Gastrologia

Gastrologia (gastroenterologia) to dział medycyny, który zajmuje się oceną czynności i schorzeń szeroko rozumianego układu pokarmowego. Wykonywaniem badań w tym zakresie zajmuje się gastrolog, który zawsze zaczyna diagnozę problemu od wywiadu z pacjentem. Gastrologia pozwala wykryć i leczyć zarówno choroby uciążliwe, ale niegroźne, jak refluks, jak i zagrażające życiu jak nowotwory, czy choroba Leśniewskiego-Crohna.

Wiele kobiet wstrzymuje gazy w obawie przed reakcją swojego partnera. Tak też robiły te influencerki, które z tego powodu... trafiły do szpitala! Choć sytuacja może wydawać się zabawna, tym dziewczynom wcale nie było do śmiechu. Okazuje się, że konsekwencje wstrzymywania bąków mogą być poważne. "Nie sądziłam, że trafię z tego powodu do szpitala" - wyznała TikTokerka.
Niektórzy nie wyobrażają sobie wizyty w toalecie bez telefonu. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z negatywnych konsekwencji takiej praktyki. Okazuje się, że załatwianie potrzeb fizjologicznych z telefonem może odbić się na naszym zdrowiu.
Choć TikTok jest pełen porad medycznych, nie zawsze są one zgodne z założeniami naukowców. Ostatnio na tym portalu społecznościowym głośno zrobiło się o jedzeniu nasion papai w celu zwalczenia pasożytów jelitowych. Czy to faktycznie prawda? Głos w tej sprawie zabrali badacze.
Biegunka, chlustające wymioty czy bóle brzucha? To może być zimowa choroba żołądka. Choć występuje przez cały rok, najwięcej zachorowań zdarza się właśnie zimą. Co jest przyczyną tej choroby?
Krople żołądkowe to preparat, który stosowany jest w momencie niestrawności, bólu żołądka, uczucia zalegania jedzenia. Wspomaga trawienie, jak również daje uczucie ulgi, dzięki działaniu spazmolitycznemu.
Biegunka z towarzyszącą gorączką, bóle brzucha, stolce z domieszką krwi – to klasyczne objawy zakażenia bakteryjnego jelita grubego. Jego przebieg jest dość intensywny, a powikłania mogą być ciężkie. W większości przypadków konieczne jest podawanie leków i wnikliwa obserwacja pacjenta.
Wokół czekolady powstało wiele mitów. Jednym z nich jest przekonanie o szkodliwości czekolady dla jelit. Okazuje się, że nie w każdym przypadku to prawda. Kiedy czekolada wpływa negatywnie na jelita, a kiedy pozytywnie? Profesor Stachowska rozwiewa wątpliwości.
Myśląc o chorobach jelit, myślimy przede wszystkim o problemach związanych z układem pokarmowym. Choć biegunki i zaparcia to rzeczywiście objawy sygnalizujące problemy jelitowe, niektóre symptomy chorych jelit możemy zauważyć na twarzy. Wystarczy tylko wiedzieć, na co zwracać uwagę.
Zakażenie pasożytami nie jest obojętne dla naszego organizmu. Obecne w ciele żywiciela pasożyty uwalniają do krwiobiegu toksyny, które mogą powodować szereg dolegliwości. Jak rozpoznać, że mamy w organizmie pasożyty? Oto najczęstsze z występujących objawów.
Organizm to naczynie połączone. Jeśli coś niedobrego dzieje się w jednej części, wpływa to na pozostałe organy, tkanki, czy narządy. Zły stan jelit, zaburzona mikrobiota wpływać więc będą nie tylko na stan skóry, słabszą regenerację, czy obniżoną odporność, lecz również na pojawienie się zespołu niespokojnych nóg.
Wątroba jest jednym z najważniejszych organów. Jej nieprawidłowe funkcjonowanie ma wpływ na wiele układów organizmu. Problemy z wątrobą zazwyczaj rozwijają się w ukryciu. Istnieje jednak szereg objawów, które mogą świadczyć o chorobie wątroby. Jeden z nich jest szczególnie nietypowy.
Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów. Ten gruczoł bierze udział w wielu procesach, a bez niego organizm nie jest w stanie funkcjonować. Za wiele problemów związanych ze zdrowiem wątroby odpowiada nasz styl życia. Wyjaśniamy, co szczególnie może jej zaszkodzić.

W miarę jak spożywamy coraz więcej przetworzonej żywności, problemy gastrologiczne, zwłaszcza w społecznościach wysoko rozwiniętych przybierają na sile. Coraz więcej osób narzeka na nawracającą niestrawność, zgagę, czy problemy z regularnym wypróżnianiem. Zaburzenia prawidłowej pracy układu pokarmowego wcale nie muszą dotyczyć osób w podeszłym wieku. Często choroby o podłożu gastrologicznym diagnozuje się u osób młodych.

Dolegliwości lub powikłaania natury gastrologicznej często dają niespecyficzne objawy. Można do nich zaliczyć m.in. bóle żołądka i wzdęcia, mdłości, uczucie palenia w przełyku, ale także zaparcia lub odbijanie. Dlatego diagnostyka problemu często jest wieloetapowa. Typowe badania gastrologiczne obejmują badania krwi ze szczególnym uwzględnieniem enzymów wątrobowych i trzustkowych, diagnostykę obrazową (USG, RTG, RM, TK). Nieprzyjemnym, ale niekiedy niezbędnym badaniem gastrologicznym jest również gastroskopia, czyli badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego za pomocą kamery umożliwiającej podgląd stanu zdrowia chorego w czasie rzeczywistym. Odmienną wersją tego badania jest kolonoskopia, czy badanie obrazowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Zarówno gastroskopia, jak i kolonoskopia wywołują u pacjentów znaczący dyskomfort, dlatego badania najczęściej wykonuje się w znieczuleniu. W przypadku podejrzenia zmian na tle nowotworowym można je połączyć również z pobraniem próbek tkanek do dalszych badań.

Pomoc gastrologa będzie nieoceniona w przypadku występowania chorób przewodu pokarmowego. Jego diagnoza jest niezbędna również podczas terapii nowotworowych obejmujących raka trzustki, wątroby, jelita lub żołądka.