Zaparcia: przyczyny, objawy i leczenie

Powtarzające się zaparcia to problem, którego nie należy lekceważyć. Ale regularne stosowanie środków przeczyszczających, bez zmiany diety i trybu życia, jest drogą donikąd. Z zaparciami trzeba radzić sobie inaczej. Sprawdź, jak?

Kiedy można mówić, że ma się zaparcia? Za normę uznaje się wypróżnienia od 2 razy dziennie do 5–7 razy w tygodniu. Kilkudniowe odstępstwo nie jest powodem do niepokoju. Dopiero gdy w ciągu tygodnia wypróżnienie następuje rzadziej niż 3 razy, mówimy o zaparciu. Pojawia się ono, bo słabe skurcze mięśni w okrężnicy spowalniają przesuwanie się stolca, gdy zbliża się on do odbytnicy. Zaparciu zwykle towarzyszy ból brzucha i wzdęcia.

Zaparcia: przyczyną jest zbyt leniwe jelito

Pasaż jelitowy to czas, jaki jest potrzebny, aby zjedzony pokarm przemieścił się przez cały przewód pokarmowy. U dorosłej zdrowej osoby zwykle trwa to mniej niż 72 godziny, chociaż nie ma idealnego czasu trawienia jedzenia. To cecha indywidualna, która często nie ma związku z dietą. Lekarze zajmujący się tym zagadnieniem zauważyli, że pasaż jelitowy u kobiet jest dłuższy niż u mężczyzn i z wiekiem jeszcze się wydłuża. Jeżeli między jednym a drugim wypróżnieniem upływa nie więcej niż 72 godziny, wszystko jest w normie. Gdy czas się wydłuża, można mówić o spowolnionym pasażu jelitowym, który jest uznawany za patologię.

Kobiety cierpią częściej na zaparcia

Kłopoty z regularnym wypróżnianiem ma co 2. kobieta i co 4. mężczyzna. Niektórzy dopatrują się w tym poważnych schorzeń, ale zwykle sami jesteśmy sobie winni. Nie każde zaparcie musi być powodem do niepokoju.  Jeżeli jest związane z podróżą, dużym stresem, zmianą diety lub wody i trwa kilka dni, nie ma się czym martwić. Prawdziwy kłopot pojawia się, gdy wypróżnienia nie ma przez kilka tygodni.

Gdzie szukać przyczyn zaparcia?

Najczęściej źródłem kłopotów jest nieregularne i nieprawidłowe odżywianie, zbyt mała ilość wody w pożywieniu, brak ruchu, powstrzymywanie się od wypróżnienia oraz zbyt częste stosowanie leków rozluźniających. W zależności od przyczyny problemy z wypróżnieniem dzielimy na:

  • zaparcia nawykowe – ich przyczyna tkwi w naszej psychice, nieregularnym trybie życia, codziennym porannym pośpiechu lub niechęci do korzystania z publicznych toalet;
  • zaparcia czynnościowe, które są spowodowane zaburzeniami funkcji jelit. Nie jest to niebezpieczne schorzenie, ale istotnie utrudnia życie. Przyczyną jest zła dieta lub regularne przyjmowanie leków, np. silnych środków przeciwbólowych, nasercowych i stosowanych w chorobach nerek;
  • zaparcia spowodowane chorobami przewodu pokarmowego lub anomaliami w jego budowie – często towarzyszą schorzeniom neurologicznym, niedoczynności tarczycy, chorobom przemiany materii oraz mięśni.
Zrób to koniecznie

1. Ureguluj czas wypróżnień. Rozleniwione jelita możesz zachęcić do pracy, stosując łagodne środki przeczyszczające. 
2. Zmień nawyki żywieniowe. Jedz chleb pełnoziarnisty, więcej warzyw, owoców, kasz, pij kefir i jogurty zawierające żywe kultury bakterii. Unikaj czekolady, kakao, słodyczy, jajek, białego ryżu oraz dużych porcji ziemniaków. 
3. Więcej pij. Każdego dnia przynajmniej 1,5–2 litry płynów, przede wszystkim niegazowanej wody mineralnej. 
4. Jedz o stałych porach. Najlepiej 4–5 razy dziennie, ale niewielkie porcje. Jedz wolno, aby nie połykać powietrza. 
5. Zadbaj o ruch. Znajdź czas na codzienny spacer lub gimnastykę, bo to poprawia pracę jelit.

Środki przeczyszczające - brać czy nie brać?

