Gastrologia

Gastrologia (gastroenterologia) to dział medycyny, który zajmuje się oceną czynności i schorzeń szeroko rozumianego układu pokarmowego. Wykonywaniem badań w tym zakresie zajmuje się gastrolog, który zawsze zaczyna diagnozę problemu od wywiadu z pacjentem. Gastrologia pozwala wykryć i leczyć zarówno choroby uciążliwe, ale niegroźne, jak refluks, jak i zagrażające życiu jak nowotwory, czy choroba Leśniewskiego-Crohna.

Z powodu zespołu jelita drażliwego cierpi nawet 11 % populacji. Biegunki, wzdęcia, przelewanie w brzuchu, zaparcia – to jego typowe objawy. Choć zespól jelita drażliwego nie jest chorobą organiczną, nie można go lekceważyć. Nieleczony prowadzi do zaburzeń mikroflory jelitowej, co skutkuje wtórną nietolerancją pokarmów oraz zaburzeniami wchłaniania składników odżywczych.
Możesz jeść najwymyślniejsze potrawy świata, jednak jeśli nie dostarczysz odpowiedniego pożywienia swojej mikrobiocie jelitowej, będziesz mieć obniżony nastrój i słabą odporność. Jeśli nie słyszałeś o MAC, dowiedz się, dlaczego jest tak bardzo korzystny dla twoich bakterii jelitowych i przed jakimi schorzeniami może cię uchronić.
Wirus SARS-CoV-2 wywołujący chorobę o nazwie Covid-19 powoduje nie tylko problemy z układem oddechowym, ale również biegunkę, wymioty, czy bóle brzucha. Jego następstwem jest więc nie tylko przewlekły kaszel, ale również dysbioza jelit czy IBS, z którymi czasem trudno się uporać. Zobacz, w jaki sposób możesz sobie pomóc, by postcovidowy zespół jelita nadwrażliwego trwał krócej, a mikrobiota jelit wróciła do stanu równowagi sprzed choroby.
Przejedzenie - często przytrafia się na przyjęciu pełnym pysznych potraw. Są jednak skuteczne sposoby na poprawienie trawienia. Wspomagają trawienie, usprawniają ruchy jelit i likwidują uczucie pełności w żołądku. Jak przyspieszyć trawienie?
Wiele kobiet wstrzymuje gazy w obawie przed reakcją swojego partnera. Tak też robiły te influencerki, które z tego powodu... trafiły do szpitala! Choć sytuacja może wydawać się zabawna, tym dziewczynom wcale nie było do śmiechu. Okazuje się, że konsekwencje wstrzymywania bąków mogą być poważne. "Nie sądziłam, że trafię z tego powodu do szpitala" - wyznała TikTokerka.
Niektórzy nie wyobrażają sobie wizyty w toalecie bez telefonu. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z negatywnych konsekwencji takiej praktyki. Okazuje się, że załatwianie potrzeb fizjologicznych z telefonem może odbić się na naszym zdrowiu.
Choć TikTok jest pełen porad medycznych, nie zawsze są one zgodne z założeniami naukowców. Ostatnio na tym portalu społecznościowym głośno zrobiło się o jedzeniu nasion papai w celu zwalczenia pasożytów jelitowych. Czy to faktycznie prawda? Głos w tej sprawie zabrali badacze.
Biegunka, chlustające wymioty czy bóle brzucha? To może być zimowa choroba żołądka. Choć występuje przez cały rok, najwięcej zachorowań zdarza się właśnie zimą. Co jest przyczyną tej choroby?
Krople żołądkowe to preparat, który stosowany jest w momencie niestrawności, bólu żołądka, uczucia zalegania jedzenia. Wspomaga trawienie, jak również daje uczucie ulgi, dzięki działaniu spazmolitycznemu.
Biegunka z towarzyszącą gorączką, bóle brzucha, stolce z domieszką krwi – to klasyczne objawy zakażenia bakteryjnego jelita grubego. Jego przebieg jest dość intensywny, a powikłania mogą być ciężkie. W większości przypadków konieczne jest podawanie leków i wnikliwa obserwacja pacjenta.
Wokół czekolady powstało wiele mitów. Jednym z nich jest przekonanie o szkodliwości czekolady dla jelit. Okazuje się, że nie w każdym przypadku to prawda. Kiedy czekolada wpływa negatywnie na jelita, a kiedy pozytywnie? Profesor Stachowska rozwiewa wątpliwości.
Myśląc o chorobach jelit, myślimy przede wszystkim o problemach związanych z układem pokarmowym. Choć biegunki i zaparcia to rzeczywiście objawy sygnalizujące problemy jelitowe, niektóre symptomy chorych jelit możemy zauważyć na twarzy. Wystarczy tylko wiedzieć, na co zwracać uwagę.

W miarę jak spożywamy coraz więcej przetworzonej żywności, problemy gastrologiczne, zwłaszcza w społecznościach wysoko rozwiniętych przybierają na sile. Coraz więcej osób narzeka na nawracającą niestrawność, zgagę, czy problemy z regularnym wypróżnianiem. Zaburzenia prawidłowej pracy układu pokarmowego wcale nie muszą dotyczyć osób w podeszłym wieku. Często choroby o podłożu gastrologicznym diagnozuje się u osób młodych.

Dolegliwości lub powikłaania natury gastrologicznej często dają niespecyficzne objawy. Można do nich zaliczyć m.in. bóle żołądka i wzdęcia, mdłości, uczucie palenia w przełyku, ale także zaparcia lub odbijanie. Dlatego diagnostyka problemu często jest wieloetapowa. Typowe badania gastrologiczne obejmują badania krwi ze szczególnym uwzględnieniem enzymów wątrobowych i trzustkowych, diagnostykę obrazową (USG, RTG, RM, TK). Nieprzyjemnym, ale niekiedy niezbędnym badaniem gastrologicznym jest również gastroskopia, czyli badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego za pomocą kamery umożliwiającej podgląd stanu zdrowia chorego w czasie rzeczywistym. Odmienną wersją tego badania jest kolonoskopia, czy badanie obrazowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Zarówno gastroskopia, jak i kolonoskopia wywołują u pacjentów znaczący dyskomfort, dlatego badania najczęściej wykonuje się w znieczuleniu. W przypadku podejrzenia zmian na tle nowotworowym można je połączyć również z pobraniem próbek tkanek do dalszych badań.

Pomoc gastrologa będzie nieoceniona w przypadku występowania chorób przewodu pokarmowego. Jego diagnoza jest niezbędna również podczas terapii nowotworowych obejmujących raka trzustki, wątroby, jelita lub żołądka.