Objawy

Niepokojące objawy zdrowotne mogą uwidaczniać się na wiele sposobów, ale zwykle łączy je wspólny mianownik – są dostrzegalne już na pierwszy rzut oka bez potrzeby pogłębionej diagnostyki. Objawy wielu chorób są kwestią indywidualną i zależą od takich czynników jak wiek, płeć, ogólny stan zdrowia, odporność organizmu, dieta. Część objawów znika samoczynnie. Tak dzieje się na przykład z obrzękiem po stłuczeniu. Inne potrafią utrzymywać nawet latami i wskazują na poważną chorobę.

Zatorowość płucna to niezwykle niebezpieczny stan, który wymaga pilnej pomocy medycznej. Gdy wystąpią charakterystyczne objawy, liczy się czas, dlatego warto wiedzieć, jak wyglądają. Ta wiedza może uratować życie.
Rak tarczycy może zaatakować każdego, niezależnie od wieku. Jednym z głównych objawów tej choroby jest zmęczenie. Ale istnieją dwa mniej powszechne objawy tego raka, które warto znać.
Czy to jeszcze norma, czy już choroba? To pytanie zadaje sobie chyba każdy rodzic. Czujność powinny wzbudzić nie tylko objawy nietypowe ale też takie, które powtarzają się regularnie i nie znikają mimo leczenia, mogą one bowiem świadczyć o chorobie rzadkiej. Ekspertka wyjaśnia, które z pozoru normalne objawy u dziecka powinny budzić niepokój i skłonić do pogłębionej diagnostyki.
Rak trzustki jest chorobą, która często diagnozowana jest w zaawansowanym stadium. Wynika to m.in. z faktu, że nowotwór początkowo nie daje oczywistych sygnałów. Mimo to lekarka wskazuje na kilka objawów raka trzustki, które mogą pojawić się nawet miesiące przed diagnozą.
Ból brzucha może mieć wiele przyczyn. Zazwyczaj jego podłoże jest niegroźne, ale zdarzają się przypadki, kiedy może stanowić stan zagrożenia życia. Kiedy ból brzucha powinien zaniepokoić?
Pewien mężczyzna wciąż przeżywał ten sam dzień. Emeryt po osiemdziesiątce zaczął mieć wrażenie, że wciąż jest świadkiem tych samych wydarzeń. Był to objaw powikłań choroby.
Co gazy mówią o naszym zdrowiu? Okazuje się, że całkiem sporo. Kluczowy jest ich zapach. Dowiedz się, jaka woń to znak alarmowy, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego.
Wydzielanie potu przez skórę to naturalny proces fizjologiczny. Dzięki niemu organizm schładza się i pozbywa zbędnych produktów przemiany materii. Co jednak w sytuacji, gdy prysznic nie pomaga? O czym świadczy dziwny zapach potu?
Pojawia się gdy śpisz i może być tak nasilona, że wybudza ze snu. Hiperhydroza - czyli po prostu nadmierna potliwość - występująca w nocy to objaw różnych stanów i chorób. To również jedna z ważniejszych "czerwonych flag" świadczących o rozwoju nowotworu.
Rak płuca może powodować różnorodne objawy. Większość znaków ostrzegawczych da się łatwo rozpoznać. Ale jeden symptom jest na tyle subtelny, że można go przeoczyć. Pojawia się rano.
Na początku nie są niepokojące i można je wziąć za objaw przemęczenia lub stresu. Ale gdy stopniowo się nasilają, to znak, że pora na wizytę u lekarza. O początkach życia z pierwotnie postępującą postacią stwardnienia rozsianego – PPMS – i jej charakterystycznych objawach opowiada dwójka pacjentów, u których zdiagnozowano tę chorobę.
Borelioza, czyli choroba z Lyme, przenoszona jest przez niektóre gatunki kleszczy. Może dawać wiele różnych objawów, a nierozpoznana w porę prowadzi do poważnych powikłań - w tym do problemów z sercem i układem nerwowym. Dlatego kluczowe jest by wiedzieć, co może wskazywać na zakażenie.

W medycynie rozróżnia się dwa rodzaje objawów – subiektywne i obiektywne. Te pierwsze są odczuwalne przez samego chorego. Drugie wymagają przeprowadzenia i analizy badań, np. diagnostyki obrazowej lub morfologii krwi. Fakt, że czujemy się dobrze nie oznacza jeszcze, że nie warto się badać. Wiele chorób jak np. borelioza i nowotwory przez lata mogą osłabiać organizm bez oczywistych zmian w organizmie.

Choć warto analizować swoje samopoczucie, nie można zapominać, że znaczna część objawów ma charakter niespecyficzny. Pojawiają się one relatywnie często i mogą oznaczać wiele różnych stanów fizjologicznych. Do typowych objawów niespecyficznych można zaliczyć m.in. ból głowy lub brzucha, uczucie palenia w przełyku i lekkie pobolewanie stawów lub mięśni.

Z kolei objawy specyficzne (tzw. patognomoniczne) to takie, których wykrycie jest równoznaczne z ustaleniem występowania danej choroby.

Obserwując reakcje swojego organizmu można nauczyć się wstępnie rozpoznawać objawy podstawowych chorób jak np. przeziębienie. U każdego będzie się ono przebiegało nieco inaczej, dlatego bardzo ważna jest uważność i wschłuchiwanie się we własne samopoczucie. Analiza objawów pozwala świadomie zadecydować czy nadszedł już czas na konsultację z lekarzem.

Fachowa diagnoza stanu zdrowia i ocena poszczególnych objawów warunkuje dalszą ścieżkę diagnostyczną oraz zalecenia co do badań i leków. Dlatego w przypadku wątpliwości najlepiej udać się do lekarza POZ lub lekarza internisty, który pomoże w ocenie stanu zdrowia.