Gastrologia

Gastrologia (gastroenterologia) to dział medycyny, który zajmuje się oceną czynności i schorzeń szeroko rozumianego układu pokarmowego. Wykonywaniem badań w tym zakresie zajmuje się gastrolog, który zawsze zaczyna diagnozę problemu od wywiadu z pacjentem. Gastrologia pozwala wykryć i leczyć zarówno choroby uciążliwe, ale niegroźne, jak refluks, jak i zagrażające życiu jak nowotwory, czy choroba Leśniewskiego-Crohna.

Chora wątroba - objawy, jakie daje, mogą być bardzo różne. To m.in. objawy skórne, ale też są widoczne na twarzy. Jednak najczęściej pojawiającym się objawem chorób wątroby - niezależnie od przyczyny - jest ból brzucha z prawej strony, pod żebrami. Jakie są choroby wątroby? Jakie objawy dają poszczególne choroby wątroby? Na czym polega ich leczenie? Czym jest dieta wątrobowa?
Marskość wątroby rozwija się latami. Przyczyn marskości wątroby może być wiele, m.in. nałogowe picie alkoholu, wirusowe zapalenie wątroby typu B i C. Schorzenie to może prowadzić nawet do śmierci. Jak powstrzymać marskość wątroby? Jak przebiega leczenie marskości wątroby?
Przetoka jelitowa to patologiczne połączenie jelitowo-skórne. Może powstać właściwie po każdej interwencji chirurgicznej w obrębie przewodu pokarmowego. Choć nie jest częstym powikłaniem, stanowi poważne wyzwanie diagnostyczne i lecznicze. Jakie są przyczyny i objawy przetoki jelitowej? Jak przebiega leczenie?
Stomia, inaczej stoma lub przetoka, to wyprowadzenie ujścia narządów wewnętrznych przez skórę. Wyłonienie stomii może stanowić element leczenia schorzeń przewodu pokarmowego, układu moczowego, dróg żółciowych, a także innych narządów. Dowiedz się, jakie są rodzaje stomii, jakie są wskazania do wytworzenia stomii, na czym polega pielęgnacja stomii oraz jakie powikłania mogą być związane ze stomią.
Syndrom leniwego jelita to choroba naszych czasów. Siedzący tryb życia, stres, zła dieta, ciągły pośpiech - wszystko to zaburza pracę jelit. W efekcie nie chcą pracować bez wspomagania, a środki na zaparcia biją rekordy popularności. Sprawdź, na czym dokładnie polega syndrom leniwego jelita i jak wygląda jego prawidłowe leczenie.
Powtarzające się zaparcia to problem, którego nie należy lekceważyć. Ale regularne stosowanie środków przeczyszczających, bez zmiany diety i trybu życia, jest drogą donikąd. Z zaparciami trzeba radzić sobie inaczej. Sprawdź, jak?
Biegunka podróżnych może spotkać każdego. Jednak osoby z nieswoistym zapaleniem jelit szybciej odczują konsekwencje takiego zakażenia. A jeśli w dodatku są w trakcie leczenia immunomodulującego, nie każde miejsce wybrane na urlop może być dla nich dostępne, ze względu na groźbę nabycia infekcji. Sprawdź, czym różni się przygotowanie do podróży osoby z NChZJ od przygotowań osoby zdrowej i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę przy pakowaniu podróżnej apteczki.
Spożycie dużej porcji jedzenia w krótkim czasie bardzo często prowadzi do niestrawności, nieprzyjemnego uczucia pełności, nudności, a nawet silnego bólu brzucha. Jeśli jednak skurcze i bolesność towarzyszy nam nawet podczas zjadania niewielkich porcji posiłków, symptomy te mogą świadczyć o poważnych problemach medycznych. Jakie schorzenia mogą objawiać się bólami brzucha, zwłaszcza po posiłku? Kiedy powinniśmy zwrócić się z taką dolegliwością do lekarza?
Zaparcia, potocznie zatwardzenie, to dziś przypadłość pospolita i bagatelizowana. Niesłusznie, bo konsekwencją częstych zatwardzeń bywa coraz częściej rak jelita grubego. W większości przypadków sami możemy w prosty sposób pozbyć się problemów z wypróżnieniem.
Kiedy coraz większa liczba pokarmów zaczyna cię uczulać i po wielu z nich czujesz dolegliwości ze strony brzucha typu: wzdęcia, biegunki, zaparcia, może być to skutek zaburzeń funkcjonowania jelita cienkiego. Tam bowiem dochodzi do rozkładu i absorpcji cząsteczek pokarmowych i wchłanianie ich do krwiobiegu. Gdy jeden z mechanizmów wchłaniania zawiedzie, może dojść do wtórnej nietolerancji, która uniemożliwi ci jedzenie niektórych potraw.
Refluks kojarzy się ze zgagą, ale jego objawy to nie tyko pieczenie w przełyku. Zobacz, jakie są inne dziwne objawy refluksu i jak rozpoznać, czy to zgaga?
Kilka dni temu informowaliśmy o operacji, jaką miał przejść prezydent Rosji Władimir Putin. Spekulowano, że zabieg związany był z nowotworem krwi, z którym zmaga się polityk. Teraz media donoszą, że zabieg, jakiemu poddał się Putin, polegał na odciągnięciu płynu z jamy brzusznej. To procedura związana z tzw. wodobrzuszem, które nie jest jednak oddzielnym schorzeniem, a objawem towarzyszącym innym chorobom.

W miarę jak spożywamy coraz więcej przetworzonej żywności, problemy gastrologiczne, zwłaszcza w społecznościach wysoko rozwiniętych przybierają na sile. Coraz więcej osób narzeka na nawracającą niestrawność, zgagę, czy problemy z regularnym wypróżnianiem. Zaburzenia prawidłowej pracy układu pokarmowego wcale nie muszą dotyczyć osób w podeszłym wieku. Często choroby o podłożu gastrologicznym diagnozuje się u osób młodych.

Dolegliwości lub powikłaania natury gastrologicznej często dają niespecyficzne objawy. Można do nich zaliczyć m.in. bóle żołądka i wzdęcia, mdłości, uczucie palenia w przełyku, ale także zaparcia lub odbijanie. Dlatego diagnostyka problemu często jest wieloetapowa. Typowe badania gastrologiczne obejmują badania krwi ze szczególnym uwzględnieniem enzymów wątrobowych i trzustkowych, diagnostykę obrazową (USG, RTG, RM, TK). Nieprzyjemnym, ale niekiedy niezbędnym badaniem gastrologicznym jest również gastroskopia, czyli badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego za pomocą kamery umożliwiającej podgląd stanu zdrowia chorego w czasie rzeczywistym. Odmienną wersją tego badania jest kolonoskopia, czy badanie obrazowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Zarówno gastroskopia, jak i kolonoskopia wywołują u pacjentów znaczący dyskomfort, dlatego badania najczęściej wykonuje się w znieczuleniu. W przypadku podejrzenia zmian na tle nowotworowym można je połączyć również z pobraniem próbek tkanek do dalszych badań.

Pomoc gastrologa będzie nieoceniona w przypadku występowania chorób przewodu pokarmowego. Jego diagnoza jest niezbędna również podczas terapii nowotworowych obejmujących raka trzustki, wątroby, jelita lub żołądka.