Anatomia

Ścięgno Achillesa to najgrubsze i najsilniejsze ścięgno w organizmie człowieka. Ścięgno Achillesa stanowi połączenie pomiędzy mięśniami łydki a kością piętową. Najważniejszą funkcją ścięgna Achillesa jest udział w zgięciu podeszwowym stopy - ruchu wykonywanym wielokrotnie podczas chodzenia na palcach, biegania czy skakania. Mimo dużej wytrzymałości, ścięgno Achillesa stosunkowo często ulega przeciążeniom i urazom. Dowiedz się, jak zbudowane jest ścięgno Achillesa, jakie funkcje pełni ścięgno Achillesa, jakie schorzenia mogą dotyczyć ścięgna Achillesa oraz jakie badania pozwalają na ocenę stanu ścięgna Achillesa.
Dwunastnica to fragment przewodu pokarmowego, będący początkiem jelita cienkiego. Dwunastnica położona jest tuż za żołądkiem. Głównym zadaniem dwunastnicy jest trawienie pokarmów oraz wchłanianie składników odżywczych. Procesy chorobowe w obrębie dwunastnicy mogą być przyczyną dolegliwości bólowych w nadbrzuszu. Dowiedz się, jak zbudowana jest dwunastnica, jaki jest udział dwunastnicy w trawieniu pokarmów oraz na czym polega diagnostyka i leczenie chorób dwunastnicy.
Drogi żółciowe służą odprowadzaniu żółci z wątroby do dwunastnicy. Nadmiar żółci magazynowany jest w pęcherzyku żółciowym. Wszelkie zaburzenia procesów w tych narządach mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Co należy wiedzieć o drogach żółciowych?
Aorta (tętnica główna) to jeden z kluczowych elementów układu krążenia. Prawidłowe funkcjonowanie aorty jest niezbędne do zapewnienia dostawy tlenu i składników odżywczych do wszystkich organów. Dowiedz się, jak zbudowana jest aorta, jak działa aorta, jakie są najczęstsze choroby aorty oraz w jaki sposób przebiega diagnostyka i leczenie schorzeń aorty.
Jelito cienkie to najdłuższy odcinek układu pokarmowego. U dorosłego ma on średnio 6 m. Odpowiada za wchłanianie do krwiobiegu składników odżywczych z pokarmu, rozprowadzanie ich po całym organizmie i wykorzystywanie ich w procesach niezbędnych do życia. Jak dokładnie zbudowane jest jelito cienkie? Co się dzieje na jego poszczególnych etapach?
Serce jest jednym z najważniejszych narządów naszego ciała. Działa jak centralna pompa doprowadzająca krew do całego organizmu. Jego nieustanna, mrówcza praca zapewnia sprawne funkcjonowanie wszystkich tkanek, zaopatrując je w tlen oraz odprowadzając produkty przemiany materii. Jak działa nasze serce i jak możemy mu pomóc?
Kręgozmyk (spondylolisteza) to deformacja kręgosłupa, która polega na przemieszczeniu kręgów. Te, które leżą wyżej, przesuwają się zwykle ku przodowi względem tych, które znajdują się niżej. Wyróżnia się dwie główne grupy pacjentów, które cierpią na tę chorobę – osoby do 50. roku życia oraz osoby starsze. W każdej z tych grup schorzenie ma inną charakterystykę.
Miednica to struktura o dość skomplikowanej budowie, ale i bardzo ważnych funkcjach – dźwiga ona tak naprawdę całą górną część ciała, a do tego chroni znajdujące się w jej obrębie wyjątkowo ważne narządy. Dowiedz się, jak zbudowana jest miednica i sprawdź, jakie dokładne organy są w niej zlokalizowane. Jakie choroby mogą dotyczyć miednicy?
Łydka w ujęciu anatomicznym to część goleni, czyli fragmentu kończyny dolnej umiejscowionego pomiędzy udem a stopą. Składa się w większości z mięśni. Aby poprawić ich wygląd, niektórzy ludzie decydują się nawet na skorzystanie z... implantów łydek! W wyniku urazów, przeciążeń lub niektórych chorób w obrębie łydek może pojawić się ból, opuchlizna lub skurcze. Z jakich mięśni jest zbudowana łydka i jakie pełnią funkcje?
Łopatka to płaska kość zlokalizowana w górnej części pleców, na ścianie grzbietowej klatki piersiowej, między kręgosłupem a stawem ramiennym, od którego zaczyna się kończyna górna. Łopatka współtworzy ten staw. A ruchomość całego kompleksu barkowego w dużej mierze zależy właśnie od mobilności łopatki. Ból w okolicach łopatki może zwiastować problemy z sercem, kręgosłupem lub uszkodzenie samej łopatki i okalających ją mięśni.
Kark to nic innego, jak tylna część szyi. W tej okolicy ciała znajduje się wiele istotnych struktur, między innymi kręgi szyjne, rdzeń kręgowy czy ważne naczynia krwionośne. Powszechną dolegliwością tej części ludzkiego ciała jest ból karku. Jakie są przyczyny tego rodzaju bólów i co zrobić, aby przestały one występować? Dowiedz się, jak wygląda budowa karku.
Śródstopie to – jak wskazuje sama nazwa – środkowa część stopy. Rozciąga się ono pomiędzy palcami stopy a stępem i zbudowane jest z pięciu kości śródstopia. W obrębie śródstopia może dochodzić do różnych zmian. Wszelkie nieprawidłowości objawiają się przede wszystkim bólem śródstopia zarówno w spoczynku, jak i podczas chodzenia. W niektórych przypadkach może dojść nawet do złamań kości śródstopia. Jaka jest dokładna budowa kości śródstopia i jakie patologie mogą dotyczyć tej części ludzkiego ciała?