Biegunka

Biegunka podróżnych dotyka zwykle turystów odwiedzających kraje z cieplejszym klimatem, ale także gorszymi warunkami sanitarnymi. Biegunka podróżnych jest szczególnie niebezpieczna u dzieci, gdyż może mieć u nich bardzo ciężki przebieg. Na czym polega leczenie biegunki podróżnych? Czy zawsze potrzebny jest antybiotyk? Jak jej zapobiegać?
Zespół jelita drażliwego (w skrócie IBS) dawniej nazywano nerwicą jelit. IBS to przewlekła choroba czynnościowa układu pokarmowego, której przyczyny nie są znane. Podstawowe objawy to zaburzenia rytmu wypróżnień (biegunki i zaparcia), bóle brzucha i wzdęcia. Jak przebiega leczenie zespołu jelita drażliwego?
Domowe sposoby na biegunkę pomogą nam szybko uporać się z tą uciążliwą dolegliwością. Biegunka o niewielkiej sile, która trwa tylko kilka dni, nie wymaga leczenia farmakologicznego, dlatego nie zawsze trzeba korzystać z porady lekarza. Jednak nawet krótkotrwała laksacja może spowodować szereg problemów zdrowotnych, np. odwodnienie organizmu. Sprawdź domowe sposoby na biegunkę.
Choroby jelit są częstą przyczyną dolegliwości z przewodu pokarmowego z bólem brzucha na czele. Warto dowiedzieć się jakie inne objawy mogą świadczyć o chorobach jelit oraz jakie są najczęstsze schorzenia tych odcinków przewodu pokarmowego.
Ból z brzucha z lewej strony może być objawem poważnej choroby trzustki lub zapalenia jajników. Gdy jest pulsujący, może świadczyć o tętniaku aorty. Jakie jeszcze choroby może oznaczać ból brzucha z lewej strony? Jakie są przyczyny bólu brzucha z lewej strony?
Węgiel aktywny, określany również jako węgiel aktywowany lub węgiel leczniczy, ma postać czarnych tabletek i znalazł zastosowanie przede wszystkim jako środek na biegunkę, zatrucia. Podawanie węgla aktywowanego jest stosunkowo bezpieczną i efektywną metodą leczniczą. Niektórzy lekarze uważają, że jest ona skuteczniejsza niż płukanie żołądka. Węgiel aktywny wykorzystywany jest też kosmetyce - na przykład w maseczkach oczyszczających. Jakie jeszcze właściwości ma węgiel leczniczy i jakie jest dawkowanie?
Biegunka przytrafia się każdemu raz na jakiś czas. Zwykle jest wynikiem infekcji i mija po kilku dniach. Jeśli jednak przedłuża się ponad okres dwóch tygodni, świadczy o silnym zakażaniu i słabej odporności. Zobacz, co trzeba wtedy zrobić, aby wspomóc organizm w walce z chorobą i nie dopuścić do odwodnienia.
Zawroty głowy, mdłości i nudności - ich przyczyną mogą być nie tylko dolegliwości żołądkowo- jelitowe, takie jak niestrawność czy zatrucie. Nudności mogą wskazywać także na zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, a nawet ma zawał serca. Nudności mogą być również skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków. Sprawdź, co powoduje nudności.
Ból brzucha może mieć różne przyczyny. Jak rozpoznać, czy ból brzucha to objaw drobnej dolegliwości, czy też zwiastuje kłopoty ze zdrowiem? W zależności od tego, jakie objawy towarzyszą bólowi brzucha, można wskazać jego przyczynę. Poznaj 10 różnych postaci bólu brzucha. Tłumaczymy, co każda oznacza i jak można sobie pomóc.
Salmonella lubi mięso kurczaka, jajka, lekko rozmrożone lody lub źle przygotowane inne potrawy. W efekcie możesz paść ofiarą zatrucia pokarmowego. Jak uniknąć zatrucia pokarmowego wywołanego przez salmonellę? Dowiedz się, co robić, gdy jednak ulegniesz zatruciu salmonellą.
Objawy biegunki przewlekłej mogą się utrzymywać tygodniami, a nawet miesiącami, co w konsekwencji może doprowadzić do niedoborów elektrolitów, aminokwasów, witamin, żelaza i innych substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Sprawdź, jakie są objawy biegunki przewlekłej. Jak diagnozuje się przyczyny przewlekłej biegunki?
Choć działania niepożądane alkoholu kojarzone są przede wszystkim z kacem i towarzyszącym mu bólem głowy, to możemy również mieć do czynienia z objawami ze strony przewodu pokarmowego, w tym z biegunką. Jakie są przyczyny biegunki po alkoholu i jak możemy wspomóc swój organizm w takiej sytuacji? Czy biegunka po alkoholu może doprowadzić do odwodnienia?