Gastrologia

Gastrologia (gastroenterologia) to dział medycyny, który zajmuje się oceną czynności i schorzeń szeroko rozumianego układu pokarmowego. Wykonywaniem badań w tym zakresie zajmuje się gastrolog, który zawsze zaczyna diagnozę problemu od wywiadu z pacjentem. Gastrologia pozwala wykryć i leczyć zarówno choroby uciążliwe, ale niegroźne, jak refluks, jak i zagrażające życiu jak nowotwory, czy choroba Leśniewskiego-Crohna.

Choć występuje przez cały rok, najwięcej zachorowań zdarza się właśnie zimą. Stąd też potocznie określana jest zimową chorobą żołądka. Zaczyna się jak zwykłe przeziębienie, ale z czasem pojawiają się biegunka, chlustające wymioty i bóle brzucha. Co jest przyczyną tej choroby i kto jest najbardziej narażony na infekcję?
Myśl o jelitowych gazach, nim zaczniesz biesiadować, a może uda ci się ograniczyć kłopoty. Kiedy już rozsadza ci brzuch i trudno opanować cuchnące bąki, niełatwo nad sytuacją zapanować. Wykorzystaj moc ziół i przypraw. Niewielki dodatek ma naprawdę spory wpływ na wzdęcia i ich konsekwencje.
Rak żołądka zazwyczaj atakuje osoby po 50. roku życia, ale zdarza się także u znacznie młodszych. Ponad 40 proc. przypadków diagnozuje się bardzo późno, gdy występują już przerzuty do narządów odległych, a szanse na uratowanie chorego są znikome. Objawy często raka żołądka są niespecyficzne, takie, które wielu pacjentów nie wysyłają przez dłuższy czas. Pomocnych badań profilaktycznych unikamy, dlatego lekarze konsekwentnie apelują, żeby zaopiekować się wreszcie własnym żołądkiem.
Czasopisma popularno-naukowe rozpisują się na temat obiecujących badań dotyczących walki ze złym cholesterolem LDL. Naukowcy z Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii opracowali metodę, która ma umożliwić trwałą redukcję podstępnego niszczyciela naszego układu krążenia. Jeden zastrzyk i po sprawie? Niestety, metoda nie jest dla każdego, a jej bezpieczeństwo na razie budzi poważne wątpliwości.
Polekowe uszkodzenie wątroby (DILI) to nie tylko skutek stosowania agresywnych terapii, ale też nadużywania leków bez recepty, a nawet "niegroźnych ziółek". Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wątroba wraz z nerkami odpowiadają za usuwanie wszelkich toksyn z organizmu. "Odtruwanie" wątroby, przyjmowanie 'wspomagających" suplementów, nieraz przynosi odwrotny skutek.
Śmierć młodej tiktokerki wstrząsnęła internetem. Kobietę znaną z "Projektu lady" na TikToku obserwowało 1,5 mln osób. Patrycja Widera chętnie dzieliła się informacjami o swoim życiu prywatnym, ostatnio także o zmaganiu się z ciężką chorobą. Nie podano do publicznej wiadomości przyczyny jej śmierci, ale nie brakuje spekulacji na ten temat. "Diagnozy" są stawiane na podstawie zdjęć kobiety. Nawet media mainstreamowe sugerują, że mogła to być "marskość wątroby". Faktycznie?
Teoretycznie wszyscy już chyba wiemy, że krew w stolcu to poważna sprawa, ale niekoniecznie reagujemy prawidłowo, kiedy się pojawia. "To na pewno po burakach". "Nic, tylko hemoroidy". "Jest jej tak mało, że nie ma się czym przejmować". Tymczasem to nie tak. Nie ilość decyduje o powadze sytuacji. Krwi może jeszcze wcale nie być widać, a sprawa jest poważna. Zresztą - krew wcale nie musi być czerwona, a jak jest i jest jej dużo, nie czas panikować, tylko trzeba działać.
To żadna wiedza tajemna. Można o tym przeczytać w każdym podręczniku medycyny. Za niski cholesterol? Też źle, a może nawet jeszcze gorzej, niż wysoki. Wszyscy tak skoncentrowaliśmy się na walce z cholesterolem zbyt wysokim, że oczywista prawda brzmi nagle sensacyjnie. Zbyt niski poziom cholesterolu całkowitego może oznaczać problem ze zdrowiem. Niewskazany jest za niski poziom frakcji HDL, ale też LDL, czyli "złego" cholesterolu.
To było tak, jakby ktoś nagle podmienił moje ciało. Nie mogłam nic zjeść, bo po każdym posiłku bolał mnie brzuch. Chudłam i byłam bardzo słaba. Oczywiście każdy w takiej sytuacji szuka pomocy u lekarza, ale ja miałam dość słuchania, że wymyślam sobie chorobę. Pewnego dnia jednak nastąpił przełom i wtedy nie dałam za wygraną. Ostatecznie trafiłam do Szpitala Klinicznego w Krakowie.
Zaparcia są zmorą naszych czasów, a proces trawienia to coś więcej, niż praca żołądka. Niewątpliwie jednak czas, jaki dany produkt spędza właśnie w żołądku, ma spore znaczenie dla całego układu pokarmowego. Jedzenie zwykle pozostaje w naszym organizmie dobę, a nawet dwie. Kolejne strawione porcje wypychają to, co czeka już na wydalenie. Co jeść, żeby było szybciej i lżej?
Zespół jelita drażliwego (w skrócie IBS) dawniej nazywano nerwicą jelit. IBS to przewlekła choroba czynnościowa układu pokarmowego, której przyczyny nie są znane. Podstawowe objawy to zaburzenia rytmu wypróżnień (biegunki i zaparcia), bóle brzucha i wzdęcia. Jak przebiega leczenie zespołu jelita drażliwego?
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) daje bardzo niespecyficzne objawy, dlatego jest to choroba trudna do zdiagnozowania. Statystyki pokazują, że w Polsce może być już kilkadziesiąt tysięcy chorych na wrzodziejące zapalenia jelita grubego. Jakie są przyczyny i objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego? Jak przebiega leczenie tej choroby?

