Anatomia

Żebra to 12 par kości należących do szkieletu osiowego człowieka. Żebra tworzą ściany kostne klatki piersiowej, pełniąc funkcję ochronną dla jej wewnętrznych organów. Dodatkowo, żebra spełniają istotną rolę w procesie oddychania. Urazy żeber są bardzo bolesne, a ich powikłania bywają niebezpieczne. Dowiedz się, jak zbudowane są żebra, jakie są rodzaje żeber, jakie funkcje pełnią żebra oraz jakie choroby mogą dotyczyć żeber.
Przypadkowego odkrycia dokonali onkolodzy zajmujący się pacjentami z rakiem prostaty. Co zaskakujące odkryli oni nowy organ w naszej czaszce.
Serce jest najbardziej niezawodną i wydajną pompą, jaką znamy. Wykonuje wręcz morderczą pracę. Przez godzinę przetacza ponad 350 litrów krwi. W ciągu naszego długiego życia serce uderza więcej niż 3,5 miliarda razy. I to bez przerw i napraw. Co trzeba wiedzieć o budowie i pracy serca?
Obojczyk (łac. clavicula) to parzysta kość długa, będąca częścią obręczy barkowej. Obojczyk stanowi połączenie pomiędzy kończyną górną a szkieletem klatki piersiowej. Chociaż rozmiary obojczyka są stosunkowo niewielkie, pełni on wiele istotnych funkcji. Na powierzchni obojczyka znajdują się przyczepy licznych mięśni, umożliwiających szeroki zakres ruchu kończyny górnej. Obojczyk przenosi również obciążenia mechaniczne, a najcięższe z nich mogą powodować złamania obojczyka. Dowiedz się, jak zbudowany jest obojczyk, w jaki sposób działa obojczyk oraz jakie choroby mogą dotyczyć obojczyka.
Dwunastnica to fragment przewodu pokarmowego, będący początkiem jelita cienkiego. Dwunastnica położona jest tuż za żołądkiem. Głównym zadaniem dwunastnicy jest trawienie pokarmów oraz wchłanianie składników odżywczych. Procesy chorobowe w obrębie dwunastnicy mogą być przyczyną dolegliwości bólowych w nadbrzuszu. Dowiedz się, jak zbudowana jest dwunastnica, jaki jest udział dwunastnicy w trawieniu pokarmów oraz na czym polega diagnostyka i leczenie chorób dwunastnicy.
Istota szara, określana również jako substancja szara, stanowi jeden z dwóch podstawowych elementów budujących ludzki ośrodkowy układ nerwowy. Składa się ona przede wszystkim z ciał komórek nerwowych, których zadaniem jest z kolei zdolność generowania, jak i przetwarzania oraz przesyłania impulsów nerwowych. Gdzie w obrębie układu nerwowego zlokalizowana jest istota szara i jaka jest jej funkcja?
Gardło, o którym najczęściej przypominamy sobie, gdy nas boli, pełni wiele ważnych funkcji, przez co należy do dwóch układów - zarówno pokarmowego, jak i oddechowego. Jak zbudowany jest ten narząd? Jakie funkcje pełni gardło? I jakie choroby gardła najczęściej dokuczają pacjentom?
Błona śluzowa (śluzówka) to rodzaj błony biologicznej występującej w naszym ciele. Pełni ona wiele funkcji, które przede wszystkim opierają się na komunikacji środowiska zewnętrznego z wnętrzem naszego organizmu. Jak zbudowana jest błona śluzowa i jaką pełni rolę w organizmie człowieka?
Drogi żółciowe służą odprowadzaniu żółci z wątroby do dwunastnicy. Nadmiar żółci magazynowany jest w pęcherzyku żółciowym. Wszelkie zaburzenia procesów w tych narządach mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Co należy wiedzieć o drogach żółciowych?
Esica, czyli okrężnica esowata, stanowi fragment dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Esica jest nierozłącznym fragmentem jelita grubego, pełniącego kluczową funkcję w transporcie treści kałowej, wchłanianiu wody i substancji mineralnych, a nawet reguluje funkcje ośrodkowego układu nerwowego oraz układu odpornościowego.
Staw kolanowy jest największym stawem w ludzkim ciele. Jest elastyczny i wytrzymały - wszak od niego zależy to, czy będziemy w stanie się poruszać. Mimo to łatwo go uszkodzić. Jak zbudowany jest staw kolanowy, w jaki sposób pracuje, na jakie choroby i urazy jest narażony?
Ścięgno Achillesa to najgrubsze i najsilniejsze ścięgno w organizmie człowieka. Ścięgno Achillesa stanowi połączenie pomiędzy mięśniami łydki a kością piętową. Najważniejszą funkcją ścięgna Achillesa jest udział w zgięciu podeszwowym stopy - ruchu wykonywanym wielokrotnie podczas chodzenia na palcach, biegania czy skakania. Mimo dużej wytrzymałości, ścięgno Achillesa stosunkowo często ulega przeciążeniom i urazom. Dowiedz się, jak zbudowane jest ścięgno Achillesa, jakie funkcje pełni ścięgno Achillesa, jakie schorzenia mogą dotyczyć ścięgna Achillesa oraz jakie badania pozwalają na ocenę stanu ścięgna Achillesa.