiec konieczna była wizyta u lekarza który zapisał jej mocniejsze leki oraz profilaktycznie i z racji,że pleśniawki lubią się nawracać spray, który stosujemy przy infekcjach jamy ustnej.

Kate
|

Polecam fiolet na patyczek kosmetyczny i posmarować język. U mnie ani aphtin ani nystatyna na dłuższą metę nie pomagały, z fioletem 2-3 posmarowania i po kłopocie.

Janika
|

Wany problem, u mnie tez witamina C okazała się zbawienna, niestety nie obyło się bez antybiotykoterapii plus Lakcid jako probiotyk, ale chyba najważniejsze to profilaktyka.

Helena
|

Bardzo skuteczną metodą leczenia plesniawek jest przecieranie, nawilzanie jezyka i jamy ustnej malca miekka szmatką zwilzona w siusiach dzidziusia. Uranoterapia znana jest takze w medycynie szkolnej. Wiele preparatów bazuje na wyciągach z uryny.

Magdalena
|

Dokładnie witamina C

Roteks
|

Drodzy Rodzice. WITAMINA C W KROPELKACH. Działa, sprawdziłam u mojego dziecka. Szybko, bez recepty i zbędnej chemii. Smarowałam gazikiem nasączonym witaminą c w kropelkach, zmienione chorobowo punkty. Pleśniawki zniknęły po 3 dniach.

lbj6
|

ale czy na pewno przemywać sutki po karmieniu? różne opinie słyszałam, wprawdzie raczej w odniesieniu do zdrowego okresu w życiu, czy nie lepiej smarować mlekiem, czy to wgl bzdura?

Monikag4
|

Bardzo fajny artykuł