Bóle brzucha, wzdęcia, biegunka? To może być SIBO

2021-03-10 9:54

Coraz częściej dolegliwości jelitowe tłumaczymy stresem, pracą i intensywnym trybem życia. Różne niepokojące objawy, takie jak bóle brzucha, wzdęcia czy biegunki występują niezależnie od jedzenia i mogą naprawdę utrudnić życie. Ich przyczyna może być jednak bardziej złożona, niż nam się wydaje. Powodem dolegliwości jelitowych często jest przerost bakteryjny jelita cienkiego, czyli SIBO. Czym jest ta jednostka chorobowa i jakie są jej przyczyny? Dowiedz się, co na temat SIBO mówi dr Magdalena Cubała, specjalista medycyny integracyjnej.

Bóle brzucha, wzdęcia, biegunka? To może być SIBO
Autor: Getty Images

Człowiek składa się nie tylko z komórek ludzkiego ciała, ale również z mikroorganizmów, które je zamieszkują. Świadomość tego, jak wiele drobnoustrojów znajduje się w naszych organizmach pozwala zrozumieć naturę wielu dolegliwości i poważnych chorób, m.in. SIBO, czyli przerostu bakteryjnego jelita cienkiego.

Spis treści

  1. Czym jest SIBO?
  2. Przyczyny SIBO
  3. Objawy SIBO
  4. Czy SIBO można wyleczyć?

Czym jest SIBO?

Określenie superorganizm oznacza, że nasze ciała zamieszkują mikroorganizmy, tj. bakterie, grzyby i pierwotniaki, które tworzą całą społeczność drobnoustrojów.

Organizm ludzki skupia ponad 100 bilionów mikroorganizmów, które zamieszkują głównie okrężnicę – jedno z najgęściej zasiedlonych siedlisk drobnoustrojów znanych na Ziemi. Co ważne, mają one znaczący wpływ na nasz metabolizm.

Jednak, gdy równowaga między ilością drobnoustrojów zostaje zachwiana i następuje ich gwałtowny rozrost lub zmiana rodzaju bakterii, mamy do czynienia właśnie z SIBO.

SIBO może wykazywać nadmierny wzrost zarówno bakterii chorobotwórczych, jak i pożytecznych bakterii. Jednak właśnie ta zbytnia obfitość, czyli przerost, rujnuje zdrowie układu pokarmowego i ma negatywny wpływ na cały organizm.

Przyczyny SIBO

Można wyróżnić kilka rodzajów zaburzeń, które są odpowiedzialne za zachwianie flory bakteryjnej jelita cienkiego. Do głównych przyczyn SIBO należą m.in.:

SIBO rozwija się, gdy 1 lub więcej mechanizmów obronnych przeciwko przerostowi bakterii zostaje naruszonych.

Objawy SIBO

SIBO może powodować wiele dolegliwości ze strony układu pokarmowego o różnym nasileniu. Zależą one w dużej mierze od liczby i rodzaju bakterii zasiedlających jelito cienkie.

Jak twierdzi dr Magdalena Cubała-Kucharska, specjalista medycyny integracyjnej, "przerost bakteryjny jelita cienkiego często (ale nie zawsze) obejmuje niespecyficzne objawy trawienne. Objawy te wynikają z bakteryjnej fermentacji krótkołańcuchowych węglowodanów. Powszechne są:

SIBO bywa mylone z innymi jednostkami chorobowymi dotyczącymi jelit. "Objawy SIBO są często nie do odróżnienia od objawów IBS lub innych czynnościowych zaburzeń trawiennych. W miarę postępu SIBO mogą dominować objawy złego wchłaniania, takie jak biegunka tłuszczowa, utrata masy ciała, niedożywienie lub osteoporoza" – dodaje dr Magdalena Cubała-Kucharska.

Zespół SIBO - niebezpieczny czy tylko uciążliwy?

Czy SIBO można wyleczyć?

SIBO może być jednym z najbardziej niedodiagnozowanych schorzeń leżących u podstaw wielu chorób przewlekłych.

Test oddechowy na bazie wodoru/metanu jest najprostszym i najbardziej opłacalnym sposobem identyfikacji tej choroby i monitorowania odpowiedzi na leczenie.

Dzięki ukierunkowanym terapiom przeciwdrobnoustrojowym, środkom prokinetycznym, zmianom diety i innym terapiom wspomagającym funkcjonowanie przewodu pokarmowego, objawy choroby mogą się cofnąć.

Dowiedz się więcej: Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (zespół SIBO) – przyczyny, objawy, leczenie

Ekspert
Dr Magdalena Cubała-Kucharska
Dr Magdalena Cubała-Kucharska

Założycielka Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana. W swojej pracy medycznej pacjent jest dla niej przede wszystkim całością, złożoną z oddziałujących na siebie wzajemnie układów. Dlatego niepodważalnym standardem jej praktyki lekarskiej jest właśnie szerokie, całościowe spojrzenie na pacjenta połączone z profesjonalizmem, innowacyjnością i terminowością.

Szczególnym tematem zainteresowań dr Cubały-Kucharskiej jest oś jelitowo-mózgowa, immunologiczno-mózgowa oraz medycyna środowiskowa. Oznacza to, że bada w jaki sposób zespół przerostu bakteryjnego w jelicie (SIBO) i przewlekły zespół rozrostu grzybiczego w jelicie (SIFO) (czyli inaczej candida lub kandydoza układowa) mogą wpływać na zaburzenia funkcjonowania mózgu, w tym zaburzenia neurorozwojowe, takie jak autyzm.

Szczególnie dużo uwagi poświęca encefalopatii wątrobowej. Ponadto bada związki pomiędzy infekcjami drobnoustrojami takimi jak paciorkowce, jersinia, campylobacter, borelioza, bartonelloza, Coxackie, wirus EBV (mononukleoza), a przewlekłymi stany zapalnymi takimi jak PANDAS, PANS, ale także Hashimoto.

Dr Magdalena Cubała-Kucharska pacjenta zawsze rozpatruje w powiązaniu ze środowiskiem, uwzględniając takie czynniki jak przewlekły zespół odpowiedzi zapalnej (CIRS) wywołany przez mykotoksyny, zespół chorego budynku, wywołany przez Aspergillusa, czy narażenie na toksyny środowiskowe takie jak metale ciężkie, rtęć, arsen, glifosat, pestycydy.

Na co dzień współpracuje z wykwalifikowanymi dietetykami dobierając indywidualnie diety do potrzeb pacjenta. Oferuje oparte na badaniach diety FODMAP, SCD, bezglutenowe, bezmleczne, immunologiczne.

Diagnostyka zespołu SIBO - test wodorowy