#Magazyn

Magazyn Poradnika Zdrowie to miejsce, w którym znajdziecie starannie wybrane treści. Przygotowujemy je we współpracy nie tylko z lekarzami wszystkich specjalizacji oraz innymi ekspertami zajmującymi się szeroko pojętą tematyką zdrowotną. Publikujemy tu również reportaże i interwencje dziennikarskie.

Jedyna porodówka w powiecie nie przyjmuje już pacjentek. W Staszowie, niewielkim mieście w województwie świętokrzyskim zawieszono pracę oddziału ginekologiczno-położniczego. Od 22 kwietnia rodząca kobieta będzie musiała jechać do innych szpitali, odległych nawet o 80 km. Okazuje się, że inne placówki też mają problemy.
Od lutego zajmujemy się tematem wyszukiwarki NFZ, która teoretyczne ma ułatwiać życie Polakom i skrócić drogę do lekarza. Z naszych ustaleń wynika, że często wprowadza w błąd, zawiera skandaliczne wady strukturalne, tuszuje brak terminów do konkretnych specjalistów. Wreszcie mamy oficjalne wyjaśnienia Funduszu. Nie uspokajają i nie zamykają tematu.
Teoretycznie żyjemy w czasach ciałopozytywności. W praktyce żyjemy w czasach, gdzie hejt – m.in. za sprawą internetu – leje się szerokim strumieniem. Osoby z otyłością są stale na celowniku hejterów – gdy jedzą, gdy ćwiczą, gdy są w związkach. A kiedy chcą uprawiać seks? Niekiedy potrzebują wsparcia – mentalnego i medycznego. I nie mogą na to liczyć liczyć. Seksualność osób z otyłością to jeden z tematów, które niepotrzebnie stanowią tabu.
Nie ma sensu zakopywać głębiej w szafie parasolek. Trwa cisza przed burzą. "Nie ma już powrotu do tego, co było – czyli tzw. kompromisu – dziś świadomość społeczna i oczekiwania kobiet są zupełnie inne"- mówi prof. Marzena Dębska. Zarazem obawia się radykalizacji stanowisk po obu stronach sporu o aborcję.
"Bardzo się cieszę, że lekarze orzecznicy są ludźmi głębokiej wiary. Ręce mi gdzieś odrosną. Będę mógł pójść do pracy jako górnik, może zostanę zawodowym sportowcem, może będę klaskał u Piotrka Rubika". Niecodzienny głos o osobistej krzywdzie został usłyszany przez wielu ludzi, ale Mariusz Kędzierski chce czegoś więcej.
“W gardle i wewnętrznej stronie policzków pojawiły się owrzodzenia z pęcherzami, a krew wciąż napływała mi do ust z tych małych pęcherzy. W nocy te pękały i mocno krwawiły, tak że rano zawsze miałem sklejone krwią usta i musiałem je myć, zanim mogłem je otworzyć” - pisze słynny George Orwell, który padł ofiarą nieuleczalnej choroby i zmarł w wieku 47 lat. Dawniej postrzegano gruźlicę w osobliwy sposób. Dziś 200 lat później, nadal umierają miliony, choć mogłoby się wydawać, że to zapomniana przypadłość.
Żyjemy (statystycznie) dłużej – to fakt. Wyglądamy i zachowujemy się młodziej niż nasi rówieśnicy sprzed kilku dekad – też prawda. Mamy (w teorii) większą wiedzę niż kiedyś, o tym, co zdrowe, a co nie. Palenie już nie jest modne, więc mniej osób żyje w oparach dymu tytoniowego. A jednak coraz częściej mamy już po 40-tce problemy sercowe, i nie chodzi tu o nieszczęśliwą miłość. Co się dzieje z sercami młodych Polaków?
Postaw na nerki. Twoje ciało to system naczyń połączonych. Bez tego genialnego filtra żaden organ nie może dobrze funkcjonować, a ty w pełni cieszyć się życiem. Nerki często nie mówią wyraźnie, że coś im dokucza. Trzeba więc mieć na nie oko. Proste badania znacząco ułatwiają kontrolę. Są szczególnie ważne, gdy masz cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze.
Żyjemy w ciągłym biegu i stresie. Brakuje nam na wszystko czasu, a przecież doba nie jest z gumy, trwa 24 godziny. Są dni, kiedy natłok obowiązków daje w kość. Doświadczamy tzw. „dołków psychicznych” i chwilowo nic nam się nie chce. W niektórych przypadkach jednak niechęć do robienia czegokolwiek przedłuża się i przybiera na sile. To może być sygnał ostrzegawczy, że mamy do czynienia z abulią. - Nagle pojawia się wyłącznik i odcina prąd – mówi psycholożka Katarzyna Kucewicz. Jak można sobie z nią poradzić?
Jojo. Większość z nas kojarzy je ze zręcznościową zabawką dla dzieci, albo z efektem jojo pojawiającym się po zakończeniu walki z nadwagą. Okazuje się, że może ono odnosić się także do relacji partnerskich, które polegają na „wiecznych” rozstaniach i powrotach. – Partnerzy rozchodzą się i tęsknią, fantazjują, czasem śledzą się wzajemnie. Udają przed sobą i tą drugą osobą, że im nie zależy. W końcu ktoś wykonuje ten „ruch” i znów są razem – mówi psycholożka Izabela Słoniewska. To błędne koło nie jest dobre dla żadnej ze stron. Jak uwolnić się z „tej miłości” raz na zawsze?
W lutym usiłowałam umówić dziecko do psychiatry w Warszawie, korzystając z Informatora o terminach leczenia NFZ. Efekt? Zszargane nerwy, zmarnowany czas, 5 oficjalnych zgłoszeń nieprawidłowości. Doczekałam się odpowiedzi na kolejne dwie z nich. Czuję się jak w ukrytej kamerze lub w jakimś cyrku. Lepiej już pisać na Berdyczów.
Polscy specjaliści potrafią połatać nawet najbardziej popsute, miniaturowe serduszka. Nowoczesne technologie i publiczne zbiórki dają ogromną moc lekarzom oraz dzieciom skazanym na śmierć przez naturę. Ale co dalej? Armia Ocalonych to już ponad 80 tysięcy ludzi, którzy nie wiedzą, gdzie się leczyć po cudzie.