W miarę jak spożywamy coraz więcej przetworzonej żywności, problemy gastrologiczne, zwłaszcza w społecznościach wysoko rozwiniętych przybierają na sile. Coraz więcej osób narzeka na nawracającą niestrawność, zgagę, czy problemy z regularnym wypróżnianiem. Zaburzenia prawidłowej pracy układu pokarmowego wcale nie muszą dotyczyć osób w podeszłym wieku. Często choroby o podłożu gastrologicznym diagnozuje się u osób młodych.

Dolegliwości lub powikłaania natury gastrologicznej często dają niespecyficzne objawy. Można do nich zaliczyć m.in. bóle żołądka i wzdęcia, mdłości, uczucie palenia w przełyku, ale także zaparcia lub odbijanie. Dlatego diagnostyka problemu często jest wieloetapowa. Typowe badania gastrologiczne obejmują badania krwi ze szczególnym uwzględnieniem enzymów wątrobowych i trzustkowych, diagnostykę obrazową (USG, RTG, RM, TK). Nieprzyjemnym, ale niekiedy niezbędnym badaniem gastrologicznym jest również gastroskopia, czyli badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego za pomocą kamery umożliwiającej podgląd stanu zdrowia chorego w czasie rzeczywistym. Odmienną wersją tego badania jest kolonoskopia, czy badanie obrazowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Zarówno gastroskopia, jak i kolonoskopia wywołują u pacjentów znaczący dyskomfort, dlatego badania najczęściej wykonuje się w znieczuleniu. W przypadku podejrzenia zmian na tle nowotworowym można je połączyć również z pobraniem próbek tkanek do dalszych badań.

Pomoc gastrologa będzie nieoceniona w przypadku występowania chorób przewodu pokarmowego. Jego diagnoza jest niezbędna również podczas terapii nowotworowych obejmujących raka trzustki, wątroby, jelita lub żołądka.