#PodKontrolą

Na jakie objawy zwrócić uwagę? Jak przygotowywać się do wizyty z lekarzem? Jakie badania to "must have" w corocznej diagnostyce? #PodKontrolą to autorski cykl redaktor Patrycji Pupiec, który zbiera najważniejsze dla pacjenta informacje w przystępnej formie. Eksperci z różnych dziedzin wyjaśniają, co w profilaktyce konkretnych schorzeń jest najważniejsze, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę oraz jak wygląda ścieżka leczenia danej choroby.

Wiele osób uważa, że pewne schorzenia ich nie dotyczą, bo są za młodzi albo nie mają tych chorób w rodzinie. Prawda jest zgoła inna. Przykładem dolegliwości, które rozwijają się latami, dotykają nawet najmłodszych i pomimo tego, że nikt w rodzinie nie choruje, są właśnie choroby reumatyczne. Nieleczone mogą powodować naprawdę poważne konsekwencje.

Na wiele aspektów zdrowia mamy wpływ. Dieta, aktywność fizyczna, ale przede wszystkim profilaktyka to coś, czego żadna osoba nie powinna bagatelizować. Nazwa cyklu - #PodKontrolą – nie jest przypadkowa. Jeśli chcemy żyć i cieszyć się zdrowiem długie lata, trzeba zainteresować się nim zawczasu.

Zachorowalność na wiele chorób wzrasta z roku na rok. W rozmowach z pacjentami, którzy cierpią na różnego rodzaju schorzenia, często słyszę, że bali się pójść do lekarza i usłyszeć diagnozę, która prawdopodobnie zmieni ich życie. Jednak takie diagnozy słyszy w Polsce setki osób dziennie. A lekarze nie mają wątpliwości – im szybciej wprowadzi się odpowiednie leczenie, tym funkcjonowanie i życie pacjenta będzie łatwiejsze.

Wygrywanie to świetne uczucie i charakterystyczne sformułowanie używane w kontekście pacjentów, którzy każdego dnia mierzą się z nierównym przeciwnikiem, jakim jest choroba. Jednak nie zawsze z chorobą można wygrać. Ale to co można na pewno, to zadbać o siebie poprzez profilaktykę. Szczególnie jeśli jest się w grupie ryzyka.

Właśnie o tym jest ten cykl, którego głównym przesłaniem jest to, by nie lekceważyć tego, co w życiu ważne. Pamiętajmy o tym, bo musimy o siebie zadbać, mamy przecież dla kogo, a nikt za nas tego nie zrobi. Badajmy się, regularnie spotykajmy ze swoim lekarzem, nie przekładajmy zdrowia ponad inne sprawy, bo lepiej zapobiegać niż leczyć.