Kora i owoce KRUSZYNY POSPOLITEJ skuteczne nie tylko przy zaparciach

2014-12-03 14:58
Kora i owoce KRUSZYNY POSPOLITEJ skuteczne nie tylko przy zaparciach
Autor: thinkstockphotos.com

Kruszyna pospolita wygląda dość niepozornie, ale ponieważ działa silnie pobudzająco na układ pokarmowy, zielarze bardzo cenią tę roślinę.

Kruszyna pospolita to krzew lub niewielkie drzewo (osiąga do 5 m wysokości), ma bardzo kruche gałązki i stąd jego nazwa – kruszyna. Rośnie w lasach na nizinach i w niższych partiach gór.

Właściwości lecznicze kruszyny

Kora kruszyny zawiera  awonoidy, garbniki, alkaloidy peptydowe, saponiny, sole mineralne, a owoce – cukry. Jednak ich najcenniejszym składnikiem są antrazwiązki, które pobudzając perystaltykę jelita grubego, działają łagodnie przeczyszczająco. Kora ma również właściwości żółciopędne i jest stosowana w chorobach wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Owoce kruszyny: jak się je zbiera i przechowuje

Kruszyna kwitnie od maja do lipca, a owoce dojrzewają wczesną jesienią. Zbiera się je jeszcze nie całkiem dojrzałe, gdy mają barwę czerwonoczarną i są jędrne. Trzeba je od razu suszyć, bo łatwo pleśnieją.

Kora kruszyny: cenny składnik leczniczy

Cenniejszym dla zielarzy surowcem jest kora. Do użycia nadaje się dopiero po przetrzymaniu jej w temperaturze 100°C przez przynajmniej 2 godziny albo po wysuszeniu jej w warunkach naturalnych i rocznym leżakowaniu.

Mieszanki ziołowe z dodatkiem kruszyny pospolitej

Kruszyna jest składnikiem licznych preparatów oddziałujących na układ pokarmowy. Jest podstawowym ziołem w mieszance przeczyszczającej Laxaflos. Wchodzi w skład preparatu przeciw otyłości Adiposina, pomocnego również w niestrawności i zaburzeniach odpływu żółci. Jest jednym z ziół w mieszance Hemoroflos przeciw hemoroidom i Metaflos, która reguluje przemianę materii.

To ci się przyda

Przepis na odwar z owoców kruszyny

1. Łyżeczkę owoców kruszyny zalej szklanką wody i gotuj pod przykryciem przez 15 minut.

2. Odstaw na 10 minut, przecedź.

3. Pij 2–3 łyżki wieczorem jako środek łagodnie przeczyszczający.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.