W tych sytuacjach koniecznie musisz iść do neurologa. Dr Maliszewska wskazuje, na co zwrócić uwagę

2022-09-20 11:53

Są osoby, które przez całe życie nigdy nie trafiły do gabinetu neurologicznego. Wynika to z faktu, że do neurologa nie chodzi się profilaktycznie, a z konkretnymi objawami lub problemem zdrowotnym. Przed tobą pierwsze spotkanie z neurologiem? Podpowiadamy, jak przebiega wizyta, a także jak się do niej przygotować.

W tych sytuacjach koniecznie musisz iść do neurologa. Dr Maliszewska wskazuje, na co zwrócić uwagę
Autor: Getty Images/M. Maliszewska

Choroby i stany neurologiczne mogą wpływać na prawie każdą część ludzkiego ciała. Układ nerwowy stanowi swoiste centrum dowodzenia naszego organizmu – od kontroli myśli po poruszanie palcami. Ma dwa główne działy:

  • centralny układ nerwowy, na który składają się mózg i rdzeń kręgowy,
  • obwodowy układ nerwowy, czyli wszystkie inne elementy nerwowe i receptory czuciowe.

Regularnie neurologa odwiedzają osoby zmagające się m.in. z chorobą Parkinsona, stwardnieniem rozsianym, chorobą Alzheimera, po urazach mózgu lub kręgosłupa, z infekcjami układu nerwowego np. zapaleniem opon mózgowych, bólami głowy oraz migrenami czy epilepsją.

Neurologia jest specyficzną dziedziną medycyny, która bardzo mocno koncentruje się na diagnostyce, czyli na poszukiwaniu źródła dolegliwości, jakie zgłasza pacjent. O tym, na jakie problemy neurologiczne najczęściej uskarżają się pacjenci, a także jak przygotować się do wizyty, rozmawialiśmy z neurologiem i epileptologiem dr n. med. Marią Maliszewską z Centrum Neurologii, Padaczki i Psychiatrii Neurosphera.

Gadaj Zdrów: O tym, że ma stwardnienie rozsiane, Asia dowiedziała się przypadkiem. “Nie wierzyłam w diagnozę”

Kiedy iść do neurologa?

Neurolog jest lekarzem, do którego trafia się ze względu zaistnienie pewnych stanów bądź symptomów. Lekarz rodzinny kieruje pacjenta do neurologa, jeśli podejrzewa konkretne schorzenie lub uzna, że dane objawy wymagają konsultacji ze specjalistą.

Neurolog Maria Maliszewska tłumaczy: "Musi wystąpić jakiś objaw, który najpierw skłoni pacjenta, by udał się do lekarza rodzinnego, który analizując stan zdrowia, skieruje go do neurologa. Jeśli nie ma wskazania do konsultacji, to nie ma konieczności wizyty w gabinecie neurologa. W nagłych przypadkach lekarz rodzinny kieruje pacjenta na Izbę Przyjęć".

Lekarka wskazuje, że najczęściej do neurologa zgłaszają się pacjenci z konkretnymi objawami. – Trzy najczęstsze powody wizyty z neurologiem to ból, utrata przytomności oraz utrata świadomości – zaznacza dr Maliszewska.

Do neurologa możesz zostać skierowany przez lekarza rodzinnego, jeśli występują u ciebie m.in.:

  • zaburzenia pamięci,
  • napady drgawkowe lub padaczkowe,
  • zaburzenia węchu i smaku,
  • problemy ze wzrokiem,
  • uczucie drętwienia i mrowienia,
  • zawroty głowy, ból głowy, migreny,
  • szumy uszne,
  • ból szyi lub pleców,
  • problemy z utrzymaniem równowagi.

Przygotowanie do wizyty u neurologa

Specjalistka wskazuje, że niezwykle istotną informacją, jaką powinieneś przekazać neurologowi, są przyjmowane leki. – To bardzo ważne, kiedy zalecamy farmakoterapię, ponieważ musimy przeanalizować, czy nie wystąpią żadne interakcje lekowe – podkreśla dr Maliszewska.

Specjalistka dodaje także, że bardzo ważne, by na wizytę zebrać ze sobą wyniki innych badań. Warto również dokładnie wskazać konkretne objawy, jakie u siebie zauważyłeś.

Czego spodziewać się na wizycie?

Wizyta w gabinecie neurologicznym trwa zazwyczaj nieco dłużej niż jakakolwiek inna wizyta u lekarza specjalisty. Ekspertka podkreśla, że wynika to ze specyfiki badania neurologicznego, jakie specjalista przeprowadza podczas wizyty. Badanie sprawdzi m.in. twój stan psychiczny, mowę, koordynację, odruchy, siłę mięśniową.

To bardzo ważny element wizyty, ponieważ już na jego podstawie specjalista będzie w stanie rozróżnić i zlokalizować przyczynę twoich zdrowotnych problemów. Do oceny pracy układu nerwowego lekarz może używać dodatkowych narzędzi takich jak młoteczki neurologiczne czy źródła światła.

Jednak przed wykonaniem badania, neurolog przeprowadzi z Tobą wywiad, zapyta o dokładny opis dolegliwości, o ewentualne obciążenia rodzinne oraz leki, jakie zażywasz. Aby zdiagnozować problem, lekarz może zlecić dodatkowe badania – od morfologii krwi po konkretne badania obrazowe, na przykład rezonans magnetyczny głowy.

dr n. med. Maria Maliszewska
dr n. med. Maria Maliszewska
Dr n. med. Maria Maliszewska – specjalista w zakresie neurologii i epileptologii z ponad 20-letnim doświadczeniem. Przyjmuje pacjentów w Centrum Neurologii, Padaczki i Psychiatrii Neurosphera. Specjalizuje się w diagnozowaniu zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego, ze szczególnym uwzględnieniem migreny i padaczki. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w wykładach i seminariach podczas zjazdów i szkoleń z zakresu neurologii.