Objawy

Niepokojące objawy zdrowotne mogą uwidaczniać się na wiele sposobów, ale zwykle łączy je wspólny mianownik – są dostrzegalne już na pierwszy rzut oka bez potrzeby pogłębionej diagnostyki. Objawy wielu chorób są kwestią indywidualną i zależą od takich czynników jak wiek, płeć, ogólny stan zdrowia, odporność organizmu, dieta. Część objawów znika samoczynnie. Tak dzieje się na przykład z obrzękiem po stłuczeniu. Inne potrafią utrzymywać nawet latami i wskazują na poważną chorobę.

Swędzenie stóp kojarzymy raczej z grzybicą, tymczasem może to być również objaw problemów z wątrobą. W takim przypadku objaw ten pojawia się o określonej porze i w konkretnym miejscu na stopach – dowodzą eksperci.
Bóle mięśni i stawów (mięśniowo-stawowe) mogą być objawem wielu chorób, nie tylko samych mięśni, lecz także schorzeń układu nerwowego, infekcji wirusowych (np. grypy) i chorób ogólnoustrojowych (np. niedoczynności tarczycy). Dowiedz się, co oznaczają bóle mięśni i stawów.
Najbardziej charakterystycznym objawem raka okrężnicy jest krwawienie z odbytu, które pojawia się zazwyczaj w zaawansowanym stadium choroby. Nowotwór ten daje jednak również inne, znacznie subtelniejsze, objawy. Każdy z nich jest powodem, by umówić się na wizytę u lekarza.
Nieleczone wirusowe zapalenie wątroby typu C - czyli WZW C - może doprowadzić do marskości wątroby i raka. O chorobie tej można jednak nie wiedzieć, gdyż wyraźne objawy zakażenia pojawiają się u nielicznych osób i często są niespecyficzne. Dlatego warto wiedzieć, co powinno zwrócić uwagę i skłonić do wizyty u lekarza.
Rak żołądka to stosunkowo częsty nowotwór. Dobra wiadomość jest taka, że liczba jego przypadków w Polsce spada, zła - że chorują na niego coraz młodsze osoby. Objawy tego nowotworu są charakterystyczne również dla innych chorób układu pokarmowego, a także dla dolegliwości spowodowanych stresem, dlatego zwykle jest on wykrywany dopiero w zaawansowanym stadium.
Wysoki poziom cholesterolu przez długie lata może nie dawać o sobie znać w żaden sposób. Jednak jeśli utrzymuje się bardzo długo, może dojść do groźnych powikłań, których objawy nie tylko zauważymy, ale nawet poczujemy po zapachu - ostrzega znany brytyjski kardiolog dr Sami Firoozi.
Ból kolana zwykle wynika z urazu. Jednak ból kolana może też być sygnałem poważnej choroby, dlatego nie wolno go bagatelizować. Jakie choroby mogą powodować ból kolana?
Pierwsze objawy tocznia nie u każdego będą takie same, choroba ma bowiem różne objawy i u różnych osób manifestuje się zazwyczaj w inny sposób. Tym niemniej istnieje jednak grupa objawów, które mogą - chociaż nie muszą - być oznaką tocznia. Warto zwrócić na nie baczną uwagę, gdyż im wcześniej toczeń zostanie wykryty, tym lepsze są rokowania. Co powinno zaniepokoić? Jakie objawy mogą wskazywać na tocznia?
Drżenie rąk to zaburzenie ruchowe, którego przyczyny są zróżnicowane. Drżenie rąk może być reakcją na stresującą sytuację lub wynikiem zmęczenia po wysiłku fizycznym. Drżenie rąk może być także objawem choroby - np. u starszych osób choroby Parkinsona, a u młodych stwardnienia rozsianego czy cukrzycy. Sprawdź, na jakie jeszcze choroby może wskazywać drżenie rąk.
Objawy raka trzustki kojarzymy zwykle z utratą masy ciała czy bólem brzucha po lewej stronie. Tymczasem jednym z najłatwiej zauważalnych objawów tego nowotworu mogą być zmiany w kolorze moczu, związane ze wzrostem stężenia bilirubiny we krwi.
Rak jelita grubego rozwija się przez wiele lat i w tym czasie jego objawy stopniowo się nasilają. Ta choroba w takim samym stopniu dotyka mężczyzn i kobiety, jednak część objawów u kobiet łatwo pomylić z dolegliwościami typowo ginekologicznymi - a to może opóźnić diagnostykę. Wyjaśniamy, co powinno wzbudzić czujność.
Zawał serca u każdej osoby wygląda inaczej. Niektórzy mogą odczuwać objawy na długo przed atakiem. Pewne oznaki zawału pojawiają się u większości pacjentów, inne dotykają tylko nielicznych. Jednym z nich jest ból szczęki, który znacznie częściej zauważają u siebie kobiety.

W medycynie rozróżnia się dwa rodzaje objawów – subiektywne i obiektywne. Te pierwsze są odczuwalne przez samego chorego. Drugie wymagają przeprowadzenia i analizy badań, np. diagnostyki obrazowej lub morfologii krwi. Fakt, że czujemy się dobrze nie oznacza jeszcze, że nie warto się badać. Wiele chorób jak np. borelioza i nowotwory przez lata mogą osłabiać organizm bez oczywistych zmian w organizmie.

Choć warto analizować swoje samopoczucie, nie można zapominać, że znaczna część objawów ma charakter niespecyficzny. Pojawiają się one relatywnie często i mogą oznaczać wiele różnych stanów fizjologicznych. Do typowych objawów niespecyficznych można zaliczyć m.in. ból głowy lub brzucha, uczucie palenia w przełyku i lekkie pobolewanie stawów lub mięśni.

Z kolei objawy specyficzne (tzw. patognomoniczne) to takie, których wykrycie jest równoznaczne z ustaleniem występowania danej choroby.

Obserwując reakcje swojego organizmu można nauczyć się wstępnie rozpoznawać objawy podstawowych chorób jak np. przeziębienie. U każdego będzie się ono przebiegało nieco inaczej, dlatego bardzo ważna jest uważność i wschłuchiwanie się we własne samopoczucie. Analiza objawów pozwala świadomie zadecydować czy nadszedł już czas na konsultację z lekarzem.

Fachowa diagnoza stanu zdrowia i ocena poszczególnych objawów warunkuje dalszą ścieżkę diagnostyczną oraz zalecenia co do badań i leków. Dlatego w przypadku wątpliwości najlepiej udać się do lekarza POZ lub lekarza internisty, który pomoże w ocenie stanu zdrowia.