Lekarze twierdzą, że wojnę z zaparciami najlepiej zaczynać od najprostszych, naturalnych środków pobudzających do intensywniejszej pracy jelita, takich jak

  • suszone śliwki,
  • rodzynki,
  • daktyle,
  • figi,
  • nasiona lnu,
  • słonecznika.

Są bezpieczne, ale...  długie stosowanie tych naturalnych środków może zaburzyć wchłanianie witamin, związków mineralnych, a także aminokwasów. Niecierpliwi sięgają po gotowe preparaty przeczyszczające. Na początku są one bardzo skuteczne, ale ich długie stosowanie przyzwyczaja organizm do takiego wspomagania. Gdy stale się ich używa, organizm traci zdolność samodzielnego wypróżniania się. Jednak to nie koniec problemów. Większość środków przeczyszczających zawiera substancje syntetyczne, które mogą niekorzystnie działać na przewód pokarmowy. Kilka tabletek nie uczyni nam nic złego, ale nadużywanie takich środków może być przyczyną biegunki z przedawkowania, reakcji alergicznej, zaburzeń wchłaniania, a nawet zapalenia jelita grubego.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
yuyuyuyuy lol
|

polecam nasiona konopne na zaparcia .... Czy wiecie, że nasiona konopi wchodzą w skład mieszanek przeczyszczających stosowanych w tradycyjnej medycyny chińskiej (TCM)?
Konopie łagodzą skurcze okrężnicy i bóle brzucha

marcin
|

Należy zawsze pamiętać, że zaparcia same w sobie nie są chorobą, ale wyrazem pewnego "rozregulowania" organizmu. Są sygnałem, że "coś jest nie tak" - trzeba zacząć szybko działać. Warto wspomnieć, że przyczyna nie musi leżeć w samym przewodzie pokarmowym

Socha
|

Ja na zaparcia od lat stosuję kupiony kiedyś we Włoszech rewelacyjny suplement składający się z 10 ziół - Le Dieci Erbe. Polecam, działa delikatnie ale skutecznie i do tego sama natura.

Michalina
|

Ja mam zaparcia zawsze na wakacjach. Wszystko na tle nerwowym , wstydzę się po prostu tak w innym miejscu i w publicznym miejscu. Czasem takie zaparcia trwają 4 dni

Karolina
|

Na zaparcia poleciłabym wykonanie serii zabiegów hydrokolonoterapii
(płukania jelita grubego). Dzięki temu zabiegowi można pozbyć się zalegających kamieni kałowych, niestrawionych resztek pokarmowych, toksyn, drożdżaków czy pasożytów. Wszystko to zalega w jelitach, prowadzi do fermentacji oraz procesów gnilnych. Osoby z zaparciami gromadzą to wszystko w jelitach co może doprowadzić do zatrucia organizmu. Wszystkie zbędne produkty przemiany materii oraz toksyny powinny być regularnie usuwane z organizmu. Zabieg jest całkowicie bezpieczny, nieinwazyjny i niebolesny. Polecam wykonywać w sprawdzonych klinikach medycznych.

Grzegorz Boesche
|

Jedzcie dużo zup i tyle.
Nie rozumiem ludzi którzy się wstydzą chodzić po coś do apteki-ludzka sprawa,a co ludzkie nie jest nam obce,proste.

Agnieszka
|

Również polecam pić chlorofil roślinny. Z całą rodziną pijemy i rzeczywiście problem zaparć znikł, pozdrawiam.

Celina62
|

Moja córka prowadzi kilka klinik dietetycznych w Polsce i za granicą i problem zaparć jest powszechny. Poleca swoim pacjentom przede wszystkim dietę bogatą w bakterie probiotyczne takie jak: kiszonki i żywność bogata w błonnik i chlorofil roślinny. Chlorofil roślinny obowiązkowo powinien pić każdy, kto ma problem z zaparciami, gdyż objawy zaparć szybko ustępują, a dodatkowo jeszcze chlorofil odwasza organizm i oczyszcza z toksyn.

beata
|

nie ma się co zrażać, czopki nic strasznego, przecież nawet dzieciom maleńkim w formie czopków różne leki, po co się męczyć..10 dni jak w 15 minut możesz poczuć ulgę...przełam się, a zobaczysz że to nic strasznego, a szybko pozbędziesz się dyskomfortu związanego z mega zaparciem.

Olinka
|

Kasza jaglana? Serio? Nigdy nie próbowałam, ale nieważne jak przyrządzona? A te czopki widziałam, ale troszkę przeraza mnie ich aplikacja, choć z drugiej strony jak czasem mecze się po 10 dni to już wypróbuję wszystkiego.