Anatomia

Serce jest jednym z najważniejszych narządów naszego ciała. Działa jak centralna pompa doprowadzająca krew do całego organizmu. Jego nieustanna, mrówcza praca zapewnia sprawne funkcjonowanie wszystkich tkanek, zaopatrując je w tlen oraz odprowadzając produkty przemiany materii. Jak działa nasze serce i jak możemy mu pomóc?
Kręgozmyk (spondylolisteza) to deformacja kręgosłupa, która polega na przemieszczeniu kręgów. Te, które leżą wyżej, przesuwają się zwykle ku przodowi względem tych, które znajdują się niżej. Wyróżnia się dwie główne grupy pacjentów, które cierpią na tę chorobę – osoby do 50. roku życia oraz osoby starsze. W każdej z tych grup schorzenie ma inną charakterystykę.
Miednica to struktura o dość skomplikowanej budowie, ale i bardzo ważnych funkcjach – dźwiga ona tak naprawdę całą górną część ciała, a do tego chroni znajdujące się w jej obrębie wyjątkowo ważne narządy. Dowiedz się, jak zbudowana jest miednica i sprawdź, jakie dokładne organy są w niej zlokalizowane. Jakie choroby mogą dotyczyć miednicy?
Łydka w ujęciu anatomicznym to część goleni, czyli fragmentu kończyny dolnej umiejscowionego pomiędzy udem a stopą. Składa się w większości z mięśni. Aby poprawić ich wygląd, niektórzy ludzie decydują się nawet na skorzystanie z... implantów łydek! W wyniku urazów, przeciążeń lub niektórych chorób w obrębie łydek może pojawić się ból, opuchlizna lub skurcze. Z jakich mięśni jest zbudowana łydka i jakie pełnią funkcje?
Łopatka to płaska kość zlokalizowana w górnej części pleców, na ścianie grzbietowej klatki piersiowej, między kręgosłupem a stawem ramiennym, od którego zaczyna się kończyna górna. Łopatka współtworzy ten staw. A ruchomość całego kompleksu barkowego w dużej mierze zależy właśnie od mobilności łopatki. Ból w okolicach łopatki może zwiastować problemy z sercem, kręgosłupem lub uszkodzenie samej łopatki i okalających ją mięśni.
Kark to nic innego, jak tylna część szyi. W tej okolicy ciała znajduje się wiele istotnych struktur, między innymi kręgi szyjne, rdzeń kręgowy czy ważne naczynia krwionośne. Powszechną dolegliwością tej części ludzkiego ciała jest ból karku. Jakie są przyczyny tego rodzaju bólów i co zrobić, aby przestały one występować? Dowiedz się, jak wygląda budowa karku.
Śródstopie to – jak wskazuje sama nazwa – środkowa część stopy. Rozciąga się ono pomiędzy palcami stopy a stępem i zbudowane jest z pięciu kości śródstopia. W obrębie śródstopia może dochodzić do różnych zmian. Wszelkie nieprawidłowości objawiają się przede wszystkim bólem śródstopia zarówno w spoczynku, jak i podczas chodzenia. W niektórych przypadkach może dojść nawet do złamań kości śródstopia. Jaka jest dokładna budowa kości śródstopia i jakie patologie mogą dotyczyć tej części ludzkiego ciała?
Szkielet człowieka, kościec czy układ kostny to określenie wszystkich kości, które wchodzą w skład ludzkiego ciała. Szkielet dorosłego człowieka składa się z 206 kości, lecz w trakcie rozwoju osobniczego wiele z nich dopiero powstaje lub się zrasta. Dlatego noworodek ma aż 270, a nastolatek może mieć nawet 356 kości.
Mięsień trójgłowy ramienia, znany także jako triceps (od łacińskiej nazwy: musculus triceps brachii), to główny prostownik stawu łokciowego. Ze względu na to, że jest dobrze widoczny przez skórę, należy do najchętniej trenowanych mięśni tej okolicy ciała.
Przedramię to część kończyny górnej zlokalizowana pomiędzy ramieniem a ręką. W jego obrębie znajduje się wiele różnych mięśni, których rolą jest m.in. udział w ruchach ręki czy ruchach jej palców. Najczęstszą patologią dotyczącą przedramienia są jego złamania, do których dochodzić może szczególnie przy upadkach na wyprostowaną kończynę górną. Sprawdź, jak wygląda budowa anatomiczna przedramienia.
Dyskopatia to popularna przyczyna bólu pleców, zwłaszcza w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, choć występuje również w szyjnym i piersiowym odcinkach kręgosłupa. Zdarza się, że dyskopatia lędźwiowa wywołuje ból, który promieniuje do bioder i nóg. Przyczyną jest uwypuklenie bądź degeneracja krążka międzykręgowego, który drażni okoliczne mięśnie, korzenie nerwowe lub inne struktury kanału kręgowego. Dyskopatia stanowi początkowe stadium choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa.
Kręgosłup tworzy silną, a jednocześnie elastyczną podstawę ciała człowieka, w związku z czym bywa porównywany z jego rusztowaniem, na którym wszystko się opiera. Obok funkcji podporowej, kształtującej sylwetkę i umożliwiającej pionową postawę ciała kluczową funkcją kręgosłupa jest ochrona rdzenia kręgowego. Kręgosłup widziany od boku przypomina nieco wyciągniętą literę S, którą tworzą naturalne krzywizny: lordoza szyjna, kifoza piersiowa, lordoza lędźwiowa i kifoza krzyżowa. Funkcja podporowa i związane z nią duże obciążenia dla kręgosłupa sprawiają, że jest on narażony na zwyrodnienia i liczne urazy.