Jak działają ŚRODKI PRZECZYSZCZAJĄCE? Czy warto je brać na ZAPARCIA

2017-06-05 7:51 Monika Majewska

Środki na przeczyszczenie, takie jak tabletki, czopki i inne, należą do leków najczęściej kupowanych. Nic dziwnego, kłopoty z regularnym wypróżnianiem ma co trzeci człowiek. Jednak korzystanie z tabletek i innych środków na przeczyszczenie nie jest bezpieczne. Sprawdź, jak działają środki na przeczyszczenie i czy warto je brać, gdy masz zaparcia.

Środki przeczyszczające stosowane są wtedy, gdy naturalne metody na zaparcia nie pomagają. Jednak nie środków na przeczyszczenie nie można stosować dość długo, ponieważ organizm łatwo się do nich przyzwyczaja, jelita się bardzo rozleniwiają i trzeba przyjmować coraz większe dawki leków.

Środki na przeczyszczenie - wskazania i przeciwwskazania

Po środki na przeczyszczenie mogą sięgnąć osoby, które tylko chwilowo zmagają się z zaparciami. Opróżnienie jelita jest niezbędne także przed niektórymi zabiegami diagnostycznymi.

Środki na przeczyszczenie należy przyjmować jednorazowo. Długotrwałe przyjmowanie tego typu preparatów może mieć groźne skutki uboczne.

Ze stosowania środków przeczyszczających powinny zrezygnować:

Środki na przeczyszczenie - rodzaje i działanie

  • środki pęczniejące - ich zadaniem jest zwiększenie objętości mas kałowych. Są to głównie produkty w proszku, które zawiera błonnik pokarmowy (a zwłaszcza jego trzy frakcje - pektyny, celuloza i gumy roślinne). Może to być błonnik pszeniczny, łuski nasion babki jajowatej, siemię lniane lub otręby. Przy ich spożyciu należy pamiętać o piciu dużej ilości wody. Tylko w jej obecności zaczną pęcznieć. W przeciwnym razie zaczną korzystać w wody zgromadzonej w organizmie i doprowadzić do jego odwodnienia.

Skutkami ubocznymi przyjmowania środków przeczyszczających mogą być skurcze i bóle brzucha, biegunka, nudności, wymioty, krew w kale, uczucie dyskomfortu w okolicach odbytu.

  • środki zmiękczające masy kałowe, np. czopki glicerynowe
  • środki powlekające - pokrywają powierzchnię jelita, dając poślizg przy wypróżnianiu, np. olej rycynowy i parafina. Jednak tego typu środki mogą spowodować zmiany zapalne oraz zaburzenie wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K)
  • środki osmotyczne - przyczyniają się do przenikania wody do światła jelita, a dalej do zmiękczenia mas kałowych, są to m.in. laktuloza i makrogole
  • środki pobudzające pracę jelita grubego - są to najsilniej działające środki na przeczyszczenie, gdyż zawierają tzw. związki antrachinowe, które pobudzają zwoje nerwowe znajdujące się w jelicie grubym. Zawierają one m.in. senes, kruszynę i bisakodyl. Działają szybko, ale też szybko uzależniają. Często konsekwencją przyjmowania środków z drażniących śluzówkę glikozydami oksyantrachinonowymi jest biegunka, często z bólami brzucha. Prowadzą do przekrwienia narządów w obrębie miednicy małej, co u kobiet nasila skurcze macicy (są zakazane dla kobiet w ciąży i w czasie miesiączki). Większość z nich może powodować reakcje alergiczne, stany zapalne jelita grubego. Poza tym mogą doprowadzić do zaburzeń wodno-elektrolitowych organizmu. Nadużywanie może prowadzić do nieodwracalnych zmian, m.in do zaniku kurczliwości przewodu pokarmowego.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Adora
|

Przecież przeczyszczanie w ogóle nie jest dobre dla organizmu, bo najczęściej jest gwałtowne... nie, nie nie! Żadne tabletki przeczyszczające! Ja na zaparcia tylko czopki. Teraz jak jestem w ciąży ratują mi totalnie życie.

kika
|

Ja w ciąży stosowałam specjalne czopki na zaparcia. Dostałam je od lekarza i uważam że był to strzał w 10. Jeden czopek, 15 minut czekania i po sprawie.

ona
|

codziennie rano kleik z siemienia lnianego

Tralka
|

Jeżeli zaparcia sa długotrwałe warto wybrać sie do lekarza. Trzeba tez zmienić dietę na lżejsza, owocowo warzywną. Pic więcej wody i więcej się ruszać. czopki sa skuteczne i szybko działają. Po 15 minutach przynoszą ulgę. Inne srodki nie maja tak precyzyjnie określonego czasu działania. działają kiedy chcą :)

laura
|

Na zaparcia dobre jest siemię, a czopki nie działają na cały układ pokarmowy więc o wiele korzystniej jest wpić dicopeg, który nie wchłania się z przewodu pokarmowego ale ułatwia przemieszczanie się złogów i wydalanie.

Mango
|

Mnie po świętach dopadły zaparcia. Jedzenie, siedzenie i tak w kółko... Nie miałam wyjścia musiałam sobie jakoś pomóc... skusiłam się na te polecane przez Was czopki evaqu... Szybkość działania i skuteczność w 100% zgodna z tym co piszecie. Dzięki!

Robert
|

Jak mozecie nazywac portal poradnik zdrowie jak nie przepuszczacie komentarzy wzietych z zycia i praktyki dla pomocy innym uzytkownikom . To jest zbrodnia nie dopuszczac prawdy ktora moze komus uratowac zycie i zdrowie . Nie osmieszajcie sie opiekunowie i cenzorzy portalu zdrowie , portal nie jest tylko do pozytywnych reklam i komentarzy , ale kazdy ma prawo wiedziec jakie skutki wywoluja tabletki alax ksenna i radirex . Otoz z cala konsekwencja po dluzszym ich stosowaniu one wywoluja RAKA ! i temu nie mozna zaprzeczyc .

Robert
|

OSTRZEGAM I PRZESTRZEGAM WSZYSTKICH TABLETKI ALAX KXENNA I RADIREX WYWOLUJA RAKA ! PO DLUZSZYM ICH STOSOWANIU WYWOLUJA SWEDZEIE SKURY NA CALYM CIELE , POZNIEJ SKURA ZOLKNIE I PO NIEDLUGIM CZASIE WYBUCHA RAK . W KONSEKWENCJI DLUZSZEGO PRZYJMOWANA TABLETEK ALAX KXENNA I RADIREX DOPROWADZAJA DO POWOLNEJ SMIERCI .

Miśka
|

Ja nie polecam takich sposobów jak mleko z ogórkiem czy olej.Do zaparcia dodamy sobie jeszcze ból brzucha.

elka
|

Ja codziennie zjadam otręby i inne błonniki dodatkowo lactulosum i mam problemy z wypróżnieniem, po senesie mnie tylko brzuch ciężko bolał, kręciło po jelitach i nic poza tym, szukam środków naturalnych, schudłam 15 kg ostatnio i jedynie witamina B1 pomogła mi w pracy wątroby ale nie na zawsze, no niestety zostają mi poszukiwania i poszukiwania remedium na problemy.